Αποστολέας Θέμα: Κλαούντιου Κρίστιαν Μπάλαν  (Αναγνώστηκε 4475 φορές)

Αποσυνδεδεμένος pextempalla

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.145
    • Προφίλ
Απ: Κλαούντιου Κρίστιαν Μπάλαν
« Απάντηση #25 στις: Κυρ 05 Φεβ 2023 14:12 »
Προσωπικά θα συμφωνήσω με arispas, ότι δεν χωράνε σε σύστημα 4-3-3.
Για να τους δούμε μαζί θα πρέπει η ομάδα να παίξει 4-4-2 και ιδανικα για μένα 4-2-3-1 και ο Πέδρο να παίζει πίσω από τον Μπάλαν.

Αποσυνδεδεμένος Crimson Glory

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.558
  • Remember, remember, the Fifth of November...
    • Προφίλ
Απ: Κλαούντιου Κρίστιαν Μπάλαν
« Απάντηση #26 στις: Κυρ 05 Φεβ 2023 14:49 »
Παιδιά, εννοείται ότι σε 4-3-3 δεν χωράνε και οι δύο.
Είχα στο νου μου το 4-4-2, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως κάποιοι με περισσότερο ποδοσφαιρικό σκεπτικό μου έλυναν την απορία.
Όπως κι αν έχει, μιλάμε για δύο εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές. Δύο φορ "ψυχροί δολοφόνοι", αλλά με τόσο διαφορετικά μεταξύ τους χαρακτηριστικά.
Ο ένας απίστευτα δυνατός, σκέτο τανκ, ικανός να πάρει παραμάζωμα κάθε άμυνα και να τη βάλει στα δίχτυα.
Ο άλλος πιό αέρινος, με ικανότητα "one touch", που δεν ξέρεις το πότε θα σε ξαπλώσει με μία βολή και με τρομερές αμυντικές βοήθειες στο θέμα των μαρκαρισμάτων.
Θέλω να πω ότι η συγκυρία του να έχουμε δύο τόσο ικανούς επιθετικούς και να μην χωράνε και οι δύο, είναι να σε πιάνει η ώρα σου! Κάποτε είχαμε μπροστά Θαλή Τσιριμώκο, Μητσάρα Σεϊταρίδη και Λόκο!
Νομίζω ότι είναι θέμα τεχνικού επιτελείου και σίγουρα χρειάζεται πολλή δουλειά.
Εγώ θα πω μόνο, "απλά φανταστείτε το!".
Ευχαριστώ για τις σκέψεις σας, σύνταυροι. Είμαι πρόθυμος να ακούσω και άλλα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος arispas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.148
    • Προφίλ
Απ: Κλαούντιου Κρίστιαν Μπάλαν
« Απάντηση #27 στις: Κυρ 05 Φεβ 2023 15:50 »
Κι εγώ προφανώς την άποψη μου την είπα για το 4-4-2. Το 4-3-3 δεν μπορεί να υπάρξει με αυτούς τους δυο. Αλλά και στο 4-4-2 δεν νομίζω πως είναι εύκολο να χωρέσουν γιατί μοιάζουν πολύ. Γι' αυτό ανέφερα το δίδυμο Κοβάσεβιτς Μήτρογλου, που γενικά πέτυχαν όταν έπαιζαν μαζί, παρόλο που είχαν παρόμοια χαρακτηριστικά.

Ολυμπιακός με Ελ Αραμπί (που μπορεί και σαν 10αρι καθώς ξέρει μπάλα) και Μπακαμπού που είναι γρήγορος με πολλές κινήσεις στα πλάγια, αλλά και Αεκ με Αραούχο, Λιβάι (ή Φαν Βεέρτ στη θέση του ενός) μπορούν να το κάνουν, καθώς είναι σέντερ φορ με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Μπάλαν και Κάντε μοιάζουν πολύ και θα είναι έκπληξη για μένα να μπορέσουν να συνεννοηθούν ακόμα και σε ένα έκτακτο 4-4-2. Μακάρι να γίνει και να πέτυχει.

Προσωπική άποψη όλο αυτό

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.408
  • live long and prosper ΠΑΣ
    • Προφίλ
Απ: Κλαούντιου Κρίστιαν Μπάλαν
« Απάντηση #28 στις: Κυρ 05 Φεβ 2023 23:10 »
Σε 3-5-2 δεν χωράνε καλύτερα;

Αποσυνδεδεμένος PASiopulo

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.340
    • Προφίλ
Απ: Κλαούντιου Κρίστιαν Μπάλαν
« Απάντηση #29 στις: Δευ 06 Φεβ 2023 08:52 »
Λογικά δε χωράνε σε κανένα σύστημα μαζί, αλλά αν έβαζαν εμας να διαλέξουμε εντεκάδα, θα τους βάζαμε ακόμα και χωρίς σύστημα  :P

Αποσυνδεδεμένος vourbiani

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.277
    • Προφίλ
Απ: Κλαούντιου Κρίστιαν Μπάλαν
« Απάντηση #30 στις: Δευ 06 Φεβ 2023 12:33 »
Παιδιά, εννοείται ότι σε 4-3-3 δεν χωράνε και οι δύο.
Είχα στο νου μου το 4-4-2, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως κάποιοι με περισσότερο ποδοσφαιρικό σκεπτικό μου έλυναν την απορία.
Όπως κι αν έχει, μιλάμε για δύο εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές. Δύο φορ "ψυχροί δολοφόνοι", αλλά με τόσο διαφορετικά μεταξύ τους χαρακτηριστικά.
Ο ένας απίστευτα δυνατός, σκέτο τανκ, ικανός να πάρει παραμάζωμα κάθε άμυνα και να τη βάλει στα δίχτυα.
Ο άλλος πιό αέρινος, με ικανότητα "one touch", που δεν ξέρεις το πότε θα σε ξαπλώσει με μία βολή και με τρομερές αμυντικές βοήθειες στο θέμα των μαρκαρισμάτων.
Θέλω να πω ότι η συγκυρία του να έχουμε δύο τόσο ικανούς επιθετικούς και να μην χωράνε και οι δύο, είναι να σε πιάνει η ώρα σου! Κάποτε είχαμε μπροστά Θαλή Τσιριμώκο, Μητσάρα Σεϊταρίδη και Λόκο!
Νομίζω ότι είναι θέμα τεχνικού επιτελείου και σίγουρα χρειάζεται πολλή δουλειά.
Εγώ θα πω μόνο, "απλά φανταστείτε το!".
Ευχαριστώ για τις σκέψεις σας, σύνταυροι. Είμαι πρόθυμος να ακούσω και άλλα παιδιά.

Αγαπητέ φίλε μου, δυο παρατηρήσεις για το εξαιρετικό θέμα που άνοιξες.
Αν έχεις χρόνο δες μια φορά ακόμη το παιχνίδι με την φοφη και θα διαπιστώσεις και εσύ ότι ο Ρουμάνος βρικόλακας είναι τανκ επίσης.
Αερινος ήταν στο πως υποδεχόταν την μπάλα αλλά δεν την άφηνε να ξεκολησει απο πάνω του χωρίς φάουλ. Σε όλες τις φάσεις που πέρνει φάουλ τον έχουν μόνιμα κρατημένο απο την μπλούζα και πέφτει μετά απο 3-4 κλωτσιές.

Συμφωνω ότι δίδυμο Κοντε-Μπαλαν θα βλέπαμε μόνο με 4-4-2 και εφόσον είχαμε στα χαφ ένα δεύτερο Καραχαλιο (ο Τζινο φέρνει σε Καραχάλιο) και ένα Ντε Βισεντι στα νιάτα του απο τα πλάγια.

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: Κλαούντιου Κρίστιαν Μπάλαν
« Απάντηση #31 στις: Δευ 15 Ιούλ 2024 20:28 »
Επέστρεψε στην Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα ο Μπάλαν
Η θητεία ενός ακόμα παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα τερματίστηκε και επίσημα με την ανακοίνωσή του από άλλο σύλλογο. Ο Ρουμάνος επιθετικός Κλόντιου Μπάλαν, μετά από 2 χρόνια στα Ιωάννινα κι αφού έμεινε ελεύθερος λόγω λήξης του συμβολαίου του, επέστρεψε στην προηγούμενη ομάδα του στην Ρουμανία, την Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα.

Ο Μπάλαν αγωνίστηκε 49 φορές με τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα και σημείωσε 7 γκολ. Η παραγωγική του χρονιά, βέβαια, ήταν η πρώτη, όπου είχε το αξιοσημείωτο να σκοράρει λίγα λεπτά αφότου έμπαινε αλλαγή και συγκεκριμένα σκόραρε 6 φορές. Τη δεύτερη χρονιά, όμως, δεν κατάφερε να είναι το ίδιο αποτελεσματικός.
super-fm.gr