Αποστολέας Θέμα: Game of Thrones  (Αναγνώστηκε 1642 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tzes

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Game of Thrones
« στις: Τετ 04 Απρ 2012 05:17 »
Ας πούμε και τίποτα για την TV και λέγοντας TV δεν αναφέρομαι στην Ελληνική…

Είναι αγαπημένη μου συνήθεια εδώ και χρόνια να παρακολουθώ σειρές οι οποίες προβάλλονται στην Αμερική
αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα είτε αργούν να έρθουν είτε δεν φτάνουν ποτέ.
Μια από αυτές είναι το Game of Thrones του οποίου έκανε πρεμιέρα η δεύτερη season 1 Απριλίου.



Η τηλεοπτική σειρά βασίζεται στη σειρά βιβλίων A Song Of Ice and Fire του George R. Martin,
ο οποίος μας προσφέρει πολύπλοκους χαρακτήρες και βίαιες ανατροπές,
ενώ ταυτόχρονα αναλύει με μαεστρία τις πολιτικές δολοπλοκίες
και τις μυθικές μάχες που συντελούνται από τις επτά ισχυρές οικογένειες του Westeros.

H σειρά ξεκίνησε τον Απρίλιο του 2011, από το HBO και αποτελείτε από 10 επεισόδια.
Ο δεύτερος κύκλος άρχισε στις 1 Απριλίου του 2012.
Ο πρώτος κύκλος ήρθε στην Ελλάδα  το Γεννάρη από τη Nova.

Trailers του πρώτου κύκλου.

Game Of Thrones - trailer

Game Of Thrones "The Game Begins" Preview (HBO)


Eνα απο τα Trailers του δεύτερου κύκλου.

Game Of Thrones Season 2: "Seven Devils"

Την προτείνω σε όποιους τους αρέσει η μυθολογία και τα παιχνίδια εξουσίας.
Όσοι δεν την γνωρίζεται ελπίζω να σας πείσει, για του υπόλοιπους “Winter is coming”.
Περιμένω feedback και πιστεύω οτι θα ακολουθήσουν και άλλες παρουσιάσεις σειρών και ταινιών εγώ κάνω απλά την αρχή.  :pas:

Πηγές: imdb, hbo, wikipedia
« Τελευταία τροποποίηση: Τετ 04 Απρ 2012 05:23 από tzes »

Αποσυνδεδεμένος Kradas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Game of Thrones
« Απάντηση #1 στις: Τετ 04 Απρ 2012 13:25 »
Αυτόν τον καιρό έχω αρχίσει και διαβάζω και τα βιβλία. Μπορώ να πω ότι είναι από τα πολύ καλά μυθιστορήματα φαντασίας που έχω διαβάσει. Θα τα συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε όποιον αρέσουν τέτοιου είδους βιβλία.

Και η σειρά είναι εξαιρετική παραγωγή από κάθε άποψη. Πολύ καλοί ηθοποιοί, κοστούμια, τα πάντα όλα! Είδα και το 1ο επεισόδιο της 2ης σαιζόν που βγήκε πριν 3 μέρες, συνέχισε την πολύ καλή δουλειά από πέρσι.

Θα περιμένω τις επόμενες Δευτέρες για τις συνέχειες.  ;)
Βάλτε στη φανέλα πιεσόμετρα για χορηγό!  :mono:

Αποσυνδεδεμένος nick

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 622
  • Same old city, same old tale
    • Προφίλ
Απ: Game of Thrones
« Απάντηση #2 στις: Πεμ 12 Απρ 2012 17:50 »
Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία ούτε έχω δει κατι απο τη σειρά ακόμα όμως επειδή με ενδιαφέρει το είδος , είχα βρεί κάποιες πληροφορίες πριν καιρό. Kradas ελπίζω για το καλό της τσέπης σου να μην αγόρασες την ελληνική έκδοση. Τα βιβλία είναι 5 και τα έχουν σπάσει σε περισσότερους τόμους εδώ για να κονομήσουν κανά φράγκο παραπάνω. Να μη μιλήσω για τις τιμές... αν μπεις στο amazon θα δείς ότι και τα 5 βιβλία στα αγγλικά σε paperback έκδοση κάνουν όσο το πρώτο μονάχα στην ελληνική έκδοση. :takataka:
Δε λέω και κάτι νέο βέβαια , αλλα είναι να τραβάς τα μαλλιοκέφαλα σου η κατάσταση.
Αν δεν έχεις θέμα με τη γλώσσα συμφέρει η παραγγελία απο εξωτερικό από το να σκάσεις 25 Χ 5 = 125 € και ίσως παραπάνω  :stop:

edit : Μπήκα στο site του Anubis και ειναι 160 € για 7 βιβλία . Σα να μας περάσανε για πολύ μαλάκες .
« Τελευταία τροποποίηση: Πεμ 12 Απρ 2012 18:01 από nick »

Αποσυνδεδεμένος Kradas

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Game of Thrones
« Απάντηση #3 στις: Σαβ 14 Απρ 2012 15:16 »
Τα αγόρασα μέσω Ίντερνετ, 25 ευρώ τα πέντε βιβλία. 5 γιούρος ανά βιβλίο, not bad... Τα είχαν σε προσφορά και τα τίμησα. Είναι στα αγγλικά βέβαια αλλά δεν με χαλάει, άλλωστε προτιμώ να διαβάζω το πρωτότυπο κέιμενο. Σε ντόπιο κατάστημα βρήκα το ένα 26 ευρώ.  :P
Βάλτε στη φανέλα πιεσόμετρα για χορηγό!  :mono:

Αποσυνδεδεμένος Siatrovouni

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.992
    • Προφίλ
Απ: Game of Thrones
« Απάντηση #4 στις: Σαβ 14 Απρ 2012 16:29 »
παρα πολυ ωραια σειρα.. χανεσαι με τα τοσα βασιλεια και τις οικογενειες τους ομως. καπου ειχα βρει εναν guide με γενεαλογικα δεντρα και χαρτες για να μην μπερδευεσαι ευκολα.

Stile di vita

Αποσυνδεδεμένος vagge-lakis-buffon

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.090
    • Προφίλ
    • http://oi42.tinypic.com/x0scud.jpg
Απ: Game of Thrones
« Απάντηση #5 στις: Σαβ 14 Απρ 2012 20:07 »
Οσοι θελετε να δειτε ολη την πρωτη σεζον και απο την δευτερη τα καινουργια επεισοδια χωρις ομως με υποτιτλους στειλτε ΠΜ για να σας στειλω το σαιτ στο οποιο μπορεις να δεις και ταινιες
Απογονοι των Σουλιωτων Γιαννιωτες λεονταρια, δειξτε και στο ποδοσφαιρο πως ειστε παλικαρια