Αποστολέας Θέμα: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις  (Αναγνώστηκε 18962 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.790
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #50 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 19:56 »
Λυπαμαι που θα σας στεναχωρησω (καποιους) αλλα εχουμε αλλη αντιληψη και γνωμη για τα "εθνικα" (για εμενα) και εθνικα (για εσας) θεματα! Υγεια...παμε παρακατω....

Η ουσια του ποστ ειναι αλλη και σε αυτη νομιζω οτι και ο Μολοσσος και ο New Pas Pas σε αυτο συμφωνουμε, γιο το μελλον της νεας γενιας!

Υ.Γ. Οχι ρε Μολοσσε τον Μπουμπουκο, αυτος μας εξευτελιζει ως οντοτητες γενικοτερα! Ασε που μαλακιες λεει! Δεν αφηνει κανεναν να μιλησει!

Κανενας μπομπουκος δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλλει σε ολους του υπολοιπους τις αποψεις του, ειδικα με αυτο τον ετσιθελικο τροπο! Δημοκρατια (;) εχουμε κυριε Αδωνι!!!!
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #51 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 20:41 »
… αι εισπράξεις να διατεθώσιν  υπέρ  της  εθνικής  Νεολαίας της Ηπείρου δια την κατασκευήν στολών (1936).


* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #52 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 21:14 »
το σοβαρό θέμα της παιδείας μας είναι αν θα κοιτάξουν δεξιά....όλα τα άλλα τα λύσαμε... %-|
Σε αυτή την χώρα κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος...

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #53 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 21:30 »
Παράθεση


Ο Θεόδωρος Πάγκαλος,θα εκπροσωπήσει την Κυβέρνηση στις εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου στα Γιάννενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Πεμ 27 Οκτ 2011 21:38 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #54 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 21:55 »
το σοβαρό θέμα της παιδείας μας είναι αν θα κοιτάξουν δεξιά....όλα τα άλλα τα λύσαμε... %-|
Σε αυτή την χώρα κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος...

fon 7, αν το σχόλιό σου έχει αναφορά στο κάτωθι, έχεις κάνει μια άλλη προσέγγιση. :)

Παράθεση
Επιτέλους, μια φορά ας μη κλίνουμε την κεφαλή δεξιά.
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.813
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #55 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 21:57 »
οι Παρελασεις ξεκινησαν στα φασιστικα και στα κομμουνιστικα καθεστωτα
τα καθεστωτα δηλαδη που ηθελαν να τρομοκρατουν τους πολιτες
και να τους κρατουν σε πειθαρχια
επειδη δεν ηταν εκλεγμενα μεσα απο δημοκρατικες διαδικασιες.

στην Ελλαδα απο το 74 και μετα εχουμε μια Κουμουνιστικη δικτατορια!

καλοι ειναι μονο οσοι ειναι αριστεροι
και αυτοι θεωρουνται η ελιτ της κουλτουρας του τοπου
 αλλα διοικουμε το κρατος απολυταρχικα
και χωρις να δινουμε λογαριασμο σε κανεναν
και απλα κανουμε καθε 4 χρονια εκλογες για τα ματια του κοσμου

οποτε λογικο ειναι στη χωρα μας να υπαρχουν παρελασεις....

υγ. ειμαι υπερ της μνημης των ηρωων
ειμαι κατα του εξευτελισμου της χωρας
δεν μπορει να γιορταζουμε το ΟΧΙ που ειπε καποιος το 40
τη στιγμη που πριν μια βδομαδα ειπαμε το ΝΑΙ
στον κατακτητη 



γιωργο ο κολλητος σου ο κανταφι σε γυρευει...

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #56 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 22:13 »
npp καλούν δυο άτομα να μιλήσουν και το βασικό θέμα είναι αν θα γυρίσουν το κεφάλι στους πολιτικούς;Έλεος.Το ίδιο γίνεται και στην τηλεόραση.Καλούν πολιτικούς(αν κάνουν τζέρτζελο ακόμα καλύτερα πχ μπουμπούκος αφού έτσι και αλλιώς δεν μας νοιάζει η συζήτηση και οι απόψεις) και συζητάνε ότι ναναι.Το θέμα δεν θα έπρεπε να είναι αν πρέπει να γυρίσουν το κεφάλι στους πολιτικούς αλλά τι θα γίνει με τα βιβλία,τι είδους παιδεία έχουμε,αν έχουν δασκάλους και τόσα άλλα πιο κρίσιμα πράγματα.

Το να μην τους κοιτάξουν είναι το πιο απλό...Που να έχουμε και τίποτα άλλο....αβγά,μούτζες ή και τίποτα άλλο...

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #57 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 23:23 »
Νεοέλληνες κεφαλή χαμηλά



Τμήμα χαλονιών σε παρέλαση (είναι μια πρώτη ένδειξη απαξίωσης των παρελάσεων που παρέμεινε μόδα).


Παιδιά, μη με ανακατεύεται με μπουμπούκους,  με μπουλούκους και  με τραμπούκους.

Το λεκτικό  σχήμα «την κεφαλήν δεξιά» που  κατά πως φαίνεται  δεν έγινε δεόντως κατανοητό,  έχει θέση συμβολισμού και δεν είναι το βασικό μου επιχείρημα, ούτε  διέκρινα  παρελάσεις.
 
Στο θέμα «εκπαίδευση,  έλλειψη  βιβλίων – δασκάλων,  επιτρέψτε μου να διαφωνήσω καθώς θεωρώ ότι ουδέποτε είχαμε βιβλία και δασκάλους.

Εάν κάποιοι  εννοούν  τα βιβλία ως τεμάχια και τους δασκάλους ως τίτλους, εγώ εννοώ  τα βιβλία ως περιεχόμενο και τους  δασκάλους  ως παιδαγωγική  γνώση και  διδακτική επάρκεια.
Διαχρονικά,  η εκπαίδευσή μας  ενίσχυε την  παπαγαλία  και  η παιδεία μας  ενθάρρυνε το εύκολο κέρδος.

Προσωπικά  δεν πήρα κανέναν από το χεράκι να τον πάω  στην παρέλαση, ούτε είναι η δουλειά μου,  ούτε πήγα  ποτέ, αλλά στο μπαλκόνι μου κυματίζει σημαία.

Μακάρι η νεολαία μας, που ποδηγετείτε για να παρελάσει με εγκυκλίους  και  κανονισμούς (αν κάνω λάθος διορθώστε με), μακάρι  να στρέψει  την κεφαλή της  όπου γουστάρει, αλλά χωρίς να προκαλέσει αυχενικό κάταγμα και χωρίς  να χάσει το μήνυμα  της ουσίας των εθνικών μας αγώνων, αλλά να το μετατρέψει σε "όπλο".

Επειδή προσωπικά μίλησα μόνο για το "θεσμό" της παρέλασης και όχι για τις αυτονόητες προεκτάσεις που αφορούν τις σκοπιμότητες και τις συνέπειες, θα επαναλάβω τον επίλογο που αφορά την παρέμβασή μου στην έναρξη της συζήτησης ...

... Το ότι ο νεοέλληνας θυσιάστηκε μέχρι γενοκτονίας (μέλλον παιδιών) στις κάλπες του δικομματισμού, ουδεμία ευθύνη φέρει το Έπος του '40 και για κάθε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις πρόκειται απλά για σύμπωση με συμ-πτώματα (πολιτικά).
... Ο Μεταξάς  διέταξε  το  ’36  και  επέβαλε  τις  καθιερωμένες  ως σήμερα μαθητικές  παρελάσεις  και  σύμφωνα με τα ναζιστικά πρότυπα  τότε και  μιλιταριστικά, εθνοκεντρικά, ρατσιστικά, ξενοφοβικά, κ.ά.  στη συνέχεια.

Σσσσιγά η πατρίδα κοιμάται.


ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ PLAY MOBIL ΓΗΠΕΔΟ KITSIΟ ΒILL

« Τελευταία τροποποίηση: Πεμ 27 Οκτ 2011 23:38 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος chilly

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.780
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #58 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 23:31 »
Παράθεση
στην Ελλαδα απο το 74 και μετα εχουμε μια Κουμουνιστικη δικτατορια!

καλοι ειναι μονο οσοι ειναι αριστεροι
και αυτοι θεωρουνται η ελιτ της κουλτουρας του τοπου
 αλλα διοικουμε το κρατος απολυταρχικα
και χωρις να δινουμε λογαριασμο σε κανεναν
και απλα κανουμε καθε 4 χρονια εκλογες για τα ματια του κοσμου
Μπερδεύεις το πασοκ με την Αριστερά...
φορεβερ

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #59 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 23:36 »

Η ουσια του ποστ ειναι αλλη και σε αυτη νομιζω οτι και ο Μολοσσος και ο New Pas Pas σε αυτο συμφωνουμε, γιο το μελλον της νεας γενιας!


με βρίσκεις σύμφωνο να ξέρεις...

μπορεί να είμαι μόλις τριάντα χρονών,μπορεί να είμαι άνεργος γιατί δεν έχω κεφάλαιο να ανοίξω επιχείρηση,οι επιδοτήσεις γίνονται μόνο για αυτούς που έχουν ήδη κεφάλαιο,μπορεί να μην έχω οικογένεια γιατί και η κοπέλα μου μένει αδιόριστη (βλέπεις ενώ τα κενά στα σχολεία υπάρχουν,δασκάλους δεν διορίζουν),η έγνοια μου είναι η νεολαία της Ελλάδος όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται...

αλλά έχω διαφορετικό τρόπο σκέψης...δεν το βρίσκω ορθόν τα παιδιά να μαθαίνουν από μικρή ηλικία στην άρνηση,στην αντίδραση,στην καχυποψία,στην ισοπέδωση των πάντων και κυρίως στην ασέβεια...

και να ξέρεις αυτό δεν γίνεται τυχαία...οργανωμένο σχέδιο...πες ότι βλέπω φαντάσματα δεν με πειράζει...

αλλά όλα από την νεολαία ξεκινάνε...η Αχίλλειος πτέρνα κάθε λαού...

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #60 στις: Πεμ 27 Οκτ 2011 23:50 »
Η ουσια του ποστ ειναι αλλη και σε αυτη νομιζω οτι και ο Μολοσσος και ο New Pas Pas σε αυτο συμφωνουμε, γιο το μελλον της νεας γενιας!

Να συμφωνήσουμε σε τί??? %-| ο κ. Μολοσσός δεν έχει τοποθετηθεί καν στο θέμα ... πριν από το παρόν πόστ σου.
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.790
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #61 στις: Παρ 28 Οκτ 2011 20:09 »
Η ουσια του ποστ ειναι αλλη και σε αυτη νομιζω οτι και ο Μολοσσος και ο New Pas Pas σε αυτο συμφωνουμε, γιο το μελλον της νεας γενιας!

Να συμφωνήσουμε σε τί??? %-| ο κ. Μολοσσός δεν έχει τοποθετηθεί καν στο θέμα ... πριν από το παρόν πόστ σου.

Βρε πασαμ στο τι αυτα τα παιδια αξιζουν το χειροκροτημα μας για ολα αυτα που εξηγησα πιο πανω! Σε αυτο μπορουμε να συμφωνησουμε!


Η ουσια του ποστ ειναι αλλη και σε αυτη νομιζω οτι και ο Μολοσσος και ο New Pas Pas σε αυτο συμφωνουμε, γιο το μελλον της νεας γενιας!


με βρίσκεις σύμφωνο να ξέρεις...

μπορεί να είμαι μόλις τριάντα χρονών,μπορεί να είμαι άνεργος γιατί δεν έχω κεφάλαιο να ανοίξω επιχείρηση,οι επιδοτήσεις γίνονται μόνο για αυτούς που έχουν ήδη κεφάλαιο,μπορεί να μην έχω οικογένεια γιατί και η κοπέλα μου μένει αδιόριστη (βλέπεις ενώ τα κενά στα σχολεία υπάρχουν,δασκάλους δεν διορίζουν),η έγνοια μου είναι η νεολαία της Ελλάδος όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται...

αλλά έχω διαφορετικό τρόπο σκέψης...δεν το βρίσκω ορθόν τα παιδιά να μαθαίνουν από μικρή ηλικία στην άρνηση,στην αντίδραση,στην καχυποψία,στην ισοπέδωση των πάντων και κυρίως στην ασέβεια...

και να ξέρεις αυτό δεν γίνεται τυχαία...οργανωμένο σχέδιο...πες ότι βλέπω φαντάσματα δεν με πειράζει...

αλλά όλα από την νεολαία ξεκινάνε...η Αχίλλειος πτέρνα κάθε λαού...


Δεν πειραζει που δεν συμφωνουμε σε ολα, στο ουσιωδες συμφωνουμε!

Απλα εγω δεν πιστευω οτι μπορει να βαζουμε "φραγμα" στο μυαλο, στην σκεψη και στην καρδια των νεων ανθρωπων, με τις οποιες ατελειες τους και τα οποια λαθη τους!

Υ.Γ. Ας παψουμε να χειροκροτουμε τους τοτε ηρωες, ας χειροκροτησουμε εστω και μια φορα τους ηρωες του σημερα! Ηρωας δεν ειναι μονο οποιος πολεμαει και σκοτωνεται! Ηρωας ειναι και ο πατερας που προσπαθει να ζησει τα παιδια του, ο νεος που εχει 10 πτυχια και ειναι ανεργος, ηρωας ειναι αυτος που εχει ακομα αξιες και ιδανικα στις ημερες μας και δεν ξεπουληθηκε! Πραγμα σπανιο!!


« Τελευταία τροποποίηση: Σαβ 29 Οκτ 2011 00:22 από mh_per_ »
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΕΙΡΟΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.435
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #62 στις: Σαβ 29 Οκτ 2011 00:56 »
το οτι ο μολοσσος εφερε ντοκουμεντο τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ που ελεγε ο αντρας της τηλεπερσονας δεν μου κανει καθολου εκπληξη.
το οτι ο αντρας της τηλεπερσονας ελεγε απλες κοινες ΜΑΛΑΚΙΕΣ επισης δε μου κανει εκπληξη.

τιμη σε οσους την αξιζουνε σιγουρα και πρεπει να αποδιδεται.οχι ομως με παρελασεις.ειναι απο τις χειροτερες εκδηλωσεις και πρεπει να καταργηθουνε αμεσα.

τωρα για το αν ο μαθητης θα μαθει να δειχνει σεβασμο με το γυρισμα του κεφαλιου του ειναι τουλαχιστον ΑΣΤΕΙΟ.

και κατι τελευταιο το οποιο επαιξε πολυ σημερα.μιλανε τα λαμογια για απαξιωση θεσμων.και αναρωτιεμαι.....ειναι η παρελαση θεσμος?υπαρχει μεγαλυτερη απαξιωση απο αυτη που καταφεραν να δημιουργησουν οι ιδιοι στην πολιτικη,την δικαιοσυνη και την δημοκρατια ? (ρητορικες ερωτησεις,μην μου φερει ο μολοσσος κανενα video με κανενα ρητορικο παραληρημα του βελοπουλου)

υγ προς παππουλια,πολιτικους,νομαρχες,δημαρχους,καναλια,δημοσιογραφους και ''δημοσιογραφους''

ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΑΙ ΟΣΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟΙ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΣΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΧΕΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΑΤΑΙΩΘΗΚΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΙ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΝ Η ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΙΕΚΟΠΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΚΟΣΜΟΥ Η ΑΠΟ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΛΕΣ.........ΛΑΜΟΓΙΑ!

υγ1.αντιστασιακε ανταρτη προεδρε της ''δημοκρατιας'' μην χαλιεσαι.ερχοντε και καλυτερα! #####!

--------------------------------------------------------------------------------------------------

κι ακομη μια φορα......

προεδρε της ''δημοκρατιας'' σας ,οπου μπηκανε τα ##### να ξερεις οτι σε χαρακτηριζα καπως που δε θα σου αρεσε σιγουρα. ;)


υγ.λοκε...διαβαζα ενα κειμενο που μιλουσε για την φτωχεια και την εξαθλιωση στις χωρες του τριτου κοσμου,και καπου σε ενα σημειο ελεγε

...........ο ενας θανατος ειναι τραγωδια,οι πολλοι και οι γενικευμενοι ειναι ΠΟΣΟΣΤΟ!...........   ;)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Παράθεση
http://www.youtube.com/watch?v=UFeonLX2drI

αυτο το κομματι ειχε γραφτει για ενα αλλο αστερι της συμμοριας σας τοτε.
βεβαια αυτο το αστερι αποδειχτηκε λιγο οταν επρεπε να τα βαλει με τον βασανιστη της εσα κι ετσι του εκλασε τα @@.  (ιστορικη αναδρομη)

απολαυσε το ανταρτη!!!! ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Σαβ 29 Οκτ 2011 12:29 από mh_per_ »
ΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...ΣΕΙΡΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ Η ΝΤΡΟΠΗ  !

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #63 στις: Σαβ 29 Οκτ 2011 14:34 »
Πορτοκάλογλου για Επαναστάτες του Κώλου


διάβασα ένα πολύ ωραίο σχόλιο στο γιουτιουμπ πρόσφατα

Παράθεση
Αν θέλεις να μου βάλεις μία ταμπέλλα βάλε ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ. Αν με το "αριστερός" εννοείς αντικαπιταλιστής, αντιαμερικανός, αντινατοικός, αντισιωινιστής τότε είμαι και αριστερός!
Αν με το "αριστερός" όμως εννοείς άπατρις, διεθνιστής, έκφυλος, ξενομανής, εβραιόδουλος τότε είμαι αντιαριστερός!! Είναι καλύτερα να μιλούμε με ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ παρά με ΑΟΡΙΣΤΕΣ ΑΜΦΙΛΕΓΟΜΕΝΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ!!

Άπειρε δεν πας στον πόλεμο χωρίς πολεμοφόδια...

Λαμία το είχα γράψει και παλαιότερα,δεν μου αρέσουν τα πρότυπα που έχουν οι σύγχρονες γενιές...

Σας έκαναν να πιστέψετε πως η Ελλάδα είναι μία ασήμαντη χώρα,και οι Έλληνες κάποιοι ΜΑΛΑΚΕΣ νεοΈλληνες,που νομίζουν πως είναι αρχαίοι Έλληνες...

Φυσικά θα δείξεις σεβασμό γυρνώντας το κεφάλι δεξιά...δείχνεις σεβασμό στους θεσμούς,στην δημοκρατία και στο πολίτευμα..γυρνώντας πλάτη στον Πρόεδρο της δημοκρατίας(όχι στο πρόσωπο) πιο μήνυμα περνάς στον λαό;

Σίγουρα η γενιά του Πασ.πας και η προηγούμενη μας έχουν φέρει στην πλήρη απαξίωση,αλλά ποτέ δεν είναι αργά νιου να το αλλάξετε αυτό...μιας και οι γενιές αυτές είναι σοφότερες από τις νεότερες...όμως εσείς θα πρέπει πρώτοι να σταματήσετε το παιχνίδι του "διαίρει και βασίλευε" και να ακολουθήσουμε εμείς...

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #64 στις: Σαβ 29 Οκτ 2011 16:13 »
Παράθεση


Διαπιστώνω ότι συνεχίζεται η παρέλαση με όλα της απρόοπτα … αλλού  με  «Πασ.πας», αλλού  με  «νιου» …

Ναι ρε πασάδες στο τώρα συμφωνούμε, για το μετά διαφέρει η οπτική μας ... αλλά ας βγούμε από τα αυτονόητα.

Η αγάπη είναι αγάπη, ο ήρωας  είναι κατασκευή και το χειροκρότημα έχει καταντήσει λαϊκή ρουτίνα.
Εντάξει, χειροκροτούμε και την απόκρουση του Κηπουρού και την ομιλία του εκάστοτε πρωθυπουργού.

Πάντος, δε διαφωνώ και ούτε επιθυμώ συνέχεια για ευθύνες και συνεύθυνες γενεών.
Έχε τα μάτια σου ανοιχτά βράδυ πρωί, γιατί μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ. (Νίκος Γκάτσος)

Αναμφισβήτητα  ένα  χειροκρότημα  είναι  ένδειξη ενθάρρυνσης, επιβράβευσης, επιβεβαίωσης, εκδήλωση συλλογικής αγάπης,  μια πράξη  που  μεταφράζεται  ως παροχή  συλλογικής  συναισθηματικής  κάλυψης και αποδοχής  των  νέων μας και αν το θέλετε και με την προσέγγιση του μακαριστού και με όποια άλλη προσέγγιση – σκοπιμότητα …  όταν  όμως  αυτά δεν περιορίζονται  στο … καλά περάσατε στην παρέλαση … και του χρόνου πάλι … και  και  και … να σου πω και ένα ανέκδοτο … πάρε και ένα 50ευρο και παράτα με ήσυχο  να πάω να πιω τα χέιγκ μου, να μελετήσω και το κουπόνι μου.

Είναι ωραίο το χειροκρότημα, γίνεται ακόμη και μέσα στους ναούς τα τελευταία χρόνια, κατ’  «οικονομίαν» βέβαια.

Φίλε μου,  μιλάμε  για χρεοκοπία,  για πτώχευση  και  για ορατότητα  μέλλοντος  μηδέν στους χαρτζιλικωμένους νέους μας  με τα μεταπτυχιακά και με όλα τα αξεσουάρ της νέας τεχνολογίας …

Και, το πρόβλημα  που μας κρατάει  ξύπνιους  μέρα  νύχτα  είναι ότι,  αυτοί οι νέοι  μας  που θα είναι γέροι  όταν  και αν ποτέ  ανακάμψει  αυτή  η  χώρα, αυτοί οι νέοι που εμποδίστηκαν  να κοινωνικοποιηθούν  -  πολιτικοποιηθούν,  είτε από συστήματος  είτε από  ευφορία  της οικογένειας,  αυτή τη νεολαία δυστυχώς  συνεχίζουν  να  τη βαυκαλίζουν  ακόμα οι γονικές καβάντζες  με υλικές και ηθικές παροχές σε ένα εντελώς εικονικό παρόν, επειδή ακριβώς  εμείς οι ενήλικες νοιώθουμε πολύ κότες,  ώστε να πάρουμε το ρίσκο και να πούμε ευθέως … «αποτύχαμε  παιδιά μας» … αποτύχαμε ... αντ΄ αυτού,  καταγγέλλουμε και βρίζουμε τις  σκιές των πολιτικών και των πολιτικών που τις υπερψηφίσαμε στις τελευταίες εκλογές, επειδή υπήρχαν λεφτά.

Υπ’ αυτήν την έννοια κανένας δεν έπρεπε να λοιδορήσει χτες τα εκλεγμένα του πολιτικά πρόσωπα στις εξέδρες των παρελάσεων … εκτός από εκείνες τις πανταχού παρούσες ομάδες - που υποδεικνύουν άλλους ως «υποκινητές» - τις «μειοψηφίες» όπως και χαρακτηριστικά τις κατονόμασε ο πρόεδρος της δημοκρατίας, που στο άκουσμα του συνθήματος «Παπούλια προδότη»  τήρησε ψύχραιμη στάση και απέτρεψε την κατάρρευση του συστήματος ... από ένα χειροκρότημα… με πάνεις??? 

Όμως, δεν είναι αυτό το θέμα μας, παρά οι νέοι μας.

Προγενέστερες νεολαίες που είχαν κοινωνικοποιηθεί  προεφηβικά  μπαίνοντας   αναγκαστικά στην οικοτεχνική  ή βιοτεχνική παραγωγή  και με επαρκή συναισθηματική κάλυψη (εγώ πριν μπω στα τρένα), όταν βρέθηκαν  αντιμέτωπες  με ένα  ακροβατικά διακυβευόμενο  μέλλον,   δε μελαγχόλησαν, δεν πελάγωσαν, παρά  μόνο «συντονίστηκαν» και αγωνίστηκαν, πλην όσων συνέχισαν μέχρι λαδώματος εντέρου ή ολικής παχυδερμίας που είναι και το τελευταίο στάδιο απόδοσης τιμής στη  συνολική  ατομική  κοινωνική δράση και προσφορά.

Το χειροκρότημα το θέλουμε εμείς οι ενήλικες, που με τις επιλογές μας και για τις επιλογές χρεοκοπήσαμε  πρωτίστως ηθικά και  με συνέπεια αυτή την ξεβολεύτρα μας οικονομική  πτώχευση, που γκρέμισε τα όνειρα που αποταμιεύαμε για τα παιδιά μας ...

Πιστεύω ότι, η  πιο τραγική  μορφή  χρεοκοπίας στις  μέρες  μας δεν είναι τόσο η οικονομική, όσο αυτή του «εαυτού» μας.

Και εδώ, θα συμφωνήσω με το φίλο μου το Νίκο τον παλιο φατμέ (περιβόητη συναυλία Άρτας) … «λεφτά της πορδής από τον αντάρτη μπαμπά»

Φτάνει τώρα, ας μάθουμε και κανένα κινέζικο.


« Τελευταία τροποποίηση: Σαβ 29 Οκτ 2011 16:49 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος HarMPas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.127
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #65 στις: Κυρ 30 Οκτ 2011 20:19 »

ΥΓ3: Το ότι νεοέλληνας θυσιάστηκε μέχρι γενοκτονίας στις κάλπες του δικομματισμού, ουδεμία ευθύνην φέρει το Έπος του '40 και για κάθε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις πρόκειται απλά για  σύμπωση με συμ-πτώματα.

μιραρχια τζουλια


Postazione della Divizione Julia

ετουτ τν postazione τνε ξεσκισαν οι ελλ'νες


Posizione cazzo Divizione Julia

κι ετουτ τν posizione οι νεοελλ'νες

ζητω



 

Αποσυνδεδεμένος Mikkael_Sin

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.158
  • ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ;
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #66 στις: Σαβ 05 Νοέ 2011 20:36 »
"Η  πιο τραγική  μορφή  χρεοκοπίας στις  μέρες  μας δεν είναι τόσο η οικονομική, όσο αυτή του «εαυτού» μας".

New Pas. Pas
"I'VE CROSSED AN OCEAN OF WINE TO FIND YOU..."
     - Απέραντος ο θάνατος δίχως μήνες κι αιώνες -
             Η ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Εθνικές επέτειοι και παρελάσεις
« Απάντηση #67 στις: Τρι 28 Οκτ 2014 08:43 »


Αέραααααα! Πατέρααααααααααα.....

«Το έπος του ’40, που καταγράφηκε στις πιο λαμπρές σελίδες της νεότερης Iστορίας μας, εμπνέει και διδάσκει, δίνει σε όλους μας τη δυνατότητα να αντλήσουμε διδάγματα ενότητας και συστράτευσης στην τελευταία μάχη για την έξοδο της πατρίδας μας από τη μεγαλύτερη οικονομική κρίση της μεταπολεμικής Ιστορίας μας», επεσήμανε ο κ. Σαμαράς, προσθέτοντας ότι «οι θυσίες που έγιναν από όλους αποδίδουν, ήδη, απτά αποτελέσματα. Η αρχή έγινε και κανένας δεν μπορεί να μας σταματήσει. Η νίκη στην αδυσώπητη αυτή σύγκρουση θα είναι για όλους τους Ελληνες...»... βεβαίως βεβαίως... του Θεμιστοκλέους.

Για να μαθαίνουν οι νεότεροι... να βγάζουν διδάγματα από το μπαζωμένο πηγάδι της Ιστορίας.

«Αέρα.»… ιαχή, ντου στην κορυφή… κατάληψη ή ανακατάληψη.
« Εφ’ όπλου λόγχη.»… έφοδος από ενέδρας, σώμα με σώμα και ξεκοίλιασμα.
« Τάγματα Συντάγματα, προχωρείτε”… σάλπισμα ελληνικής μπλόφας
«Αβάντι περ Ντούτσε. Αβάντι αέρο.»… ιαχή μαϊμού ψυχολογικής τόνωσης των Ιταλών 


Εγώ (αριστερά) και ξάδερφός μου ο Διαμαντής, ανάμεσα σε στρατιώτες (Φεβρουάριος 1941)

Το γεγονός...

O Μουσολίνι καταγράφεται στην ιστορία ως μοναδικός ηγέτης σε έκτακτα καθήκοντα «στρατηγού» επιχειρήσεων λόγω  αναποτελεσματικότητας των στρατηγών του, που βρέθηκε ποτέ εγγύτερα και σε απόσταση βολής από τη γραμμή αμύνης του αντιπάλου απέναντι από το ύψωμα 731, προκειμένου να δει “τι σόι πράμα” είναι αυτοί οι άτρωτοι, οι πεινασμένοι και οι ξεμπλέτσωτοι που αναχαιτίζουν τις στρατιές του… για να χαρακτηρίσει μετά από 2 μέρες τη στρατό του «στρατό άχρηστων”.

"Σταυρωμένη πατρίδα / μες στα μάτια σου είδα / της ανάστασης φως".
(Τα καράβια μου καίω, Ν. Πορτοκάλογλου)
« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 28 Οκτ 2014 09:14 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #69 στις: Τρι 28 Οκτ 2014 15:15 »
Παράθεση
«Το έπος του ’40, που καταγράφηκε στις πιο λαμπρές σελίδες της νεότερης Iστορίας μας, εμπνέει και διδάσκει, δίνει σε όλους μας τη δυνατότητα να αντλήσουμε διδάγματα ενότητας και συστράτευσης στην τελευταία μάχη για την έξοδο της πατρίδας μας από τη μεγαλύτερη οικονομική κρίση της μεταπολεμικής Ιστορίας μας», επεσήμανε ο κ. Σαμαράς, προσθέτοντας ότι «οι θυσίες που έγιναν από όλους αποδίδουν, ήδη, απτά αποτελέσματα. Η αρχή έγινε και κανένας δεν μπορεί να μας σταματήσει. Η νίκη στην αδυσώπητη αυτή σύγκρουση θα είναι για όλους τους Ελληνες...»... βεβαίως βεβαίως... του Θεμιστοκλέους.
Και όπως κάθε πόλεμος έχει τις απώλειες του.Πόσοι αυτοκτόνησαν.Πόσοι έχασαν ότι είχαν και δεν είχαν.Γενικά μετράμε τις απώλειες μας.

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #70 στις: Πεμ 19 Φεβ 2015 22:05 »
Ο Θεόδωρος Πάγκαλος,θα εκπροσωπήσει την Κυβέρνηση στις εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου στα Γιάννενα.

Παράθεση
Με αφορμή την επέτειο απελευθέρωσης της πόλης (21 Φεβρουαρίου 1913)
Ο Θεόδωρος Πάγκαλος «επέστρεψε» το ξίφος του Εσάτ Πασά στα Ιωάννινα
18/02/2015

http://www.protothema.gr/greece/article/452777/o-theodoros-pagalos-epestrepse-to-xifos-tou-esat-pasa-sta-ioannina/
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: "Εθνική" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #71 στις: Τρι 17 Μάρ 2015 23:35 »
Νεοέλληνες κεφαλή χαμηλά



Τμήμα χαλονιών σε παρέλαση (είναι μια πρώτη ένδειξη απαξίωσης των παρελάσεων που παρέμεινε μόδα).


(...)
Σσσσιγά η πατρίδα κοιμάται.


ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ PLAY MOBIL ΓΗΠΕΔΟ KITSIΟ ΒILL


Παράθεση
ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΗΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

O εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου στην Αθήνα θα έχει πολλές αλλαγές.
(...)

Read more: http://www.newsbomb.gr/ellada/ethnika/story/567778/mia-diaforetiki-parelasi-stis-25-martioy-stin-athina#ixzz3UgIHcpgT
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος drakos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: "Εθνίκη" επέτειος και παρελάσεις
« Απάντηση #72 στις: Παρ 27 Μάρ 2015 07:59 »
Συγχαρητήρια στήν κυβέρνηση γιὰ τὴν μεγαλειώδη παρέλαση, ἡ ὁποία θύμισε σὲ ἐμᾶς τοὺς "νοσταλγούς" ἀλλοτινές ἐποχὲς !  :P