Αποστολέας Θέμα: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...  (Αναγνώστηκε 32370 φορές)

Αποσυνδεδεμένος TakisBloemfontein

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΑΣ...παντού και πάντα!
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #25 στις: Σαβ 14 Μάι 2011 20:29 »
Θεωρώ ότι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις έναν ιθαγενή κάτοικο μιας χώρας να μπει στο τριπάκι του ρατσισμού, είναι
να τον κάνεις να αισθανθεί καταπιεσμένη μειονότητα, έστω στην μικρή περιοχή που ζει. Για όλους όσους μένουμε σε μικρές πόλεις είναι πολύ δύσκολο να μπούμε στην ψυχολογία των συγκεκριμένων κατοίκων της Αθήνας. Φαντάζομαι ότι μετά τη δύση του ηλίου επικρατεί ένας άγραφος στρατιωτικός νόμος, με τα γυναικόπαιδα να απαγορέυεται να βγαίνουν από τα σπίτια και τους άρρενες να φυλάνε σκοπιά μέχρι το ξημέρωμα για να σιγουρέψουνε ότι θα ξυπνήσουνε όλοι ζωντανοί. Είναι χειρότερα κι από σκηνές του Φαρ Ουέστ, εκεί υπήρχε και ένας σερίφης, έστω περαστικός. Εδώ, μόνο ο Γιωργάκης ο πρωθυπουργός...!
Life is a bitch,
you've got to take her down
before she starts whining!

Αποσυνδεδεμένος timpanistis toreros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε!
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #26 στις: Δευ 16 Μάι 2011 17:43 »
Ας υποθέσουμε πως έξω από το σπίτι σας συμβαίνει μια δολοφονία, δια ασήμαντον αφορμήν. Προφανώς είναι εύλογο να αναφωνήσετε «υπάρχει πρόβλημα, πρέπει να το λύσω». Αλλά έχει σημασία το που θα κεντράρετε. Θα πείτε, φερ’ ειπείν, «υπάρχει πρόβλημα, απαράδεκτο να βρωμίζει το μάρμαρο της σκάλας μου με αίμα, τραβάτε να σκοτωθείτε αλλού», ή θα πείτε «υπάρχει πρόβλημα, αυτή η κοινωνία ρέπει προς τον καννιβαλισμό, ας δραστηριοποιηθώ ώστε να ακυρωθούν οι αιτίες που γεννάνε τον καννιβαλισμό». Κάθε απάντηση από τις δυο, θα σας οδηγήσεις σε διαμετρικά αντίθετα μονοπάτια
 
Ακόμα μια υπόθεση εργασίας. Ένας άνθρωπος, ρακένδυτος, τρώει –κυριολεκτικά- μέσα από τον κάδο, που βρίσκεται έξω από το σπίτι σας. Προφανώς είναι εύλογο να αναφωνήσετε «υπάρχει πρόβλημα, πρέπει να το λύσω». Και σε αυτήν την περίπτωση τα κριτηρία σας παίζουν ρόλο. Θα σκεφτείτε, για παράδειγμα, «υπάρχει πρόβλημα, απαράδεκτο να χαλάει το ίματζ της γειτονιάς μου, άλλωστε τόση ώρα που μένει ανοιχτός ο κάδος μολύνεται ο αέρας», ή θα πείτε «υπάρχει πρόβλημα, απαράδεκτο να υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που δεν έχουν πρόσβαση σε αξιοπρεπή στέγη και καθημερινή διατροφή, ας δραστηριοποιηθώ ώστε να ακυρωθούν οι αιτίες που γεννάνε τη φτώχεια». Η δράση που θα αναλάβετε, ανάλογα με το ποια απάντηση θα δώσετε, θα επιφέρει διαφορετικά σε κάθε περίπτωση αποτελέσματα.

Και στις 2 περιπτώσεις οι πρώτες απαντήσεις κρύβουν μέσα τους το «εγώ», ενώ οι δεύτερες προτάσσουν το «εμείς». Οι πρώτες οδηγούν καρφί στη φασιστικοποίηση της κοινωνίας, ενώ οι δεύτερες προτάσσουν την αλληλεγγύη, την αλληλοβοήθεια και τον κοινό αγώνα ενάντια σε αυτούς που ωφελούνται από την ύπαρξη κοινωνικών ανισοτήτων, φτώχειας, μετανάστευσης κλπ.

Σε κάθε περίπτωση, τα γεγονότα των τελευταίων ημερών αποδεικνύουν το διαλυτικό -για τα μυαλά- ρόλο της ενστάλαξης εθνικής συνείδησης από τα γεννοφάσκια μας. Μια συνείδηση που πυροδοτεί την κοινή ταυτότητα του έλληνα -καθόλα κάλπικη, ανιστορική, κατασκευασμένη και φαντασιακή- κόντρα στους αυταπόδεικτους ανταγωνισμούς που ενυπάρχουν εντός της κοινωνίας, εξ' αιτίας της διαφορετικής στοχοθεσίας και θέσης κάθε κοινωνικής ομάδας. Προφανέστατα η περίφραξη της ταυτότητας του έλληνα σηματοδοτεί τον αποκλεισμό όσων δεν χωράνε στα πρότυπα της, σε σημείο να θεωρείται παράλογο το πανανθρώπινο δικαίωμα της μετακίνησης και εγκατάστασης καθενός, οπουδήποτε επιλέξει. Κατά την άποψη μου, η κύρια στόχευση κάθε αντιρατσιστή θα πρέπει να είναι διττή: α) άμεση αντιπαράθεση στο δρόμο με τους ρατσιστές ώστε να περιοριστεί το καννιβαλικό τους έργο, που από κοινού διαπράττουν με τους φρουρούς της ιδιοκτησίας τους, τους μπάτσους και β) άμεσος διαχωρισμός και ανάπτυξη πολεμικής ενάντια στα συνεκτικά στοιχεία που δομούν την φαντασιακή κοινότητα των ελλήνων, ως εθνική ταυτότητα. Να αναδυθεί δηλαδή εκ νέου η ταξική ταυτότητα που θα πολεμάει προς τα πάνω (τους καταπιεστές και εκμεταλλευτές, τους παραγωγούς της εξαθλίωσης) και όχι προς τα δίπλα ή προς τα κάτω (τους καταπιεζόμενους και τους εκμεταλλευόμενους, τους εξαθλιωμένους).

 
Μια συνεισφορά προς την αποδόμηση της κοινής εθνικής καταβολής αποτελεί και ο πάντα εύστοχος λόγος του αγαπημένου θανάση παπακωνσταντίνου.
το τραγούδι ονομάζεται "ερώτηση κρίσεως" και περιλαμβάνεται στον τελευταίο του δίσκο "ο ελάχιστος εαυτός".

Παράθεση
Ρώτησα τον σκύλο μου τον Ρίβα άμα νοιώθει
Έλληνας, αυτόχθονας ή κάτι σχετικό
Εκείνος χασμουρήθηκε, επέστρεψε στον ύπνο
κι η ανάσα του ήταν όμορφη σαν κύμα στον γιαλό
Εο! Γαμώ το φασισμό

Γυρνώ στην άγρια ροδιά και τη ρωτώ τα ίδια
αν Ελληνίς αισθάνεται λουσμένη από το φως
"Πήρα τη σκυτάλη για ζωή, για θάνατο σκυτάλη"
μου απαντάει ο κόκκινος, στα κλώνια της, ανθός
Έο! Σαπίλα ο φασισμός
έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε!

Αποσυνδεδεμένος zissis

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #27 στις: Δευ 16 Μάι 2011 22:49 »
Η οικογένεια του Μανώλη Καντάρη καταγγέλλει τη Χρυσή Αυγή για “βεβήλωση μνήμης του νεκρού”

Μέτα το περιστατικό με τα λουλούδια, όπου η χήρα του αδικοχαμένου και στυγερά δολοφονημένου Καντάρη, δεν τα δέχτηκε από την Χρυσή Αυγή, ένα άλλο περιστατικό έρχεται να μας καθηλώσει και να μας εμπνεύσει μεγαλύτερο σεβασμό για αυτή την οικογένεια.

Όπως ενημέρωσε πριν λίγο φίλος δημοσιογράφος, συγγενής του δολοφονημένου Μ.Καντάρη, κατέθεσε στην 1η δ.κ. Αθήνας καταγγελία κατά της Χρυσής Αυγής για “καπηλεία” και” βεβήλωση μνήμης του νεκρού”…

Στο γεγονός αναφέρθηκε η δημοτική σύμβουλος του ΣΥΡΙΖΑ, Ελένη Πορτάλιου, στο δημοτικό συμβούλιο του Δήμου Αθηναίων .

Σεβασμός!


http://odromos.wordpress.com/2011/05/16/%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BB%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3/
Είμαι ένα πλάτωμα μια βάση για πυραύλους είμαι ένας πύραυλος που έκαψε τη βάση...

Μολοσσός

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος Αντώνς

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 433
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #29 στις: Πεμ 19 Μάι 2011 14:38 »
Σίγουρα άκρα αριστερά ο Σαββόπουλος. Της διαρκούς επανάστασης μη σου πω..

Χαίρομαι που ακόμα μια φορά θέτεις κάτι προς προβληματισμό, χωρίς στόχευση! Φαίνεται ρε παιδί μου πόσο αθώα ποστάρεις.. :)

Se ci coglie la crudele morte, dura vendetta verrà dal partigian..

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΕΙΡΟΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.435
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #30 στις: Πεμ 19 Μάι 2011 15:28 »
Παράθεση
Χαίρομαι που ακόμα μια φορά θέτεις κάτι προς προβληματισμό, χωρίς στόχευση! Φαίνεται ρε παιδί μου πόσο αθώα ποστάρεις..

υγ.αν στριψεις τρεις φορες αριστερα ειναι σαν να εστριψες μια δεξια.οπως επισης αν στριψεις τρεις φορες δεξια ειναι σαν να εστριψες μια φορα αριστερα! :P
ΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...ΣΕΙΡΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ Η ΝΤΡΟΠΗ  !

Αποσυνδεδεμένος bulux

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 539
    • Προφίλ
    • Βούτυρο στο ψωμί σας
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #31 στις: Παρ 20 Μάι 2011 01:46 »
Εγώ τα μόλις δοκίμασα και τα δυο απανωτά. Πρέπει να σου πω:

α) πως ζαλίστηκα
β) πως όταν άνοιξα ήμουν εκεί μου ήμουνα, στο κέντρο.

Αφού μες στη θολούρα μου είδα το πρόσωπο της Ντόρας να μου χαμογελά. Τωρα φοβάμαι να πάω για ύπνο...
'ΠΑΣ μην μας λυπασαι'... και κάποιοι το πήραν τοις μετρητοις και μας έχουν γονατίσει
ΠΑΣ και ξερό βατραχοπόδαρο

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.813
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #32 στις: Παρ 20 Μάι 2011 07:15 »
Αν ζω σε μια χωρα
που ο καθε μπασταρδος λαθραιος
σφαζει για να αποκτησει κατι
που δεν ξερει καν τι μπορει να ειναι αυτο
τοτε επιθυμω να κρεμαστει στο συνταγμα για παραδειγματισμο
και αυτος
και ο καθε αλλος(ελληναρας ή λαθραιος)
που θα το κανει


Αποσυνδεδεμένος ΑΠΕΙΡΟΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.435
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #33 στις: Παρ 20 Μάι 2011 11:31 »
Εγώ τα μόλις δοκίμασα και τα δυο απανωτά. Πρέπει να σου πω:

α) πως ζαλίστηκα
β) πως όταν άνοιξα ήμουν εκεί μου ήμουνα, στο κέντρο.

Αφού μες στη θολούρα μου είδα το πρόσωπο της Ντόρας να μου χαμογελά. Τωρα φοβάμαι να πάω για ύπνο...

η ουσια του πραγαμτος ειναι αυτη.
και στις δυο περιπτωσεις ειναι σαν να μην εχεις κανει τπτ!
ΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...ΣΕΙΡΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ Η ΝΤΡΟΠΗ  !

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #34 στις: Παρ 20 Μάι 2011 14:11 »
Σίγουρα άκρα αριστερά ο Σαββόπουλος. Της διαρκούς επανάστασης μη σου πω..

Χαίρομαι που ακόμα μια φορά θέτεις κάτι προς προβληματισμό, χωρίς στόχευση! Φαίνεται ρε παιδί μου πόσο αθώα ποστάρεις.. :)

Καλά το είπες αθώα...εν αντιθέσει με κάποιους άλλους που δεν σχολιάζεις (σκόπιμα;).....

Αποσυνδεδεμένος TakisBloemfontein

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΑΣ...παντού και πάντα!
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #35 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 12:10 »
Σε κάθε περίπτωση, τα γεγονότα των τελευταίων ημερών αποδεικνύουν το διαλυτικό -για τα μυαλά- ρόλο της ενστάλαξης εθνικής συνείδησης από τα γεννοφάσκια μας. Μια συνείδηση που πυροδοτεί την κοινή ταυτότητα του έλληνα -καθόλα κάλπικη, ανιστορική, κατασκευασμένη και φαντασιακή- κόντρα στους αυταπόδεικτους ανταγωνισμούς που ενυπάρχουν εντός της κοινωνίας, εξ' αιτίας της διαφορετικής στοχοθεσίας και θέσης κάθε κοινωνικής ομάδας. Προφανέστατα η περίφραξη της ταυτότητας του έλληνα σηματοδοτεί τον αποκλεισμό όσων δεν χωράνε στα πρότυπα της, σε σημείο να θεωρείται παράλογο το πανανθρώπινο δικαίωμα της μετακίνησης και εγκατάστασης καθενός, οπουδήποτε επιλέξει. Κατά την άποψη μου, η κύρια στόχευση κάθε αντιρατσιστή θα πρέπει να είναι διττή: α) άμεση αντιπαράθεση στο δρόμο με τους ρατσιστές ώστε να περιοριστεί το καννιβαλικό τους έργο, που από κοινού διαπράττουν με τους φρουρούς της ιδιοκτησίας τους, τους μπάτσους και β) άμεσος διαχωρισμός και ανάπτυξη πολεμικής ενάντια στα συνεκτικά στοιχεία που δομούν την φαντασιακή κοινότητα των ελλήνων, ως εθνική ταυτότητα. Να αναδυθεί δηλαδή εκ νέου η ταξική ταυτότητα που θα πολεμάει προς τα πάνω (τους καταπιεστές και εκμεταλλευτές, τους παραγωγούς της εξαθλίωσης) και όχι προς τα δίπλα ή προς τα κάτω (τους καταπιεζόμενους και τους εκμεταλλευόμενους, τους εξαθλιωμένους).
Πάρα πολύ ενδιαφέροντα όλα, αλλά θα ήθελα να μας τα τεκμηριώσεις όσο γίνεται περισσότερο, γιατί δημιουργούνται απορίες.
α. εθνική ταυτότητα: αφού όλες οι εθν. ταυτότητες είναι πλαστές, πως διάολο γίνεται και όλα τα κράτη έχουν από μία έως και 10-15; Και γιατί ακόμη σφάζονται σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης...; Αφού ο Μεσαίωνας είχε πολύ λιγότερες εθνικές ταυτότητες στην κεντρική Ευρώπη (βλ. φεουδαρχικό σύστημα, υποτελή κράτη κλπ), γιατί θεωρείται ως οπισθοδρόμηση του πολιτισμού..; Οι αιρέσεις εξυπηρέτησαν τον διαχωρισμό των εθνών και μετά ακολούθησε η εθνική ταυότητα σε πολλές περιπτώσεις (Συρία, Αίγυπτο, Αρμενία, Βουλγαρία κλπ), όποτε θες το αναλύω κι άλλο.
β. πανανθρώπινο δικαίωμα εγκατάστασης: πολύ γενικό και αόριστο. Να βάλουμε μήπως παραδείγματα ευγενικής και μη μετεγκατάστασης; Να δώσω μερικά μαζικής μετακίνησης πληθυσμών; Κατ'αρχάς, σχεδόν όλα είναι από την Ασία προς την Ευρώπη για λόγους γεωγραφικούς, πόρων κλπ.
Πέρσες (5ος αι πχ), για διεκπεραίωση στην Ευρώπη
Άραβες (7ος-10ος αι. μΧ), μέσω Βαλκανίων και Ιβηρικής προς Ευρώπη.
Τουρανοί-μογγόλοι (11ος-16ος αι μΧ) μέσω Βαλκανίων και Ουκρανίας, Πετσενέγγοι, Σελτζούκοι, Τουρκομάνοι, Μαγυάροι κλπ.
Μογγόλοι - Χρυσή ορδή (13ος-15ος αι.), μέσω Ρωσίας - Ουκρανίας
Τιμουρίδες-Ταμερλάνος (15ος αι) σε Μ.Ασία.
Εφθαλίτες-Τουρκομάνοι-Μογγόλοι-Τουρ Κιαέ προς Κίνα (8ος-13ος αι.)
Να μη βάλω και τους εποικισμούς των Ευρωπαίων σε Αμερική, Ν.Αφρική γιατί θα νυχτώσουμε. Δεν βλέπω όμως παράδειγμα μετακίνησης που να μη προκάλεσε αντίδραση από τους ιθαγενείς, εκτός κι αν αυτοί "εξαφανίστηκαν"...
γ. εκ νέου ταξική ταυτότητα: οι καταπιεστές θέλουν δε θέλουν φαίνονται πλέον, δεν μπορούνε να κρυφτούνε. Αυτοί που κονομάγανε χρόνια ολόκληρα, στη δική μας πλάτη και στων μεταναστών. Από τη μία κλαίγονταν στα κανάλια για το δράμα των λαθρομεταναστών κι από την άλλη τους βάζανε στα σπίτια και στα χωράφια τους με απειλές και για μισό κομμάτι ψωμί. Ψέμα;
Εδώ υπουργοί και δεν κολλάγανε ένσημα στους υπηρέτες τους. Εγώ δουλεύω οικοδομή για 30 ευρώ μεροκάματο, ο μετανάστης για 10, το κράτος ζητά από μένα φορολ. δήλωση και φορολ. ενημερότητα, ο άλλος βγάζει τα λεφτά από τη χώρα χωρίς έλεγχο και κατά τα άλλα ισοτιμία και ισονομία (;;;). Και το ΚΚΕ και το ΤΣΙΠΡΙΖΑ στηρίζουν τον μετανάστη, ζητάνε νομιμοποίηση και δικαίωμα ψήφου (!!) γι'αυτόν, κι εμένα με λένε ηλίθιο και φασίστα κι ότι δεν ξέρω το συμφέρον μου. Και χάνω και τα μεροκάματα...
Μήπως τελικά αυτός ο λακαμάς ο λαός δεν είναι και τόσο λακαμάς και δεν στηρίζει τη δήθεν αριστερά με τα τζιπ Τσερόκι και τις Πόρσε;; Λέω, μήπως...
Life is a bitch,
you've got to take her down
before she starts whining!

Αποσυνδεδεμένος fadomas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.076
    • Προφίλ

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #37 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 13:21 »
μιας και παίζεις με τις λέξεις φίλε τυμπανιστή...σου δίνω τροφή για σκέψη(αν θέλεις)....ψάξε στην Ελληνική γλώσσα και δες αν υπάρχουν οι λέξεις φασίστας,ρατσιστής,κομουνιστής, ιμπεριαλιστής,καπιταλιστής...μετά ψάξε να βρεις από που ξεκίνησαν τα δύο μέτωπα (αριστεροί,δεξιοί) και από που ήρθαν οι παραπάνω ορολογίες....επίσης βρες την ετοιμολογία της φράσεως "αντιρρησίας συνείδησης" και σκέψου αν αυτό δηλώνεις....τέλος όταν κάποιος δηλώνει Έλληνας αυτόματα αναιρεί όλες τις παραπάνω λέξεις και όταν κάποιος δηλώνει αναρχικός δηλώνει αντίθετος στην κοινωνία,δηλαδή είναι αντικοινωνικός....

ΥΓ:οι ταμπέλες που μου προσάπτουν σχεδόν πάντα, δεν με αγγίζουν(μόλις το εξήγησα)...

Αποσυνδεδεμένος jimakos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.675
  • Ορφέας Αιγάλεω-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1972
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #38 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 14:53 »
Όταν είσαι αριστερός, διεθνιστής ή αναρχίζουσας ιδεολογίας,
έχεις το δικαίωμα:
1) να είσαι εκτός αστικής γραμμής γενικώς
2) να αποφεύγεις τις κρατικές σου υποχρεώσεις (στράτευση κλπ)
3) να υπερασπίζεις την γνώμη σου εναντίον θεών και δαιμόνων
4) να ενισχύεις τις διεθνιστικές απόψεις περί μετανάστευσης, ύπαρξης και περίθαλψης μεταναστών με κάθε τρόπο
5) να ενισχύεις τον αταξικό αγώνα (πρακτικά και θεωρητικά) σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης

Δεν έχεις όμως το δικαίωμα:
1) να είσαι φανατικός με την ομάδα της περιοχής σου, γιατί τότε είσαι σωβινιστής, άρα ρεβιζιονιστής και αναθεωρητής
2) να αρνείσαι την τιμωρία του κράτους για την οποιαδήποτε άρνησή σου για συμμετοχή σε υποχρεώσεις που θεωρούνται αυτονόητες (στράτευση), ή για ενέργειες σε βάρος πολιτικών θεσμών ή προσώπων, γιατί δυστυχώς εδώ ζεις...
3) να πολεμάς τις ιδέες άλλων που τυχόν έχουν αντίθετη λογική με τη δική σου, γιατί τότε γίνεσαι φασίστας

Αυτά τα ολίγα, σχωρνάτε έναν που πέρασε από τον διεθνισμό, συνέχισε με την ανανεωτική αριστερά και τερμάτισε ακομματικός, απολιτικός και ελαφρά γραψαρχιδιστής σε ότι αφορά τα πολιτικά δρώμενα εντός κι εκτός!
Νάμαστε καλά ειδικώς και γενικώς!!! :mono:
Blue to the hair...

Αποσυνδεδεμένος bulux

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 539
    • Προφίλ
    • Βούτυρο στο ψωμί σας
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #39 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 19:21 »
Βρήκα και γω μια λέξη που άρεσε πολύ στους άλλους, τους απέξω, και την κρατήσανε αυτούσια. Ξενοφοβία
'ΠΑΣ μην μας λυπασαι'... και κάποιοι το πήραν τοις μετρητοις και μας έχουν γονατίσει
ΠΑΣ και ξερό βατραχοπόδαρο

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #40 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 20:11 »
Βρήκα και γω μια λέξη που άρεσε πολύ στους άλλους, τους απέξω, και την κρατήσανε αυτούσια. Ξενοφοβία

Πολύ σωστή παρατήρηση,την χρησιμοποιείς λάθος όμως....το βικιπαίδεια στα καλύτερά του...γίνονται πολλές προσπάθειες να αντιστοιχήσουν αυτές τις λέξεις με ελληνικές...βλέπεις όμως η ελληνική γλώσσα χαρακτηρίζεται για την μαθηματική της ιδιότητα και ως εκ τούτου οι "λαμογιές" αποκλείονται....δεν βαριέσαι και η λαμογιά ξενόφερτη είναι,άρα και ξενοφοβική για μένα....

Αποσυνδεδεμένος bulux

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 539
    • Προφίλ
    • Βούτυρο στο ψωμί σας
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #41 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 21:07 »
Μερικές ερωτήσεις

α) Ποιος συγκεκριμένα προσπαθεί να αντιστοιχίσει (με γιώτα γράφεται, μην χαλάς την μαθηματική ιδιότητα της γλώσσας) αυτές τις λέξεις με ελληνικές; (αν έχεις ονόματα ακόμα καλύτερα)
β) έχεις καποιον κατάλογο λεξεων με ΠΟΠ;
γ) Η wikipedia που κολλάει; Μην κάνεις υποδείξεις για το πως τη χρησιμοποιώ τη λέξη
δ) Τις λέξεις παιδεραστία και παιδοφιλία ποιές σκοτεινές δυνάμεις τις δημιούργησαν;
ε) Γιατί υπήρξαν αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι που υποστήριξαν και διδάξαν την αναρχία; (http://img.pathfinder.gr/clubs/files/61405/35.html)
στ) Οι Στωικοί και οι Κυνικοί ήταν υπονομευτές του ελληνικού ιδεώδους;
ζ) Αφού η λέξη αναρχία (σαν ελληνική μου ακούγεται και αυτή η λέξη) αυτομάτως σημαίνει αντικοινωνικότητα (συνώνυμα) γιατί υπάρχουν 2 διαφορετικές λέξεις για να περιγράψουν ακριβώς την ίδια ιδιότητα-εννοια;

Ούτε η ίδια σου η γλώσσα δεν σε βοηθάει  ;)

"Ακόμη πιο κοντά στα ιδεώδη του αναρχισμού μας φέρνει η «Πολιτεία» του Ζήνωνα, έργο από το οποίο ελάχιστα αποσπάσματα έχουν σωθεί. Στον κόσμο που φαντάζεται ο Ζήνων δεν υπάρχουν δικαστήρια, όργανα τάξης, στρατός, ναοί, χρήματα, ούτε καν σχολεία και γάμοι. Οι άνθρωποι ζουν όλοι μαζί, σαν αγέλη, σε μία οικουμενική κοινότητα που λειτουργεί με τα ίδια ήθη και τους ίδιους φυσικούς νόμους. Σε αυτήν την «ακρατική» κοινωνία, που διέπεται από πλήρη ελευθερία και ισότητα, δεν υπάρχει περιουσία ούτε οικογένεια. Το πώς οι άνθρωποι μπορούν να ζήσουν με αυτές τις συνθήκες ειρηνικά εξηγείται απλά και αυτονόητα: εκτός από το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, κάθε άνθρωπος έχει μέσα του και το κοινωνικό ένστικτο, που τον οδηγεί στη σύνδεση και στη συνεργασία με τους συνανθρώπους του με σκοπό το κοινό καλό. Αν, λοιπόν, οι άνθρωποι ακολουθούν τα έμφυτα ένστικτά τους αλλά και τη λογική, η οποία μπορεί να καθορίσει την ηθικότητα, θα ζουν αρμονικά, και ο πειθαναγκαστικός ρόλος των νόμων και των θεσμών θα είναι πια άχρηστος."
« Τελευταία τροποποίηση: Σαβ 21 Μάι 2011 21:11 από bulux »
'ΠΑΣ μην μας λυπασαι'... και κάποιοι το πήραν τοις μετρητοις και μας έχουν γονατίσει
ΠΑΣ και ξερό βατραχοπόδαρο

Αποσυνδεδεμένος kastrinos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #42 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 21:27 »
βαλτε στη συζητηση και την προκαταληψη και το καλοπροαιρετο του διαλογου γιατι χωρις αυτα κανεις δεν πειθει κανεναν και μενουν μονο οι λεονταρισμοι.. ;)

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #43 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 21:52 »
ΑΔΕΡΦΕ μπολουξ...

την ειρωνεία την ανέχομαι...το να μιλάς τόσο υποτιμητικά όμως σε κάποιον που δεν ξέρεις δείχνει το επίπεδό σου.....

ναι αυτή είναι η γλώσσα μου και είμαι και πολύ περήφανος για αυτό...σε ενοχλεί;

στις περισσότερες ερωτήσεις σου μπορείς να βρεις τις απαντήσεις μόνος σου....

επίσης πριν αναφερθείς σε αρχαίους καλό θα είναι να τους έχεις διαβάσει πρώτα (συμβουλή)...

αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα ορίστε η ευκαιρία σου να αποκτήσεις κάποιες γνώσεις παραπάνω....

παρατήρηση - δεν είναι κακό να γράφεις τις λέξεις Έλλην Ελλάδα Ελληνισμός...δοκίμασε το

ΑΑΑ και μην ξεχάσω η αγέλη που αναφέρει ο Ζήνων είναι μορφή κοινωνικοποίησης...η "αναρχία" του Ζήνων έτσι όπως την φαντάζεται στηρίζεται στα ήθη και τους φυσικούς νόμους...στην σημερινή υποτιθέμενη αναρχία βλέπεις να ακολουθεί κάτι από αυτά;

κι αν είσαι τόσο έξυπνος πες μου ποια είναι η διαφορά ενός κοπαδιού από μία αγέλη...και σκέψου σε ποιο από τα δύο πιστεύεις ότι ζεις και συναναστρέφεσαι σήμερα....

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #44 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 23:18 »
τέλος πάντων δεν θέλω να συνεχίσω έτσι....δεν έχει νόημα, συμφωνώ με τον καστρινό....
« Τελευταία τροποποίηση: Σαβ 21 Μάι 2011 23:23 από Μολοσσός »

Αποσυνδεδεμένος bulux

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 539
    • Προφίλ
    • Βούτυρο στο ψωμί σας
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #45 στις: Σαβ 21 Μάι 2011 23:57 »
Συμφορουμίτη Μολοσσέ,

Αδέρφια έχω, δεν θέλω άλλα, κι αν είναι θα φροντίσουν οι γονείς μου.

Ειρωνικός είμαι, δεν το κρύβω, αλλά αναφέρομαι αυστηρά σε πράγματα τα οποία έχεις γράψει στα παραπάνω ποστ. Δεν σε ξέρω και δεν μίλησα υποτιμητικά για σένα, αλλά σχολίασα σκωπτικά συγκεκριμένα πράγματα στα οποία αναφέρθηκες. Μην είσαι τόσο εύθικτος, ούτε και εγώ δεν με παίρνω τόσο στα σοβαρά.

Όσο για τα ελληνικά δεν ξέρω από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν μου αρέσουν. Απολαμβάνω ιδιαίτερα την ενασχόληση μου με αυτά και δεν με ενοχλεί καθόλου (το αντίθετο μάλιστα) που ασχολούνται και άλλοι. Κάτι άλλο που συμπέρανες αβίαστα είναι πως δεν έχω διαβάσει αρχαίους. Από που το κατάλαβες αυτό άραγε; Δεν πιστεύω να νομίζεις μήπως πως όποιος έχει διαβάσει αρχαίους θα πρέπει αναγκαστικά και να συμφωνεί μαζί σου ε; Να με συγχωρείς αλλά από παλιά έχω ένα θέμα με τις συμβουλές και τις νουθεσίες (καταπιεσμένη σχολική αντίδραση είναι αυτό, όταν θα έχω λεφτά θα το κοιτάξω με ψυχολόγο). Πρέπει να σου πω λοιπόν πως άρχισα να διαβάζω (κάποιους) αρχαίους πριν με συμβουλέψεις εσύ με ύφος διδασκάλου. Θα πρέπει να έχω διαβάσει τα άπαντα του Μαρξ, του Χιτλερ, Μακιαβέλι και του Ενγκελς για να μπορώ να συζητήσω για ρατσισμό (φυλετισμό), εξουσία, κεφάλαιο και κομμουνισμό; Θα σου παραθέσω δικά σου λεγόμενα στο ίδιο θέμα:

...τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να έχει κάποιος επιστημονικούς όρους κοινωνιολογίας και πολιτικής οικονομίας για να εκφέρει άποψη για τα δρώμενα στη χώρα μας;εγώ λοιπόν είμαι ένας απλός αμόρφωτος άνθρωπος και θέλω να πω την άποψη μου για την κατάντια της Ελλάδος και γιατί όχι να το συζητήσω και με μορφωμένους ανθρώπους...αρκεί ο μορφωμένος να πέσει στο δικό μου επίπεδο ώστε να καταλαβαινόμαστε...

Με ύφος διδασκάλου και γω λοιπόν θα σου πως και γω να μην διαβάζεις μόνο ότι βολεύει τις απόψεις σου. Δεν έχω επίσης κανένα απολύτως πρόβλημα να γράψω τη λέξη έλληνας, ελλάδα. Η έλλειψη αρχικού κεφαλαίου γράμματος είναι συνειδητή. Όταν επιλέγεις σαν άνθρωπος (και κοινωνία) να τονίζεις τις λέξεις που έχουν να κάνουν με το έθνος, το θεό και δεν ξέρω και γω τι άλλο, αλλά να μην τονίζεις γράφοντας με κεφαλαίο γράμμα λέξεις όπως ελευθερία, ισότητα, αξιοπρέπεια κ.α.  δείχνει και τη σχετική βαρύτητα που δίνεις στις έννοιες αυτές καθώς και την σειρά με την οποία τα ιεραρχείς.  Ελληνας είμαι, ούτε ντρέπομαι, ούτε είμαι περήφανος. Όπως δεν ντρέπομαι, ούτε είμαι περήφανος για το γεγονός πως είμαι άντρας, εργαζόμενος, φοιτητής, οδηγός και ουτ' το καθ' εξής. Είναι άλλη μία ιδιότητά της τεράστιας αυτής προσωπικότητας που ακούει στο όνομα bulux. 8)

Να σου κάνω και γω μια παρατήρηση, δεν είναι κακό να γράφει τις λέξεις γιουνανισταν και γραικιά, δοκίμασε το.

Όσο για τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου. Έχουμε τελείως διαφορετικούς ορισμούς νομίζω για την φράση 'υποτιθέμενη σημερινή αναρχία'. Αν εννοείς τον πιτσιρικά με την βαριοπούλα στα McDonalds όχι δεν έχει σχέση με την αναρχία του Ζήνωνα. Αν εννοείς να μπεις σε ένα χώρο που ο δήμος θέλει να το κάνει πάρκινγκ ή εμπορικό και εσύ να το γεμίσεις με πράσινο επειδή οι φυσικοί νόμοι και το ήθος σού σου το επιβάλουν, τότε ναι αυτό είναι αναρχία.

Και επειδή είμαι τόσο έξυπνος θα σου απαντήσω και στην τελευταία σου ερώτηση. Η αγέλη και το κοπάδι δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά. Η αγέλη είναι για άγρια ζώα το κοπάδι για ήμερα. Τα μέλη και των δυο κάνουν ότι τους πει ο ανώτερός τους (ενα αλφα-αρσενικό συνήθως στις αγέλες, ο βοσκός στα κοπάδια). Στο κοπάδι είναι απαραίτητα και τα τσοπανόσκυλα για να σε προστατεύουν από τις εξωτερικές απειλές... (καλά δεν ντρέπεστε, που πάει το μυαλό σας;) αλλά και από τις εσωτερικές (αν κανένα πρόβατο θελήσει να γίνει βοσκός στη θέση του βοσκού).Όπως και να χει κάποιος σε κάνει κουμάντο (εκτός κι αν είσαι ο βοσκός ή το κυρίαρχο αρσενικό). Η μόνη διαφορά είναι πως κανένα μέλος αγέλης δεν το σφάζουν το πάσχα για να το φάνε.

Όσο για το που ζω και με ποιόν συναναστρέφομαι δεν νομίζω πως πρέπει να διαλέξω μεταξύ κοπαδιού και αγέλης. Αυτά τα αφοριστικά, απλουστευτικά και αυθαίρετα δίπολα και τις παρομοιώσεις με τη φύση χρησιμοποίησε και Σωκράτης. Πολύ εκνευριστικό πράγμα. Δεν ζω ούτε σε αγέλη, ούτε σε κοπάδι. Ζω σε κοινωνία ανθρώπων. Και συναναστρέφομαι με ανθρώπους. Δεν τους βλέπω ούτε σαν άγρια ζώα, ούτε σαν πρόβατα. Μπορεί κάποιοι να διαλέξουν να ακολουθούν πιστά και άκριτα τον αλλάχ, τον ιησου, τον δια, τον σταλιν, τον χιτλερ ή και ολόκληρες ιδεολογίες (και ομάδες!). Έχουν περάσει μόνο μερικά χιλιάδες χρόνια από τότε που κατεβήκαμε από τα δέντρα και η αγελαία φύση μας δεν αλλάζει εύκολα. (Σε σχέση με άλλα πρωτεύοντα θηλαστικά τα έχουμε πάει περίφημα πάντως).

Αφού λοιπόν σου απάντησα και στις ερωτήσεις σου (τις οποίες απαντήσεις μπορούσες να δώσεις και μόνος σου) περιμένω αυτό που τεχνηέντως απέφυγες να κάνεις πριν. Να απαντήσεις στις δικές μου ερωτήσεις. Μην υπεκφεύγεις.

ΥΓ1: Με κεφαλαία γράφεται μόνο ο ΠΑΣ
ΥΓ2: Θα ήθελα να το συνεχίσω εγώ λίγο αν δεν σε πειράζει και σενα
« Τελευταία τροποποίηση: Κυρ 22 Μάι 2011 00:00 από bulux »
'ΠΑΣ μην μας λυπασαι'... και κάποιοι το πήραν τοις μετρητοις και μας έχουν γονατίσει
ΠΑΣ και ξερό βατραχοπόδαρο

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΕΙΡΟΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.435
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #46 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 01:51 »
τακτικη πολυ παλια,δοκιμασμενη και παλιοτερα πετυχημενη...

για να εχω λογο υπαρξης ψαχνω τα φαντασματα και οταν δεν τα βρισκω τα δημιουργω.

υγ.   ΡΑΤΣΑ: Γερμανικός Μολοσσός.
        ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ: Γερμανία.
        ΙΣΤΟΡΙΑ: Ο “ευγενής” σκύλος του σήμερα, κατάγεται από τα μεγάλα σκυλιά των ρωμαίων πολεμιστών και           χρησιμοποιήθηκε σαν οδηγός και φύλακας κοπαδιών και σαν κυνηγός μεγάλων θηραμάτων.
ΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...ΣΕΙΡΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ Η ΝΤΡΟΠΗ  !

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #47 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 02:20 »
λοιπόν....

α)η απάντηση είναι προφανής...αυτός που τις δημιούργησε και τις χρησιμοποιεί...και να σου πω κι αυτό....αυτές λοιπόν οι λέξεις είναι τα εργαλεία με τα οποία γίνετε η μεγαλύτερη και "νόμιμη" έμμεση λογοκρισία  σε απόψεις μη συμβατικές...μέσα από αυτή την διαδικασία αυτόματα ορίζεται και η έννοια του ρατσισμού...με απλά λόγια αν εγώ εκφέρω μία λίγο διαφορετική άποψη από την κοινή και αποδεκτή και χαρακτηριστώ ρατσιστής έχω φάει "Χ" από την κοινή γνώμη...πλέον κουβαλώντας την ταμπέλα δεν πρόκειται να "ξανακουστεί" η γνώμη μου...

β)χαριτωμένο:) δεν πιστεύω να θέλεις σοβαρή απάντηση εδώ...

γ)κολλάει στην ξενοφοβία για την ετυμολογία της...

δ)δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά με αυτήν σου την ερώτηση με υπερασπίζεσαι...αυτές οι δύο λεξούλες αντιπροσωπεύουν κάτι το υπαρκτό...

ε)δεν έχω κάτι χειροπιαστό σε αυτό που λες οπότε δεν ξέρω...το μόνο που ξέρω είναι ότι ποτέ δεν έχω δει σε αρχαίο κείμενο να αναφέρεται η λέξη αναρχία...αν θες βοήθησε με λίγο(το λινκ δεν ανοίγει)...

στ) αναφέρεσαι σε δύο σχολές φυσιολατρικές που πίστευαν σε κάτι θεϊκό αλλά όχι στα πρότυπα του Δία...κατ εμέ αυτές ήταν οι ειδωλολατρικές θρησκείες της εποχής κι όχι το λεγόμενο δωδεκάθεο...και να μη το ξεχάσω,δεν είχαν και ιδιαίτερη απήχηση στην κοινωνία...

ζ)δεν ξέρω από που να αρχίσω εδώ....καταρχήν όλοι λίγο πολύ ξέρουμε ότι η Ελληνική γλώσσα έχει συνώνυμες λέξεις...οπότε δεν κατάλαβα τι υπαινίσσεσαι... για την αναρχία μπορώ να σου πω έτσι πρόχειρα και την λέξη εντροπία... ;)

Τώρα...ο φυλετισμός σε καμία περίπτωση δεν είναι ο ρατσισμός...την πάτησες...επίσης θα έπρεπε να είχες ήδη καταλάβει ότι απαξιώ να ασχοληθώ με Μαρξ,Χίτλερ,Μακιαβέλι,Ένγκελς κλπ...την παράθεση που έκανες είναι ιδική απάντηση σε συγκεκριμένο ποστ, οπότε το εκλαμβάνω σαν γκεμπελίστικη τακτική(συγχωρεμένος βέβαια είσαι...).Το σχόλιο για τα κεφαλαία το προσπερνάω (συγνώμη αλλά το θεωρώ ανούσιο)...
Έχεις κάνει ένα μεγάλο λάθος...μόλις αυτοπροσδιορίστικες Έλληνας...επομένως ξεχωρίζεις τους Έλληνες από τους άλλους...άρα δέχεσαι ότι σαν Έλληνας έχεις κάτι διαφορετικό από τους αλλοδαπούς,όπως θα συμφωνείς ότι και οι Ισπανοί πχ έχουν κάτι διαφορετικό από εμάς...λες δεν είσαι υπερήφανος που είσαι Έλληνας,το λες με συνειδητή απόφαση και ιδεολογική θέση ή επειδή σαν Έλληνες πλέον δεν έχουμε και πολλά για να υπερηφανευθούμε;
Γιατί σαν οπαδός είσαι υπερήφανος κι ας ήμαστε μικρομεσαία ομάδα(και σηκώνεις και σημαία)...

Όσο για το γιουνανιστάν ελληνική λέξη είναι με τούρκικη κατάληξη,όπως και ο γραικός....αλλά ο απόλυτος προσδιορισμός είναι ο Έλλην(αφού ασχολήσαι  με την γλώσσα θα βρεις την ετυμολογία της :))

Τέλος ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και γιαυτό δεν πρόκειται να χαθούν οι κοινωνίες...αλλά όμως πάντα θα υπερισχύουν οι αγέλες από τα κοπάδια...κάποτε ήμασταν αγέλη,πλέον μας κατάντησαν κοπάδι...


δεν υπάρχει αγάπη στον κόσμο πλέον και το βλέπουμε όλοι μας καθημερινά....αν υπήρχε αγάπη δεν θα υπήρχε η φτώχεια(παρεμπιπτόντως η φτώχεια έχει σκοτώσει πολλαπλάσιους από ότι οι πόλεμοι)...

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #48 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 02:24 »
τακτικη πολυ παλια,δοκιμασμενη και παλιοτερα πετυχημενη...

για να εχω λογο υπαρξης ψαχνω τα φαντασματα και οταν δεν τα βρισκω τα δημιουργω.

υγ.   ΡΑΤΣΑ: Γερμανικός Μολοσσός.
        ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ: Γερμανία.
        ΙΣΤΟΡΙΑ: Ο “ευγενής” σκύλος του σήμερα, κατάγεται από τα μεγάλα σκυλιά των ρωμαίων πολεμιστών και           χρησιμοποιήθηκε σαν οδηγός και φύλακας κοπαδιών και σαν κυνηγός μεγάλων θηραμάτων.

το ότι οι Μολοσσοί ήταν ένα από τα αρχαιότερα Ελληνικά και ηπειρώτικα φύλα στην γη μας είναι παντελώς άγνωστο...δεν πειράζει έτσι είναι αυτά.....το ότι η πρώτη ράτσα μολοσσών ήταν η ηπειρώτικη και την χρησιμοποιούσε ο Μέγας Αλέξανδρος πάλι μας είναι παντελώς άγνωστο...μάλιστα....

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΕΙΡΟΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.435
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #49 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 02:38 »
οντως οσα λες μου ηταν αγνωστα.
ετσι ειναι αυτα...

απλα δε νομιζω το οτι σας χρησιμοποιούσε (μολοσσοι) ο συγκεκριμενος αλεξανδρος στην ενοπλη εξερευνηση του ,ειναι και στα πολυ θετικα του βιογραφικου του συγκεκριμενου σκυλιου.

κι αυτα ετσι ειναι....
ΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...ΣΕΙΡΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ Η ΝΤΡΟΠΗ  !