Αποστολέας Θέμα: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...  (Αναγνώστηκε 32367 φορές)

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #50 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 11:01 »
Πως κάνεις τον Έλληνα ρατσιστή;

Όταν ως εξουσία και αφού έχεις καταφέρει να απολιτικοποιήσεις τα πολιτικά σου "νούμερα"  και αφού τα έχεις  εξευτελίσει, οικονομικά, ηθικά, κοινωνικά,  τους υποδυκνύεις ως Νέρωνας  τον κάθε αδύνατο ως υπέυθυνο της γενικής ξεφτίλας, τους στρέφεις εναντίον του κάθε αδύνατου και απολαμβάνεις την υποτέλεια των πάντων.
Θεωρητικά,  ο εξευτελισμός της μάζας είναι το τελευταίο βήμα πριν την επανάσταση.
Σήμερα είναι το πρώτο βήμα  στο Ρατσισμό, στη Μη Ανοχή, στη Βία και στο Μαζί τα Φάγαμε.

Παράθεση
jimakos
Αυτά τα ολίγα, σχωρνάτε έναν που πέρασε από τον διεθνισμό, συνέχισε με την ανανεωτική αριστερά και τερμάτισε ακομματικός, απολιτικός και ελαφρά γραψαρχιδιστής σε ότι αφορά τα πολιτικά δρώμενα εντός κι εκτός!
Νάμαστε καλά ειδικώς και γενικώς!!!  :mono:
:mono: :pashat: ;)
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος ayuto1966

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.088
  • Τα χιλιομετρα ειναι λιγα
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #51 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 16:09 »
Δεν ακουω ουτε μεθυσμενος hip hop αλλα πιστευω αυτο το κομματακι δινει πολλες απαντησεις....


http://youtu.be/apMKV5ntITM



Οπως καταλαβαινετε ο καθενας ειναι για την παρτυ του...ποια πατριδα,ποια θρησκεια ειναι ολα ψεματα και μας κοροιδευουν ολους μας ψιλο γαζι
ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΟΧΙ ΓΙΑ NAZIS

Αποσυνδεδεμένος kastrinos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #52 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 16:16 »
πολυ ωραια συζητηση. αλλα το θεμα παραμενει στην πραξη το εξης: υπαρχει προβλημα με το μεταναστευτικο στην ελλαδα και αν ναι ποια ειναι η λυση??

Αποσυνδεδεμένος pastakis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.908
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #53 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 16:29 »
Aλλαγη των διεθνων συμβασεων(ΔουβλινοII),να τους δωθουν τα  απαραιτητα χαρτια ωστε να ταξιδεψουν στις χωρες που επιθυμουν

Αποσυνδεδεμένος kastrinos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #54 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 16:38 »
συμφωνω και αυτο σημαινει
1ον οτι υπαρχει προβλημα και πρεπει να ειμαστε πιο σοβαροι οταν κατηγορουμε τον ελληνα ως ρατσιστη
2ον μεχρι να αντιμετωπιστει η αιτια που ειναι η ανεχεια στις χωρες των μεταναστων και η διεθνης πολιτικη της λογικης νιπτω τας χειρας μου και τα φορτωνω στην ελλαδα, πρεπει να βρεθει προσωρινη λυση μεσα στην ελλαδα

για μενα το μοναδικο εφικτο ειναι η ποσοστωση γιατι οι ελληνες οπως και οι μεταναστες που ζουνε στην ελλαδα εχουν δικαιωμα στην ποιοτητα ζωης. και ποιοτητα ζωης δεν μπορει να υπαρχει με την ανεξελεγκτη μεταναστευση

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #55 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 16:52 »
πολυ ωραια συζητηση. αλλα το θεμα παραμενει στην πραξη το εξης: υπαρχει προβλημα με το μεταναστευτικο στην ελλαδα και αν ναι ποια ειναι η λυση??

Η αντιμετώπιση αυτού του "προβλήματος" (οικονομικοί μετανάστες πάντα) και στο βαθμό που αυτό μπορεί να θεωρείται ή να γίνεται  πρόβλημα, αφορά μόνο οργανωμένες και παραγωγικές χώρες, που υποδέχονται  μετανάστες και μεριμνούν για την πλήρη ένταξή τους και προς συμφέρον τους.

Αυτές οι χώρες, δεν αλώνονται από μεταναστευτικά κύματα, δεν παρέχουν αβλεπί ασυλία, δεν γκετοποιούν τριτοκοσμικά το άνθρωπο μετανάστη, τον επιλέγουν όμως με ποιοτικά κριτήρια και με έγγραφες διατυπώσεις ταυτοποίησης,  με περιορισμούς και δυνατότητες παραμονής .

Η Ελλάδα φαίνεται να είναι μια χώρα  ανεκτική στο μεταναστευτικό, όχι από ουμανιστική άποψη, αλλά επειδή πάσχει από οργάνωση και ελέγχο σε όλους τους τομείς της παχιάς διοίκησης και ισχνής της παραγωγής.

Έχει μετατραπεί σε πανσπερμικό άσυλο πάσης δραστηριότητας (ημεδαπών και αλλοδαπών) και το μόνο που την ενδιαφέρει τα τελευταία χρόνια είναι, η κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου.
   
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος ayuto1966

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.088
  • Τα χιλιομετρα ειναι λιγα
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #56 στις: Κυρ 22 Μάι 2011 17:05 »
Aλλαγη των διεθνων συμβασεων(ΔουβλινοII),να τους δωθουν τα  απαραιτητα χαρτια ωστε να ταξιδεψουν στις χωρες που επιθυμουν


Ουτε αυτο δεν θα γινει αποδεκτο...

Ο προορισμος που ονειρευονται ολοι οι μεταναστες ειναι η Γαλλια για πολλους και διαφορους λογους(Ιθαγενης αφρικανικος πλυθυσμος στην Γαλλια,η γλωσσα την οποια γνωριζουν οι βοριοαφρικανοι,και η υπαρξη πολλων τζαμιων),και ηδη αυτην την στιγμη η Γαλλια π.χ διαθετει το μεγαλυτερο προβλημα με τα μεταναστευτικα κυματα των αλλοδαπων
ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΟΧΙ ΓΙΑ NAZIS

Αποσυνδεδεμένος bulux

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 539
    • Προφίλ
    • Βούτυρο στο ψωμί σας
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #57 στις: Δευ 23 Μάι 2011 01:50 »
Α έτσι τώρα μιλάμε και με κάποια επιχειρήματα μολοσσέ μου.

Φυλετισμός και ρατσισμός για μένα είναι τι γιάννης τι γιαννάκης. (καμία σχέση με τον δημοσιογράφο μην παρεξηγηθώ  :)) ). Η ετυμολογία της λέξης ξενοφοβία είναι κάτι παραπάνω από προφανής για να την ψάξω στην wikipedia. Η λέξη αναρχία υπήρχε στην αρχαιότητα (από την Αντιγόνη του Σοφοκλή). Λέει χαρακτηριστικά Ἀναρχίας δὲ μεῖζον οὐκ ἔστιν κακόν,  (δεν υπάρχει μεγαλύτερο κακό απ' την αναρχία, σου κλείνει το ματι ο Σοφοκλής  8)). Αναφέρεται και στον Αισχύλο. (ένα μικρό άρθρο για την αναρχία στην αρχαία ελλάδα)

Για άτομο που δεν διαβάζει χίτλερ, μακιαβελι και μαρξ Πάντος χειρίζεσαι με ευκολία τον ξενόφερτο όρο 'γκεμπελισμος'.

Η θρησκεία και η φιλοσοφία στον αρχαίο κόσμο (όχι μόνο τον δικό μας) ποτέ δεν ειχε ξεκάθαρα όρια. Όσο για τους Κυνικούς δεν νομίζω πάντως πως ήταν και ιδιαίτερα θρήσκοι. Και δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο ειδωλολάτρες... Δηλαδή αυτοί που προσκυνούσαν το άγαλμα του δια δεν ήταν ειδωλολάτρες ενώ οι στωικοί ήταν; Γιατί να μην είναι ειδωλολάτρης ο Ορέστης που ικετεύει μπροστά στο άγαλμα της αθηνάς; η γιαγιά που προσκυνάει την εικόνα της παναγίας ζητώντας συγχώρεση; η θείτσα που σταυροκοπιέται μπροστά στο σαφρακιασμένο σώμα κάποιου Σπύρου που πέθανε πριν εκατοντάδες χρόνια κάπου στην Κέρκυρα; Όλα αυτά είδωλα δεν είναι; Το δωδεκάθεο στο οποίο αναφέρεσαι είναι μια νοητή και χαλαρή ομαδοποίηση θεοτήτων που επινοήθηκε πολύ αργότερα κατά την μελέτη της ελληνικής μυθολογίας και ιστορίας από τους ευρωπαίους. Οπότε το τι ήταν και είναι είδωλο και επίσημη θρησκεία τότε και σήμερα είναι πολύ ρευστό. Καθώς και το τι θα θεωρείται 'ορθοδοξο' στο μέλλον.

Δεν μπορώ να καταλάβω που έκανα λάθος όταν αναπροσδιορίστηκα έλληνας (χωρίς να είμαι και πολύ σίγουρος, το επίθετο μου και το χωριό μου υπαινίσσονται πως μπορεί να είμαι και ολίγον τι αλβανός, οπότε αν θέλεις συνεχίζεις να μου μιλάς). αναπροσδιορίζομαι και ως ηπειρώτης. και ως ευρωπαίος και ως βαλκάνιος. και ως άνθρωπος και όχι φάλαινα. Γιατί να είναι το γεγονός πως είμαι έλληνας το ΒΑΣΙΚΟ χαρακτηριστικό του ατόμου μου; Δεν νομίζω πως έχω περισσότερα κοινά με τον Βαρδινογίαννη απ' ότι έχω με έναν τούρκο που αμείβεται με 500 ευρώ το μήνα. Όπως είπα και παραπάνω ούτε ντρέπομαι ούτε είμαι περήφανος που είμαι έλληνας. Δεν είναι ούτε ιδεολογία ούτε συνείδηση. Είναι μια απλή πραγματικότητα. Για μένα η σφαγή της Τρίπολης δεν έχει καμία διαφορά από την σφαγή της Χίου. Για σένα έχει; (πέρα από την αντιστροφή των ρόλων σφαγέα-σφαγιασμένου).

Όσο για τις αγέλες και τα κοπάδια βλέπω πως εμμένεις να χρησιμοποιείς όρους που υπεραπλουστεύουν την κοινωνική πολυπλοκότητα. Έστω, θα συνεχίσω τον συλλογισμό μου με αυτούς τους όρους. Βλέπω νοσταλγείς τους καιρούς που 'ήμασταν' αγέλη, και μας κατάντησαν (ποιοί μας κατάντησαν, γιατί δεν χρησιμοποιείς ενεργητική φωνή; γιατί όχι 'καταντήσαμε' ας πούμε) κοπάδι. Ως αγέλη προφανώς και ζούσαμε τρώγοντας από κοπάδια... τώρα γιατί παραπονούμαστε που είμαστε 'κοπάδι'... και είμαστε έρμαιο άλλων αγελών; Όταν είμαστε από πάνω γουστάρουμε και όταν είμαστε από κάτω γκρινιάζουμε; Αν είναι έτσι τότε είμαστε Bad loosers που λένε και βάρβαροι οι άγγλοι. Α και κάποτε, όλοι αυτοί οι αρχαίοι στους οποίους αναφερόμαστε μας θεωρούσαν βάρβαρους Μολοσσε. Αναφέρεται σε εσένα συγκεκριμένα   8). Και εμάς και τους Μακεδόνες (Για να ισοφαρίσω το προηγούμενο αναρχολινκ και να κρατήσω τα μπόσικα!). Και δεν τους θεωρούσαν εξαιτίας της γλώσσας (όπως λεει το άρθρο) αλλά  εξαιτίας της διαφορετικότητάς τους. 'Ενα μαυράκι της Κυψέλης ας πούμε μπορεί ακόμα να θεωρηθεί βάρβαρος και μην ελλην με αυτό το σκεπτικό, ακόμα κι αν τα ελληνικά είναι άψογα. Χαρακτηριστικά αναφέρει το άρθρο γιατί θεωρούμασταν βάρβαροι:
"Γιατί τα μέλη αυτών των φυλών δεν συμμετείχαν στον κόσμο και τις ιδέες της ελληνικής πόλης κράτους, ήταν επομένως «βάρβαροι εξ ορισμού». Η νομαδική ζωή, η μοναρχική διακυβέρνηση και η έλλειψη οργανωμένων αστικών κέντρων φαινόταν σε έναν δημοκρατικό, μορφωμένο και έντονα αστικοποιημένο Έλληνα σαν βάρβαρα χαρακτηριστικά."
Ρατσιστής και προκατειλημμένος ο Θουκυδίδης με τους αρχαίους Ηπειρώτες; Πως γίνεται αυτό; Γιατί ο φυλετισμός μπορεί να  γυρίσει μπούμερανγκ (δεν ξέρω τον ελληνικό όρο, συγγνώμη  :) ). Πως γίνεται μέλη της ίδιας σου της φυλής να σε αποκαλούν βάρβαρο; Δεν βρίσκεις πως ότι είναι το μαυράκι της Κυψέλης για τους νεοέλληνες ήταν και ο Μολοσσός της αρχαιότητας για τους αρχαίους έλληνες;
« Τελευταία τροποποίηση: Δευ 23 Μάι 2011 01:54 από bulux »
'ΠΑΣ μην μας λυπασαι'... και κάποιοι το πήραν τοις μετρητοις και μας έχουν γονατίσει
ΠΑΣ και ξερό βατραχοπόδαρο

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #58 στις: Δευ 23 Μάι 2011 04:25 »
Για άτομο που δεν διαβάζει χίτλερ, μακιαβελι και μαρξ Πάντος χειρίζεσαι με ευκολία τον ξενόφερτο όρο 'γκεμπελισμος'.


δεν το αναιρείς,οπότε το παραδέχεσαι...(για να αποφεύγεις κινδύνους θα πρέπει να τους γνωρίζεις)


με ρωτάς πως θέλω εγώ να αυτοπροσδιορίζεσαι ή επαναπροσδιορίζεσαι (αυτό είναι το σωστό δεν τα μαθαίνεις καλά);
το έκανες πριν και τώρα τα μπλέκεις τεχνηέντως(πανικός!)...εσύ αποφασίζεις τι θέλεις να είσαι,ποια θα είναι τα βασικά χαρακτηριστικά σου...το να μην νιώθεις περήφανος για κάτι είναι μία πραγματικότητα...το να αφαιρείς την υπερηφάνεια από τους άλλους τι είναι;(σκέψου να έχεις έναν μαλάκα φοφιτζί όλη μέρα να σου λέει πως δεν έχεις κανένα λόγο να είσαι υπερήφανος για τον  :pas:)όσο για τις σφαγές το ξαναγράφω λοιπόν- η φτώχεια έχει σκοτώσει πολλαπλάσιους από τον πόλεμο-...γιατί δεν ασχολήσε  με αυτήν;

κοινωνική πολυπλοκότητα :μμμμμ δηλαδή η πολυπλοκότητα είναι κοινωνική ή η κοινωνία είναι πολύπλοκη;


Βλέπω νοσταλγείς τους καιρούς που 'ήμασταν' αγέλη, και μας κατάντησαν (ποιοί μας κατάντησαν, γιατί δεν χρησιμοποιείς ενεργητική φωνή; γιατί όχι 'καταντήσαμε' ας πούμε) -τα θέλεις όλα στο πιάτο βρε παιδί μου...είσαι ανυπόμονος να μάθεις  :)...καλό είναι αυτό....πάντως όλα αυτά περί αγέλης και κοπαδιού δεν έχω κάνει κάποια ανάλυση(εσύ το έχεις εξαντλήσει το θέμα)...

το καλύτερο κομμάτι της αναπτύξεώς σου το κράτησα για το τέλος...

Α και κάποτε, όλοι αυτοί οι αρχαίοι στους οποίους αναφερόμαστε μας θεωρούσαν βάρβαρους Μολοσσε. Αναφέρεται σε εσένα συγκεκριμένα   8). Και εμάς και τους Μακεδόνες (Για να ισοφαρίσω το προηγούμενο αναρχολινκ και να κρατήσω τα μπόσικα!). Και δεν τους θεωρούσαν εξαιτίας της γλώσσας (όπως λεει το άρθρο) αλλά  εξαιτίας της διαφορετικότητάς τους. 'Ενα μαυράκι της Κυψέλης ας πούμε μπορεί ακόμα να θεωρηθεί βάρβαρος και μην ελλην με αυτό το σκεπτικό, ακόμα κι αν τα ελληνικά είναι άψογα. Χαρακτηριστικά αναφέρει το άρθρο γιατί θεωρούμασταν βάρβαροι:
"Γιατί τα μέλη αυτών των φυλών δεν συμμετείχαν στον κόσμο και τις ιδέες της ελληνικής πόλης κράτους, ήταν επομένως «βάρβαροι εξ ορισμού». Η νομαδική ζωή, η μοναρχική διακυβέρνηση και η έλλειψη οργανωμένων αστικών κέντρων φαινόταν σε έναν δημοκρατικό, μορφωμένο και έντονα αστικοποιημένο Έλληνα σαν βάρβαρα χαρακτηριστικά."
Ρατσιστής και προκατειλημμένος ο Θουκυδίδης με τους αρχαίους Ηπειρώτες; Πως γίνεται αυτό; Γιατί ο φυλετισμός μπορεί να  γυρίσει μπούμερανγκ (δεν ξέρω τον ελληνικό όρο, συγγνώμη  :) ). Πως γίνεται μέλη της ίδιας σου της φυλής να σε αποκαλούν βάρβαρο; Δεν βρίσκεις πως ότι είναι το μαυράκι της Κυψέλης για τους νεοέλληνες ήταν και ο Μολοσσός της αρχαιότητας για τους αρχαίους έλληνες;


πραγματικά κάτι τέτοιες στιγμές "χάνομαι"...και "χάνομαι" διότι δεν ξέρω τι να σχολιάσω...δεν θα σχολιάσω τίποτα απλά θα σε βάλω σε σκέψεις για μία φορά ακόμα...φαντάσου το παραπάνω απόσπασμα να το είχα γράψει εγώ...θα το συμμεριζόσουν τότε;

και για να τελειώνει το αστείο (ΑΠΕΙΡΟΣ) με τους Μολοσσούς, είναι πολύ λυπηρό, άνθρωποι που υπερηφανεύονται για την πόλη τους και τον τόπο τους, να μην ξέρουν την πραγματική ιστορία τους(και να την χλευάζουν κι από πάνω)...

τώρα γενικά αν θέλεις να μάθεις για τους ειδωλολάτρες ξεκίνα από τον καθρέφτη του σπιτιού σου...η αυτογνωσία βοηθάει στην κατανόηση του συνανθρώπου μας...μην παρεξηγηθείς όλοι είμαστε ειδωλολάτρες σήμερα...την λέξη θρησκεία επίτηδες την έβαλα για να δω την αντίδρασή σου...είναι το μοναδικό σημείο που έδειξες συγκατάβαση...


καλά μην ξενερώνεις θα σχολιάσω και τα περί Μολοσσών...

Αλήθεια πιστεύεις πως οι Έλληνες στην περιοχή μας ήταν νομαδικός λαός;πιστεύεις πως δεν υπήρχαν πόλεις και κοινωνίες;δεν υπήρχε πολιτισμός;αλήθεια τα πιστεύεις;αναρωτιέμαι μερικές φορές αν αυτά που διαβάζουν κάποιοι τα επεξεργάζονται ή απλά τα δέχονται όπως το μωρό την κρέμα;και να σου αναπτύξω τον συλλογισμό μου όσο το δυνατόν ποιο απλά...πως γίνετε να είχαν την ίδια γλώσσα με τους υπόλοιπους, την ίδια "θρησκεία",την ίδια "κουλτούρα";το θέατρο,το μαντείο κλπ, τι ήταν;το ότι ήταν αποξενωμένοι από τους υπόλοιπους, ήταν,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ζούσαν και σαν νομάδες...δεν μας εξηγεί ο 'Κύριος" του άρθρου ποια ήταν η διαφορετικότητα....επίσης λέει "βάρβαροι εξ ορισμού",δηλαδή δικό του συμπέρασμα(μήπως είναι φοφιτζης;)

και αφού με προκάλεσες τόσο άσχημα, ψάξε βρες γιατί σταμάτησαν οι αρχαιολογικές ανασκαφές στην περιοχή μας...

γιατί δεν γίνονται ανασκαφές έξω από τα Γιάννενα εκεί που ήταν η αρχαία Πασσαρών ;θες κι άλλα να σου πω...γιατί το αρχαίο θέατρο της Δωδώνης είχε δεκαοκτώ χιλιάδες θέσεις(άραγε σήμερα ένα τέτοιο θέατρο θα γέμιζε ποτέ στα Γιάννενα);για τους νομάδες ή για τους "άλλους" Έλληνες που τους θεωρούσαν βάρβαρους;πως μπορούσε ένας Έλλην να καταδεχθεί να πάει σε ένα μαντείο βαρβάρων για να πάρει χρησμό;τα νταλαβέρια των Κορινθίων με τους Ηπειρώτες τι ήταν;οι Έλληνες θα καταδέχονταν να είχαν την πύλη του Άδη και το σημαντικότατο ιερό του Δωδωναίου Δία σε περιοχή βαρβάρων;


για να σου δώσω και πάλι τροφή για σκέψη δες αυτό Εβραίοι και Μέγας Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος Αντώνς

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 433
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #59 στις: Δευ 23 Μάι 2011 07:27 »
Γιατρέ μου, η συγκεκριμένη σκέψη μ'έχει πάει αίμα τόσες μέρες.. Μήπως τρέφομαι με χαλασμένα;
Se ci coglie la crudele morte, dura vendetta verrà dal partigian..

Αποσυνδεδεμένος REX

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #60 στις: Δευ 23 Μάι 2011 09:54 »


                                                   
                                                   ''Διαιρει και βασιλευε..."

Αποσυνδεδεμένος tauri_7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 531
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #61 στις: Δευ 23 Μάι 2011 13:15 »
Όταν είσαι αριστερός, διεθνιστής ή αναρχίζουσας ιδεολογίας,
έχεις το δικαίωμα:
1) να είσαι εκτός αστικής γραμμής γενικώς
2) να αποφεύγεις τις κρατικές σου υποχρεώσεις (στράτευση κλπ)
3) να υπερασπίζεις την γνώμη σου εναντίον θεών και δαιμόνων
4) να ενισχύεις τις διεθνιστικές απόψεις περί μετανάστευσης, ύπαρξης και περίθαλψης μεταναστών με κάθε τρόπο
5) να ενισχύεις τον αταξικό αγώνα (πρακτικά και θεωρητικά) σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης

Αυτά όσο είσαι φοιτητής!!! Άκου τώρα να σου πώ την συνέχεια.....

Σε φωνάζει ο πατέρας σου που συνήθως είναι ιδιοκτήτης εταιρίας, κατασκευαστικής κατά προτίμηση (σαν τον μπαμπά του Αλέξη) αλλά μας κάνει και η ναυτιλιακή. Παιδί μου σου λέει τώρα που πήρες το πτυχίο σου - μην αγχώνεσαι το 'χω κανονίσει εκείνο το κωλομάθημα που σε βασάνιζε - καιρός είναι να ξενοικιάσεις εκείνη την τρώγλη στα Εξάρχεια ( η περιοχή είναι τυχαία, έτσι μου 'ρθε) και να μαζευτείς στην μεζονέτα της Φιλοθέης, έτσι κι αλλιώς εγώ για σένα την έφτιαξα και την κράτησα και ξενοίκιαστη. Να έρχεσαι σιγά σιγά και στην εταιρία να σε μπάσω στα κόλπα - τώρα που το λες αύριο έχω ραντεβού με τον υπουργό για εκείνη την σύμβαση με τα πολλά εκ. ψιψιψίνια - καλό θα ήταν να έρθεις κι εσύ να σε γνωρίσει. Εντάξει αρκετά με την επανάσταση, δεν χόρτασες; Σε άφησα πήγες και σε πορείες, πέταξες και μολότοφ - αν δεν ήμουν εγώ ρε τσόγλανε να πάρω τηλ. τον διοικητή και να σου στείλω τον Κούγια ακόμα μέσα θα ήσουν - έσπασες και 2-3-5 βιτρίνες τραπεζών. Τι άλλο θες; Α, και που είσαι; Κόψε αυτές τις μαλακίες με τους αντιρρησίες και κοίτα να πας να τελειώνεις με τον στρατό, δεν θέλω να το έχω στο νου μου. Μην αγχώνεσαι, μίλησα με τον κύριο Μιχάλη, αυτόν μωρέ που είναι ιδιαίτερος του Υπουργού και το κανόνισε να πας Ναυτικό. Μια χαρά θα σου κάτσει και θα είσαι μέσα στο σπίτι σου, κάθε μέρα εξοδούχος.

Τώρα άκουσε και το άλλο. Αν δεν θες να έρθεις στην εταιρία για να μην λες οτι σε ταϊζω εγώ, μπορώ να πω στον Λεωνίδα - αυτόν που είναι γεν. διευθυντής στην εταιρία του Μπόμπολα - να σου βρει εκεί καμιά θέση με καλά λεφτά. Και θα προσέχει και την εξέλιξή σου. Και θα έχουμε και καμιά άκρη να πάρουμε καμια υπεργολαβία αφού θα είσαι εκεί και θα τα ξέρεις απο μέσα!!! Δεν είναι άσχημη ιδέα!!! Τι λές;;;;

....και μετά φίλε κόβουμε τα μούσια, κόβουμε τα μαλλιά , βγάζουμε τα ALL STAR και τα σκισμένα τζην (DIESEL όμως, των 180 ευρώ) και κυκλοφορούμε παραλιακή και Κεφαλάρι με το ολοκαίνουριο κάμπριο, άντε στην χειρότερη κανα παλιοτζιπάκι των 60-70 χιλιάδων ευρώ και η επαναστατική μας δράση αποτελεί μια ανάμνηση απο το πρόσφατο παρελθόν. Μετά μας ενοχλούν οι μετανάστες που μας ζαλίζουν τα παπάρια στα φανάρια της Συγγρού κατεβαίνοντας με την γκόμενα για Πειραιά ή στην χειρότερη αγνοούμε την ύπαρξή τους αφού δεν τους βλέπουμε στα στέκια που πλεόν κινούμαστε. Το πολύ πολύ να τους δούμε σε κανα εργοτάξιο του μπαμπά όταν θα πάμε για επίβλεψη. Ναι ρε συ, αυοτύς εκεί λέω που τους έχουμε ανασφάλιστους και παίρνουν 25 ευρώ την ημέρα. Αλλά, όλα κι όλα, τους αφήνουμε και μένουν στο κοντεϊνερ που έχουμε για τα εργαλεία. Μην είναι κι αχάριστοι.......

 

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #62 στις: Δευ 23 Μάι 2011 14:30 »
Γιατρέ μου, η συγκεκριμένη σκέψη μ'έχει πάει αίμα τόσες μέρες.. Μήπως τρέφομαι με χαλασμένα;

Σίγουρα!!! μία χαρά τα τρως τα μεταλλαγμένα και τα χημικά....

και για να μιλήσω στην γλώσσα σου Keep Going ....

Αποσυνδεδεμένος pagouras83

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 947
    • Προφίλ
    • http://4.bp.blogspot.com/-1XCSOdv_LKg/UcNVHujz3sI/AAAAAAAAe-s/etdLVi6cSfk/s1600/pistepseto.net.gif
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #63 στις: Δευ 23 Μάι 2011 15:14 »
τακτικη πολυ παλια,δοκιμασμενη και παλιοτερα πετυχημενη...

για να εχω λογο υπαρξης ψαχνω τα φαντασματα και οταν δεν τα βρισκω τα δημιουργω.

υγ.   ΡΑΤΣΑ: Γερμανικός Μολοσσός.
        ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ: Γερμανία.
        ΙΣΤΟΡΙΑ: Ο “ευγενής” σκύλος του σήμερα, κατάγεται από τα μεγάλα σκυλιά των ρωμαίων πολεμιστών και           χρησιμοποιήθηκε σαν οδηγός και φύλακας κοπαδιών και σαν κυνηγός μεγάλων θηραμάτων.

Ντροπή βρε φίλε, ντροπή.
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία - pagouras83

Αποσυνδεδεμένος Αντώνς

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 433
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #64 στις: Δευ 23 Μάι 2011 15:46 »
Το έχω πει, και θα το ξαναπώ. Αποτελείται ντροπή της κοινωνίας μας, όσοι προσπαθείτε με ύπουλους τρόπους να περάσετε υποσυνείδητα τους σκοπούς σας. Όλοι έχουμε μια ταυτότητα έξω στον κόσμο. Εδώ γιατί το παίζετε δήθεν διαφωτιστές ή προβληματισμένοι; Υποτιμάτε τη νοημοσύνη μας! Ο ρόλος σας γνωστός και ο μισθός σας άξιος..

Έχετε άποψη; Πείτε την καθαρά! Εξάλλου καθαρός, ουρανός αστραπές δεν φοβάται! Έτσι Μολοσσέ; Όποιος έχει τη δυνατότητα της κριτικής σκέψης, στο ελάχιστο που απαιτείται, καταλαβαίνει τι είσαι και τι κάνεις..

Σταματήστε αυτό το πανηγυράκι!

Όπως και το περί αριστεράς και χλιδής αγαπητέ tauri_7. Σίγουρα υπάρχουν πρώην αριστεροί οι οποίοι πέρασαν στο απέναντι στρατόπεδο. Είναι όμως και άλλοι που παραμένουν στρατευμένοι ιδεολογικά και ηθικά στην αριστερά. Δεν θα κριθώ εγώ για την στάση ζωής μου όμως από κάποιον ο οποίος την άποψη του περί αριστεράς την έχει πατεντάρει.

Δείτε τι συμβαίνει γύρω σας. Αύριο θα είστε εσείς οι μετανάστες, οι άνεργοι, οι άστεγοι, οι εξαθλιωμένοι. Έχετε έρθει ποτέ κοντά με αυτούς τους ανθρώπους να νιώσετε, έστω επιδερμικά, τι περνάνε; Ή το μαγνητικό σας πεδίο απωθεί κάθε τι μη άριο;
Se ci coglie la crudele morte, dura vendetta verrà dal partigian..

Αποσυνδεδεμένος chilly

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.780
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #65 στις: Δευ 23 Μάι 2011 16:14 »
Tauri-7 μην μπερδεύεις το πασοκ με την αριστερά.
φορεβερ

Αποσυνδεδεμένος tauri_7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 531
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #66 στις: Δευ 23 Μάι 2011 16:30 »
Το έχω πει, και θα το ξαναπώ. Αποτελείται ντροπή της κοινωνίας μας, όσοι προσπαθείτε με ύπουλους τρόπους να περάσετε υποσυνείδητα τους σκοπούς σας. Όλοι έχουμε μια ταυτότητα έξω στον κόσμο. Εδώ γιατί το παίζετε δήθεν διαφωτιστές ή προβληματισμένοι; Υποτιμάτε τη νοημοσύνη μας! Ο ρόλος σας γνωστός και ο μισθός σας άξιος..

Προσωπικά, δεν έχω μισθό σε αντίθεση με την πλειοψηφία των "αριστερών" για τους οποίους προσβλήθηκες, οι οποίοι είναι είτε κρατικοδίαιτοι είτε κομματικοδίαιτοι. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας όπου το κράτος μου χρωστάει και ΔΕΝ του χρωστάω. Άλλων ο μισθός είναι άξιος!!!


Όπως και το περί αριστεράς και χλιδής αγαπητέ tauri_7. Σίγουρα υπάρχουν πρώην αριστεροί οι οποίοι πέρασαν στο απέναντι στρατόπεδο. Είναι όμως και άλλοι που παραμένουν στρατευμένοι ιδεολογικά και ηθικά στην αριστερά. Δεν θα κριθώ εγώ για την στάση ζωής μου όμως από κάποιον ο οποίος την άποψη του περί αριστεράς την έχει πατεντάρει.

Βεβαίως και υπάρχουν αριστεροί που παραμένουν πραγματικά στρατευμένοι στην ιδεολογία τους, απλά είναι ελάχιστοι. Οι "αριστεροί" στους οποίους αναφέρομαι και οι οποίοι παρεμβαίνουν και επηρεάζουν κατά κάποιο τρόπο και σε κάποιο μικρό ή μεγάλο ποσοστό την κοινή γνώμη αλλά και τις αποφάσεις κάποιων θεσμικών οργάνων σε ζητήματα όπως το μεταναστευτικό αλλά και άλλα πολλά, είναι αυτοί ακριβώς που αναφέρω. Που σήμερα είναι αριστεροί κι αύριο δεξιοί, ή το παίζουν αριστεροί βάζοντας όμως τα λεφτά στην "δεξιά" τσέπη, ή που ήταν κάποτε αριστεροί γιατί ήταν της μόδας και βόλευε και σήμερα έγιναν δεξιοί γιατί έτσι βολεύει. Αμφιβάλλεις οτι υπάρχουν τέτοιοι; Αμφιβάλλεις οτι είναι πολλοί; Δες ποιοι βγαίνουν στα κανάλια και φωνάζουν δήθεν κοπτόμενοι για τους μετανάστες. Μάθε που μένουν, τι επαγγέλονται, τι περιουσία έχουν, πως την απέκτησαν. Είναι γελοίο για παράδειγμα να βγαίνει ο Παναγόπουλος της ΓΣΕΕ και να φωνάζει για τους μισθούς των εργαζομένων του ιδιωτικού τομέα την ώρα που ο ίδιος είναι κρατικοδίαιτος με εισόδημα περίπου 100.000 ευρώ ετησίως (χώρια αυτά που δεν δηλώνει)  απο τις διάφορες θέσεις που κατέχει. Έτσι και για το ζήτημα που συζητάμε, δεν μπορεί να μου κάνει κήρυγμα ο μαϊντανός που μένει στην Εκάλη και τον φυλάνε αστυνομικοί για το πρόβλημα στο κέντρο της Αθήνας. Μακρυά απο μένα ισοπεδωτικές απόψεις, αλλά μην υποτιμάτε και την νοημοσύνη μας όπως πολύ σωστά λες. Προφανώς και δεν θα κριθείς εσύ ατομικά - δεν έχω καμία διάθεση και κανένα δικαίωμα να το κάνω εξάλλου - αλλα θα κριθεί ο χώρος τον οποίο ενδεχομένως πρεσβεύεις και αυτό είναι δικάιωμά μου επίσης να το κάνω, ιδιαιτέρως όταν στα 32 μου που είμαι σήμερα έχω πάρα μα πάρα πολλά παραδείγματα να σου αραδιάσω


Tauri-7 μην μπερδεύεις το πασοκ με την αριστερά.

Μάλλον αστειεύεσαι φίλε, για ποια απο όλες τις αριστερές μου μιλάς;;; Αριστερά ΔΕΝ υπάρχει σήμερα και το παραδέχονται και παλιοί πραγματικοί αγωνιστές, μας τελείωσε. Όπως είπε και ο Λαζόπουλος, έκλεισε το εργοστάσιο στην Ρωσία και εμείς κρατάμε ανοιχτή την αντιπροσωπία...
« Τελευταία τροποποίηση: Δευ 23 Μάι 2011 16:33 από tauri_7 »

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #67 στις: Δευ 23 Μάι 2011 16:35 »
Συγνώμη, αλλά προσωποποιείτε την αριστερά και αριστεροποιείτε τα πρόσωπα.

* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος tauri_7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 531
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #68 στις: Δευ 23 Μάι 2011 16:44 »
Συγνώμη, αλλά προσωποποιείτε την αριστερά και αριστεροποιείτε τα πρόσωπα.

Εδώ σαν να 'χεις λίγο δίκιο, αλλά μήπως οι ιδέες δεν εκφράζονται μέσα απο τα πρόσωπα...;;;

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #69 στις: Δευ 23 Μάι 2011 17:18 »
Το έχω πει, και θα το ξαναπώ. Αποτελείται ντροπή της κοινωνίας μας, όσοι προσπαθείτε με ύπουλους τρόπους να περάσετε υποσυνείδητα τους σκοπούς σας. Όλοι έχουμε μια ταυτότητα έξω στον κόσμο. Εδώ γιατί το παίζετε δήθεν διαφωτιστές ή προβληματισμένοι; Υποτιμάτε τη νοημοσύνη μας! Ο ρόλος σας γνωστός και ο μισθός σας άξιος..

Έχετε άποψη; Πείτε την καθαρά! Εξάλλου καθαρός, ουρανός αστραπές δεν φοβάται! Έτσι Μολοσσέ; Όποιος έχει τη δυνατότητα της κριτικής σκέψης, στο ελάχιστο που απαιτείται, καταλαβαίνει τι είσαι και τι κάνεις..

Σταματήστε αυτό το πανηγυράκι!

Όπως και το περί αριστεράς και χλιδής αγαπητέ tauri_7. Σίγουρα υπάρχουν πρώην αριστεροί οι οποίοι πέρασαν στο απέναντι στρατόπεδο. Είναι όμως και άλλοι που παραμένουν στρατευμένοι ιδεολογικά και ηθικά στην αριστερά. Δεν θα κριθώ εγώ για την στάση ζωής μου όμως από κάποιον ο οποίος την άποψη του περί αριστεράς την έχει πατεντάρει.

Δείτε τι συμβαίνει γύρω σας. Αύριο θα είστε εσείς οι μετανάστες, οι άνεργοι, οι άστεγοι, οι εξαθλιωμένοι. Έχετε έρθει ποτέ κοντά με αυτούς τους ανθρώπους να νιώσετε, έστω επιδερμικά, τι περνάνε; Ή το μαγνητικό σας πεδίο απωθεί κάθε τι μη άριο;


άκουσε να δεις αγόρι μου....αυτά εκεί που σε παίρνουν...μάθε τι είναι το υποσυνείδητο και πως χρησιμοποιούνται τα υποσυνείδητα μηνύματα(subliminal messages) και μετά παίξε το μου έξυπνος....ρόλο έχεις εσύ και κάνα δύο τρεις εδώ μέσα(που σας αφήνουν να αλωνίζεται)...αν μπορούσες να σκεφτείς χωρίς παρωπίδες θα τα έβλεπες αλλιώς τα πράγματα....την άποψη μου την λέω καθαρά αδερφέ..εσύ δεν θες να την δεις....η ταυτότητά μου είναι η ίδια...το είπα και ποιο πριν τα έχω φάει στη μάπα εδώ και πάρα πολλά χρόνια τις ταμπέλες τους χαρακτηρισμούς τις έμμεσες λογοκρισίες την ειρωνεία την λάσπη το μίσος τον χλευασμό και όλα αυτά τα καλά....μισθό δεν έχω (είμαι άνεργος) και τα βγάζω πέρα με μικροδουλειές που δεν με ασφαλίζουν κιόλας...εντάξει αδερφέ;επίσης στο ίντερνετ καφέ που δουλεύω συναναστρέφομαι κάθε μέρα με αλλοδαπούς ακόμη και Κινέζους....μία χαρά τα λέμε και παίζουμε κιόλας αν τύχει....

Τέλος,αυτά περί μεταναστών να τα πεις σε αυτούς που τους αναγκάζουν να μεταναστεύουν...άντε κάνε και κάνα καλό για την ανθρωπότητα...πολύ μπλα μπλα είσαι...

Αποσυνδεδεμένος Αντώνς

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 433
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #70 στις: Δευ 23 Μάι 2011 17:54 »
Tauri-7 μην μπερδεύεις το πασοκ με την αριστερά.

Μάλλον αστειεύεσαι φίλε, για ποια απο όλες τις αριστερές μου μιλάς;;; Αριστερά ΔΕΝ υπάρχει σήμερα και το παραδέχονται και παλιοί πραγματικοί αγωνιστές, μας τελείωσε. Όπως είπε και ο Λαζόπουλος, έκλεισε το εργοστάσιο στην Ρωσία και εμείς κρατάμε ανοιχτή την αντιπροσωπία...

Αυτό που σου απάντησα ήταν στο ίδιο πνεύμα με του chilly απλά αποφεύγω να λερώνω το πληκτρολόγιό μου..  :P

Μην μπερδεύεις αριστερούς με "αριστερές". Ότι δηλώσεις είσαι. Κι απ'ο,τι φαίνεται ακόμα είναι μόδα η αριστερά. Οπότε για παράδειγμα, ο Παναγόπουλος ο οποίος έχεις κατά νου, ανήκει σε αυτήν. Κι έχει την πλειοψηφία στη ΓΣΕΕ.. Τώρα αυτό περί Λάκη ελπίζω να αστειεύεσαι εσύ. Δεν είναι δα και καμία αυθεντία για να τον επικαλείσαι.



υγ. Όσο για κάποιους άλλους που δήθεν συναναστρέφονται με μετανάστες καλώς. Αλλά εδώ θεωρούν πως Γιαννιώτες είναι μόνο οι εν Ιωαννίνοις. Οι άλλοι είμαστε αλλοδαποί  :)

Από τα λεγόμενα σου είναι προφανές πως είσαι Αθηναίος (δεν θα σε ρωτήσω όμως τι κάνεις εδώ μέσα)...[...]

Ντροπή και αίσχος RASTA!
Σήκω φύγε! Έξω όσοι δεν απογράφηκαν στην πόλη των Ιωαννίνων! Θάνατος στους Αθηναίους..
Se ci coglie la crudele morte, dura vendetta verrà dal partigian..

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #71 στις: Δευ 23 Μάι 2011 18:22 »
Tauri-7 μην μπερδεύεις το πασοκ με την αριστερά.

Μάλλον αστειεύεσαι φίλε, για ποια απο όλες τις αριστερές μου μιλάς;;; Αριστερά ΔΕΝ υπάρχει σήμερα και το παραδέχονται και παλιοί πραγματικοί αγωνιστές, μας τελείωσε. Όπως είπε και ο Λαζόπουλος, έκλεισε το εργοστάσιο στην Ρωσία και εμείς κρατάμε ανοιχτή την αντιπροσωπία...

Αυτό που σου απάντησα ήταν στο ίδιο πνεύμα με του chilly απλά αποφεύγω να λερώνω το πληκτρολόγιό μου..  :P

Μην μπερδεύεις αριστερούς με "αριστερές". Ότι δηλώσεις είσαι. Κι απ'ο,τι φαίνεται ακόμα είναι μόδα η αριστερά. Οπότε για παράδειγμα, ο Παναγόπουλος ο οποίος έχεις κατά νου, ανήκει σε αυτήν. Κι έχει την πλειοψηφία στη ΓΣΕΕ.. Τώρα αυτό περί Λάκη ελπίζω να αστειεύεσαι εσύ. Δεν είναι δα και καμία αυθεντία για να τον επικαλείσαι.



υγ. Όσο για κάποιους άλλους που δήθεν συναναστρέφονται με μετανάστες καλώς. Αλλά εδώ θεωρούν πως Γιαννιώτες είναι μόνο οι εν Ιωαννίνοις. Οι άλλοι είμαστε αλλοδαποί  :)

Από τα λεγόμενα σου είναι προφανές πως είσαι Αθηναίος (δεν θα σε ρωτήσω όμως τι κάνεις εδώ μέσα)...[...]

Ντροπή και αίσχος RASTA!
Σήκω φύγε! Έξω όσοι δεν απογράφηκαν στην πόλη των Ιωαννίνων! Θάνατος στους Αθηναίους..


τα έχω φάει στη μάπα εδώ και πάρα πολλά χρόνια τις ταμπέλες τους χαρακτηρισμούς τις έμμεσες λογοκρισίες την ειρωνεία την λάσπη το μίσος τον χλευασμό και όλα αυτά τα καλά....

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.813
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #72 στις: Δευ 23 Μάι 2011 19:32 »
χαλαρωστεεεεεεεεεεεεεεεε..........

βρισκομαστε σε ενα οπαδικο φορουμ

και μην ξεχναμε :mono:

Αποσυνδεδεμένος chilly

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.780
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #73 στις: Δευ 23 Μάι 2011 21:22 »
Παράθεση
Παράθεση από: chilly στις Σήμερα στις 03:14:16 μμ

    Tauri-7 μην μπερδεύεις το πασοκ με την αριστερά.



Μάλλον αστειεύεσαι φίλε, για ποια απο όλες τις αριστερές μου μιλάς;;; Αριστερά ΔΕΝ υπάρχει σήμερα και το παραδέχονται και παλιοί πραγματικοί αγωνιστές, μας τελείωσε. Όπως είπε και ο Λαζόπουλος, έκλεισε το εργοστάσιο στην Ρωσία και εμείς κρατάμε ανοιχτή την αντιπροσωπία...

Και πάλι μπερδεύεις ένα πολιτικό σύστημα που απέτυχε (εξαιτίας του βολέματος και των προσωπικών φιλοδοξιών κάποιων κεντρικών επιτροπών) με μια πολιτική ιδεολογία (αλλά και στάση ζωής), η οποία στην αγνή της και απλή μορφή είναι η πιο ανθρωποκεντρική και δίκαιη ιδεολογία. Αληθινή Αριστερά ήταν το Βουνό στην Ελλάδα την περίοδο της Κατοχής. Αληθινή Αριστερά ήταν ο Παναγούλης, ο Λαμπράκης, ο Πετρουλάς, ο Βελουχιώτης, ο Μπελογιάννης, ο Πλουμπίδης και άλλοι πολλοί που ποτε δεν αξίωσαν τιμές-παράσημα και δώσαν την ζωή τους για τον συνάνθρωπο. Αληθινή Αριστερά είναι ο Γλέζος, ο Σάντας, ο  Παπαγιαννάκης και άλλοι πολλοί και όχι ο Παπανδρέου, ο Λαλιώτης και η Δαμανάκη. Αληθινή Αριστερά ήταν ο Καζαντζίδης που δεν μπόρεσε να κάνει ποτέ παιδιά εξαιτίας του συστήματος, ο Κατράκης, ο Βέγγος και άλλοι πολλοί που πέθαναν στην ψάθα, ταπί και ψύχραιμοι, με το κεφάλι ψηλά αλλά που ποτέ δεν προσκύνησαν...
Για αυτό την επόμενη φορά που θα μιλήσεις για Αριστερά και "αριστερά", θα πρέπει να ξέρεις την διαφορά. Είναι απλή: εξουσία.
φορεβερ

Αποσυνδεδεμένος tauri_7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 531
    • Προφίλ
Απ: Πως κάνεις τον Έλλην ρατσιστή...
« Απάντηση #74 στις: Δευ 23 Μάι 2011 22:07 »
Παράθεση
Παράθεση από: chilly στις Σήμερα στις 03:14:16 μμ

    Tauri-7 μην μπερδεύεις το πασοκ με την αριστερά.



Μάλλον αστειεύεσαι φίλε, για ποια απο όλες τις αριστερές μου μιλάς;;; Αριστερά ΔΕΝ υπάρχει σήμερα και το παραδέχονται και παλιοί πραγματικοί αγωνιστές, μας τελείωσε. Όπως είπε και ο Λαζόπουλος, έκλεισε το εργοστάσιο στην Ρωσία και εμείς κρατάμε ανοιχτή την αντιπροσωπία...

Και πάλι μπερδεύεις ένα πολιτικό σύστημα που απέτυχε (εξαιτίας του βολέματος και των προσωπικών φιλοδοξιών κάποιων κεντρικών επιτροπών) με μια πολιτική ιδεολογία (αλλά και στάση ζωής), η οποία στην αγνή της και απλή μορφή είναι η πιο ανθρωποκεντρική και δίκαιη ιδεολογία. Αληθινή Αριστερά ήταν το Βουνό στην Ελλάδα την περίοδο της Κατοχής. Αληθινή Αριστερά ήταν ο Παναγούλης, ο Λαμπράκης, ο Πετρουλάς, ο Βελουχιώτης, ο Μπελογιάννης, ο Πλουμπίδης και άλλοι πολλοί που ποτε δεν αξίωσαν τιμές-παράσημα και δώσαν την ζωή τους για τον συνάνθρωπο. Αληθινή Αριστερά είναι ο Γλέζος, ο Σάντας, ο  Παπαγιαννάκης και άλλοι πολλοί και όχι ο Παπανδρέου, ο Λαλιώτης και η Δαμανάκη. Αληθινή Αριστερά ήταν ο Καζαντζίδης που δεν μπόρεσε να κάνει ποτέ παιδιά εξαιτίας του συστήματος, ο Κατράκης, ο Βέγγος και άλλοι πολλοί που πέθαναν στην ψάθα, ταπί και ψύχραιμοι, με το κεφάλι ψηλά αλλά που ποτέ δεν προσκύνησαν...
Για αυτό την επόμενη φορά που θα μιλήσεις για Αριστερά και "αριστερά", θα πρέπει να ξέρεις την διαφορά. Είναι απλή: εξουσία.

Μου μιλάς για ιδεολογίες;;;;;;;; Χαίρω πολύ οτι η αριστερή είναι η καλύτερη ...στα λόγια πάντα!!! Εφαρμόστηκε ποτέ πουθενά κι αν ναι τι αποτελέσματα είχε;;; Αυτό θέλω να μου πείς, τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα. Και πες μου επίσης τι σχέση έχουν όλα αυτά τα πρόσωπα απο τον Παναγούλη μέχρι τον Σάντα που ανέφερες με την πραγματικά ζοφερή εικόνα της ανύπαρκτης αριστεράς του σήμερα;;;; Απο ιδεολογίες και ιδεολόγους και μάλιστα όψιμους έχουμε χορτάσει...