Αποστολέας Θέμα: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ  (Αναγνώστηκε 103671 φορές)

Αποσυνδεδεμένος THRAKI Fans

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #300 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 12:48 »
τι ακουγονται δηλαδη ? διοτι δεν εχουμε και ραδιο


Ο αλέξης μια μας αποκαλεί βρώμικους, μία ότι ο χβ είναι ψυχούλα. Αν τους πείσει ότι είμαστε βρώμικοι και όντως αποδειχθεί, να είμαστε σίγουροι ότι πάλι θα λειτουργήσουν με το γράμμα του νόμου...

Αποσυνδεδεμένος SAS

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 340
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #301 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 13:06 »
τι ακουγονται δηλαδη ? διοτι δεν εχουμε και ραδιο


Ο αλέξης μια μας αποκαλεί βρώμικους, μία ότι ο χβ είναι ψυχούλα. Αν τους πείσει ότι είμαστε βρώμικοι και όντως αποδειχθεί, να είμαστε σίγουροι ότι πάλι θα λειτουργήσουν με το γράμμα του νόμου...

εχουμε δικη,δεν μπορουμε ΕΜΕΙΣ να εκφερουμε γνωμη μεχρι να τελειωσει και να αποφανθει ο εισαγγελεας
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν θα εχουμε προβλημα εαν δικαζομαστε για τα οσα εχουν ακουστει μεχρι στιγμης,αλλοστε γι αυτα τα παιχνιδια εχουμε αθωωθει σαν ομαδα,ψαχνονται προσωπικες ευθυνες
ONLY PAS GIANNINA

«Κοιτάξτε να τα βρείτε εδώ. Να ενωθείτε, παράγοντες, γήπεδα, ερασιτέχνης, ΠΑΕ, γίνεται όλοι σας ένα και θα διεκδικεί η ομάδα ΟΥΕΦΑ σε λίγα χρόνια.»

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #302 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 13:30 »
Κακά τα ψέματα παιδιά. Να είμαστε ειλικρινείς και δίκαιοι..

Αν ο Κιτσιομάης δεν άκουγε το αμαρτωλό pas.gr, τς κακούς συνδέσμους, τη γιαννιώτικη παλιοκοινωνία, τς ερασιτέχνες δημοσιογράφους και τον κάθε ένα άσχετο εχθρό και γιαννενάρα που τού λεγε πάρε-κράτα-στήριξε Τσοπανόσκλο

Αλλά άκουγε μόνο τς σοβαρούς, αξιότιμους, αξιοπρεπείς κι έγκριτους επαγγελματίες Σουπεργκουφάκη-ΤαμτΑΚο-Σαϊκόδουλο, κι άλλους κανά 2, που τούλεγαν μηηηη-διώξτον-έλεος

Τώρα θα είμασταν 110% κι όχι απλά και μόνο 100% αθώοι.


Υ.Γ: Αδικο έχει μετά ο καψερός που κάνει τον όχλο πέρα και θέλει πια μόνο αυτούς τς 5 δίπλα τ; Αμ δεν έχει άδικο.
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος ''Alejandro''

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.116
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #303 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 14:03 »
O Κουγιας ο Αγιος.....5.4.2009 ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΡΟΔΟΣ 0-0 σου λεει κατι Αλεξακι μου??...Με νικη η Παναχαικη το μεγαλο φαβορι για την ανοδο στη Β'εθνικη 3 αγωνιστικες πριν το τελος..5.000 κοσμος το καταλαβε οτι κατι ειχε παιχτει και ας εκανες τον καραγκιοζη μετα...Αρε Γκιλοτίνα που θελετε..


Αποσυνδεδεμένος PAS-o-media

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.613
    • Προφίλ
    • Φίλαθλοι ΠΑΣ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #304 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 14:07 »
contra.gr
Παράθεση
ΑΡΗΣ ΑΣΒΕΣΤΑΣ
Τελ. ανανέωση : Οκτώβριος 02 2013 12:39

Μάκης: "Είστε κρυστάλλινος κύριε Πιλάβιε"

Συνεχίστηκε από το πρωί της Τετάρτης η κατάθεση των μαρτύρων για την υπόθεση των στημένων αγώνων ποδοσφαίρου, στο τριμελές εφετείο κακουργημάτων. Διαβάστε την κατάθεση του Σοφοκλή Πιλάβιου και τις παρεμβάσεις του Μάκη Ψωμιάδη. "Είστε κρυστάλλινος κύριε Πιλάβιε", είπε ο Μάκης, "είστε τίμιος", παραδέχτηκε ότι έχει πει ο πρώην πρόεδρος της ΕΠΟ.

Ο Σοφοκλής Πιλάβιος ξεκίνησε λέγοντας ότι θέλει τα πρακτικά της δικής της χθεσινής κατάθεσης του Αλέξη Κούγια για να προχωρήσει σε περαιτέρω ενέργειες. Είπε ακόμη ότι όλη ιστορία με τα στημένα ξεκίνησε μετά από τη συνέντευξη του επικεφαλής του πειθαρχικού οργάνου της UEFΑ, Λιμάχερ, σε ελληνικό μέσο και συνέχισε λέγοντας: "Μετά από αυτό ζήτησα από την UEFA να μας στέλνει ότι στοιχεία έχει και αυτοί άρχισαν να μας στέλνουν. Δεν μπορούσαμε να τα πάμε τα στοιχεία στα πειθαρχικά μας όργανα γιατί δεν είχαμε τον μηχανισμό και τα στέλναμε στον εισαγγελέα".

Αναφερόμενος στον Μάκη Ψωμιάδη, τόνισε: "Για τον Μάκη Ψωμιάδη δεν έχω άποψη. Άλλοι παράγοντες έχουν συμπάθειες, άλλοι αντιπάθειες".

Στη συνέχεια είπε: "Δεν χρειάζεται ο διαιτητής για να στηθεί ένα ματς. Δεν έχει συμμετοχή. Οι παράγοντες αν θέλουν το φτιάχνουν με τους παίκτες. Εγώ έκανα ενέργειες, πήγα στην UEFA και διαβίβαζα τους φακέλους".

Σε ερώτηση για τη συνομιλία του με τον Μπέο, είπε: "Μιλούσα με όλους τους προέδρους. Όλον τον κόσμο".

Η πρόεδρος του δικαστηρίου στο σημείο εκείνο είπε με εμφανή δυσαρέσκεια: "Δεν ρωτάω παραπάνω, τις ξέρω τις απαντήσεις".

Η Εισαγγελέας Βιργινία Σακελλαροπούλου από την πλευρά της είπε: "Πρέπει να δούμε τι ρόλο παίζει ο μάρτυρας εδώ πέρα". Αφού τους διάβασε τον διάλογο με τον Μπέο που περιλαμβάνεται στη δικαγραφία, είπε προς τον Πιλάβιο: "Εδώ μιλάτε με τον Μπέο τελείως απολογητικά".

Ο Σοφοκλής Πιλάβιος απάντησε: "Εγώ ήμουν ο μόνος πρόεδρος που έβαλα λουκέτο στην ΕΠΟ και ζήτησα να αναλάβει η Πολιτεία. Όλοι οι πρόεδροι μου ζητούσαν και κάτι".

Του λέει η εισαγγελέας: "Εδώ φαίνεται να σας ζητάει και τα ρέστα".

Πιλάβιος: "Ξέρετε πόσα ρέστα μου ζητούσαν; Εγώ έκατσα τέσσερα χρόνια, είπα ευχαριστώ και γύρισα στο γραφείο μου".

Εισαγγελέας: "Σας έπαιρνε και ο Ψωμιάδης;".

Πιλάβιος: "Ο Μπέος με έπαιρνε γιατί ο Μπέος είναι Μπέος. Αν διαβάσετε προσεκτικά τη συνομιλία, θα καταλάβετε ότι τον Μπέο τον ξεφορτώνομαι. Με απειλούσαν και με πίεζαν δεν ξέρετε πόσοι. Από ανθρώπους της νύχτας μέχρι Ρουμάνοι και Βούλγαροι".

Για τον Γιάννη Παπακώστα είπε: "Με εξέπληξε η εμπλοκή Παπακώστα. Τον σέβομαι και σαν προπονητή και σκεφτόμασταν μάλιστα να του δώσουμε μια από τις εθνικές ομάδες".

Περί των απειλών, τόνισε: "Το καλοκαίρι του 2011 με παίρνει ένας δημοσιογράφος και μου λέει μη γυρίσεις πίσω, θέλουν να σε σκοτώσουν. Αυτό είχε σχέση με τις αδειοδοτήσεις των ομάδων. Και εκείνη η απειλή ήταν από μια συγκεκριμένη ομάδα".

Στη συνέχεια είπε: "Στο γήπεδο του Ηρακλή, μου έγραφαν πανό 'να πάθουν καρκίνο τα παιδιά σου'. Εγώ προσπάθησα να προσφέρω. Έκανα 100 λάθη, αλλά έκανα και 100 σωστά.

Για τους κατηγορούμενους δεν γνωρίζω τίποτα για κανέναν. Ούτε για εγκληματικές οργανώσεις. Δεν έχω παίξει στοίχημα ποτέ μου. Υπήρχε μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα από πριν γίνω πρόεδρος στην ΕΠΟ, αλλά δεν είχα αντιληφθεί τι συνέβαινε".

Στο σημείο εκείνο ο Μάκης Ψωμιάδης σηκώθηκε και ζήτησε να κάνει μια ερώτηση: "Είμαι 24 μήνες κρατούμενος και δεν ξέρω το γιατί. Περίμενα πότε θα έρθετε εδώ να καταθέσετε. Το καλοκαίρι του 2011 με απόφαση της αθλητικής δικαιοσύνης αφαιρέθηκαν από την Καβάλα 8 βαθμοί και πάει η Καβάλα στην επιτροπή επαγγελματικού αθλητισμού και υποβιβάζεται στα ερασιτεχνικά. Μετά από έναν χρόνο έρχεστε εσείς και την επαναφέρετε στο επαγγελματικό πρωτάθλημα και βγαίνετε και δηλώνετε ότι εκείνη η απόφαση του υποβιβασμού πάρθηκε για πολιτικούς λόγους. Είστε κρυστάλλινος και το ξέρω. Πείτε εδώ στο δικαστήριο τι εννοούσατε για τους πολιτικούς λόγους. Διότι αν υποβιβάστηκε η Καβάλα για πολιτικούς λόγους, άρα είμαι κι εγώ εδώ για πολιτικούς λόγους".

Ο Σοφοκλής Πιλάβιος του απάντησε: "Το καταστατικό της Super League έλεγε πως χρειάζεται πιστοποιητικό από την ΕΕΑ για να παίξεις στο πρωτάθλημα. Η Πολιτεία δεν έδωσε και έτσι υποβιβάστηκε η Καβάλα. Αυτό δεν είναι σωστό και γι αυτό αλλάξαμε το καταστατικό. Και έτσι μπορέσαμε να αποκαταστήσουμε την Καβάλα και τον Ολυμπιακό Βόλου. Τα περί πολιτικών λόγων δεν θυμάμαι να τα έχω πει".

Ο Ψωμιάδης ξανασηκώνεται και του λέει: "Εσείς με ξέρετε καλά. Είμαι κανένας γκάνγκστερ του ελληνικού ποδοσφαίρου; Με θεωρείτε τίμιο παράγοντα;".

Πιλάβιος: "Εγώ από εσάς δεν έχω δεχτεί καμία απειλή και καμία πίεση".

Ψωμιάδης: "Σας ρωτάω γιατί μετά το Καβάλα-Αστέρας Τρίπολης, με πήρατε τηλέφωνο και μου είπατε, είστε πολύ τίμιοι. Όλος ο κόσμος βοούσε ότι θα χάσετε".

Πιλάβιος: "Ναι πράγματι, το έχω πει αυτό".

Νωρίς το πρωί κατέθεσε ως μάρτυρας και ο δικηγόρος Νίκος Μίνης, ο οποίος περιορίστηκε στο να πει ότι: "Δεν υπάρχει πολιτική βούληση για την αντιμετώπιση των στημένων. Είναι πολύ το χρήμα. Ο εκπρόσωπος του ΟΠΑΠ όφειλε να καταθέσει συγκεκριμένα πράγματα".

Τόνισε επίσης ότι: "Η ΕΠΟ έκρυβε τους φακέλους της UEFA και τους είχε βάλει στο συρτάρι".

Το δικαστήριο έχει διακόψει και θα συνεχίσει αργότερα με τους υπόλοιπους μάρτυρες.
Ο PAS-o-media είναι κοινόχρηστος λογαριασμός που χρησιμοποιείται από διάφορα μέλη του forum. Σκοπός του είναι η δημοσίευση ειδήσεων του pas.gr και η αναδημοσίευση/μεταφορά / δημοσιοποίηση κειμένων που αφορούν τον ΠΑΣ, ή ενδιαφέρουν τους φίλους του από διάφορα Μ.Μ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.037
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #305 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 14:08 »
Το δικαστήριο δεν θα μετρήσει εκτιμήσεις αλλά στοιχεία.Ο καθένας εδώ μέσα μπορεί να ξέρει το ένα και το άλλο.Όμως πρέπει να το αποδείξει.Εκεί αρχίζουν τα ζόρια.Για να δούμε τι θα δούμε.

Αποσυνδεδεμένος born_in_drakolimni

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.221
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #306 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 15:29 »
Βρωμικοι ολοι τους κανεις δεν αμφιβαλλει γι αυτο
Και οσοι ειναι μαρτυρες και οσοι ειναι κατηγορουμενοι
Τιμωρια σε κανεναν αυτο ειναι το μονο σιγουρο


 :pas: :joker: :pashat:

Αποσυνδεδεμένος XARIS1966

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 477
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #307 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 16:03 »
Ο Αγιος Μακης...μετα αναρωτιουνται οι μαλακες γιατι αδειαζουν τα γηπεδα..."παει " και με τη βουλα και το ποδοσφαιρακι το θαψανε και αυτο...τιποτα δε μας αφησανε οι πουστηδες σε αυτη τη χωρα!! Βρωμια και σαπιλα.....

Αποσυνδεδεμένος davelis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.470
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #308 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 17:54 »
 'Το καλοκαίρι του 2011 με παίρνει ένας δημοσιογράφος και μου λέει μη γυρίσεις πίσω, θέλουν να σε σκοτώσουν. Αυτό είχε σχέση με τις αδειοδοτήσεις των ομάδων. Και εκείνη η απειλή ήταν από μια συγκεκριμένη ομάδα'.

Ολοι ξερουμε πια ομάδα ηταν. Εχουμε και Δημόσια Ομολογία.
Γιατι δεν τον ζορισαν λιγο παραπάνω να πει για τον Τσάτσο ??....

Γιατι δεν Θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος davelis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.470
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #309 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 19:18 »
Και δυο σχολια

Εχω αρχισει να πιστευω πως αυτη η δικη ειναι απλα μια καλη αφορμη να ανταλλαξουν γλυκολογα μεταξυ τους, γιατι απο τις πολλες λαμογιες που εκαναν εκτος φυλακης, δεν ειχαν χρονο νωριτερα...


Ο Κερατάς λέει τον Αγαπούλα "άνθρωπο της εκκλησίας".
Ο Αγαπούλας τον Ψηλό Σισέ "κρυστάλλινο".
Ο Ψηλός Σισέ τον Αγαπούλα "τίμιο".
Οι Χρυσαυγίτες αφέθησαν ελεύθεροι και η τρόικα βάζει ψαλίδι στις συντάξεις κάτω των 65.
Vamos Αλάνια Vamos

 :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος PAS-o-media

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.613
    • Προφίλ
    • Φίλαθλοι ΠΑΣ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #310 στις: Τετ 02 Οκτ 2013 23:12 »
soccerplus.gr
Παράθεση
Κούγιας: Ουδέποτε έκανα αγιογραφία στον Ψωμιάδη

Ανακοίνωση εξέδωσε ο Αλέξη Κούγιας με αφορμή τα δημοσιεύματα των εφημερίδων "Goal" και "SportDay", η οποίες όπως επισημάνει δεν αναπαρήγαγαν σωστά τα όσα δήλωσε στη δίκη για τους στημένους αγώνες ποδοσφαίρου.

«Πληροφορήθηκα από αναρτήσεις σε διαδικτυακά site, μια πρωτοφανή προσπάθεια παραπληροφόρησης των επισκεπτών των αθλητικών περιεχομένου site και των αναγνωστών των εφημερίδων «GOAL» και «SPORTDAY», όπου με πηχυαίους τίτλους ανέφεραν «Ο ΚΟΥΓΙΑΣ ΑΘΩΩΣΕ ΤΟΝ ΨΩΜΙΑΔΗ» «Ο ΚΟΥΓΙΑΣ ΕΚΑΝΕ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟΝ ΨΩΜΙΑΔΗ».

Η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική και η παραπληροφόρηση οφείλεται στον συντάκτη της εφημερίδας «GOAL» Αλέξη Πλατή, τον οποίο θα μηνύσω και θα ενάγω. Σημειωτέον δε ότι μόλις η συνεργάτιδα μου Βάσω Πανταζή, αντιλήφθηκε το ψευδές περιεχόμενο του άρθρου που συνέταξε ο εν λόγω δημοσιογράφος στην ιστοσελίδα «sentragoal», τον επέπληξε ήδη μέσα στην δικαστική αίθουσα που βρισκόταν και εκδικαζόταν η υπόθεση και παρότι ο δημοσιογράφος δεσμεύτηκε ότι θα διορθώσει την ψευδή είδηση, ουδέποτε το έπραξε.

Συγκεκριμένα: 1. Ουδέποτε κατέθεσα ότι ο Ψωμιάδης δεν έχει καμία σχέση με στημένα παιχνίδια. Αντιθέτως κατέθεσα ότι τα παιχνίδια Καβάλα – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, Αναγέννηση Καρδίτσας –Καβάλα και Αγροτικός Αστέρας – Καβάλα, ήταν ΟΛΑ ΣΤΗΜΕΝΑ. Εκείνο που κατέθεσα και δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά, είναι ότι δεν γνωρίζω αν τα συγκεκριμένα παιχνίδια τα έστησε ο Ψωμιάδης.

2. Στην αρχή κατέθεσα από λάθος, λόγω ομοιότητος των ονομάτων, ότι κατά την κρίση μου ο διαιτητής Τσινιάρης είναι «βρώμικος διαιτητής», ενώ η πραγματικότητα είναι ότι εννοούσα, πράγμα που διόρθωσα αμέσως στο ακροατήριο, όταν αντιλήφθηκα το λάθος μου, ότι η κρίση μου αφορούσε τον διαιτητή Τριτσώνη και όχι τον πρώην διαιτητή Τσινιάρη.

3. Όσον αφορά τον Ψωμιάδη, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αποκρύψω ότι ήταν παιδικός μου φίλος, ότι είναι εξαιρετικός οικογενειάρχης και έχει στενή σχέση με την εκκλησία, αφού αυτά είναι η πραγματικότητα. Λυπάμαι πολύ γιατί εξαιτίας του Αλέξη Πλατή, ο οποίος ήταν ο μόνος που από την αρχή προσπάθησε να διαστρεβλώσει την κατάθεση μου, καθώς και εξαιτίας αυτών που τοποθετούν τους τίτλους σε εφημερίδες και site, παρασύρθηκαν και τα υπόλοιπα Μ.Μ.Ε., τα οποία δεν είχαν εκπροσώπους στην δικαστική αίθουσα (σημειωτέον ο Αλέξης Πλατής και ο Θάνος Μπλούνας, ήταν οι μοναδικοί δημοσιογράφοι που ήταν παρόντες καθ' όλη την διάρκεια της διαδικασίας στο ακροατήριο) και αναπαρήγαγαν ψευδείς ειδήσεις, οι οποίες θίγουν την τιμή και την υπόληψη μου, αφού διαστρεβλώνουν την προσωπικότητα μου και αλλοιώνουν το περιεχόμενο της καταθέσεως μου, και επιφυλάσσομαι να προσφύγω στην Δικαιοσύνη.

Κατέθετα επί 7 ώρες και ούτε ένας παράγοντας της Δίκης (Πρόεδρος Δικαστηρίου – Δικαστές – Εισαγγελέας – συνήγορος υπερασπίσεως) δεν διατύπωσε έστω και μία ένσταση ή υπόνοια μη έντιμης και ειλικρινούς καταθέσεως μου».
Παράθεση
Μήνυση Θωμά σε Κούγια, τα πρακτικά της κατάθεσης ζήτησε ο Πιλάβιος

Ο πρώην πρόεδρος της ΕΠΟ Σοφοκλής Πιλάβιος, κατά την παρουσία του ως μάρτυρας στη δίκη για τους στημένους αγώνες, ζήτησε τα πρακτικά της δικης από την χθεσινή κατάθεση του Αλέξη Κούγια για να προχωρήσει σε περαιτέρω ενέργειες κατά του γνωστού ποινικολόγου, ο οποίος τον είχε αποκαλέσει «βρώμικο πρόεδρο».

Συγκριμένα είχε δηλώσει για τη συνομιλία Μπέου - Πιλάβιου στις 3 Μαρτίου 2011 για τον Ζαχαριάδη τα εξής: «Είναι βρώμικη συνομιλία. Και πιο βρώμικος ο πρόεδρος της ΕΠΟ. Αντί να του πει, τι θες ρε και με παίρνεις τηλέφωνο... Ο σύνδεσμος της εγκληματικής οργάνωσης με τον Πιλάβιο είναι αδιάρρηκτος, γι' αυτό εκπλήσσομαι. Έπρεπε να είναι και άλλοι κατηγορούμενοι.

Μήνυση από Θωμά Μητρόπουλο σε Κούγια

Την «απάντηση» ο κ. Πιλάβιος την πήρε όταν ήρθε η σειρά του δικηγόρου του Θωμά Μητρόπουλου.  Συγκεκριμένα ο Νίκος Αντωνιάδης τόνισε πως θα δώσει ο ίδιος τα πρακτικά στο Σοφοκλή Πιλάβιο, διότι ο εντολέας του σκοπεύει να καταθέσει μήνυση  κατά του κ. Κούγια για τα όσα υποστήριξε εχθές εναντίον του.

"Ο Μητρόπουλος είναι ο εμπνευστής της παράγκας. Ποτέ δεν βγήκε στο προσκήνιο, δεν έγινε πρόεδρος της ΕΠΟ. Απέφευγε τη δημοσιότητα. Δυστυχώς ταυτίστηκε με την παρανομία στο ποδόσφαιρο. Σε μία στιγμή έγινε ο νονός του ελληνικού ποδοσφαίρου" είχε πει μεταξύ άλλων ο Αλέξης Κούγιας.
Παράθεση
ΣΔΟΕ: Άνοιξαν 250 λογαριασμοί για την υπόθεση των στημένων αγώνων

Με τις καταθέσεις του πρώην προέδρου της ΕΠΟ Σοφοκλή Πιλάβιου, του εκπροσώπου του ΣΔΟΕ Κ. Βαλαβάνη και του δικηγόρου Νίκου Μήνη συνεχίστηκε η δίκη για του «στημένους αγώνες» ποδοσφαίρου ενώπιον του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων Αθηνών. 

Ο εκπρόσωπος του ΣΔΟΕ είπε ότι έχουν ανοίξει 250 λογαριασμοί με αφορμή αυτήν την υπόθεση και ότι η κίνηση λογαριασμών από τον Μ. Ψωμιάδη σταμάτησε το 2002.

Ο εκπρόσωπος του ΣΔΟΕ, Κ. Βαλαβάνης, δεν είχε επί της ουσίας να εισφέρει τίποτα ως μάρτυρας στην ακροαματική διαδικασία για την περιουσία του βασικού κατηγορούμενου Μ. Ψωμιάδη λέγοντας ότι δεν έχει ίδια γνώση των ελέγχων που έχουν γίνει. Αυτό προκάλεσε την παρέμβαση της εισαγγελέως Βιργινίας Σακελλαροπούλου που ρώτησε: «αφού δεν γνωρίζετε γιατί ήρθατε εδώ»;  «Γιατί εσείς με φωνάξατε», απάντησε αφοπλιστικά ο μάρτυς.

Ο PAS-o-media είναι κοινόχρηστος λογαριασμός που χρησιμοποιείται από διάφορα μέλη του forum. Σκοπός του είναι η δημοσίευση ειδήσεων του pas.gr και η αναδημοσίευση/μεταφορά / δημοσιοποίηση κειμένων που αφορούν τον ΠΑΣ, ή ενδιαφέρουν τους φίλους του από διάφορα Μ.Μ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος PAS-o-media

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.613
    • Προφίλ
    • Φίλαθλοι ΠΑΣ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #311 στις: Τρι 08 Οκτ 2013 21:21 »
contra.gr
Παράθεση
Παγκόσμιο ρεκόρ ο Τεροβίτσας!

Πιθανόν τα περισσότερα "δεν ξέρω", "δεν γνωρίζω", "δεν είδα", που έχουν ειπωθεί ποτέ σε ελληνικό δικαστήριο, ειπώθηκαν από τον πρώην πρόεδρο της ΚΕΔ, Βασίλη Τεροβίτσα, την Τρίτη το πρωί στο Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων. Βιαία προσαγωγή για τέσσερις μάρτυρες της υπόθεσης των στημένων αγώνων, ζήτησε η εισαγγελέας!



Συνεχίστηκε την Τρίτη 8/10 για έκτη μέρα η δίκη των 11 πρώτων εμπλεκόμενων στην υπόθεση των στημένων ελληνικών αγώνων, που συγκλόνισε το πανελλήνιο το καλοκαίρι του 2011. Και για άλλη μια φορά κατά την ακροαματική διαδικασία που έχει ξεκινήσει εδώ και δύο εβδομάδες, οι μάρτυρες που κατέθεσαν δεν έκαναν σοφότερους δικαστές και ακροατήριο, δίνοντας συνέχεια στο γνωστό μοτίβο "δεν ξέρω τίποτα, δεν είδα τίποτα, δεν άκουσα τίποτα"...

Με αρκετή δόση χιούμορ και υπερβολής, μπορεί κανείς να πει ότι ο πρώην πρόεδρος της ΚΕΔ (κατά το διάστημα που η ΕΥΠ κατέγραφε τις συνομιλίες), Βασίλης Τεροβίτσας, έκανε... παγκόσμιο ρεκόρ με τη συχνότητα που έλεγε τα "δεν ξέρω" και τα "δεν άκουσα". Είναι χαρακτηριστικό ότι με την κατάθεσή του, προκάλεσε επανειλημμένως την αντίδραση της έδρας.

Παραθέτουμε τα σημαντικότερα κομμάτια της κατάθεσής του και τις ερωτήσεις που του έγιναν από την πρόεδρο, την εισαγγελέα, τους δικηγόρους, αλλά και από τον Μάκη Ψωμιάδη:

"Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αν τα ματς που έχει επισημάνει η ΟΥΕΦΑ είναι στημένα. Δεν έχω διαπιστώσει κάτι μεμπτό. Δεν ξέρω τίποτα. Τι να σας πω;".

Για τις συνομιλίες Ψωμιάδη περί διαιτητών: "Τι να σας πω; Πρέπει να ξέρω εγώ γιατί τα λένε αυτά ο ένας στον άλλο; Δεν πρέπει να λέγονται αυτά, αλλά δεν ξέρω τα στοιχεία. Τι να σας πω; Δεν ξέρω κάτι".

Για το αν του είχε τηλεφωνήσει ποτέ ο Σοφοκλής Πιλάβιος για τους διαιτητές: "Όχι, δεν θυμάμαι. Ποτέ δεν μίλησα με τον Πιλάβιο για ορισμούς διαιτητών. Δεν μπορώ να πω κάτι. Η ΕΠΟ δεν έχει σχέση με την ΚΕΔ. Ούτε για την περιρρέουσα ατμόσφαιρα μπορώ να πω κάτι".

Για το Καβάλα-Αγροτικός Αστέρας 4-1: "Δεν ήμουν αρχιδιαιτητής τότε. Ήταν πριν 5 χρόνια. Δεν το θυμάμαι το ματς".

Για τον διαιτητή Σταύρο Μάνταλο: "Δεν ήμουν αρχιδιαιτητής όταν μπήκε στους πίνακες. Τον αξιολόγησα μετά. Είχε καλή πορεία την πρώτη χρονιά".

Για τις σχέσεις Ψωμιάδη-Ριαβόγλου: "Δεν γνωρίζω κάτι".

*Παρέμβαση της προέδρου του δικαστηρίου: "Πάλι δεν ξέρετε τίποτα;".

Τεροβίτσας: "Εγώ τι να ξέρω;".

Για το αν είχε "ενοχλήσεις" για το παιχνίδι: "Όχι, ποτέ δεν με ενόχλησαν για να οριστούν συγκεκριμένοι διαιτητές".

*Παρέμβαση Βιργινίας Σακελλαροπούλου (εισαγγελέας έδρας): "Όλοι οι μάρτυρες που ήρθαν δεν ξέρουν τίποτα. Κανένας δεν ξέρει τίποτα για την υπόθεση"!

Για τη συνομιλία Ψωμιάδη όπου λέει "Σιδηρόπουλος σε εμάς, Τσινιάρης στους άλλους": "Είναι ένα εύλογο ενδιαφέρον για τους διαιτητές. Όλοι ρωτάνε. Δεν μπορώ να πω κάτι. Μόλις βγουν οι διαιτητές, όλοι ψάχνουν ποιος τους έπεσε".

Η γνώμη του για τον Μάκη Ψωμιάδη: "Τι να σας πω; Μια-δυο φορές τον είχα δει στην ΕΠΟ. Δεν μιλήσαμε. Δεν έχω να πω κάτι για τον Ψωμιάδη".

Η γνώμη του για τον Σταύρο Ψωμιάδη: "Τώρα τον βλέπω. Έχουμε χαιρετηθεί μια-δυο φορές στην ΕΠΟ".

Η γνώμη του για τον Γιάννη Παπακώστα: "Δεν έχω ακούσει κάτι κακό γι' αυτόν".

Για τα κριτήρια με τα οποία χαρακτηρίζεται ένα ματς ύποπτο και το αν συμμετέχει και ο διαιτητής: "Δεν γνωρίζω. Αν είναι να στήσουν έναν αγώνα δύο ομάδες γιατί να πάνε στον διαιτητή;".

Για το ποιοι άνθρωποι συμμετέχουν στο στήσιμο: "Δεν το ξέρω αυτό".

Για το αν έχει προσπαθήσει να τον επηρεάσει κάποιος από το ΠΑΣ Γιάννινα: "Όχι".

*Παρέμβαση προέδρου: "Ό,τι θέλετε ξέρετε, ό,τι θέλετε δεν ξέρετε".

Ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Πρόεδρος: Ξέρετε κάτι για τις σχέσεις Μάκη Ψωμιάδη-Νίκου Πατέρα;

-Τεροβίτσας: Δεν γνωρίζω κάτι.

-Πρόεδρος: Ε, τι να ξέρετε; Σωστά! Σας έχουν πει διαιτητές ότι τους φοβέρισαν;

-Τεροβίτσας: Τι να μας πουν;

-Πρόεδρος: Τι να σας πουν; Σωστά...

-Δικηγόρος υπεράσπισης: Ξέρετε τον Πέτερ Λίμαχερ που ήταν επικεφαλής στην ΟΥΕΦΑ για τα στημένα;

-Πρόεδρος: Τι τον ρωτάτε; Πού να ξέρει τον Λίμαχερ; Εδώ δεν ξέρει τους Έλληνες, θα ξέρει τους ξένους; Δεν ξέρει τίποτα...

 

*Ερωτήσεις Μάκη Ψωμιάδη προς Τεροβίτσα:

-"Όταν ήμουν στην ΑΕΚ, ήταν ένας αγώνας Παναχαϊκή-ΑΕΚ με διαιτητή εσάς. Ήρθα να σας πω τίποτα;".

-"Όχι".

-"Όταν ήσασταν στην ΚΕΔ σας ήρθε ποτέ καμιά καταγγελία για μένα ή για το γιο μου;".

-"Όχι".

-"Κατηγορούμαι εγώ, ο γιος μου και ο Παπακώστας ότι είχαμε στήσει εγκληματική οργάνωση. Το άκουσα κι αυτό. Απειλήσαμε ή εκμεταλλευτήκαμε ποτέ διαιτητές;".

-"Όχι".

-"Στη συνομιλία μου για τους διαιτητές, παίρνω τον γραφέα μου και του ζητάω να μπει στον υπολογιστή να μου πει ποιοι διαιτητές έχουν οριστεί γιατί εγώ δεν τα πάω καλά με τους υπολογιστές. Αν ήξερα δεν θα ρώταγα. Απλά πράγματα".

 

Μετά τον Βασίλη Τεροβίτσα κατέθεσαν δύο πράκτορες του ΟΠΑΠ και δύο δημοσιογράφοι.

Τελευταίος κατέθεσε ο αστυνομικός Φ.Π., ο οποίος μεταξύ άλλων είπε:

"Το Νοέμβριο του 2010 δέχτηκα στο γραφείο μου στο αστυνομικό τμήμα, ανώνυμο τηλεφώνημα από απόκρυψη, από κάποιον που ζήτησε να μου δώσει στοιχεία για τα στημένα παιχνίδια. Μου είπε "ξέρω ότι ασχολείστε με τα στημένα" και μου έκανε εντύπωση διότι το τμήμα μας πράγματι διενεργούσε μια προκαταρκτική εκείνο τον καιρό για το συγκεκριμένο θέμα. Μου είπε για τρεις παράνομους μπουκ, τον Ζαβαντία, τον Δημόπουλο και τον Καρακούλια. Αυτοί διακινούσαν χρήματα για λογαριασμό τρίτων, επί πιστώσι. Μου είπε για το πώς μεταφέρονται τα χρήματα στην Κύπρο. Στη Λευκωσία ήταν ο λογαριασμός που πήγαινε το μαύρο χρήμα. Μου έδωσε και καμιά 15αριά άλλους λογαριασμούς ελληνικής τράπεζας. Μου έδωσε τους αριθμούς των λογαριασμών και τα στοιχεία της ταυτότητάς τους. Μου είπε ότι ο τζίρος ήταν πάνω από 1 εκατ. ευρώ την εβδομάδα"!

 

Διατάχθηκε βίαιη προσαγωγή μαρτύρων!

Την παρουσία τους στο δικαστήριο την Τετάρτη 9/10 δια της βιαίας προσαγωγής, πρότεινε η εισαγγελέας της έδρας, Βιργινία Σακελλαροπούλου, για τέσσερις μάρτυρες της υπόθεσης που δεν έχουν εμφανιστεί μέχρι τώρα στο δικαστήριο. Πρόκειται για τους Δαλούκα, Κύρκο, Καϋμενάκη και Χατζή.

Η ακροαματική διαδικασία συνεχίζεται την Τετάρτη 9/10 με την κατάθεση, μεταξύ άλλων, του δημοσιογράφου Κώστα Βαξεβάνη που στο παρελθόν έχει παρουσιάσει έρευνα σχετικά με το παρελθόν του Μάκη Ψωμιάδη.
Ο PAS-o-media είναι κοινόχρηστος λογαριασμός που χρησιμοποιείται από διάφορα μέλη του forum. Σκοπός του είναι η δημοσίευση ειδήσεων του pas.gr και η αναδημοσίευση/μεταφορά / δημοσιοποίηση κειμένων που αφορούν τον ΠΑΣ, ή ενδιαφέρουν τους φίλους του από διάφορα Μ.Μ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.037
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #312 στις: Τρι 08 Οκτ 2013 22:58 »
Μα τι χαζά αυτά τα ελληνικά κανάλια.Αντί να στείλουν μια κάμερα εδώ,όπως και στον αθλητικό δικαστή.Θα έχουν σήριαλ για όλο τον χειμώνα.Άσε δε που θα μπορούμε να κάνουμε εξαγωγή.

Αποσυνδεδεμένος davelis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.470
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #313 στις: Τετ 09 Οκτ 2013 08:26 »
Τώρα που το σκέφτομαι, τι σήριαλ;
Όλο δεν ξέρω , δεν γνωρίζω ,  εν είδα ότι ουδέν είδα , απαντούν
Τελικά γιατί τους δικαζουν;;; 

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.037
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #314 στις: Τετ 09 Οκτ 2013 12:49 »
Κωμωδίες φυσικά.Είναι και δύσκολες εποχές.Χρειάζεται λίγο γέλιο.

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.790
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #315 στις: Πεμ 10 Οκτ 2013 09:32 »
Το όνομα του ΠΑΣ είναι καθαρό, απαγορεύεται να λερωθεί έστω και με υποψία ανάμιξης σε υπόθεση στημένων αγώνων.
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #316 στις: Πεμ 10 Οκτ 2013 21:03 »
Παράθεση
"Βολές" από Καϋμενάκη και Κύρκο στη δίκη για τα "στημένα"

Διαβάστε τι δήλωσαν οι Γιάννης Καϋμενάκης και Δημήτρης Κύρκος στις καταθέσεις τους στη δίκη για τα "στημένα" και τι αναφέρθηκε για τον Βαγγέλη Μαρινάκη. Αμφότεροι έβγαλαν "λάδι" τον Ψωμιάδη.

Δημοσίευση: 09 Οκτ. 2013 11:27
http://www.sport24.gr/football/ellada/stimena-paixnidia/voles_apo_kaymenakh_kai_kurko_sth_dikh_gia_ta_sthmena.2447367.html

Την Τετάρτη συνεχίστηκε για 7η ημέρα η κατάθεση των μαρτύρων στο τριμελές εφετείο κακουργημάτων για την υπόθεση των στημένων αγώνων.

Εξετάστηκαν οι Γιάννης Καϋμενάκης, συνιδιοκτήτης του Αστέρα Τρίπολης, αλλά και ο πρώην διαιτητής, Δημήτρης Κύρκος.

Πρώτος κατέθεσε ο Γιάννης Καϋμενάκης, ο οποίος υποστήριξε:

"Για τα στημένα παιχνίδια ξέρω μόνο αυτά που ακούγονται. Τον Ψωμιάδη τον έχω δει τρεις φορές. Δεν είχαμε ιδιαίτερες σχέσεις. Στην Ελλάδα είμαι δυο τρεις μήνες το χρόνο. Εμένα δεν με έχει πλησιάσει ποτέ άνθρωπος για να στηθεί παιχνίδι. Αυτά που ξέρω είναι ό,τι διαβάζω και ό,τι βλέπω σε τηλεοπτικές εκπομπές. Η UEFA έχει στείλει και για δικό μου ματς φάκελο. Για το Αστέρας-Πανθρακικός 3-1. Ήταν ένα φυσιολογικό παιχνίδι. Για τα άλλα ύποπτα ματς δεν ξέρω κάτι.
Εγώ κατήγγειλα έναν πρόεδρο ομάδας που πήγε σε αποδυτήρια διαιτητών. Όταν γνωρίζω κάτι το καταγγέλλω. Τα υπόλοιπα είναι καφενειακού επιπέδου και κουτσομπολιό".

Η εισαγγελέας Βιργινία Σακελλαροπούλου, τον ρώτησε:

"Αυτά που καταγγείλατε στον αθλητικό εισαγγελέα, έχουν κάποια σχέση με την υπόθεση; Τι είχατε καταγγείλει;".

Για να απαντήσει ο κ. Καϋμενάκης:

"Κατήγγειλα ότι ο πρόεδρος και ο γενικός διευθυντής του Ολυμπιακού πήγαν στα αποδυτήρια των διαιτητών στον τελικό του κυπέλλου χωρίς να έχουμε προσκληθεί εμείς. Δεν ξέρω τι τους είπαν, πάντως στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαν άλλοι διαιτητές. Αυτά βέβαια που έγιναν στον τελικό δεν έχουν σχέση με την υπόθεση".

"Για τον διαιτητή Κύρκο ποια είναι η άποψή σας;".

"Ο Κύρκος, το τελευταίο του παιχνίδι ήταν το Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός στο οποίο κερδίσαμε 2-0. Μετά εξαφανίστηκε".

"Η εξαφάνισή του έχει σχέση με το ότι είχε χάσει ο Ολυμπιακός;".

"Δεν έχω στοιχεία για το αν οφείλεται σε αυτό".

"Ποιοι μπορεί να ξέρουν για τα στημένα παιχνίδια;".

"Οι παίκτες μπορεί να ξέρουν. Χωρίς ποδοσφαιριστές δεν μπορεί να στηθεί ματς".

"Ποια είναι η άποψή σας για τον Γιάννη Παπακώστα;".

"Έχω την καλύτερη άποψη. Δεν τον έχω ικανό για τέτοια πράγματα".

"Ποια είναι η άποψή σας για τον Γιώργο Χριστοβασίλη;".

"Είναι ένας ευγενέστατος άνθρωπος όποτε τον συναντώ. Ξέρω ότι δεν ζει από το ποδόσφαιρο. Μέχρι εκεί".


Εν συνεχεία, κατέθεσε ο Δημήτρης Κύρκος: "Δεν γνωρίζω κάτι για στημένους αγώνες".

"Τον Μάκη Ψωμιάδη τον γνωρίζετε;".

"Έχω σφυρίξει ένα ματς Καβάλα - Άρης. Ήταν κύριος απέναντί μου. Δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή μου".


Για το Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 2-0 το 2012, που ήταν το τελευταίο του παιχνίδι στη διαιτησία, ο Δημήτρης Κύρκος ρωτήθηκε:

"Γιατί δεν ξαναδιαιτητεύσατε από τότε;".

"Ήταν απόφαση της ΚΕΔ. Ίσως επειδή θεώρησαν ότι δεν πήγα καλά. Η ΚΕΔ κάνει ό,τι θέλει. Πιθανόν να με έκρινε ανεπαρκή".

Ο δικηγόρος του Μάκη Ψωμιάδη, Γιάννης Ηρειώτης, τον ρώτησε:

"Στις 17/04/2012 έχετε καταθέσει κάτι στον εισαγγελέα. Τι ήταν αυτό;".

"Ότι μετά το ματς στην Τρίπολη, ήρθε ο κύριος Μαρινάκης στα αποδυτήρια".

"Και τι σας είπε στα αποδυτήρια;".

"Ό,τι λέει ένας αδικημένος πρόεδρος σε διαιτητές".

"Τον αδικήσατε;".

"Κατ' αυτόν ναι".

"Εδώ έχετε καταθέσει στον εισαγγελέα ότι σας είπε: «Πρέπει να ντρέπεσαι για τη σημερινή σου διαιτησία. Να προσέχεις από εδώ και πέρα, να παίζεις καλύτερα τον Ολυμπιακό». Το γράψατε στο φύλλο αγώνα αυτό;".

"Όχι δεν το κρίναμε σκόπιμο".

"Μετά τον αγώνα αυτόν, σας έγινε μια ενέδρα στα Γιάννενα. Ποιος μπορεί να το έκανε; Μπορεί να το έκανε ο Ψωμιάδης;".

"Μου έστησαν μια ενέδρα που την απέτρεψε η Αστυνομία. Ήταν μετά τον αγώνα Αστέρας - Ολυμπιακός. Ο καθένας θα μπορούσε να το είχε κάνει".

"Μπορεί να το έκανε ο Ψωμιάδης;".

"Ο Ψωμιάδης όχι. Από την ασφάλεια μού είπαν ότι ήταν φίλαθλοι του Ολυμπιακού".

Η εισαγγελέας πήρε το λόγο και ρώτησε:

"Αυτός ήταν ο λόγος που φύγατε από τη διαιτησία; Μετά την ενέδρα;".

"Δεν ήταν αυτός ο λόγος, αλλά με φόβισε το περιστατικό".

"Και τώρα ακόμη φοβισμένο σας βλέπουμε;".

"Ναι μερικές φορές φοβάμαι".

Παράθεση
Απίστευτες καταγγελίες από Κύρκο για Μαρινάκη
17 Δεκ. 2011
http://prasinanea.gr/football/referee/article1540851.ece




Παράθεση
Και τελικά καταλήξαμε στον... Μπέο
10.10.2013

Με τις καταθέσεις των πρώην διαιτητών Γιώργου Δαλούκα, Γιώργου Κύζα και Μιχάλη Τσινιάρη και του Κώστα Βαξεβάνη συνεχίστηκε η δίκη για τους «στημένους» ποδοσφαιρικούς αγώνες. Επειτα από ένταση που προέκυψε κατά τη διάρκεια της κατάθεσης του δημοσιογράφου, όπως αναφέρει το sentragoal.gr, η δίκη διεκόπη για να συνεχιστεί την Παρασκευή, όπου αναμένεται να καταθέσει και ο Νικόλας Πατέρας.

Ο Κώστας Βαξεβάνης κατέθεσε για παλαιότερη εκπομπή που είχε κάνει για το παρελθόν του Μάκη Ψωμιάδη. Ρωτήθηκε αν του έκανε μήνυση ο Ψωμιάδης κι απάντησε: «Γιατί να μου κάνει; Είναι έκθεση πραγματικών γεγονότων» για να πάρει την απάντηση του Ψωμιάδη: «Από την ΕΥΠ τις βρήκες τις πληροφορίες;»

Κάπου εκεί πήρε το λόγο ο δικηγόρος υπεράσπισης του Ψωμιάδη, κ. Ιριώτης και του ζήτησε να μην επεμβαίνει, ενώ ζήτησε από την έδρα να μην ασχολείται με άλλες υποθέσεις, καθώς ο Ψωμιάδης κατηγορείται για συγκεκριμένα αδικήματα κι όχι για το παρελθόν του.

Αφού ανέβηκαν οι τόνοι η έδρα διέκοψε για αύριο Παρασκευή στις 12:30 το μεσημέρι, καθώς ο Βαξεβάνης ζήτησε να μεταβεί στο δικαστήριο μετά την εκπομπή του...

(...συνέχεια )http://www.iefimerida.gr/news/125571/%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%BE%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%AD%CE%BF
 
« Τελευταία τροποποίηση: Πεμ 10 Οκτ 2013 21:48 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.037
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #317 στις: Πεμ 10 Οκτ 2013 22:30 »
Να τους στείλουμε στο Άγιο Όρος να φτιάχνουν αγιογραφίες.Τέτοια ταλέντα να μην χαθούν.Το τουρ θα το αναλάβει ο Μάκαρος που είναι άνθρωπος της εκκλησίας.

Αποσυνδεδεμένος jesPAS

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 645
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #318 στις: Πεμ 17 Οκτ 2013 11:04 »
Στημένη η δίκη για τα στημένα ματς

Κατηγορούμενος ο Βαγγέλης Μαρινάκης για τα στημένα ματς και δηλώνει αθώος. Τι να έλεγε ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ Ολυμπιακός, που τον πήρε η μπάλλα μιας τόσο πρόχειρης , στην πραγματικότητα ανεύθυνης, πολιτικής επιχείρησης, ενάντια στην εγκληματική οργάνωση του ποδοσφαίρου.

Ο πρώην πρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός Νίκος Πατέρας, επίσης εφοπλιστής, δεν είναι κατηγορούμενος. Σαν μάρτυρας κατέθεσε Δεν ξέρω, δεν άκουσα, ο κατηγορούμενος Μάκης Ψωμιάδης είναι υπεράνω υποψίας.

Επίσης, ο γνωστός πολέμιος κάθε βρωμιάς στο ποδόσφαιρο Αλέξης Κούγιας κατέθεσε ότι ο Μάκης Ψωμιάδης είναι παιδί του κατηχητικού.

Σημειώνω ότι τόσο ο Πατέρας, όσο και ο Κούγιας παρέλειψαν να αναφέρουν ότι ο Ψωμιάδης, υιός ιερωμένου, ήταν μέλος και εκκλησιαστικής χορωδίας.

Αυτή τη μαλακία δεν την κατάλαβα ποτέ. Να αποτελεί τεκμήριο αθωότητος για κάποιον επειδή είναι άνθρωπος της «εκκλησίας». Άσχετο με τον Μάκη.

Να είμαστε σοβαροί. Η δίκη είναι μία μπλόφα. Η αφέλεια είναι από το δικαστήριο να περιμένει κανείς κάθαρση και εξυγίανση κι άλλα τέτοια κλισέ πολυμεταχειρισμένα από τα κόμματα. Όταν, μάλιστα, κυριαρχεί ουσιαστικά η αδιαφορία στο χώρο να καθαρίσει η μπουγάδα.

Στημένη είναι η δίκη για τα στημένα. Όσοι, έτσι ή, αλλοιώς, εμπλέκονται στην υπόθεση των σικέ παιχνιδιών, έχουν στήσει τους δικαστές και εισαγγελείς. Πώς να βγάλουν απόφαση οι άνθρωποι; Πώς να στηρίξουν ποινές όταν οι μάρτυρες καταθέτουν αέρα κοπανιστό.

http://www.zougla.gr/sports/article/stimeni-i-diki-gia-ta-stimena-mats-803082
Χαμογελάτε!!!  Κάνετε τους άλλους ν' ανησυχούν....

Αποσυνδεδεμένος PAS-o-media

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.613
    • Προφίλ
    • Φίλαθλοι ΠΑΣ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #319 στις: Παρ 25 Οκτ 2013 15:45 »
soccerplus.gr
Παράθεση
Οι μάρτυρες κατηγορίας "αχρήστευσαν" τους μάρτυρες υπεράσπισης!


Στην απόσυρση των περίπου 20 μαρτύρων υπεράσπισης (κυρίως του Μ. Ψωμιάδη) προχώρησαν οι συνήγοροι των 11 κατηγορουμένων κατά τη χθεσινή 13η ημέρα της δίκη για τους «στημένους αγώνες» ποδοσφαίρου.

Η κίνηση αυτή δεν αιτιολογήθηκε στο ακροατήριο αλλά είναι προφανές και προκύπτει από το ρεπορτάζ και την παρακολούθηση των συνεδριάσεων ότι οι συνήγοροι έχουν μείνει τόσο ικανοποιημένοι από τις καταθέσεις των μαρτύρων (κατηγορίας) για τους πελάτες τους που η κλήση μαρτύρων υπεράσπισης θα μπορούσε να οδηγήσει σε υπερβολές και πιθανόν να προκαλέσει κάποιο «ατύχημα».

Η εκτίμηση που υπάρχει από τους συνηγόρους βάσει των όσων έχουν γίνει έως τώρα στην ακροαματική διαδικασία είναι ότι «η δίκη πηγαίνει καλά». Είναι χαρακτηριστικό ότι για τον Μάκη Ψωμιάδη που σύμφωνα με το βούλευμα του Εφετείου Αθηνών είναι ο βασικός κατηγορούμενος δεν βρέθηκε ούτε ένας μάρτυρας που να που να μιλήσει αρνητικά για το βίο του και ειδικότερα για τη δράση που ανέπτυξε σε σχέση με το ποδόσφαιρο.

Ο μόνος που επιχείρησε να το κάνει ήταν ο δημοσιογράφος Κώστας Βαξεβάνης βασιζόμενος σε όσα είχε προβάλλει σε τηλεοπτική του εκπομπή, όμως υπό τις συνεχείς ενστάσεις και διαμαρτυρίες των δικηγόρων του κ. Ψωμιάδη η μαρτυρία του περιορίστηκε στην «επίμαχη» περίοδο 2009 – 2011 και στους «στημένους παιχνίδια», για τα οποία δεν είχε να εισφέρει πάρα πολλά.

Ο Αλέξης Κούγιας που κατέθεσε για περίπου επτά ώρες και μίλησε για «εγκληματική συμμορία» κατονόμασε πρόσωπα που δεν κάθονται στο εδώλιο του κατηγορουμένου σε αυτήν τη δίκη, υποστήριξε ότι κατά τη γνώμη του κάποια από τα παιχνίδια που είναι στη δικογραφία είναι «στημένα», ενώ από τους 11 κατηγορούμενους καταφέρθηκε κυρίως εναντίον του Θωμά Μητρόπουλου.
Ο PAS-o-media είναι κοινόχρηστος λογαριασμός που χρησιμοποιείται από διάφορα μέλη του forum. Σκοπός του είναι η δημοσίευση ειδήσεων του pas.gr και η αναδημοσίευση/μεταφορά / δημοσιοποίηση κειμένων που αφορούν τον ΠΑΣ, ή ενδιαφέρουν τους φίλους του από διάφορα Μ.Μ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος davelis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.470
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #320 στις: Τετ 06 Νοέ 2013 20:45 »
Και πήγα 20 λεπτά μακριά από τη Θεσσαλονίκη για να ξανάρθω..
Τα Σκόπια είναι ένα προάστιο έξω από το Κιλκίς .
Δεν πήγα εκεί να κρυφτώ.
Ποτέ δεν κρύφτηκα από τη Δικαιοσύνη.   :P :P :P :P :P

Μάκης στην απολογία του....
Τιτανομεγιστοτεράστιος.

Αποσυνδεδεμένος PAS-o-media

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.613
    • Προφίλ
    • Φίλαθλοι ΠΑΣ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #321 στις: Πεμ 07 Νοέ 2013 17:10 »
Παράθεση
«Μη με προσλάβει κανείς για εκβιαστή γιατί θα καταστραφεί»

Η δίκη για τα στημένα συνεχίστηκε και σήμερα με τους Γιάννη Παπακώστα, Περικλή Αμανατίδη και Βαγγέλη Αγγελή να καταθέτουν στο Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων.

Αναλυτικά όσα είπαν:
Γιάννης Παπακώστας: «Δεν έχω δώσει δικαίωμα σε κανέναν να μιλήσει για μένα. Μιλάει κάποιος Διαμαντής για μένα που είναι άγνωστος, δεν τον ξέρουμε και δεν υπάρχει πουθενά και λέει ότι έστηνα τα ματς με τους ποδοσφαιριστές. Κατηγορούμαι για εκβιασμούς διαιτητών. Καλό θα είναι να μη με προσλάβει κανείς για εκβιαστή γιατί θα καταστραφεί. Από στοιχηματισμό δεν γνωρίζω τίποτα γιατί δεν παίζω. Δεν με έχει πλησιάσει ποτέ κανείς για να συζητήσουμε κάτι για κάποιο ματς.

Στο 4-1 με τον Αγροτικό Αστέρα είχαμε μεγάλη υπεροχή. Μπορούσαμε κι άλλα γκολ. Στο 2-0 με τον Ηλυσιακό το ίδιο. Στο ματς με τα Γιάννενα επίσης δεν διαπιστώνεται κάτι και μάλιστα κατεβάσαμε τους βασικούς. Στην ήττα 3-0 από την Καρδίτσα, δεν έχω αλλάξει παίκτες όπως ειπώθηκε. Ήμασταν αδιάφοροι και άλλαξα μόνο τον τερματοφύλακα και έβαλα κι έναν μικρό. Μας έλειπε το πάθος και η ένταση σε αυτό το ματς, ενώ η Καρδίτσα τα έδινε όλα. Και είναι αλήθεια ότι οι παίκτες μου είχαν πάει στα μπουζούκια και τους είχα δώσει και ρεπό. Το 3-0 με τον Αγροτικό Αστέρα ήταν ματς Κυπέλλου. Σε αυτά τα ματς κρατάς πάντα δυο-τρεις παίκτες στον πάγκο. Αν έχανα θα τους έβαζα αμέσως και παρά το γεγονός ότι κερδίζαμε, εγώ έβαλα τον Ονουάτσι γιατί ήταν ρευστό το 1-0 και το ματς ήταν νοκ άουτ. Και μπήκε και έβαλε και δύο γκολ». Όσο για τις καταθέσεις που του βρήκαν σε τράπεζα και δεν είχαν δηλωθεί στην εφορία, είπε: «Είναι από δάνειο που πήρα τον Δεκέμβριο του 2008 για τον γάμο μου και για κάτι κατασκευές».

Ο Περικλής Αμανατίδης (κατηγορείται για συμμετοχή σε χειραγώγηση των αγώνων Καρδίτσα - Καβάλα και Γιάννενα - Αγροτικός Αστέρας): «Στο ματς με την Καβάλα δίναμε αγώνα για τη σωτηρία μας, η αντίπαλος είχε πετύχει τους στόχους της, δώσαμε όρκο νίκης να βάλουμε τα πόδια μας στη φωτιά, δεν έγινε καμία προσπάθεια για χειραγώγηση. Μιλάμε για ένα καθαρό παιχνίδι. Στο Γιάννενα - Αγροτικός Αστέρας παλέψαμε μέχρι τέλους. Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι και υπάρχει και το βίντεο για να το δείτε».

Για τη συνομιλία μεταξύ Ζαβαντία και Ντότση, που τον εμπλέκουν: «Τον Ντότση τον γνωρίζω επειδή είναι μάνατζερ. Τον Ζαβαντία τον έχω ακουστά ως παλιό παίκτη. Να έρθουν εδώ να μας πουν γιατί τα λένε αυτά. Εγώ έπιασα τον Ντότση και του είπα: 'Δεν ντρέπεσαι; Τι είναι αυτά που λες για μένα;' και εκείνος μου απάντησε: 'Ό,τι είπα, το είπα για να αποφύγω αυτόν τον μ...κα'. Κάποιοι είπαν ότι έπαιζα στοίχημα. Δεν έχω δώσει όμως ποτέ δικαιώματα για κάτι τέτοιο. Και το ξέρει και ο Κούγιας που τον είχα πρόεδρο. Είπε ότι με έβλεπε σε πρακτορεία. Και μετά το αναίρεσε και είπε ότι ίσως έπαιζα κάποιο άλλο παιχνίδι. Κανείς δεν με έχει δει να ασχολούμαι με το στοίχημα. Δεν έγινε τίποτα από αυτά που λέγονται στις συνομιλίες, ούτε για over ούτε για διπλά, ούτε για σήματα που θα κάνω για να καταλάβουν ότι στήθηκε το ματς. Δεν θα απολογηθώ για τις συνομιλίες δύο παικτών του στοιχήματος. Και ο ίδιος ο Ντότσης μου είπε ότι ήταν προσχηματικό αυτό που λέει στον Ζαβαντία. Οι κατηγορίες είναι κατασκευασμένες. Δεν μου αξίζει αυτή η σκιά και ήρθε η ώρα να μιλήσει η δικαιοσύνη για να φύγει αυτή η σκιά. Ο Κούγιας έχει τεράστια φαντασία. Λέει μυθεύματα. Μιλάει χωρίς στοιχεία».
 
Βαγγέλης Αγγελής (μάνατζερ και σύμβουλος του Γιώργου Χριστοβασίλη στον ΠΑΣ Γιάννινα): «Έχω προσωπική ποδοσφαιρική κόντρα με τον Κούγια. Η πικρία του είναι ότι ο ΠΑΣ Γιάννενα ανέβηκε στην Α' Εθνική με τον Χριστοβασίλη. Κατηγορούμαι για μια συνομιλία με τον Τσακογιάννη ο οποίος ενδιαφέρεται να κερδίσουν τα Γιάννενα στο παιχνίδι Ιωνικός - ΠΑΣ Γιάννενα. Ο Κανελλάκης λέει ότι δεν θα αγωνιστούν οι ξένοι κι όμως οι ξένοι έπαιξαν. Αυτό το ματς είχε τραμπουκισμούς, είχε ξύλο. Ο Βάντερσον έσπασε το πόδι του. Ακυρώθηκε γκολ του Σιαλμά. Είχε δοκάρια και ευκαιρίες. Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι σε πολεμική ατμόσφαιρα. Δεν θα μπορούσε να ήταν στημένο. Με τα στοιχήματα δεν ασχολούμαι καθόλου».

Ο Θωμάς Μητρόπουλος δεν παρέστη καιέστειλε απολογητικό υπόμνημα. Η δίκη συνεχίζεται την Παρασκευή με τις απολογίες των Γιώργου Χριστοβασίλη, Κωνσταντίνου Ριαβόγλου και των υπολοίπων κατηγορουμένων.


http://www.gazzetta.gr/football/article/557682/mi-me-proslavei-kaneis-gia-ekviasti-giati-tha-katastrafei
Ο PAS-o-media είναι κοινόχρηστος λογαριασμός που χρησιμοποιείται από διάφορα μέλη του forum. Σκοπός του είναι η δημοσίευση ειδήσεων του pas.gr και η αναδημοσίευση/μεταφορά / δημοσιοποίηση κειμένων που αφορούν τον ΠΑΣ, ή ενδιαφέρουν τους φίλους του από διάφορα Μ.Μ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #322 στις: Πεμ 07 Νοέ 2013 18:09 »
...με τον Τσακογιάννη ο οποίος ενδιαφέρεται να κερδίσουν τα Γιάννενα στο παιχνίδι Ιωνικός - ΠΑΣ Γιάννενα.
[/quote]

Τελικό 0-0 και με Σιαλμά να «σκυλιάζει» για το γκολ, να τρώει κλωτσιά στα πλευρά από το Θεοδωρόπουλο και σουτάρει στο  τετ α τετ (3) με τον τέρμα να μπλοκάρει  … πέναλτι (ανατροπή Σιαλμά από Αρβανίτη) σφυρίχτηκε επιθ. Φάουλ – κίτρινη ο Σιαλ… 

Τελικό 0-0 … και αναρωτιέμαι  εγώ βλάκας... τι θα έκαναν τα ρεφέρια αν έμπαινε εκείνο το τετ α τετ του Βλάχου που έδιωξε ο Φώτης με το πόδι παρατρίχα (ας πούμε 1-0) ?… και τι θα ξανάκαναν με το κανονικό 0-1 του Σιαλμά (ας πούμε 1-1 τώρα) … το 1-1 δεν ικανοποιεί το 0-0…
Το γκολ του Σιαλμά ακυρώθηκε καθώς χρέωσε «χέρι» στον Ντε Βιν Τσέ ντι.

Πάντος και οι 2 οι ομάδες είχαν κατεβεί πολύ δυνατά… μόνο από τον ΠΑΣ δεν στήθηκε αυτό, αν το θεωρούν στημένο.
Μπορούν οι μπάλες να στήνουν ματς? :P

Παρασκευή τα λάχανα ...
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος PAS-o-media

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.613
    • Προφίλ
    • Φίλαθλοι ΠΑΣ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #323 στις: Παρ 08 Νοέ 2013 18:08 »
Παράθεση από: contra.gr
"Στοίχημα... μόνο Τσάμπιονς Λιγκ"!
Με τους Χριστοβασίλη, Ριαβόγλου, Χαβενετίδη, Δημητρίου και Κωτούλα, ολοκληρώθηκαν την Παρασκευή οι απολογίες των κατηγορουμένων για την υπόθεση των στημένων αγώνων. Κοινός τόπος, ότι ουδείς ασχολείται με το στοίχημα, με εξαίρεση τον Χαβενετίδη που έχει κερδίσει εκατομμύρια! Την άλλη εβδομάδα η αγόρευση της εισαγγελέως.

ΑΡΗΣ ΑΣΒΕΣΤΑΣ
Τελ. ανανέωση : Νοέμβριος 08 2013 18:00

Στην τελική ευθεία μπήκε η δίκη των πρώτων 11 εμπλεκόμενων στην υπόθεση των στημένων ελληνικών αγώνων, καθώς την Παρασκευή 8/11 απολογήθηκαν και οι τελευταίοι πέντε κατηγορούμενοι, αρνούμενοι -όπως αναμενόταν- τις κατηγορίες που τους βαραίνουν.

Την επόμενη Παρασκευή 15/11, θα αγορεύσει η εισαγγελέας της έδρας, Βιργινία Σακελλαροπούλου και θα προτείνει την ενοχή ή την αθώωση των κατηγορουμένων.

Ο πρόεδρος και μεγαλομέτοχος του ΠΑΣ Γιάννινα, Γιώργος Χριστοβασίλης, ανέφερε κατά την απολογία του:

"Είμαι ο ιδιοκτήτης του ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά δεν ασχολούμαι με την ομάδα, πάω μόνο όταν έχει αγώνα. Για μένα το ποδόσφαιρο είναι χόμπι. Είμαι ένας καθαρός επιχειρηματίας και ένιωσα έκπληκτος όταν ακούστηκε το όνομα μου στην υπόθεση αυτή.

Οι σχέσεις μου με τους κατηγορούμενους είναι τυπικές, είναι άνθρωποι του χώρου.

Δεν ασχολούμαι με το στοίχημα. Δεν έχω παίξει ούτε ένα ευρώ στη ζωή μου. Μάλιστα αρνιόμουν να υπογράψω με τον ΟΠΑΠ και ο ΠΑΣ δεν ήταν στο στοίχημα. Μπήκε από το 2009 και μετά.

Με τον Σαββάκη του Πανθρακικού δεν έχω καμία ποδοσφαιρική σχέση, μόνο επαγγελματική. Ήθελα έναν εξωτερικό συνεργάτη, δεν είναι λογιστής μου".

Ο πρώην πρόεδρος του Αγροτικού Αστέρα, Κωνσταντίνος Ριαβόγλου, απολογήθηκε τονίζοντας τα εξής:

"Ήμουν πρόεδρος στον Αγροτικό Αστέρα, όχι ιδιοκτήτης. Είχαμε το μικρότερο μπάτζετ. Μέχρι το 2010 πληρώναμε κανονικά, με μικρές καθυστερήσεις.

Κατηγορήθηκα γιατί είχα προσωπική κόντρα με τον Κούγια, επειδή πάντα ο Αγροτικός του χαλούσε τα σχέδια, ενώ το 2006 του στερήσαμε την άνοδο. Δεν μπορεί να μας κατηγορεί ο Κούγιας όταν η Παναχαϊκή έχει τιμωρηθεί. Είναι τσακωμένος με την αλήθεια.

Δεν υπάρχει συνομιλία μου και τίποτα που να με εμπλέκει σε χειραγώγηση αγώνα. Ο κάθε άλλος στις συνομιλίες του μπορεί να λέει ό,τι θέλει για τις εντυπώσεις. Πρόκειται για αόριστες συζητήσεις.

Είχα κέρδη από το ΠΡΟΤΟ και το ΛΟΤΤΟ και κατηγορήθηκα ότι ήταν από χειραγώγηση αγώνων. Δεν έχω στοιχηματίσει ποτέ τον  Αγροτικό ή αγώνα του πρωταθλήματος. Παλιά είχα παίξει στοίχημα, αλλά έπαιζα μόνο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το 4-1 με την Καβάλα ήταν φυσιολογικό. Εμείς είχαμε νέα παιδιά, η Καβάλα κατέβηκε πλήρης. Δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό. Το ματς με τον Διαγόρα ήταν πεντακάθαρο. Στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα έπεφταν κορμιά.

Το ΣΔΟΕ έψαξε και μου βρήκε μόνο χρέη. Δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να παίξω στοίχημα. Τώρα είμαι άνεργος και με στηρίζουν οι φίλοι μου.

Γελάει όλη η χώρα ότι η ομάδα ήταν "σφραγίδα" (σ.σ. προσκόμισε έγγραφα και φωτογραφίες ως απάντηση στον ισχυρισμό Κούγια ότι ο Αγροτικός ήταν ομάδα-σφραγίδα, χωρίς φιλάθλους και υπήρχε μόνο για το στοίχημα). Αυτή η λάσπη πρέπει να φύγει από πάνω μας. Εγώ έχω σιχαθεί τα πάντα πλέον, ούτε στην τηλεόραση δεν βλέπω μπάλα".

Στη συνέχεια απολογήθηκε ο Γιώργος Χαβενετίδης, αυτοκινητιστής στο επάγγελμα και επαγγελματίας παίκτης τους στοιχήματος:

"Παίζω στοίχημα από το 2000. Είχα κερδίσει 100 εκατ. δραχμές στις αρχές του 2001. Έχω δηλώσει πάνω από 25 εκατ. ευρώ κέρδη. Δηλώνω ακόμα και τα χαμένα δελτία για να μην πάνε σε άλλα χέρια και νομιμοποιηθούν. Και το αποτέλεσμα ήταν να με φέρουν κατηγορούμενο. Ασχολούμαι με το στοίχημα 15 ώρες την ημέρα. Είμαι πάνω από ένα κομπιούτερ. Διαβάζω, κρίνω και παίζω.

(σ.σ. ο Γιώργος Χαβενετίδης έβγαλε από τις τσέπες του δύο μεγάλα πακέτα με κερδισμένα δελτία! Τα κέρδη του κάθε δελτίου ήταν ποσά τεράστια, όπως ενδεικτικά: 50.000 ευρώ και 60.000 ευρώ, ενώ υπήρχαν και κερδισμένα δελτία με κέρδη 100.000 ευρώ και 150.000 ευρώ!)

Στο σημείο εκείνο, η πρόεδρος του δικαστηρίου, Δέσποινα Κουμάνια, του είπε: "Αμάν, σταματήστε, τρελαθήκαμε εδώ με αυτά τα νούμερα που μας δείχνετε και είμαστε και σε περίοδο κρίσης"!

Ο Γιώργος Χαβενετίδης απάντησε: "Τα δηλώνω κυρία πρόεδρε. Είναι κερδισμένα. Τα παίζω, δεν τα κλέβω. Έχω παίξει πάνω από εκατό χιλιάδες στοιχήματα. Και είμαι κερδισμένος 5-6 εκατομμύρια. Γι' αυτό με κυνηγάει ο ΟΠΑΠ. Χάνω κιόλας, αλλά ακόμα και αυτά τα δηλώνω"!

Τέλος, απολογήθηκε και ο πράκτορας του ΟΠΑΠ, Δημήτρης Δημητρίου:

"Αρνούμαι την κατηγορία περί νομιμοποίησης εσόδων από παράνομη δραστηριότητα. Το δελτίο που είχε το Αγροτικός-Καβάλα 0-3 ήταν με τέσσερα παιχνίδια, δεν ήταν μόνο του. Και δεν ήταν δικό μου. Ήταν ενός πελάτη μου και εγώ απλά το εξαργύρωσα στον ΟΠΑΠ. Ο πελάτης μου το έπαιξε. Εγώ πώς θα μπορούσα να εξαπατήσω τον ΟΠΑΠ; Δεν το έπαιξα εγώ, ούτε ήξερα αν ήταν στημένο. Ο άνθρωπος που το είχε παίξει λέγεται Ανδρέας Δημόπουλος, είναι εφοπλιστής και επαγγελματίας παίκτης του στοιχήματος. (σ.σ. Σε ερώτηση της προέδρου "και γιατί δεν τον φέρατε εδώ να καταθέσει ως μάρτυρας;", ο κατηγορούμενος απάντησε ότι δεν γνώριζε ότι μπορεί να το κάνει αυτό)".

Ο ιδιοκτήτης της Αναγέννησης Καρδίτσας, Διονύσης Κωτούλας, απολογήθηκε μέσω του δικηγόρου του, Λεωνίδα Κουτρουμάνου, λόγω προβλημάτων υγείας που τον εμπόδιζαν να παραστεί. Ο κ. Κουτρουμάνος, ανέφερε:

"Ο πελάτης μου αρνείται τις κατηγορίες. Παλεύει να πουλήσει την ομάδα. Είναι 77 ετών και έχει προβλήματα υγείας (σ.σ. κατέθεσε και χαρτί από νοσοκομείο). Σε καμία περίπτωση δεν αγνοεί το δικαστήριο σας, αλλά δεν μπορούσε να έρθει. Σας έχει τυφλή εμπιστοσύνη για την απόφαση που θα πάρετε".
Ο PAS-o-media είναι κοινόχρηστος λογαριασμός που χρησιμοποιείται από διάφορα μέλη του forum. Σκοπός του είναι η δημοσίευση ειδήσεων του pas.gr και η αναδημοσίευση/μεταφορά / δημοσιοποίηση κειμένων που αφορούν τον ΠΑΣ, ή ενδιαφέρουν τους φίλους του από διάφορα Μ.Μ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος Mikkael_Sin

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.158
  • ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ;
    • Προφίλ
Απ: Νέα στημένα-εμπλοκή ΠΑΣ
« Απάντηση #324 στις: Παρ 08 Νοέ 2013 20:00 »
Παράθεση
Δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να παίξω στοίχημα.

Davelis και λοιποί παίχτες, γιατί μας το κρύβατε οτι είστε πλούσιοι;

Παράθεση
Ασχολούμαι με το στοίχημα 15 ώρες την ημέρα. Είμαι πάνω από ένα κομπιούτερ. Διαβάζω, κρίνω και παίζω.

Πάντως, αν διάβαζε τόσο για το σχολείο... τόσα λεφτά δε θα 'βγαζε (η ελληνική δικαιοσύνη καταδικάζει τη φιλομάθεια).
"I'VE CROSSED AN OCEAN OF WINE TO FIND YOU..."
     - Απέραντος ο θάνατος δίχως μήνες κι αιώνες -
             Η ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ