Αποστολέας Θέμα: Brana Ilic  (Αναγνώστηκε 75903 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.800
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Brana Ilic
« στις: Δευ 06 Αύγ 2012 15:10 »



ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ

Εφερε Μπράνα Ιλιτς
 
Στο πρόσωπο του Μπράνα Ιλιτς έχει βρει ο ΠΑΣ Γιάννινα τον ποδοσφαιριστή που θα ηγηθεί της επιθετικής γραμμής.

Ο 27χρονος Σέρβος επιθετικός έχει μείνει ελεύθερος από την Ακτόμπε του Καζακστάν (10 συμμ. και 3 γκολ στο β' εξάμηνο της περασμένης σεζόν) και χθες έφτασε στα Γιάννενα για τις τελικές συζητήσεις με τον «Αγιαξ της Ηπείρου».

Ο Ιλιτς έχει χριστεί μία φορά διεθνής με την εθνική της χώρας του και μπορεί να αγωνιστεί στην κορυφή της επίθεσης αλλά και ως δεξί ή αριστερό «φτερό». Εχει παίξει στις Ζεμούν (93 συμμετοχές και 14 γκολ, 2003 ως το 2007), Ραντ (43 συμμ.-7 γκολ, 2007 ως τον Ιανουάριο του 2009), Παρτιζάν (33 συμμ.-5 γκολ, 2009 ως τον Ιανουάριο του 2011)) και Βοϊβοντίνα (35 συμμ.-13 γκολ, 2010, ως τον Ιανουάριο του 2012).

απο Sentragoal.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 30 Ιούλ 2013 23:34 από ΛΟΚΟ »
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος PasGianninaPreveza

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 826
  • Pas Giannina Preveza Group(on the making)
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #1 στις: Δευ 06 Αύγ 2012 17:10 »
Πάντως έχει μεγάλο value σύμφωνα με το transfermarkt 1.000.000 αν κάνει και καλη σεζόν  μπορει να το αυξήσει και έτσι να έχουμε μια καβατζα για παν ενδεχόμενο(αν βέβαια ο ΧΒ δεν εχει ακολουθήσει την τακτική του μονοετους που μας έχει φάει όποιον παίκτη αξίας εχει έρθει τα τελευταία χρόνια  :stop: )
                                                                                         Δεν σταματάμε παρόλη την αδικία, δεν σταματάμε γιατι μας χρωστά η ιστορία....

Αποσυνδεδεμένος Geopasoles

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.057
  • ΠΟΥΛΑ ΕΦΥΓΕΣ....ΟΤΙ ΕΒΓΑΛΕΣ ΕΒΓΑΛΕΣ...
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #2 στις: Δευ 06 Αύγ 2012 17:40 »
καλώς ήρθε λοιπόν...δεν περιμένω τίποτα από τον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστο και μακάρι να μας έκπληξή θετικά και να βοηθήσει τον ΠΑΣ μας να μείνει στην κατηγορία ή να κάνει ακόμα και το βημα παραπάνω...οπότε μέχρι τότε ίδωμεν....
:pas: και  :mono:   :flag:

Αποσυνδεδεμένος BILLY_STAM

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.417
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #3 στις: Δευ 06 Αύγ 2012 18:32 »
Καλά που τον είδες και λες ότι δεν περιμένεις τίποτε;;; Κι εγώ δε λέω ότι θα βγει, αλλά ας κάνουμε υπομονή να τον δούμε στο χόρτο. Ο Μπεσέρα πέρυσι προσωπικά με είχε ενθουσιάσει με όσα είχα δει από τα videακια. Αρχικά στο πρωτάθλημα δεν ενθυουσίαζε και πολλούς εδώ μέσα, αλλά τελειώνοντας τη χρονιά (τότε που είναι σωστό να κρίνονται άπαντες), όλοι αναγνώρισαν την προσφορά του και νομίζω όλοι θέλαμε να παραμείνει.
Επίσης κι εγώ στο άκουσμα της έλευσης του Ζαϊρί είχα ενθουσιαστεί με βάση όσα είχα δει από αυτόν σε Τρίπολη και γαύρο. Εδώ δεν έπιασε, δεν έπεισε ούτε ΝτεΜολ ούτε Άγγελο, έφυγε, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός παίκτης.
Το αν θα πιάσει ένας παίκτης σε μια ομάδα είναι θέμα πολλών παραγόντων, προπονητή. χημείας της ομάδας, κλίματος στα αποδυτήρια κλπ.
Ας υπογράψει με το καλό ο Ίλιτς, ας τον δούμε σε πολλά ματς (κυρίως επίσημα) και  μετά θα βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος Geopasoles

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.057
  • ΠΟΥΛΑ ΕΦΥΓΕΣ....ΟΤΙ ΕΒΓΑΛΕΣ ΕΒΓΑΛΕΣ...
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #4 στις: Δευ 06 Αύγ 2012 19:47 »
Συνταυρε Billy stam αυτό που λέω ότι δεν περιμένω πολλά είναι ότι δεν ενθουσιαζομαι να πω ότι πήραμε παιχτουρα θα βγει μουφ κτλ...θα μιλήσω και θα χαρώ εκ του αποτελέσματος...γιατί με πολλούς χαρήκαμε και τελικά μείναμε με την χαρά...δεν τον έχω δει ούτε καν στα βιντεάκια...θα περιμένω να τον δω κατευθείαν στο χορτάρι :P :P :P :mono:
:pas: και  :mono:   :flag:

Αποσυνδεδεμένος ''Alejandro''

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.116
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #5 στις: Δευ 06 Αύγ 2012 20:28 »
ILIC γαμησε τους....Καλως ηρθες μουρλε.

Αποσυνδεδεμένος proedrara

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #6 στις: Δευ 06 Αύγ 2012 20:39 »
Παράθεση
Ας υπογράψει με το καλό ο Ίλιτς

+1

Αποσυνδεδεμένος PASaris

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Μηνύματα: 466
  • Elite Member
    • Προφίλ
    • PAS Forum
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #7 στις: Τρι 07 Αύγ 2012 01:59 »
Εγω τον κύριο ούτε τον έχω δει, ούτε τον ξέρω.
Όποιος δε ξέρει, όμως, ψάχνει και μαθαίνει.

Αρχικά, μου έκανε εντύπωση ότι είχε γεμάτες χρονιές με Παρτιζάν και με Βοϊβοντίνα, ομάδες που δεν τις λες και καφενεία.
Στην Παρτιζάν σχεδόν στο 1/3 των παιχνιδιών έβγαινε αλλαγή στο διάστημα 65'-80', ενώ το άλλο σχεδόν 1/3 ήρθε από τον πάγκο.

Στη Βοϊβοντίνα, απ' τα 24 ματς που αγωνίστηκε την πρώτη χρονία, βγήκε πάλι αλλαγή στο ίδιο χρονικό διάστημα σε 14(!), ενώ σε 1 ματς ήρθε απ' τον πάγκο. Μετράει συνολικά αγωνιστικά λεπτά 1683, πετυχαίνοντας 6 γκολ(0,27 ανά ματς).

Την επόμενη χρονιά στην ίδια ομάδα, έπαιξε 15 ματς και βγήκε αλλαγή στα 8 (1090 αγωνιστικά λεπτά). Σκόραρε 8 γκολ (0,53 ανά αγώνα). 

Μου φάνηκε περίεργο το ότι έβγαινε συνέχεια αλλαγή, οπότε το έψαξα λίγο παραπάνω.
Έτσι λοιπόν, με τα άπταιστα σερβικά που ξέρω, διάβασα ότι είναι σε γενικές γραμμές καλός παίχτης, που αγωνίζεται κυρίως σαν εξτρέμ και δευτερευόντως σαν επιθετικός. Απ' ό,τι είδα και σ' ένα βιντεάκι, είναι δεξιοπόδαρος που του αρέσει να παίζει αριστερά μπροστά στο 4-3-3 για να συγκλίνει και να σουτάρει.
Δυνατά του σημεία είναι ότι είναι εκρηκτικός, μπουκαδόρος και έχει δυνατό σουτ με το δεξί.
Σχετικά καλή τρίπλα.
Αδύνατο σημείο (πιο αδύνατο δε γίνεται) είναι η έλειψη φυσικών προσόντων και αντοχής. Υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν ότι μπορούσε να κάνει πολύ καλή καριέρα, αν δεν ήταν "ψιλοτεμπέλης" και δούλευε τα καλοκαίρια.

Στα σάιτ τον δίνουν 1,72-1,73 ύψος. Έτσι όπως τον κόβω εγώ απ' το βίντεο είναι λίγο κάτω από 1,70.
Παρόλα αυτά οι Σέρβοι λένε, ότι έχει και τις κινήσεις στη περιοχή.

Έχει βάλει και 3 γκολ στο Γιουρόπα Λιγκ. Τα 2 σε ένα καφενείο που διέσυρε 8-0 η Παρτιζάν στον πρώτο προκριματικό.

Αναμένουμε μέχρι να δούμε στο γήπεδο.

Ορίστε και το βίντεο:
Ilic Brana Hightlights Fc Partizan Fc Vojvodina
Η στρατηγική χωρίς τακτική, είναι η πιο αργή πορεία προς τη νίκη,
η τακτική χωρίς στρατηγική, είναι ο θόρυβος πριν από την ήττα.
Σουν Τσου(Κινέζος Στρατηγός, 544 π.Χ. - 496 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.800
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #8 στις: Τετ 21 Νοέ 2012 13:30 »
ΤΟΥ MVP ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΓΚΟΛ

Ίλιτς και Φούντας τα βραβεία της 11ης αγωνιστικής


Ο Μπράνα Ίλιτς του ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε τον τίτλο του MVP της 11ης αγωνιστικής της Super League και το γκολ του Ταξιάρχη Φούντα στην εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ επί της Βέροιας επιλέχθηκε το καλύτερο της αγωνιστικής στο σχετικό διαγωνισμό της διοργανώτριας αρχής, του ΠΣΑΠ και της ΝΟVΑ.

Τα αποτελέσματα για την 11η αγωνιστική

Πολυτιμότερος παίκτης

Μπράνα Ίλιτς (Πας Γιάννινα) 48,63%

Μιγκέλ Κορδέρο (ΑΕΚ) 38,86%

Ιμπραΐμ Σισοκό (Παναθηναϊκός) 12,51%


Καλύτερο γκολ

Ταξιάρχης Φούντας (ΑΕΚ) 64,43%

Ροζέριο Μάρτινς (Λεβαδειακός) 22,40%

Χοσέ Ζεκά (Παναθηναϊκός) 13,17%

απο Sentragoal.gr
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.800
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #9 στις: Πεμ 22 Νοέ 2012 20:51 »
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος XARIS1966

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 477
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #10 στις: Τρι 01 Ιαν 2013 01:25 »
Ποτο ουτε για αστειο...μονο κοκα......κολα :P
Υποσχεθηκες γκολ στη βαζελα.... 8)

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #11 στις: Πεμ 03 Ιαν 2013 02:08 »
Ποτο ουτε για αστειο...μονο κοκα......κολα :P
Υποσχεθηκες γκολ στη βαζελα.... 8)

Παράθεση
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος rusis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #12 στις: Δευ 21 Ιαν 2013 19:37 »
 Τράκαρε σήμερα στην Ανατολή Ιωαννίνων ο Μπράνα Ίλιτς Ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Δευτέρα, 21 Ιανουάριος 2013 19:08


Ο Σέρβος Ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ Μπράνα Ίλιτς τράκαρε σήμερα , σύμφωνα με πληροφορίες του www.firmani.gr  στα Ιωάννινα και συγκεκριμένα στην περιοχή της Ανατολής. Ευτυχώς ο Σέρβος που έγινε απόκτημα του ΠΑΣ τον Άυγουστο του 2012 είναι καλά στην υγεία του. Να θυμίσουμε ότι ο Σέρβος αγωνίζονταν στη Βοϊβοντίνα και στην Ακτόμπε του Καζακστάν ενώ είχε φορέσει στο παρελθόν και τη φανέλα της Παρτιζάν αλλά και της Ράντ.

Ο Ιλιτς είναι 27 ετών και αγωνίζεται στην επίθεση. Με τη Βοϊβοντίνα είχε 35 συμμετοχές και 13 γκολ ενώ είναι και διεθνής με την εθνική Σερβίας όπου είχε μία παρουσία (σε φιλικό με την Νότια Κορέα στις 3 Ιουνίου 2011).

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #13 στις: Δευ 28 Ιαν 2013 00:23 »
Παράθεση
«Αφιερωμένα τα γκολ στον κόσμο»

Στον κόσμο του ΠΑΣ Γιάννινα αφιέρωσε τα δύο γκολ που πέτυχε στο ματς με τη Βέροια ο Μπράνια Ιλιτς, τονίζοντας ότι με νίκες στα επόμενα 2-3 παιχνίδια θα ανοίξει ο δρόμος για να διεκδικήσει η ομάδα της Ηπείρου μια θέση στα Play Offs.

Aναλυτικά όσα είπε ο Ιλιτς μετά το τέλος του αγώνα στην κάμερα της Nova: «Ξέραμε ότι είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς, απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα. Προσπαθήσαμε πολύ, καταφέραμε να ανοίξουμε νωρίς το σκορ και αυτό μας βοήθησε. Είμαι ευχαριστημένος που πέτυχα δύο γκολ, αλλά ακόμα περισσότερο γιατί η ομάδα μου νίκησε και αυτό οφείλεται στην προσπάθεια που κάναμε όλα τα παιδιά.

Στόχος μας τώρα είναι να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Αν στα επόμενα 2-3 κάνουμε νίκες, ίσως καταφέρουμε να μπούμε στα Play Offs και να διεκδικήσουμε μια θέση στην Ευρώπη. Τώρα έχουμε μπροστά μας μόνο τον Λεβαδειακό. Είμαι ευτυχισμένος για τα δύο γκολ που πέτυχα. Το δεύτερο ήταν αυτό που μου άρεσε περισσότερο. Θέλω να τα αφιερώσω και τα δύο στον κόσμο μας, που πάντα μας ακολουθεί και μας στηρίζει εντός και εκτός έδρας».

onsports.gr



Θα βρέξει γκολ!
« Τελευταία τροποποίηση: Δευ 28 Ιαν 2013 00:31 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος PASteli

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • "You don't wanna know"
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #14 στις: Δευ 28 Ιαν 2013 00:33 »
Μπράνια μην μας λυπάσαι!!  :mono:

Αποσυνδεδεμένος PASteli

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • "You don't wanna know"
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #15 στις: Τρι 29 Ιαν 2013 00:03 »
Υποψήφιος για MVP ο Brana

https://www.facebook.com/Novasports.gr/app_292612477429415

Πηγή novasports.gr

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.800
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #16 στις: Τετ 30 Ιαν 2013 11:04 »
Πάει για ρεκόρ ο Ιλιτς
 
Ο Μπράνα Ιλιτς έχει βάλει στόχο να πραγματοποιήσει την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του. Ο Σέρβος φορ έχει σημειώσει έξι γκολ και χρειάζεται άλλα πέντε για να καταρρίψει την περσινή του επίδοση, όταν και με τις φανέλες των Βοϊβοντίνα και Ακτόμπε (από ένα εξάμηνο) έφτασε τα 10 γκολ (7 και 3 αντίστοιχα). Η δεύτερη καλύτερη χρονιά σκοραρίσματος ήταν με τη Ζέμουν (2004-05, 7 γκολ σε 28 ματς).

απο Sentragoal.gr
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος GIWRGIS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.121
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #17 στις: Τετ 30 Ιαν 2013 11:14 »
Πες μου σε παρακαλώ...
Τι διάρκεια έχει το συμβόλαιο που έχει υπογράψει ο Ίλιτς με την ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα 1966;

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.816
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #18 στις: Τετ 30 Ιαν 2013 12:14 »
MVP της αγωνιστικης ο Μπρανα με πανω απο 70% ποσοστο

Αποσυνδεδεμένος XARIS1966

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 477
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #19 στις: Τετ 30 Ιαν 2013 12:22 »
Πες μου σε παρακαλώ...
Τι διάρκεια έχει το συμβόλαιο που έχει υπογράψει ο Ίλιτς με την ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα 1966;
Aπο τι μου ειπε ο ιδιος 2 χρονια....

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.800
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #20 στις: Τετ 30 Ιαν 2013 12:25 »
Στις 30/6/2014 ληγει το συμβολαιο του Ιλιτς.
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος davelis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.470
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #21 στις: Τετ 30 Ιαν 2013 14:14 »
MVP βγηκε για την αγωνιστική!!!
Παντα τετοια... :mono:

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.800
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.800
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #23 στις: Δευ 18 Φεβ 2013 11:29 »
Ο ΑΣΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣ ΜΙΛΑ ΣΤΟ «ΕΘΝΟΣΠΟΡ»

Είναι σκόρερ. Και μάλιστα δεινός, πετυχαίνοντας καθοριστικά γκολ που έβαλαν τον ΠΑΣ Γιάννινα σε τροχιά Ευρώπης. Η αποθέωση της εξέδρας σαφώς και τον εξιτάρει, αλλά παρότι είναι φορ περιοχής η δημιουργία ενός γκολ ενίοτε τον ενθουσιάζει ακόμη περισσότερο.

Είναι παίχτης που δουλεύει για την ομάδα και όχι μόνο για τον εαυτό του. Και αν τώρα ηγείται αυτής εντός αγωνιστικού χώρου, έχει ήδη στα χέρια του δίπλωμα προπονητή, το οποίο προγραμματίζει να αξιοποιήσει στο μέλλον.

Αυτός είναι ο 28χρονος (προχθές είχε γενέθλια) Μπράνα Ιλιτς, ο οποίος εντυπωσιάζει με τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα και αν συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, θα αποτελέσει σίγουρα το νέο «καυτό» όνομα στην καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο. Το παράδοξο όμως θα είναι να βρεθεί στο στόχαστρο εκείνων των ομάδων που στο παρελθόν δεν ασχολήθηκαν μαζί του.

Σύμφωνα με πληροφορίες του ΕΘΝΟΣΠΟΡ, το 2009, λίγο πριν ο Σέρβος επιθετικός πάει στην Παρτιζάν, συμπατριώτης του μάνατζερ τον είχε προτείνει στους Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ -αναφέρεται και η ΑΕΚ- αλλά δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα μαζί του, με το επιχείρημα ότι αναζητούσαν υψηλόσωμο φορ.

Ο Ιλιτς δεν είχε πληροφορηθεί κάτι τέτοιο, όπως δείχνει με τις απαντήσεις του, αλλά δεν θα άλλαζε και τίποτα. Ο Σέρβος επιθετικός έχει θέσει τις προτεραιότητές του.

Ποιες είναι αυτές;

Ηρθα στον ΠΑΣ για να παίξω, να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Γιατί προηγουμένως είχα τη χειρότερη εμπειρία της καριέρας μου για τρεις μήνες στο Καζακστάν (με την Ακτόμπε), όπου δεν βρήκα τίποτα από όσα μου είχαν αναφέρει. Από εκεί και έπειτα, υπάρχει πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου η επάνοδος στην Εθνική ομάδα. Ηρθα σε ένα καλό πρωτάθλημα, σε μια πολύ καλή ομάδα, με την οποία μπορώ να χαίρομαι ξανά το ποδόσφαιρο και θεωρώ ότι οι επιτυχίες μου θα φτάσουν και στην πατρίδα μου.

Γιατί ένας παίχτης, στα 27 του χρόνια, με σπουδαία πορεία στη Σερβία (Ζεμούν, Ραντ, Παρτιζάν, Βοϊβοντίνα) επιλέγει να πάει στο Καζακστάν;

Σίγουρα τα λεφτά ήταν πολύ καλά. Υστερα από δέκα χρόνια στη Σερβία, θεώρησα ότι έπρεπε να κάνω μια αλλαγή, να δοκιμάσω το ποδόσφαιρο μακριά από τη χώρα μου, όπου τα είχα ζήσει όλα. Υποβιβασμούς, ανόδους, κέρδισα δύο πρωταθλήματα, ένα Κύπελλο, έπαιξα προκριματικά ΟΥΕΦΑ, έγινα διεθνής (σ.σ. μία φορά με την εθνική Ανδρών). Ομολογώ πως έκανα λάθος επιλογή.

Τον ΠΑΣ γιατί τον επέλεξες;

Γιατί ήταν η καλύτερη πρόταση που δέχθηκα το καλοκαίρι και, συν τοις άλλοις, δεν ήθελα να επιστρέψω στη Σερβία. Στην Ελλάδα, δε, η ζωή είναι παραπλήσια μ' αυτή της πατρίδας μου. Κι αμέσως βρήκα καλή «χημεία» στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ταιριάξαμε. Ο κ. Χριστόπουλος με πίστεψε από την πρώτη στιγμή.

Αν η ομάδα βγει στο Γιουρόπα, έχει τις δυνατότητες να ανταπεξέλθει, αλλά και να διακριθεί;

Ναι, νομίζω πως μπορούμε να τα καταφέρουμε. Εχω αγωνιστεί στα προκριματικά της διοργάνωσης με τη Βοϊβοντίνα, ξέρω πώς είναι και σίγουρα δεν υστερούμε σε κάτι, τόσο αγωνιστικά όσο και οργανωτικά.

Θα στερηθείτε... τον Ντε Βινσέντι. Σύσσωμος ο Τύπος έγραψε πρόσφατα πως έκλεισε στον Ολυμπιακό. Με δεδομένο ότι τα περισσότερα γκολ που έχεις πετύχει είναι από δικές του μπαλιές, σε αγχώνει η απουσία του;

Πριν έρθω στην ομάδα είχα δει βίντεο και είχα διαπιστώσει αμέσως το πόσο ποιοτικός παίχτης είναι ο Τόμας. Περίμενα πως θα τα πάμε τόσο καλά. Σε περίπτωση που δεν είναι εδώ του χρόνου σαφώς και θα μου λείψει πολύ. Και ναι, το σκέφτομαι πώς θα είναι δίχως αυτόν.

Η παρουσία του, δηλαδή, λειτούργησε θετικά στο να αποδεχθείς την πρόταση του ΠΑΣ;

Ναι, έπαιξε ρόλο. Και ξέρετε κάτι: μου αρέσει πολύ που στην Ελλάδα αναγνωρίζεται η δουλειά του τροφοδότη. Στη Σερβία δεν συμβαίνει αυτό.

Εχοντας βρεθεί σε ομάδες πρώτης γραμμής, τι συμβουλή θα του έδινες για τον Ολυμπιακό;

Να παραμείνει ήρεμος. Ομως, ο Τόμας είναι προσγειωμένος χαρακτήρας. Εχει την προσωπικότητα. Η αξία του θα φανεί. Είναι πολύ καλό για την καριέρα του που θα πάει σε μια μεγάλη ομάδα, θα προπονηθεί σε πολύ καλό βαθμό και θα βελτιώσει την ποιότητά του.

Η μεταγραφή σε έναν μεγαλύτερο σύλλογο σε απασχολεί;

Οχι. Στο ποδόσφαιρο, όμως, ποτέ δεν ξέρεις. Αλλωστε, στην Ελλάδα κάθε έξι μήνες υπάρχει μεταγραφική περίοδος. Θα δούμε στην επόμενη τι κάναμε;

Ποια είναι η γνώμη σου για τον Ολυμπιακό;

Εχω παίξει στη μεγαλύτερη Παρτιζάν της σύγχρονης ιστορίας της, στη Βοΐβοντίνα που ήταν Νο3 του σέρβικου ποδοσφαίρου, αλλά αυτές οι ομάδες νομίζω πως υπολείπονται του Ολυμπιακού. Είναι μια ομάδα υψηλού επιπέδου.

Απέναντι στον Ολυμπιακό ή τον Παναθηναϊκό δυσκολεύτηκες περισσότερο;

Σίγουρα με τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός δεν είναι σε καλή κατάσταση και άλλωστε αυτό το δείχνουν και τα αποτελέσματα, αλλά νομίζω πως έχει περιθώρια βελτίωσης.

Από τις υπόλοιπες με τις οποίες θα κοντραριστείτε για την Ευρώπη, ποια υπολογίζεις περισσότερο;

Τον Λεβαδειακό. Εχει ποιοτική ομάδα. Αλλά και ο ΠΑΟ μπορεί να τα καταφέρει.

Αν έπρεπε να στείλεις σ΄ αυτές τις ομάδες ένα μήνυμα, ποιο θα ήταν;

Προς όλους τους αντιπάλους μας θα έλεγα πως θα πρέπει να είναι πολύ καλά προετοιμασμένοι για να μας κόψουν βαθμούς. Είμαστε πολύ δυνατή ομάδα, έχουμε δυνατά αποδυτήρια και όλοι οι παίχτες είμαστε φίλοι μεταξύ μας.

Τους φιλάθλους σας θα τους προετοίμαζες από τώρα για ευρωπαϊκά ταξίδια;

Στον κόσμο του ΠΑΣ θα έλεγα πως θα προσπαθήσουμε να συνεχίσουμε να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο και να πάρουμε περισσότερους πόντους απ' ό,τι στον πρώτο γύρο.

Κάποια προσωπική υπόσχεση;

Δεν είμαι τέτοιος παίχτης. Θέλω να μιλάω στο γήπεδο.

Γνωρίζεις την ιστορία του ΠΑΣ Γιάννινα;

Εχω διαβάζει αρκετά για την πορεία της ομάδας. Επίσης, ξέρω πως έχουν περάσει αρκετοί σπουδαίοι παίχτες, αλλά και αρκετοί καλοί Σέρβοι.

Την ιστορία των Ιωαννίνων την ξέρεις;

Εχω δει το κάστρο. Στο νησάκι δεν έχω καταφέρει ακόμη να πάω. Ξέρω πολλά για τον ρόλο που έπαιξαν τα Γιάννενα στην ιστορία της Ελλάδας. Αλλωστε στα Γιάννενα οι κάτοικοι μιλούν με υπερηφάνεια γι' αυτό.

Εχεις φανατικούς οπαδούς στα Γιάννενα;

Ναι, πάρα πολλούς. Μάλιστα πολλοί επικοινωνούν μαζί μου στο facebook και απαντάω στα μηνύματά τους. Υπάρχουν, επίσης, πολλοί συμπατριώτες μου που με ακολουθούν.

Τον ελεύθερο χρόνο σου πώς τον περνάς;

Συνήθως στο σπίτι ή με τους συμπαίχτες μου. Πλέον όμως δεν θα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο, καθώς βρήκα καθηγητή που ξέρει Σέρβικα και ξεκινάω μαθήματα Ελληνικών.

Εχεις σπουδάσει κάτι;

Ναι, φοίτησα τρία χρόνια σε σχολή προπονητικής. Ηθελα να έχω ένα δίπλωμα στα χέρια μου σε περίπτωση που κάτι δεν πήγαινε καλά και σταματούσα πρόωρα το ποδόσφαιρο.

Συνεπώς να περιμένουμε να σε δούμε και προπονητή;

Θα το αποφασίσω όταν έρθει η ώρα. Ομως, όλη μου η ζωή περιστρέφεται γύρω από το ποδόσφαιρο. Και ο πατέρας μου ήταν προπονητής σε ακαδημίες. Το σίγουρο είναι πως θα παραμείνω στον χώρο.

Στην Ελλάδα έχεις φίλους;

Οπως είπα και πριν, με τους συμπαίχτες μου είμαστε φίλοι. Στενός φίλος μου στην Ελλάδα, όμως, είναι ο Ιλια Ιβιτς, με τον οποίο γνωριστήκαμε όταν ήμουνα στην Παρτιζάν και νοίκιαζα ένα διαμέρισμα της μητέρας του. Επίσης, με τον Μαρκόφσκι της Ξάνθης και τον Κάλαϊτζιτς του Πλατανιά ήμασταν συμπαίχτες στη Ζεμούν.

Η ΟΥΕΦΑ διερευνά για «στημένα» ματς. Εσένα, έχει προσπαθήσει ποτέ κάποιος να σε πλησιάσει;

Ποτέ. Στη Σερβία, όπως και στην Ελλάδα, ακούγονται πολλά. Στην Ελλάδα αυτό που έχω καταλάβει είναι πως σε κάθε ματς πρέπει να δίνεις το 100% για να κατακτάς ένα καλό αποτέλεσμα. Αν εξαιρέσεις τον Ολυμπιακό, που είναι δύσκολο να τον κερδίσεις, όλα τα άλλα ματς είναι ρευστά.

Χρήση απαγορευμένων ουσιών σε έχει προτρέψει κανείς να κάνεις;

Οχι, όχι, ποτέ δεν δέχθηκα τέτοια κρούση.

απο Sentragoal.gr
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος PAS and stale bread

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.039
    • Προφίλ
Απ: Brana Ilic
« Απάντηση #24 στις: Τετ 03 Απρ 2013 15:19 »
Ίλιτς: «Είμαστε καλύτεροι από τον Παναθηναϊκό»


Ο επιθετικός του ΠΑΣ Γιάννινα υποστήριξε πως η ομάδα του έχει παίξει καλύτερα φέτος από το «τριφύλλι» και πως δικαιούται να πάρει το εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης περιόδου.

Στην εφημερίδα «Sportday» μίλησε ο Μπράνα Ίλιτς και αναφέρθηκε τόσο στη δική του παρουσία στον ΠΑΣ Γιάννινα όσο και στη «μάχη» που δίνουν οι Ηπειρώτες για να καταφέρουν να μπουν στα play off και να εξασφαλίσουν την έξοδό τους στην Ευρώπη.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε:

Μπράνα, είστε μια ανάσα από τα πλέι οφ, αλλά πόσο εύκολο είναι να τα καταφέρετε;

«Σίγουρα δεν είναι καθόλου εύκολο. Μέχρι τώρα τίποτα δεν μας χαρίστηκε, ούτε ήταν εύκολο. Σε κάθε παιχνίδι τα δίναμε όλα. Τα τρία ματς που απομένουν θα είναι δύσκολα, θα χρειαστεί κι άλλη δουλειά από την πλευρά μας, αλλά από τη στιγμή που είμαστε τόσο κοντά, πρέπει να τα καταφέρουμε».

Πότε συνειδητοποίησες ότι η ομάδα μπορεί να διεκδικήσει έναν τόσο υψηλό στόχο όπως αυτός που κυνηγάτε;

«Οταν ήρθα το καλοκαίρι, στις συζητήσεις που είχα με τον κόουτς για τη μεταγραφή μου, ειπώθηκε ότι με τη δική μου προσθήκη η ομάδα θα αλλάξει επίπεδο. Αυτός ήταν ένας λόγος για τον οποίο ήρθα. Στην αρχή του πρωταθλήματος δεν ήμουν τόσο σίγουρος ότι θα μπορούσε η ομάδα να τα καταφέρει για έναν τόσο υψηλό στόχο, αλλά από παιχνίδι σε παιχνίδι και βλέποντας την ομάδα πώς απέδιδε, άλλαξε η πεποίθησή μου. Εδώ και 1-2 μήνες πιστεύω ότι η συμμετοχή μας στα πλέι οφ είναι κάτι απόλυτα εφικτό».

Ποια στοιχεία σας οδήγησαν στον προθάλαμο της Ευρώπης;

«Το πιο βασικό στοιχείο είναι οι σχέσεις μεταξύ των παικτών. Από εκεί και πέρα είναι ότι μπαίνουμε σε κάθε παιχνίδι και προσπαθούμε να τα δώσουμε όλα, παλεύουμε κάθε ματς και σίγουρα προσπαθούμε να παίξουμε μοντέρνο και ελκυστικό ποδόσφαιρο, με καλή άμυνα, καλή μετάβαση στην επίθεση και γενικά προσπαθούμε να περάσουμε ποιοτικά στοιχεία στο παιχνίδι μας».

Στην κούρσα των τελευταίων αγωνιστικών ποιο θεωρείς ότι είναι το βασικό σας πλεονέκτημα σε σχέση με τις άλλες ομάδες που διεκδικούν τον ίδιο στόχο;

«Αυτή τη στιγμή είναι το κίνητρο που έχουμε για την ευρωπαϊκή μας συμμετοχή, που θα είναι η πρώτη στην ιστορία της ομάδας. Από εκεί και πέρα, βάσει απόδοσης όλη τη χρονιά, έχουμε αποδείξει ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από τους αντιπάλους μας. Είμαστε μπροστά 3 βαθμούς και έχουμε λίγο πιο εύκολα παιχνίδια, με την έννοια ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε πολλούς βαθμούς».

Εν όψει και των δύο αγώνων που ακολουθούν στην έδρα σας, σε αγχώνει το γεγονός ότι αυξήθηκαν ξανά οι απαιτήσεις;

«Είναι πιθανό να υπάρχει άγχος, αλλά έχουμε παίκτες στην ομάδα με ισχυρή προσωπικότητα που μπορούν να διαχειριστούν το όποιο άγχος. Η ομάδα θα πρέπει να μπει στα επόμενα παιχνίδια, όπως ακριβώς και στα προηγούμενα, να παίξει δυνατά από την αρχή και τα υπόλοιπα θα έρθουν σαν φυσικό επακόλουθο. Προέχει να μπούμε συγκεντρωμένοι και να κάνουμε ό,τι κάναμε έως τώρα».

Στην Ελλάδα η οικονομική κρίση έχει αφήσει το αποτύπωμά της και στο ποδόσφαιρο. Παρ' όλα αυτά, προκύπτουν κάποια θετικά στοιχεία στο πρωτάθλημα;

«Δεν υπάρχει το εύκολο χρήμα πλέον για τους ποδοσφαιριστές, οπότε αυτό θα είναι έξτρα κίνητρο για τον κάθε παίκτη να βελτιώνεται συνεχώς ατομικά, να προσθέτει νέα στοιχεία στο παιχνίδι του, να γίνεται καλύτερος παίκτης, ώστε να έχει και περισσότερες πιθανότητες να πάρει αυτό που του αξίζει».

Εχεις πετύχει 8 γκολ και έχεις βοηθήσει πολύ την ομάδα, πώς θα χαρακτήριζες τη χρονιά για σένα;

«Μου αρέσει να είμαι αυστηρός κριτής του εαυτού μου. Ηταν μια καλή χρονιά, αλλά θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη. Γνωρίζω ποιες είναι οι δυνατότητές μου και ξέρω ότι μπορώ να τα πάω ακόμα καλύτερα. Είναι η πρώτη μου χρονιά, όμως, στο ελληνικό ποδόσφαιρο».

Οπως είχε δηλώσει ο κ. Χριστόπουλος, σε επέλεξε για τον ΠΑΣ Γιάννινα επειδή είσαι περισσότερο μαχητής και θα μπορούσες να προσαρμοστείς στις καιρικές συνθήκες και τους αγωνιστικούς χώρους. Αυτού του είδους η προσαρμογή ήταν το ίδιο εύκολη;

«Δεν ήταν ιδιαίτερο πρόβλημα για μένα οι εγκαταστάσεις της ομάδας. Στην Παρτίζαν και τη Βοϊβοντίνα οι εγκαταστάσεις ήταν σε καλύτερο επίπεδο βέβαια, αλλά έχω παίξει και σε μικρότερες ομάδες στη Σερβία, έχω παίξει 3 μήνες στο Καζακστάν και έχω δει συνθήκες που δεν ήταν οι ιδανικές. Είναι κι αυτό μέρος της δουλειάς μου. Εχω ζήσει όλο το φάσμα του ποδοσφαίρου, οπότε δεν μπορεί κάτι τέτοιο να διαταράξει αρνητικά την απόδοσή μου».

Εχεις έναν ακόμα χρόνο συμβόλαιο με τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά οι μέχρι τώρα εμφανίσεις σου πιστεύεις ότι θα σου ανοίξουν πόρτες για μια μεταγραφή σε άλλη χώρα;

«Δεν μου αρέσει να μιλάω μακροπρόθεσμα. Υπάρχει αυτή τη στιγμή ένας πολύ μεγάλος στόχος μπροστά μας, οπότε θέλω να είμαι προσγειωμένος και συγκεντρωμένος στο παρόν. Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι η φετινή χρονιά στον ΠΑΣ Γιάννινα μου έδωσε τη δυνατότητα "επανόδου" στο ποδόσφαιρο, γιατί έχασα 3-4 μήνες από την καριέρα μου στο Καζακστάν».

onsports.gr