Αποστολέας Θέμα: Προσέλευσης φιλάθλων , Τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφει ο ΠΑΣ Γιάννινα......  (Αναγνώστηκε 12656 φορές)

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Παράθεση
Ajaxούχα χα χα χα χα ... πώς τον τρίβουν το πιπέρι?

Είναι θέμα δεξιότητας, άλλοι με τον κώλο, άλλοι με το γόνα και άλλοι με τον πούτσο ... λέει το δημώδες. 

Ναι +1000, να μπει το ποστ του lemorsero στα «ιερά κείμενα».

Αν και  τις χάλασαν και τις Αποκρειές (από ότι φαίνεται) ... τότε, "που χορεύαν οι γριές με τις κόκκινες ποδιές" ... ο Παγουράς παραμένει μασκαράς ... αυτός που κάθεται 1,2 και 3 τσιγάρα δόμο από το γήπεδο.
Ας μη χαλιέμαι πρωινιάτικα ...
 
Χτες έδειχνε στην tv μεγάλο kafesport ... έτσι τα λένε τώρα τα γήπεδα.
Έχουν 1-2 γιγαντοθόνες και κάτω οι οπαδοί με τα κασκολ να στουμπήζουν το πιπέρι.

Και λυπάμαι ... κάντε μια βόλτα τώρα στα καφενεία των Ιωαννίων τώρααααααααα, να ακούσεται για το στραβοπάτημα του ΠΑΣ στην Όφη και για το αβάντζο του Βάζελου και του κάθε Γαυροβέζελου.

Καλές Αποκρειές.


Υ.Γ.: Σχετικά με το "ιερό κείμενο" του LEMORSERO (lemorsero) ... εστίασα στον "Παγουρά" και σχολίασα ... στη συνέχεια διάβασα όλα τα ποστ των παιδιών ... ενώ έκανα και μια αναδρομή στην 30ετή πολιτική, της σοσιαλνεοφιλελεύθερης μασαμπούκας ... αρκετοί Παγουράδες πήγαν σκαστοί από τις μπίζνες της μασαμπούκας, που καιρός να ΠΑΣ γήπεδο ... για αυτό λιγοστέψαμε.
Αιωνία αυτών η μνήμη και όποιος γουστάρει να μείνει.

« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 19 Μάρ 2013 10:40 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος pas-pan

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 490
    • Προφίλ
Όλες οι ομάδες παρουσιάζουν πτώση στη προσέλευση των φιλάθλων, το φαινόμενο δεν είναι μόνο γιαννιώτικο.

Απλώς, ίσως εδώ φαίνεται περισσότερο γιατί έρχεται σε αντιδιαστολή με την καταπληκτική πορεία της ομάδας μας.

Ίσως υπάρχουν ξενερωμένοι, ίσως υπάρχουν θυμωμένοι κτλ κτλ κτλ! Αλλά η βασική αιτία είναι αναμφίβολα η οικονομική κρίση και είμαι σίγουρος ότι αυτοί αποτελούν την πλειοψηφία αυτών που δεν έρχονται πια γήπεδο.

Και το βλέπω από τον εαυτό μου. Έχοντας κλείσει τους 9 και πηγαίνοντας πια για τους 10 μήνες απλήρωτος από την εταιρεία στην οποία δουλεύω, έχοντας ένα μικρό παιδί και σύζυγο με part-time απασχόληση των 300 €, τι θα είναι από τα πρώτα που θα κόψεις? Πιστέψτε με σε αυτήν την περίπτωση, θεωρείς ακόμα και τα 2,50 - 3,00 € της καφετέριας υπέρβαση. Και σίγουρα υπάρχουν και πολύ χειρότερα.

Και δεν είναι πια μόνο θέμα έλλειψης χρημάτων, αλλά και θέμα ψυχολογίας γενικότερης. Και γενική είσοδο 10 € να βάλει, μη νομίζετε ότι θα αλλάξει εντυπωσιακά η προσέλευση. Γιατί δεν υπάρχει ψυχολογία. Π.χ. εγώ έστω ότι αύριο πληρώνομαι τους 5 ή 6 από τους οφειλόμενους μισθούς. Ποιος μου λέει ότι η επόμενη πληρωμή δε θα είναι σε 12 ή 15 μήνες ή και ποτέ?

Τέλος πάντων, και για να μη κουράζω με τα δικά μου, η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη γενικότερα. Μακάρι αυτή την ομάδα να την στήριζαν περισσότεροι από κοντά. Μακάρι! Αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει με τις υπάρχουσες συνθήκες.



Αποσυνδεδεμένος jimakos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.675
  • Ορφέας Αιγάλεω-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1972
    • Προφίλ
Τώρα την πάτησες, φίλε...
Οι τύψεις εξαιτίας του κειμένου που έγραψες, δεν σ' αφήνουν να κοιμηθείς, αλλά πλέον είναι αργά!
Αρκετοί οι διαφωνούντες, περισσότεροι εμείς οι συμφωνούντες, μην ανησυχείς. :P

Εξ άλλου Verba volant, scripta manent!!!

Απ' ότι βλέπω παρεπιπτόντως, πρέπει να είναι το κείμενο με τα περισσότερα "likes" ή συμφωνώ (:P) όπως κατάντησε
να λέγεται στο καφενεδάκι μας, από καταβολής του!
« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 19 Μάρ 2013 12:11 από jimakos »
Blue to the hair...

Αποσυνδεδεμένος lemorsero

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.433
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος christos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.726
  • ΠΑΣ...γιατί κάποια πράγματα μένουν πάντα ίδια...
    • Προφίλ
Μην τον τζιγκλάς ( τι ρήμα είναι αυτό ρε ...) ρε Jimako ! :) :) :)
ΟΛΟΙ καταλάβαμε τι εννούσε ο φιλος Lemorsero !
ΟΛΟΙ είμαστε θυμωμενοι και πικραμενοι με το θεαμα των αδειων καθισματων στην πιο ''ηρωικη'' χρονια από καταβολης της Ομαδας !
ΟΛΟΙ συμφωνούμε ότι ίσως είναι η πρώτη χρονιά που ( όπως είχε γράψει πολύ εύστοχα κάποιος φίλος παλαιοτερα ) ο κόσμος χρωστάει στην Ομάδα και όχι η Ομάδα στον κόσμο !
ΟΛΟΙ ξέρουμε ( οι μεγαλύτεροι καλύτερα...) οτι ΝΑΙ , υπάρχουν και ''γκριζες'' στιγμές του 45ετούς παρελθόντος μας που αντιμετωπίστηκαν ως ''νερό κι αλάτι '' από όλους λόγω της παθολογικής αγάπης προς τον Ταύρο !
ΟΛΟΙ αναγνωρίζουμε ότι η πόλη αδικεί την ομάδα-θαυμα του Χριστόπουλου και είναι λογικό οι συντελεστές να νοιώθουν τεράστια πικρία για αυτό !
Και ΝΑΙ , το συγκεκριμένο post ήταν ένα πραγματικό ''WAKE UP CALL'' !!!
Απλά ΔΕΝ νομίζω ότι όλοι αυτοί ( οι πάρα πολλοί ) που συμφώνησαν να το έκαναν διότι πιστεύουν στ' αλήθεια ότι ...
1. Έχουμε στήριξη Κράτους και Πολιτείας που ξεκινά μάλιστα από τις αρχές του ...70!
2. Στήσαμε τέλεια 3 ομάδες ( Μακεδονικό , Καστοριά και Καλλιθέα ) για να ανεβουμε κατηγορία .
3. Είμασταν μέλη της Παράγκας (!!!) , αφού καταφέραμε να στήσουμε ακόμη και μπαραζ με τους Μητροπουλαίους , με γκολ στο 93 και όλους τους Γιαννιώτες ( πλην εμού μάλλον ...) να είναι άνετοι στην κερκίδα και απλά να περιμένουν το γκολ του Κορμαρή...
4. ''Λύναμε και δέναμε'' στην Β Εθνική επί Χρηστίδη , καθορίζοντας χαλαρά και κατα το δοκούν ποιοι θα ανέβουν !
5. Ανακαλύψαμε πρώτοι το ''διπλό ημίχρονο - άσσο τελικό '' , και το διδάξαμε αργότερα και στους άλλους .
6. Στήναμε τα ματς με τις κοντινές πόλεις-Ομάδες και ήμασταν ο φόβος και τρόμος της Κέρκυρας αφού πρώτα τα σπάγαμε όλα και χτυπούσαμε παιδάκια δημοτικού !

''Αλλά αυτό κάνει η συνείδηση όταν έχεις τύψεις. Τσουβαλιάζει, τραβάει απ τα μαλλιά, παραποιεί γεγονότα, αδικεί. ''

Αποσυνδεδεμένος PAS Giannis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.398
    • Προφίλ
ωρε παίδες!!!

έχω μια απορία...

μιλάμε καταρχήν για πτώση στην προσέλευση , νομίζω?

1η παρατήρηση: από το κάθισμά μου (δεν έχω φωτό) μετράω περί τους 1000+ απέναντι...
2η παρατήρηση: από το κάθισμα μου μετράω περί τους 800+ στην 7
3η παρατήρηση: βλέπω νούμερο προσέλευσης 216κατι...
4η παρατήρηση: πόσα είναι τα διαρκείας???
5η παρατήρηση: δλδ στη μεγάλη σκεπαστή είμασταν περί τους 300????? :-?
6η παρατήρηση: έχετε καμιά φωτό οι απέναντι για να μετρηθούμε ρε παίδες????

μήπως κάτι γίνεται με τον αριθμό των εισητηρίων????

ή δεν καταλαβαίνω, ή χαζός είμαι, ή τα διαρκείας απέχουν, ή δεν ξέρω εγώ τι....

για δείτε ρε παίδες που το κατέχετε το τόπι!!!!!
"Είναι θυρεός φέρον εντός αυτού όψιν αρχαίου Ηπειρωτικού νομίσματος και συμβόλου ενώσεως και αλληλεγγύης των απανταχού Ηπειρωτών, με απεικόνισιν του ταύρου και τας λέξεις "ΑΠΕΙ ΡΩΤΑΝ". Επικεφαλής της απεικονίσεως είναι η φράσις "ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ" περιβάλλεται δε το σύνολον υπό φύλλων Ηπειρωτικής δρυός"

Αποσυνδεδεμένος deceiver

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.224
    • Προφίλ
Ο αριθμός που αναφέρεις, δεν σχετίζεται με την πώληση εισιτηρίων αλλά με τα τουρνικέ.
Μετράει ό,τι περνάει, διαρκείας και μεμονωμένα εισιτήρια.
ΓΙΑΝΝΕΝΑΡΑ ΜΗ ΜΑΣ ΛΥΠΑΣΑΙ

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.814
    • Προφίλ
η μιση μεγαλη ειναι προσκλησεις
και η μιση 9-10 μπεχο
απλα τα πραγματα.

αλλιως δεν βγαινουν τα νουμερα
με την εικονα που εχουμε στο γηπεδο

εκτος αν βαλαμε ολους τους Αριανους μεσα χωρις εισητηριο

Αποσυνδεδεμένος deceiver

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.224
    • Προφίλ
Η εικόνα προχθες ήταν:

Ένα χιλιάρικο γιομάτο η μεγάλη
Ένα χιλιάρικο σκάρτο η μικρή
Καμια 600ρια αργιανοί από την τρίτη σειρά και πάνω

Προφανώς είχε μπεχατζήδες, στα Γιάννενα γινόταν το ματς.


ΓΙΑΝΝΕΝΑΡΑ ΜΗ ΜΑΣ ΛΥΠΑΣΑΙ

Αποσυνδεδεμένος christos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.726
  • ΠΑΣ...γιατί κάποια πράγματα μένουν πάντα ίδια...
    • Προφίλ
Δηλαδή η Μεγάλη ήταν κατά τα 3/4 ... άδεια ??? Γύρω στις 4500 καθήμενους δεν χωράει αν δεν κάνω λάθος ?

Αποσυνδεδεμένος PAS Giannis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.398
    • Προφίλ
Εμένα με φάνηκε  σαν να ήταν η μισή γεμάτη περίπου ...

Μπορεί να με γέλασαν τα ματια μου!
Γιατί και σε άλλα ματς που είχα την αίσθηση ότι έχει κοοσμο η σκεπαστή
όταν είδα φωτό από απέναντι δεν μπορούσα να πιστέψω ότι είμασταν τόσοι λίγοι τελικά...

Τι να πω ρε γμτ;

Ο Θεός να βάλει το χέρι του ας βάλει και το πόδι γιατί μόνο με το χέρι δεν...
"Είναι θυρεός φέρον εντός αυτού όψιν αρχαίου Ηπειρωτικού νομίσματος και συμβόλου ενώσεως και αλληλεγγύης των απανταχού Ηπειρωτών, με απεικόνισιν του ταύρου και τας λέξεις "ΑΠΕΙ ΡΩΤΑΝ". Επικεφαλής της απεικονίσεως είναι η φράσις "ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ" περιβάλλεται δε το σύνολον υπό φύλλων Ηπειρωτικής δρυός"

Αποσυνδεδεμένος paspaliars

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.483
    • Προφίλ
          Ο κόσμος του ΠΑΣ είναι ένας φίλαθλος κόσμος που μέσα στην διαχρονική,ευρύτερη
          και προσωπική του απομόνωση....................
         ................... Με τον ίδιο επίσης ανεξήγητο τρόπο,είναι ικανός να επιστρέψει και πάλι πίσω,
          χωρίς εξηγήσεις,χωρίς εγγυήσεις και χωρίς καμία προτροπή.
                MIDNIGHT BLUE LYRICS BY ELO :flag:
« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 19 Μάρ 2013 16:33 από paspaliars »
....ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ AJAX ΤΗς ΗΠΕΙΡΟΥ...

Αποσυνδεδεμένος ΘΟΔΩΡΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.091
    • Προφίλ
Το ότι έχουμε μια διοίκηση που δεν μας γεμίζει το μάτι κ μας έχει αδειάσει αρκετες φορές δεν δικαιολογεί την τόσο μικρή προσέλευση του κόσμου.
-Η ομάδα είναι στην 5άδα
-γενικά παίζει σχετικά καλό ποδόσφαιρο
-έχουμε πάρει 5διπλά κ 4 ισσοπαλίες
-έχουμε σπάσει παραδόσεις κ έδρες
-έχουμε έναν σοβαρό προπονητή
δεν θα έπρεπε κανονικά με αυτήν την πορεία να είναι τόσος λίγος ο κόσμος στο γήπεδο.Για εμένα δεν είναι σωστή στάση το να μην γουστάρω τον Χριστοβασίλη κ να απέχω απο το γήπεδο,τουλάχιστον σε τόσο κρίσημα παιχνίδια όπως αυτό με τον Άρη κ τα 2 με ΑΕΚ κ Κέρκυρα.
Ίσως απλά οι φιλαθλοί μας να είμαστε μόνο αυτοί οι 2.500 που πάμε σε κάθε παιχνίδι.Πικρή αλλά ίσως να είναι η αλήθεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 19 Μάρ 2013 17:43 από ΘΟΔΩΡΗΣ »
''Κ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΣΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΩ''

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Αρκετά τα επιχειρήματα για τη μειωμένη προσέλευση που συνοψίζονται σε μια 3πλέτα λόγων: πολιτικών, οικονομικών, ψυχολογικών ... και Παραλκητικών Κανόνων.

Να είσαι καλά Φιλαράκι (πνευματικέ πασλοπατέρα) καθώς το είχες πει με τον τρόπο σου ... "ολ ανταμα στο γηπδο κ μι τα δγιαζυγια"
Καλή επιστροφή στα πάτρια!
 

ο Πας Γιαν΄να
θα παν μεσ  τσ  πεντε   τουτ   τν  χρονια  να θμιεστε
(..)
κει απ ηταν ο ατρομτοσ ειν ο πανιωνιοσ
κει απ ηταν η τριπολ ειν ο Πας Γιαν'να

κουτι το Μπιρμπα
κ σμαστε ματογυαλια κι κοληργια

τοποιον 
ολ ανταμα στο γηπδο
κ μι τα δγιαζυγια

τρωει κριθαρ ο Μπιρμπας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;



ααα γειασ  ετσ  μπραβο σ :pas:

« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 19 Μάρ 2013 17:48 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος President

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ


2. Στήσαμε τέλεια 3 ομάδες ( Μακεδονικό , Καστοριά και Καλλιθέα ) για να ανεβουμε κατηγορία .
3. Είμασταν μέλη της Παράγκας (!!!) , αφού καταφέραμε να στήσουμε ακόμη και μπαραζ με τους Μητροπουλαίους , με γκολ στο 93 και όλους τους Γιαννιώτες ( πλην εμού μάλλον ...) να είναι άνετοι στην κερκίδα και απλά να περιμένουν το γκολ του Κορμαρή...
4. ''Λύναμε και δέναμε'' στην Β Εθνική επί Χρηστίδη , καθορίζοντας χαλαρά και κατα το δοκούν ποιοι θα ανέβουν !



και πλην εμού ...

και επί τη ευκαιρία, απορώ με τον χαρακτηρισμό "ευαγγέλιο" του εν λόγω κειμένου στο οποίο αναφέρεσαι.
Εγώ κάπως αλλιώς θα το χαρακτήριζα...

Δηλαδή η Μεγάλη ήταν κατά τα 3/4 ... άδεια ??? Γύρω στις 4500 καθήμενους δεν χωράει αν δεν κάνω λάθος ?
και λίγο λες...
καταθλιπτική η εικόνα της από την 10
President speaking ...

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
"ευαγγέλιο"

Δεν υπάρχει τέτοιος χαρακτηρισμός
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος Serpents on paradise

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 613
    • Προφίλ
Δεν συμφωνώ καθόλου με το κείμενο του φίλου και ως ένα βαθμό το
θεωρώ προκλητικό.Ανιστόρητο δεν θα πω γιατί καταλαβαινω τον λόγο
για τον οποίο φουσκώθηκαν κάποια πράγματα.

Επι τοις ουσίας του θέματος όμως,το κείμενο αυτό για μένα
αγνοεί επιδεικτικά την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα
επομένως ειναι εκτός κλίματος.

Σε τελική ανάλυση όποιος θέλει πραγματικά να αναζητήσει αιτίες
ας ψάξει λίγο τα στατιστικά,άρα τα επιστημονικά δεδομενα.Ας δούμε λίγο ποιος ειναι ο
συντελεστής αύξησης της ανεργίας στην χώρα τα τελευταία χρονια
και ποιο ειναι το ποσοστό μείωσης της προσέλευσης στους Ζωσιμαδες
και ας τα συγκρίνουμε.

Προσωπικά ξέρω κόσμο και κοσμάκη που θέλει σαν τρελός να βλέπει
τον φετινό ΠΑΣ κάθε Κυριακή από κοντά αλλά δεν μπορεί.

Θα μπορούσα να το κάνω πιο λιανά με απτά παραδείγματα αλλά δεν
χρειάζεται,νομιζω καταλαβαίνουμε.

ΥΓ Το κείμενο εγινε κάτι σαν επίσημο?το είδα και κάπου αλλού.Κανονίστε
να το δώσετε κ πουθενά αλλού και να μας πάρει στο ψιλό όποιος μιλαει ελληνικά.

ΥΓ 2 Δεν έχω τπτ με τον συνταυρο που το έγραψε,ίσα ίσα που ενδιαφέρομαι πάντα
να διαβάζω τα όσα γράφει.

ΥΓ 3 Πρώτα άνθρωποι,έπειτα σκεπτόμενοι πολίτες και στο τέλος οπαδοί.
Το αντίστροφο σε κρίσιμους καιρούς κρίνεται καταστροφικό.

ΥΓ4 Σεβασμός στον κόσμο του ΠΑΣ Γιάννινα που δοκιμάζεται από την λαίλαπα
του καπιταλισμού.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.408
  • live long and prosper ΠΑΣ
    • Προφίλ
ΥΓ Το κείμενο εγινε κάτι σαν επίσημο?το είδα και κάπου αλλού.Κανονίστε
να το δώσετε κ πουθενά αλλού και να μας πάρει στο ψιλό όποιος μιλαει ελληνικά.

Με βάση όσα διαβάζει κανείς παραπάνω βγάζει το συμπέρασμα ότι το κείμενο αυτό αν το διαβάσει κάποιος που είναι έξω από τα πράγματα και ειδικά κάποιος μη-ΠΑΣ, μπορεί να το παρεξηγήσει ή ακόμα και να το εκμεταλλευτεί εναντίον μας.
Καλό θα είναι λοιπόν να μην γίνει 'επίσημο'.

Αποσυνδεδεμένος GIWRGIS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.121
    • Προφίλ
Το κείμενο έγινε επίσημο όταν έσπασε το ρεκόρ ΣΥΜΦΩΝΩ από τα μέλη του φόρουμ.
Δυστυχώς δε γίνεται να συμφωνούμε όλοι σε όλα.
Είμαστε πολλά μέλη σε ένα καφενέ ανοιχτό στη διαφορετικότητα.
Σεβαστές οι διαφωνίες, αρκεί να σέβονται και να κατανοούν το πνεύμα του κειμένου, όπως φαίνεται ότι γίνεται ως τώρα.


Τώρα, σε ότι αφορά τις αφραγκιές και τη συσχέτιση με την προσέλευση του κόσμου.
ΕΙΔΙΚΑ στην Ήπειρο, δε μας τρέχαν ποτέ από τα μπατζάκια τα φράγκα.
Πάντα δύσκολα ήταν και ήμασταν συνηθισμένοι και στη φτώχια και στην ανεργία.
Όπως και τότε, έτσι και τώρα, υπάρχει κόσμος που έχει λεφτά για να πάει στο γήπεδο και επιλέγει να μην το κάνει.
Όπως και τότε, έτσι και τώρα, υπάρχει κόσμος που δεν έχει λεφτά και δεν πάει στο γήπεδο.
Επίσης, τώρα είναι και δυσκολότερο το μπέχο από ότι ήταν στα 90s.
Κάτι η SUPER LEAGUE, κάτι τα τουρνικέ, δυσκόλεψαν τα πράγματα. 

Αποσυνδεδεμένος PAS Giannis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.398
    • Προφίλ
κι επειδή συμφώνησα με πιο πάνω...

μια απορία...

δεν θα ήταν πολύ καλύτερο να έχει ο μέσος οπαδός περισσότερες τιμολογειακές επιλογές ???

πχ.  6 ευρώ στο πέταλο...

8 στα φωνακλάδικα

10 στα υπόλοιπα

10 στο κάτω διάζωμα της μεγάλης

12 στις πτέρυγες της μεγάλης

15 στο κεντρικό διάζωμα

και βάλε παραπανίσια στα καλά σου καθίσματα...

έτσι κανείς δεν θα μπορεί έχει το άλλοθι του ακριβού εισητηρίου
και η διοίκηση θα έχει κάνει το ..."τιμολογειακό της καθήκον" απέναντι στους οπαδούς...

μετά ξαναμετριώμαστε!!!!! 8)
"Είναι θυρεός φέρον εντός αυτού όψιν αρχαίου Ηπειρωτικού νομίσματος και συμβόλου ενώσεως και αλληλεγγύης των απανταχού Ηπειρωτών, με απεικόνισιν του ταύρου και τας λέξεις "ΑΠΕΙ ΡΩΤΑΝ". Επικεφαλής της απεικονίσεως είναι η φράσις "ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ" περιβάλλεται δε το σύνολον υπό φύλλων Ηπειρωτικής δρυός"

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
κι επειδή συμφώνησα με πιο πάνω...

μια απορία...

δεν θα ήταν πολύ καλύτερο να έχει ο μέσος οπαδός περισσότερες τιμολογειακές επιλογές ???

πχ.  6 ευρώ στο πέταλο...

8 στα φωνακλάδικα

10 στα υπόλοιπα

10 στο κάτω διάζωμα της μεγάλης

12 στις πτέρυγες της μεγάλης

15 στο κεντρικό διάζωμα

και βάλε παραπανίσια στα καλά σου καθίσματα...

έτσι κανείς δεν θα μπορεί έχει το άλλοθι του ακριβού εισητηρίου
και η διοίκηση θα έχει κάνει το ..."τιμολογειακό της καθήκον" απέναντι στους οπαδούς...

μετά ξαναμετριώμαστε!!!!! 8)

Ήμουν νιός και γέρασα PAS Giannis μου, 40 να το βάλει από πλάτη κερκίδων μέχρι ταρτάν ... ελάχιστοι συμμετείχαν σε αυτή τη συζήτηση εδώ μέσα τόσο καιρό που μιλάμε για "ακριβοφτηνά" εισιτήρια απλά ή διαρκείας.

Καθένας με τον τρόπο του και την πρόσκλησή του.

Τέλος για μένα.
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος lemorsero

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.433
    • Προφίλ
άντε πάλι τα ίδια με "το κείμενο"...

Ειπαμε ήταν σε αποκριάτικη ατμόσφαιρα "εν βρασμώ" ωδή στον απαράδεκτο ΠΑΣολέ που δεν πήγε στο γήπεδο. Είπαμε είχε φουσκωμένα στοιχεία που δεν έχουν αποδειχτεί, αλλά χρησιμοποιήθηκαν σε φανταστικό πλαίσιο. Τουλάχιστον όχι όλα. Εννοείται οτι ο ΠΑΣ δεν είναι από τις πιο βρώμικες ομάδες της χώρας. Κακως έγινε ντόρος στην αρχή. Και κακώς λιθοβολείται εκ των υστέρων αφού έχουν γραφτεί χειρότερα κατά του ΠΑΣ και δε δώθηκε η ανάλογη έμφαση.
Υπόσχομαι στον εαυτό μου να μην ξαναγράψω σε λιγότερο από 24 ώρες μετά το τέλος ενος αγώνα.
Και όσον αφορά τα "συμφωνώ", αυτά δε δείχνουν τίποτα κατά τη γνώμη μου γιατί αλλιώς συμφωνεί κάποιος με το πνεύμα γραφής για παράδειγμα και αλλιώς ο άλλος για μια φράση στις 10 που έγραψε κάποιος. 

Ανοίξτε λίγο το παιχνίδι και μην επικεντρώνεστε.

Γενικά πιστεύω οτι ο κόσμος στην Ελλάδα δε συνηθίζει να πάει στο γήπεδο για την ομάδα, για τους παίκτες, για τον προεδρο. Πάει για τον εαυτό του, επειδή περνάει καλά και τον γεμίζει. (Προσωπικά παίρνω διαρκείας κάθε χρόνο με όλες τις διοικήσεις και όλους τους παίχτες για τον εαυτό μου και για κανέναν Χριστόπουλο, Μπεσέρα ή ΧΒ ή Χρηστίδη ή Γκιγκάνι ). Σε εποχές που τον γεμιζει πολύ η όλη φάση, ο έλληνας φίλαθλος δε διστάζει να πληρώσει και ακριβότερο εισιτήριο κάτι που έχει αποδειχτεί περίτρανα στην ιστορία του ΠΑΣ.

Εννοείται η φάση στη χωρα είναι τραγική και κανένας δε δίνει 20 ευρώ για να περάσει 2 ώρες σε οποιαδήποτε μορφή διασκέδασης, πόσο μάλλον για το απαξιωμένο ποδόσφαιρο.

Η περίπτωση όμως των τριών τελευταίων εντός αγώνων του ΠΑΣ είναι διαφορετική. Παίζουμε για ένα άπιαστο όνειρο που το λέγαμε σύνθημα παλιά γελώντας. Και καλά στα ματς με Πανθρακικό και Τρίπολη δεν πήγε κάποιος και χαρακτηρίζεται αδιάφορος. Στο ματς με τον άρη που σκούζουν όλα τα δημοσιεύματα και τα ραδιόφωνα οτι θα έρθει ο αντίπαλος με 2-3000 κόσμο (αυτοί δεν έχουν κρίση?), μόνο απαρέδεκτοι χαρακτηριζόμαστε που δεν εξαντλήσαμε ούτε τα 10ευρα εισιτήρια.
Και γω ειμαι από αυτούς που τρέμω στην ιδέα του "5 ευρώ γενική είσοδος" σε ματς που μπορεί να εξασφαλίσεις μαθηματικά την ευρωπη.

Περναμε πέτρινα χρόνια σαν πασολέδες. Θα έρθουν καλυτερα όμως. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Τετ 20 Μάρ 2013 12:46 από lemorsero »

Αποσυνδεδεμένος PasGianninaPreveza

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 825
  • Pas Giannina Preveza Group(on the making)
    • Προφίλ
Παράθεση
Ίσως απλά οι φιλαθλοί μας να είμαστε μόνο αυτοί οι 2.500 που πάμε σε κάθε παιχνίδι.Πικρή αλλά ίσως να είναι η αλήθεια...
http://4.bp.blogspot.com/-BKf80p8Zj68/UD_Z-IrUpoI/AAAAAAAAAK8/cvmeAV93DxM/s1600/no.jpg



Ε όχι δα ρε μαγκες...είπαμε.... Όλοι είμαστε λυπημενοι απο την προσέλευση γιατι τόσα χρόνια για τον κόσμο μας είχαμε να λεμε και τωρα μαθαίνουμε να περηφανευομαστε για την ομάδα μας, αλλα μην τα ξεφτιλισουμε ολα....
                                                                                         Δεν σταματάμε παρόλη την αδικία, δεν σταματάμε γιατι μας χρωστά η ιστορία....

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Τέλος για μένα.

Με τα εισιτήρια ...


Επιτέλους, ΠΑΣ μπροστά και με πείσμα!!!
Και μη ξεχνάμε ότι πατάμε σε πάτωμα forum και όχι στο σπίτι του καθενός.

Είχα βρεθεί τότε, στην Καβάλα,  όταν τσάκωσαν 1 πρόεδρο,1  αντιπρόεδρο, 1 προπονητή και έφτυσα τα μούτρα μου δηλ., τον κεθρέφτη στο χαλέ μιας καφετέρειας απέναντι από το καφενείο "Νικηφόρος" ... που ΠΑΣ ρε χαϊβάνι είπα, από Λάρισα ΠΑΣ Καβάλα?  ... αλλά δεν τους έκανα το χατήρι των πουσταράδων να σταματήσω ... συνέχισα και πηγαίνω σερί.

Σχετικά με τα "ιστορικά",  ας μη το κάνουμε και εντελώς Κωσταλέξι το παρελθόν ... κάποια καραμπινάτα τα ξέρουν και οι γάτες.
Γιατί να τα κρύβουμε ... μη χάσουμε τα Play Off ή μην αν αγριέψει ο Τοπούζης?
Όποιος δεν διδάχτηκε από την ιστορία του, πάπαλα ... σημασία όμως έχει τι θα γράψει ο ιστορικός αφού ψοφήσουν οι ήρωες ... και είμαι σίγουρος πως τα εγγονάκια του lemorsero  τις Αποκρειές θα ντύνονται προεδράκια του ΠΑΣ. 

Ρε παιδιά μΠΑΣ και μας φαίνεται σφιχτός και ήπιος ο Χριστοβασίλης, επειδή είχαμε συνηθίσει στα χουρβαρδαλίκια και στα νταβαντούρια των προηγούμεων???

Αξιομνημόνευτοι όσοι πρέπει να ντρέπονται, ξέρουν αυτοί από μόνοι τους ... οι ανύπαρκτοι.
Σκούπρα ήταν.
Εμείς γιατί να κάνουμε τουμπεκί?
Τι κακό κάναμε στον ΠΑΣ?
Επειδή θυμούμαστε κάτι ντατσκανάρηδες και ξερνάμε τη νηστικομάρα μας?
Αη σιχτήρ ρε παπατζήδες ήταν ... ποιά γήπεδα και ποιά καζίνα, οι μακρυχέρηδες.
Σεζόν και πολυκατοικία τα ραμολιμέντα. 

Δόξα Σοι ο Θεός, καλά τα νέα ... θα χάσει ο Ατρόμητας από τον Άρη και βάλε ...

Ζήτω η Κυρά Χαρίκλεια*!
Ζήτω ο Κυρ - Γιώργος*!
Ζήτω ο Κυρ - Γιάννης!
Ζήτω ... τι άλλο ... φτάνει.

Υ.Γ.: Ζήτω η 31η Μαρτίου 2013

Υ.Γ.2: Γκλίναβος* … χεεχεχε χε χε χε εεεεεεεχ …   

* Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, γεγονότα ή καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία.
« Τελευταία τροποποίηση: Πεμ 21 Μάρ 2013 00:17 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος astralon

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.817
  • Plavo srce
    • Προφίλ
-Διάβασα προσεκτικά το κείμενο του Σύνταυρου lemorsero, που αναρτήθηκε στα κείμενα,
-κείμενο σεβαστό-
διάβασα όλες τις απαντήσεις ,
τις συμφωνίες και τις αντιρρήσεις που υπήρξαν...

-Εν συνεχεία 
την δευτερολογία και τριτολογία του Σύνταυρου lemorsero
και γενικά όλη την στιχομυθία
μεχρι το τελευταίο πόστ...

===================================

-Αυτό που έχω να πώ είναι ότι
αυτό που ένιωσα, σαν οπαδός του ΠΑΣ Γιάννινα,-εγω προσωπικά- μετά απο όσα διάβασα
είναι προσβολή (εως εναν βαθμό) για κάποιους χαρακτηρισμούς.

-Με στεναχώρησε...

-Μετα τα επεξηγητικά πόστ του lemorsero
βεβαίως και έχω μπεί στο πνεύμα του νοήματος που θέλει να εκφράσει
...αλλα δυστυχώς
θεωρώ το αρχικό πόστ
άδικο και υπερβολικό...

-Η χρήση του 2ου ενικού, δεν απευθύνεται -φρονώ- σε φανταστικό πρόσωπο.
-Απευθύνεται σε όλους όσους τα είδαν ,τα έζησαν τα βίωσαν...έστω σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα...
-Και αυτοί δεν είναι φανταστικά πρόσωπα...
-Είναι πραγματικά πρόσωπα
και πιστεύω οτι η συντριπτική πλειοψηφία του λαού του ΠΑΣ
που όλα αυτά τα χρόνια γέμιζε τις εξέδρες εντός και εκτός
αδικήθηκε και προσβλήθηκε...

-Εαν μπεί ενας ανίδεος στο φόρουμ
που δεν ξέρει την Ιστορία του ΠΑΣ
και διαβάσει όλα αυτά, τότε θεωρώ πως
η εντύπωση που θα του δημιουργηθεί
θα είναι πέρα για πέρα αρνητική...

========================

-Δεν ξέρω αν θα γίνω.... συνήγορος του διαβόλου
αλλα
ο ΛΑΟΣ του ΠΑΣ (τουλάχιστον στην πλειοψηφία του)
δεν μπορεί σε καμία των περιπτώσεων να ταυτισθεί
με όλους όσους (ενδεχομένως) έχουν στιγματίσει το όνομά τους
στιγματίζοντας ταυτόχρονα και το όνομα ΠΑΣ Γιάννινα....

-Και ως εκ τούτου
δεν μπορεί η αγνή ΑΓΑΠΗ του για τον ΠΑΣ
να μετατραπεί ή να μεταφρασθεί σε υποκρισία...

=====================================

-Τον Θρύλο του πάλαι ποτέ '''Αγιαξ της Ηπείρου''
δεν τον ''έκανε'' κανένας άλλος
παρα οι μεγάλοι Αργεντίνοι παίκτες που ήρθαν την δεκαετία του 70'
πλαισιωμένοι απο τους Έλληνες χαρισματικούς ποδοσφαιριστές, Γιαννιώτες και μη...

-Το έκαναν αυτοί
που με την ποδοσφαιρική τούς αξία
έκαναν τον Κούδα να εξυμνήσει τον ΠΑΣ και τους Ζωσιμάδες

και φτάνοντας τον Άγιαξ στην 5η θέση, ως η 1η επαρχιακή ομάδα της Ελλάδας
με το εκπληκτικό 14-1-0 εντός έδρας
(ρεκόρ που μόνο η Λάρισα εως σήμερα κατάφερε και το ισοφάρισε όταν πήρε το Πρωτάθλημα)...

-Το θέμα των παράνομων ελληνοποιήσεων, δεν έχει να προσάψει τιποτα-μα τίποτα-
στο αγνό φίλαθλο και οπαδό του ΠΑΣ...που αγάπησε και αγαπάει τον ΠΑΣ...

-Δεν θα μπώ κάν στην διαδικασία να ασχοληθώ τις μίζες , τα ψευδή πιστοποιητικά
ή τις υπουργικές εύνοιες...

-Γιατί, το ίδιο θα πρέπει να κάνω
με τις 128 συνολικά παράνομες ελληνοποιήσεις (!!!) ,
που απασχόλησαν τα ελληνικά δικαστήρια την δεκαετία του 70' έως και αρχές του 80'

ανάμεσα στους οποίους και οι
Ρότσα (Μπουμπλής), Αγκουερόπολι (Αργυρόπουλος), Αλφάρο (Μπιστάκης),Γκουερίνο,Χίλ, Νόνι Λίμα, Λοσάντα,Περσίδης, Πολλέτης.....
-Αργότερα με δικαστικές αποφάσεις , αφαιρέθηκαν και ελληνικές ιθαγένειες...

-Η αγάπη του κόσμου προς τον ΜΕΓΑΛΟ τον Αγιαξ της Ηπείρου λοιπόν ΔΕΝ στιγματίζεται
και θα πρέπει να διαχωριστεί...

-Όπως και η μεγάλη αξία εκείνων των παιχταράδων...

=========================================

-Αυτοί που σε πούλησαν στο μπαράζ του Αλκαζάρ, σίγουρα δεν βρήκαν δουλειά
απο αυτόν που έκλαψε
και γύρισε 1000 κομμάτια απο την Λάρισα...
-Αυτός που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έκλαψε και πόνεσε, συνέχιζε να χειροκροτεί τον ΠΑΣ και μόνον αυτόν
ακόμα και μέχρι σήμερα...

-Μην ξεχνάμε πως,ακόμα και σήμερα, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει αναφερθεί επίσημα και με ονόματα
για εκείνη την αποφράδα μέρα...

================================================

-Για την δωροδοκία της υπόθεσης με την Καβάλα-πραγματικά μαύρη σελίδα στην Ιστορία του ΠΑΣ-
δεν είναι δυνατόν η πλειοψηφία των Πασολέδων να είναι υπεύθυνη
για τα..''.πανό συμπαράστασης για τον πρόεδρό σου με το μοιραίο στυλ (κοστούμι-γραβάτα-σορτσάκι-παντόφλα-βεσπα!) εναντίον της ΕΠΟ''....

-Δεν είναι δυνατόν, αυτός,  που στα τέλη της δεκαετίας του 80'
ταξίδευε όρθιος μαζί με τα παιδιά του, Κυριακή πρωί, με λεωφορείο του ΚΤΕΛ
για να πάει στα Γιάννενα να υποστηρίξει την αγαπημένη του ομάδα
να λαμβάνει αυθαίρετα τον όρο του ''υποστηρικτή''
γι αυτόν που ήταν υπεύθυνος για την δωροδοκία της Καβάλας
γιαα υτόν που ζημίωσε τον ΠΑΣ....

==============================================

-Στην ''αναπάντεχη'' άνοδο του 90
προηγήθηκαν κάποια γεγονότα
που καλό είναι να τα θυμηθούμε...

-Η Καστοριά πρίν το 1-1 με την Καλλιθέα την 34η αγωνιστική
είχε αποσπάσει 2-2 στον Βύρωνα απο τον Αθηναικό την 33 αγωνιστική
ενω είχε ξανα στην έδρα της έφερε 1-1 με τον Ατρόμητο που κινδύνευε την 32η.
-Φυσικά προερχόταν απο το αλησμόνητο 0-1 μέσα στους Ζωσιμάδες την 31η αγωνιστική!

-Αν λοιπόν ''λαδώθηκαν'' Μακεδονικός και Καλλιθέα, ώστε να ανεβεί ο ΠΑΣ
τότε στον αντίλογο (και αφού αποδείξεις ΔΕΝ υπάρχουν)
πρέπει να ''λαδώθηκαν'' και ο Αθηναικός, και ο Ατρόμητος, και ο Χαραυγιακός
ο καθένας για διαφορετικούς λόγους..

-Στο κρίσιμότερο ματς λοιπόν Καστοριά-Καλλιθέα 1-1 λοιπόν, με την ισοβαθμία υπέρ της Καστοριάς
υπερίσχυσε τελικά το πεντοχίλιαρο το οποίο μεταμόρφωσε τους Καλλιθεάτες?

-Να υπενθυμίσω και το σκόρ του α' γύρου Καλλιθέα-Καστοριά 1-0...

===========================================

-Την επόμενη χρονιά
ήταν τελικά στημένο (στο κατάμεστο Ζωσιμάδες) , το ΠΑΣ-Λεβαδειακός 2-1
και ξανα στημένο, το ΠΑΣ-Λάρισα 0-3?

-Σύγκρουση στημένων?
-Απο την μία δίνουμε ...και απο την άλλη παίρνουμε???

-Όλοι όσοι γέμισαν τους Ζωσιμάδες, ήξεραν εκ των προτέρων για τα 2 ματς??

-Είναι κρίμα κ άδικο, να χαρακτηρίζονται (βρείτε εσείς το επίθετο)
....όλοι όσοι ανεβοκατέβαζαν εκείνο το απόγευμα το κυανόλευκο πανό στην μεγάλη....
και έκλαιγαν για τον υποβιβασμό....

=======================================

-Στο ματς ΠΑΣ-Νάουσα 0-0 το 1992
ας υπενθυμίσουμε λίγο πως είχαν τα πραγματικά γεγονότα....:

-Προτελευταία αγωνιστική...:
-Nάουσα 42.....Εδεσσαικός 42...----------..ΠΑΣ 30......Αιγάλεω 29...
-Ναουσα-Εδεσσα για ανοδο......
-.ΠΑΣ-Αιγάλεω για υποβιβασμό...
-Νάουσα και ΠΑΣ υπερισχύουν στις ισοβαθμίες.
-Βαθμολογικό σύστημα 2-1-0.

-Τελευταία αγωνιστική...:
-ΠΑΣ-Νάουσα ...
-Αιγάλεω-Εδεσσαικός....

-Το β ημίχρονο Αιγάλεω-Εδεσσαικός ξεκινάει με ....καθυστέρηση...
-Ο ΠΑΣ θέλει τουλάχιστον ισοπαλία για να σωθεί.....
-Μόλις λήγει το ΠΑΣ-Νάουσα με τελικό 0-0....αμέσως στο Αιγάλεω γίνεται το 0-1.....
-Οι Ναουσσαίοι στο χορτάρι...και ο Εδεσσαικός στην  Α Εθνική....

-Αν ο ΠΑΣ έχανε απο την Νάουσα εκείνο -αγαπητοί Σύνταυροι-
αυτομάτως ο Εδεσσαικός δεν είχε τίποτα άλλο να κερδίσει..
-Και αν γινόταν το 1-0 στο Αιγάλεω ...τότε ο ΠΑΣ θα υποβιβαζόταν...


-Αν κέρδιζε ο ΠΑΣ την Νάουσα,
έχει κανείς αντίρρηση οτι το άλλο μάτς, θα έληγε τουλάχιστον ισοπαλία???

-Ας ψάξουμε λίγο καλύτερα τα γεγονότα λοιπόν
και να τα αναζητήσουμε στο ....λεκανοπέδιο της Αττικής
και ας αφήσουμε τον ...κινδυνεύσαντα για υποβιβασμό ΠΑΣ...

-Πιο πολύ ας μην λοιδωρούμε αυτούς που ....τίγκαραν (εστω) το γήπεδο...
-Τουλάχιστον αυτό το ''....για να μην ανέβει η ομάδα μοντέλο Νάουσα...'' είναι επιεικώς απαράδεκτο
και προσβλητικό ...για όσους βρέθηκαν μέσα...

-Ο ΠΑΣ έκανε αυτό που μπορούσε και έπρεπε...Ήθελε τουλάχιστον ισοπαλία...και την πήρε...
-Θα κατηγορηθεί με ελαφρά τη καρδία και γι αυτό λοιπόν???
-Ετσι είχαν τα πραγματικά γεγονότα...για να μην γράφουμε αόριστα...

=================================================

-Για το κοκοκο απέναντι στον Βαρώνο, που έλυνε και έδενε
ας ρωτήσουμε αυτούς που έκαναν πορείες διαμαρτυρίες εναντίον του
και οργανωμένες αποχές,
πανηγυρίζοντας τα γκόλ ΕΞΩ απο το γήπεδο
εκφράζοντας παράλληλα την αγάπη τους για τον ΠΑΣ...

=============================================

-Απορώ πραγματικά για τις αναφορές για αβαβα μάτς σε Άρτα... :-? σε Πρέβεζα... :-? ...
-Ή για την ΑΕ Γιάννενα  που ...μας ανοιξε τα πόδια....

-Καταρχάς με Πρέβεζα
στην Γ Εθνική ΔΕΝ παίξαμε τις χρονιές 2004-05 και 2005-06...
-Την χρονιά 1997-98 μόνο παίξαμε ...
-3-2 στους Ζωσιμάδες και 0-0 στην Πρέβεζα... :-? Ποιό ματς ήταν αβαβα?

====================

-Με Αρτα:
-Hττηθήκαμε  στην Άρτα το 2004 2-1 ....
και κερδίσαμε 2-0 στα Γιάννενα , ....όταν η Βέροια κέρδιζε πέναλτι στο 95 στον Πανδραμαικό....

-Την κερδίσαμε 2-0 το 2005 στα Γιάννενα...
....και με το ίδιο σκόρ στην Άρτα κερδισαμε με γκόλ Κοντογουλίδη...
-Μια Άρτα  που κινδύνευε με υποβιβασμό....
-Ποιός πιάστηκε??
-Ο Μπασιούκας? Ο Χοτζάι? Ο Σταμοκώστας? Ή ο Τριανταφυλλίδης??

-Αν ξέρεις κάτι σύνταυρε lemorsero για αβαβα ...πες το μας....

======================================

-Εγιναν κάποια επεισόδια με τους Αρτινούς στο τέλος του ματς
αλλα φαντάζομαι δεν ξέχασε κανένας τις πέτρες και τα τζάμια
που πέταγαν απο πάνω μας στην αρχή του ματς...

-Όσο για την ΑΕ
και για τις 2 νίκες μας
απορώ και εδώ αφάνταστα...

-Αν ο ΠΑΣ των 2 μόνο ηττών , του Μπελά και του Καούνου
''έπιασε την ΑΕ'' ....υπο την ανέχεια του κόσμου που ακολουθούσε παντού την ομάδα :stop:
ώστε να μην γνωρίσει 3η και 4η ήττα
τότε την ''κατηγορία'' αυτή την θεωρώ βαριά.....

=============================

-Για το 0-3 της Καλαμάτας, όλοι έχουμε ακούσει τα παρασκήνια.
-Οι χιλιάδες τότε, ναί, γέμισαν το γήπεδο...
-Γιατί δεν αηδίασαν απο εκείνη την ήττα άραγε??

-Γιατί σε λίγα χρόνια γέμιζαν το πεταλο της Πάτρας??

-Μήπως ο κόσμος είχε λιιιιιιίγη περισσότερη ομόνοια τότε??

=====================================

-Ημουν και εγώ μια ...μαιμού  >:(στα κάγκελα της Ν.Φιλαδέλφειας
που πανηγύρισα το μεγάλο ...''στημένο'' ΠΑΣ-Αιγάλεω 1-1....

-Ναι...και είδα τον Μπελα-τον Κορμαρή-τον Γκαρόζη-τον Φουτσίνι-τον Κάμπος
να παίζουν πειστικό θέατρο... να χορέυουν Ηπειρώτικα... και να κάνουν ΟΛΕ ΟΛΕ
μπρός σε 8000 κόσμο που ήξεραν οτι το ματς το έστησε ο ΠΑΣ...

-Ενω για τα παιδιά του Αιγάλεω κ τον πρόεδρό τους
που καταλάθος έβαλαν γκόλ με τον Πέτρου στο 71'
και ενδεχομένως στο τέλος έπαιζαν πασούλες
και τελικά..επέτρεψαν στον ΠΑΣ να σκοράρει

κανένας δεν αποδίδει κατηγορίες!!

...Επειδή μάλλον ο ΠΑΣ ήθελε να ανεβεί και τους ''έπιασε'' ΌΛΟΥΣ

...και όχι γιατί το Αιγάλεω ΔΕΝ ήθελε να ανεβεί...
αλλα -όπως όλοι έλεγαν-ηθελε να ανέβει την επόμενη....

-Τέλος πάντων....
-Όλα αυτά σε θεωρητικές πάντα βάσεις...

================================

-Καταλαβαίνω Σύνταυρε lemorsero πως θέλεις να εκφράσεις
την απογοήτευσή σου για τις άδειες εξέδρες
σε μια στιγμή που ο ΠΑΣ χτυπάει την πόρτα της Ευρώπης....

-Και γω προβληματίζομαι...

-Μην ξεχνάς όμως πως το φαινόμενο των άδειων εξεδρών ειναι γενικότερο..

-Ίσως πρέπει να αναζητήσουμε τις ευθύνες πρώτα σε μας τους ίδιους...
-Που ενώ αγαπάμε τον ΠΑΣ ...δεν αγαπάμε τον Πασολέ....

-Θέλεις να τονίσεις πως
δεν είναι δυνατόν ο κόσμος τώρα στην πιο καλυτερη στιγμή να γυρνάει την πλάτη...

-Όμως οι παραπάνω αναφορές σου
αφήνουν υπόνοιες πως όλοι αυτοι οι χιλιάδες κόσμου που ακολουθούσαν τον ΠΑΣ
συμμετείχαν σε ένα σιωπηλό παιχνίδι
περπατούσαν σε σκοτεινούς διαδρόμους εν γνώσει τους...

-Αυτό όμως αδικεί πολλούς
και απο αυτούς που σε διάβασαν
ή που ενδεχομένως δεν μπορούν να απαντησουν ...

-Και νιώθω πως αδικεί και εμένα...

-Έζησα σχεδόν όλα τα γεγονότα που ανέφερες
αλλα ποτέ δεν έπεισα τον εαυτό μου...οτι πρέπει οπωσδήποτε να ''ξεχάσω'' κάποια πράγματα...

-Είναι τόσες πολλές οι αδικίες που πέρασε αυτή η ομάδα
που ΌΛΑ τα παραπάνω
είναι σταγόνα στον ωκεανό, σε αντιπαραβολή...

-Επαναλαμβανω πως
καταλαβαίνω τι θέλεις να εννοήσεις-και το κανες με τα επόμενα ποστ σου-

...αλλα πιστεύω
πως ο τρόπος που τα συνδύασες
αδικεί τον μεγάλο ΚΟΣΜΟ του ΠΑΣ

ακόμα και αυτούς που δεν έχουν την δυνατότητα, λόγω απόστασης να δουν τον ΠΑΣ....

===================================

-Πολλά πρόσωπα έχουν περάσει απο τον ΠΑΣ Γιάννινα....
-Τους έχουμε ζήσει, τους έχουμε δεί...για άλλους έχουμε μόνο ακούσει...
-Τους έχουμε κρίνει...
-Άλλους τους βάλαμε στην καρδιά μας...Άλλους όχι...

-Κλαίμε και χαιρόμαστε για το μπλέ χρώμα της φανέλας
και για εκείνον τον Ταύρο μέσα στα φύλλα της βελανιδιάς...

-Αυτοί που επιλέγονται ή επιλέγουν να υπηρετήσουν τον ΠΑΣ είναι περαστικοί...
-Τα πνεύματα και τα σώματα περνάνε..

-Η φανέλα μόνο μένει...και γίνεται ολοένα και πιο βαριά για όποιον θα την φοράει....

-Φιλικα astralon :mono: :)
« Τελευταία τροποποίηση: Πεμ 21 Μάρ 2013 20:09 από astralon »
 
KE EN EUROPA KIERO VERTE KE ASI VOLVERME LOKO'