Αποστολέας Θέμα: Εκλογή ΠτΔ  (Αναγνώστηκε 10063 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΛΟΚΟ

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.846
    • Προφίλ
    • Γιαννενάρα
Εκλογή ΠτΔ
« στις: Τετ 10 Δεκ 2014 14:59 »
Για να ιδούμε, τι πιστεύουν οι καφενόβιοι για την εκλογή προέδρου δημοκρατίας, που ανακοίνωσε η συγκυβέρνηση...
Η κατάσταση για πολλούς θυμίζει '65 και τα υποννοούμενα για "υπόγειες" συναλλαγές πάνε κι έρχονται.

Πατριδογνωσία:
Για να εκλεγεί πρόεδρος χρειάζονται 200 ψήφοι. Αν δεν τις πάρει η ψηφορία επαναλαμβάνεται και το ζητούμενο δεν αλλάζει ...200.
Αν και πάλι δε βγεί λευκός καπνός από τη καμινάδα γίνεται η τρίτη και τελευταία, όπου χρειάζονται 180 ψηφαλάκια.
Ο υποψήφιος δεν είναι απαραίτητα ο ίδιος σε κάθε ψηφοφορία. Ήδη ακούγεται ότι αν δεν τραβήξει το άλογο που έρριξαν στην κούρσα (Στ. Δήμας), μπορεί στην τρίτη να το αλλάξουν με άλλο.

Επεξήγηση για τα νούμερα του γκάλοπ:

Κουκιά

ΝουΔου + ΠαΣοΚ 155
ΣυΡιζΑ 71
ΑνΕλ 12
ΔημΑρ 10
ΚΚΕ 12
16 έχουν και οι κατηγορούμενοι για σύσταση εγκληματικής οργάνωσης, αλλά δε ξέρω πόσοι απ' αυτούς είναι μέσα και πόσοι όξω.
Ανεξάρτητοι 24 (17 απ' αυτούς έχουν συγκροτήσει γκρουπάκι)

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.813
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #1 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 15:10 »
UNDER 154

ποσο δινει? :P :P :P




Αποσυνδεδεμένος pastakis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.908
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #2 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 15:54 »
Ανετα θα βρεθουν οι 180.

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #3 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 16:42 »
Τον τελευταίο καιρό είχε τζακ ποτ το τζόκερ για τους κοινούς θνητούς.Τώρα θα έχει και για τους βουλευτές μας. :P :P :P ::)

Αποσυνδεδεμένος ΛΟΚΟ

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.846
    • Προφίλ
    • Γιαννενάρα
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #4 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 16:52 »
Έτσι για να είμαστε ενήμεροι γιατί απο καμιά φορά (σπανίως σπάνια...) οι κωλοτούμπες δίνουν και πάιρνουν από τους προύχοντες ...μέχρι στιγμής:

Φ. Κουβέλης: Δεν θα ψηφίσουν Πρόεδρο οι βουλευτές της ΔΗΜΑΡ
Ο ίδιος σε δευτερολογία: Οι 10 βουλευτές της ΔΗΜΑΡ είναι δεσμευμένοι από τις αποφάσεις των κομματικών οργάνων να καταψηφίσουν και στις τρεις ψηφοφορίες, ωστόσο, αν κάποιος βουλευτής της Δημοκρατικής Αριστεράς υπερψηφίσει Πρόεδρο της Δημοκρατίας είναι αυτονόητο πως δεν θα τον θεωρήσω ούτε αποστάτη, ούτε αργυρώνητο

Νίκη Φούντα, Νίκος Τσούκαλης (ΔημΑρ): Δεν ψηφίζω Πρόεδρο

Π. Χαϊκάλης (ΑνΕλ): Δεν θα ψηφίσω Πρόεδρο
Ο ίδιος σε δευτερολογία: Δεν ξέρω όμως τι γεγονότα θα υπάρξουν αύριο. Μπορεί να γίνει πόλεμος, μπορεί να αδειάσουν από χρήματα τα ΑΤΜ. Η συμπαγής μέχρι τώρα Κοινοβουλευτική Ομάδα των ΑΝΕΛ έχει αποφασίσει όχι. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει η στάση. Αυτό θα το αποφασίσουν τα όργανα. Παρότι οι μέρες είναι κοντά, πάντα αφήνεις μια παράμετρο γιατί θέλω να έχω αξιοπιστία στο λόγο μου

Μαρία Κόλλια (ΑνΕλ): Πρόεδρο της Δημοκρατίας με τις παρούσες συνθήκες δεν ψηφίζω
Η ίδια σε δευτερολογία: Θα μπορούσε να αλλάξει η στάση μου αν υπάρχει κάτι συνταρακτικό. Μια εθνική υπόθεση, ένας εθνικός κίνδυνος, αυτό για εμένα θα ήταν ένας προβληματισμός ιδιαίτερος. Έχω κι εγώ τα συνειδησιακά μου
Η ίδια σε τριτολογία: Δεν ψηφίζω Πρόεδρο Δημοκρατίας. Το δήλωσα, το δηλώνω και θα το κάνω. Μόνο όσοι δεν με ξέρουν λένε το αντίθετο

Έλ. Κουντουρά (ΑνΕλ): Δεν πρόκειται να ψηφίσω για πρόεδρο, όποιο πρόσωπο κι αν είναι αυτό (Δεν)

Γ. Νταβρής (Ανεξ.): Προσανατολίζομαι στο να ψηφίσω Πρόεδρο (Θα)
Ο ίδιος σε μεταγενέστερες δηλώσεις: Αποφάσισα να ψηφίσω τον υποψήφιο που προτείνει η κυβέρνηση.  Για να μην υπάρξουν σκιές ξεκαθαρίζω ότι η πολιτική έχει τελειώσει για μένα. Δεν ψάχνω για νέα πολιτική στέγη, εν όψει ενδεχόμενων εκλογών

Μ. Ανδρουλάκης (Ανεξ.): Με πιστόλι στον κρόταφο, τριπλό όχι (Δεν)

Πάρης Μουτσινάς (Ανεξ.): Δεν θα ψηφίσω για Πρόεδρο (Δεν)

Χρυσούλα Γιαταγάννα (Ανεξ.): Ο λαός εκβιάζεται από την κυβέρνηση σε συνεννόηση με τους ξένους. Εύχομαι και ελπίζω να αποβεί άκαρπη και η τρίτη ψηφοφορία, εγώ δεν θα ψηφίσω Πρόεδρο Δημοκρατίας (Δεν)

Χρ. Αηδόνης (Ανεξ.): Θα ψηφίσω τον Σταύρο Δήμα (Θα)

Κατερίνα Μάρκου (Ανεξ.): Η μόνη δήλωση που έχω κάνει, είναι πως θα ψηφίσω, ενδεχομένως, πολιτικό πρόσωπο και όχι κομματικό. Ήμουν σαφής, δεν υπάρχει χώρος παρερμηνείας (Δεν)
Η ιδια σε δευτερολογία: Στη συγκυρία αυτή, επιλογή μου είναι να υπερβώ το ρόλο που επεφύλαξαν οι πρωταγωνιστές στους ανεξάρτητους βουλευτές και να ψηφίσω θετικά(Θα)

Β. Οικονόμου (Ανεξ.): Ο Σταύρος Δήμας είναι αξιοσέβαστο πρόσωπο με αξιέπαινη πολιτική διαδρομή, ωστόσο η υποψηφιότητά του για την Προεδρία αποτελεί «μια στενή κομματική επιλογή». Το πνεύμα του Συντάγματος είναι η συναίνεση και η ευρύτερη συσπείρωση. Ο κ. Δήμας θα ήταν πολύ καλός για την κυβερνητική πλειοψηφία (?)
Ο ίδιος σε δευτερολογία: Ψηφίζω «παρών» για Πρόεδρο στην πρώτη ψηφοφορία (?)

Παν. Μελάς (Ανεξ.): Κινούμαι σε θετική κατεύθυνση (Θα)

Ραχήλ Μακρή (Ανεξ.): Όχι, δεν θα ψηφίσω τον κ. Δήμα. Το είχα δηλώσει πολύ καιρό πριν ότι δεν πρόκειται να ψηφίσω (Δεν)

Πέτρος Τατσόπουλος (Ανεξ.): Αν δεν υπάρξει συνεννόηση, που ακόμα υπάρχει χρόνος να υπάρξει, ανάμεσα στην κυβέρνηση και στον ΣΥΡΙΖΑ, δεν θα ψηφίσω Πρόεδρο Δημοκρατίας και δεν θα συνεργαστώ με τον ΣΥΡΙΖΑ. Η επιλογή Δήμα δείχνει ηττοπάθεια και ο υποψήφιος που προτείνουν Σαμαράς-Βενιζέλος είναι αναλώσιμος (Δεν)

Βασ. Καπερνάρος (Ανεξ.): Παραμένω σταθερός στη θέση μου. Δεν αλλάζει τίποτα από την επιλογή του Σταύρου Δήμα. Τα υπόλοιπα είναι απλώς... σενάρια (?)

Γρ. Ψαριανός (Ανεξ.): Δεν είμαι αρνητικός ως προς το πρόσωπο. Μπορεί μέχρι τις 17 του μηνός να αλλάξουν τα πράγματα
O ίδιος σε δευτερολογία: Εγώ θα ψηφίσω Πρόεδρο Δημοκρατίας και στις τρεις ψηφοφορίες (Θα)

Θεόδ. Παραστατίδης (Ανεξ.): Δεν είχω να σκεφτώ κάτι περισσότερο. Εξαρχής είχα τοποθετηθεί ξεκάθαρα εδώ και πολλούς μήνες ότι δεν πρόκειται να ψηφίσω πρόεδρο της Δημοκρατίας. Δεν θέλω να δώσω συνέχεια στη σημερινή πολιτική που ακολουθείται. Θα πάμε σε εκλογές. Είμαι σίγουρος (Δεν)

Μίκα Ιατρίδη (Ανεξ.): Πρέπει να προστατευτεί ο θεσμός του Προέδρου της Δημοκρατίας αλλά δεν θα ψηφίσω Πρόεδρο που θα συνεχίσει να υπογράφει σκληρά μέτρα. (Δεν)

Γιάν. Δημαράς, Γαβρ. Αβραμίδης (ανεξ.): Δεν θα ψηφίσουν Πρόεδρο της Δημοκρατίας σε καμία από τις τρεις ψηφοφορίες. (Δεν - Δεν)

Μάρκ. Μπόλαρης (ανεξ.): Αυτή η πολιτική πρέπει να σταματήσει. Από τη στιγμή λοιπόν που έχει τεθεί το ζήτημα της εκλογής προέδρου εδώ και 6-8 μήνες πάνω σε μία πολιτική βάση, βγάζουμε πρόεδρο, συνεχίζουμε αυτή την πολιτική, είπα από την πρώτη στιγμή και λέω μέχρι σήμερα όχι (Δεν)

Σπύρ. Λυκούδης (ανεξ.): Πρέπει να εκλεγεί Πρόεδρος και για γενικότερους λόγους σεβασμού στην συνταγματική επιταγή που απαιτεί ευρείες συναινέσεις, αλλά και γιατί δεν πιστεύω ότι αποτελούν λύση για τη χώρα οι πρόωρες εκλογές. Άρα βαδίζω προς την κάλπη για την εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας απολύτως συνεπής σε κάτι που λέω εδώ και μήνες. Επειδή λοιπόν θεωρώ ότι πρέπει να εκλεγεί τώρα Πρόεδρος Δημοκρατίας δεν βρίσκω το λόγο γιατί να το κάνω στην τρίτη ψηφοφορία και να μην το κάνω στην πρώτη και στη δεύτερη (Θα)

Κι έπεται συνέχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 16 Δεκ 2014 22:17 από ΛΟΚΟ »

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.813
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #5 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 17:04 »
H γνωμη μου ειναι πως λιγες μερες-ωρες πριν την ψηφοφορια και ενω τα κουκια δεν θα βγαινουν με τιποτα
θα ειναι πολλοι αυτοι που θα κουνησουν μαντηλι απο τη συγκυβερνηση σε μια προσπαθεια να σωσουν το πολιτικο(και οχι μονο) τομαρι τους


Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #6 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 17:06 »
Αν όχι ο ίδιος ο Γκέμπελς... κάποιος γκεμπελικός. 

Παράθεση
Μαλάκες είναι στον ιδιωτικό τομέα αυτοί που ψηφίζουν, για να φέρουν τον ΣΥΡΙΖΑ, αφού θα δίνει αυξήσεις μόνο στο δημόσιο;

Πηγή: Πάγκαλος: Αν δεν ψηφίσει η ΔΗΜΑΡ, Πρόεδρος Δημοκρατίας δεν βγαίνει | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/181952/pagkalos-den-psifisei-i-dimar-proedros-dimokratias-den-vgainei#ixzz3LVVVX6MH

Το "μαλάκας" κομμένο από τούδε...  είναι "όρος" της πολιτικής, με την οποία δεν ασχολούμαι και ως τέτοιον το χρησιμοποίησα 2-3 φορές στο παρελθόν.


Τα κουκιά...

Ά΄ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ – 200 βουλευτές
Β΄ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ – 200 βουλευτές
Γ΄ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ – 180 βουλευτές
ΕΚΛΟΓΕΣ………….– 179 βουλευτές

ΣΥΡΙΖΑ  71
ΚΚΕ       12
ΔΗΜΑΡ  10 ...μια ζωή ουρά. 
ΑΝΕΛ     12 
ΧΑ         16 
    300-121=179 ?
                             






« Τελευταία τροποποίηση: Τετ 10 Δεκ 2014 17:29 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.813
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #7 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 17:29 »
νομιζω μετα τις εκλογες βγαινει με 151 ο προεδρος φιλε new...
χωρις να ειμαι σιγουρος..

Αποσυνδεδεμένος born_in_drakolimni

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.222
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #8 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 17:31 »
Για πες μας πως θα βρεθουνε οι 180 να μαθουμε και εμεις


 :pas: :joker: :pashat:

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #9 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 17:34 »
Τα κουκιά...

Ά΄ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ – 200 βουλευτές
Β΄ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ – 200 βουλευτές
Γ΄ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ – 180 βουλευτές
ΕΚΛΟΓΕΣ………….– 179 βουλευτές

νομιζω μετα τις εκλογες βγαινει με 151 ο προεδρος φιλε new...
χωρις να ειμαι σιγουρος..

Ναι pagourenko1966 ... 

Δ΄ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ – 180 βουλευτές
Ε΄ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ – 151 βουλευτές
ΣΤ'... 2 ΦΑΒΟΡΙ
Ζ΄ ΚΛΗΡΩΣΗ

... και  μια γλάστρα.
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.790
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #10 στις: Τετ 10 Δεκ 2014 18:40 »
155 - 171. Περιμένω γύρω στους 158 - 159!

Παραγγέλθηκαν ήδη εκλογικοί σάκοι όπως ακούγεται. Ο Σαμαράς ίσως θέλει να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια! Ο Βενιζέλος δεν μπορεί να σώσει το καράβι του βουλιαγμένου ΠΑΣΟΚ, μιας και ο ΓΑΠ ετοιμάζει νέο κόμμα. Ο Τσίπρας ετοιμάζεται να κυβερνήσει αλλά ξέρει και ο ίδιος ότι αυτοδυναμία - ΓΙΟΚ. Το ΚΚΕ δεν αλλάζει θέση. Ο Κουβέλης την κάνει για ΣΥΡΙΖΑ μεριά (ίσως ο επόμενος ΠτΔ). Ο Καμμένος αν βγει θα είναι (αν είναι) με το ζόρι στη Βουλή. Ετοιμάζεται να μπει και το Ρυάκι με τον Καλησπέρα - Καλησπέρα (που φτάσαμε!).
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος dk

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.978
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #11 στις: Πεμ 11 Δεκ 2014 05:40 »
μπαράζ πότε έχει;
 %-|

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #12 στις: Πεμ 11 Δεκ 2014 07:47 »
Αποδόσεις στο... αν η παρούσα Βουλή εκλέξει ΠτΔ:  ναι 2,20 - όχι 1,60 
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΕΙΡΟΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.435
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #13 στις: Παρ 12 Δεκ 2014 02:10 »
δημοκρατια να δω ποτε θα εκλεξουμε......
ΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...ΣΕΙΡΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ Η ΝΤΡΟΠΗ  !

Αποσυνδεδεμένος ΛΟΚΟ

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.846
    • Προφίλ
    • Γιαννενάρα
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #14 στις: Παρ 12 Δεκ 2014 11:32 »
Απειρε, αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν τα πράγματα, θα ήτανε παράνομες ...έτσι έχει ειπωθεί.

Στο θέμα μας...

Μέχρι προχθές Χαικάλης "Δεν ψηφίζω"
Και χθές πάλι δεν ψηφίζω μεν, αλλά προστέθηκε και το
Δεν ξέρω όμως τι γεγονότα θα υπάρξουν αύριο. Μπορεί να γίνει πόλεμος, μπορεί να αδειάσουν από χρήματα τα ΑΤΜ. Η συμπαγής μέχρι τώρα Κοινοβουλευτική Ομάδα των ΑΝΕΛ έχει αποφασίσει όχι. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει η στάση. Αυτό θα το αποφασίσουν τα όργανα. Παρότι οι μέρες είναι κοντά, πάντα αφήνεις μια παράμετρο γιατί θέλω να έχω αξιοπιστία στο λόγο μου

Επίσης μέχρι προχθές Μαρία Κόλλια "Δεν ψηφίζω"
Και χθες πάλι δεν ψηφίζω μεν, αλλά προστέθηκε και το
Θα μπορούσε να αλλάξει η στάση μου αν υπάρχει κάτι συνταρακτικό. Μια εθνική υπόθεση, ένας εθνικός κίνδυνος, αυτό για εμένα θα ήταν ένας προβληματισμός ιδιαίτερος. Έχω κι εγώ τα συνειδησιακά μου

Να δεις που κάπου θα τα πίνανε παρέα αυτοί οι δυό. Και κουβέντα στη κουβέντα κατέληξαν:
5 μέρες μείνανε κι αν πέσει φωτιά από τον ουρανό να μας κάψει τι γίνεται; Έτσι χωρίς πρόεδρο θα πάει η Ελλάς;
Ας κρατήσουμε μια πατινή.
Άσε που η κυρία έχει και τα συνειδησιακά της, που το ΠΑΣ αυτό;
Άσε που ο κύριος δεν μπορεί χωρίς αξιοπιστία λόγων! Τ' αφήνουμε στο φλου κι είτ' έτς είτε γιουβέτς ...αξιόπιστοι είμεθα.

Πάντως απ' όσο καταλαβαίνω, αν στις επόμενες μέρες δεν μας την πέσουνε τίποτε βάρβαροι (ξέρω γω τπτ Ούνοι, τπτ Απάτσι, μας έχουν στη μπούκα αυτοί ως γνωστό) κι αν έχουν τα ΑΤΜ ευρά (δεν διευκρινίστηκε πάντως αν αναφέρεται σε όλα τα ΑΤΜ, ή σε συγκεκριμένα της επιλογής του), πάλι δεν θα ψηφίσουνε οι 2.

Προστέθηκαν στους ΔΕΝ ψηφίζω και
Δημαράς, Αβραμίδης (ανεξ.)
Σημείωση: Ανεξάρτητοι λογίζονται στα κουκιά, αλλά ο ένας είναι πρόεδρος και ο άλλος στέλεχος του "Πανελλήνιου Άρματος Πολιτών". Πότε σιάχτηκε αυτό ...ειλικρινά δεν πήρα τάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Παρ 12 Δεκ 2014 11:41 από ΛΟΚΟ »

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.790
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #15 στις: Παρ 12 Δεκ 2014 11:48 »
ΛΟΚΟ, ότι και να κάνουν τα κουκιά δεν τους βγαίνουν! Για εμένα δεν υπάρχει καμία πιθανότητα!

Η Κόλλια είπε ότι ΔΕΝ ψηφίζει τελικά.

Το "Πανελλήνιο Άρμα Πολιτών" ήταν κόμμα του Δημαρά που ήταν έτοιμο να κατέλθει στις εκλογές του 2012, αλλά επειδή δεν θα έμπαινε στη Βουλή, συμμάχησε με τον Κάμμενο και βγήκε βουλευτής.

Ο Δημαράς κυτταρικά μου είναι συμπαθής. Βασανισμένος άνθρωπος, έχασε το γιο του νωρίς. Δείχνω και λίγο κατανόηση.
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΟΚΟ

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.846
    • Προφίλ
    • Γιαννενάρα
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #16 στις: Παρ 12 Δεκ 2014 16:33 »
Δε νομίζω ότι ψάχνουν στον χώρο των ανεξάρτητων τώρα. Αλλού κοιτάνε το πως (όχι το πόσα ρε, θα μας πάνε μέσα).
Στους ανεξάρτητους θα πέσουν τελευταία στιγμή.
Τόχει αυτό το άθλημα ο κ.Σαμαράς. Οι ακραιφνείς νεοδημκράτες το ξέρουν ότι το έχει ::)

Για τις δύο διορθωτικές που ανέφερα (και την διορθωτική της διορθωτικής)...
Τι χρειαζότανε, τι σκοπό εξυπηρετούσε η (σχεδόν) κοινή τους δήλωση;
Είπαν ΔΕΝ, μετά γιατί το κάνανε με περικοκλάδες?

Ναι τον Δημαρά τον συμπαθώ, απ' όταν ξεπατίκωσε όλα τα εφευρετικά συνθήματα μιας εποχής και τα κατάγραψε (Εμπρός στον Έτσι, που Χάραξε ο Τέτοιος). Παρεμπιπτόντως, πληροφοριακά - για μας τους νέους, όπως έμαθα, πολλά απ' αυτά, στους τοίχους στα Γιάννενα πρωτοεμφανίστηκαν.
Τώρα αν έχει να προσφέρει κάτι σαν πολιτικός είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Και προφανώς τον συμπονώ για την απώλειά του. Αλλά γύρω μας εκτός μιας μικρής πολύ μικρής κάστας, μόνο βασανισμένους βλέπουμε τα τελευταία αρκετά χρόνια.

Στο θέμα μας ...ακούγεται για έναν Μπούκουρα ότι θέλει να ψηφίσει Δήμα, αλλά δυστυχώς είναι κρατούμενος. Υπάρχει βέβαια εισήγηση εισαγγελέως να διακοπεί η κράτησή του. Όταν οριστικοποιηθεί το τι θα γίνει θα το βάλω επάνω που έχουμε τα κουκιά, τα θα και τα δεν.

Οι καφενόβιοι βλέπουν μέχρι στιγμής Πάντως (όχι ο Τάσος) 160 +- (όχι 196 με την καμία)

Αποσυνδεδεμένος pastakis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.908
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #17 στις: Παρ 12 Δεκ 2014 17:04 »
Δε νομίζω ότι ψάχνουν στον χώρο των ανεξάρτητων τώρα.

Γάτος ο μικρός!
Υπάρχουν οι <<πατριώτες>> της Χ.Α που θα βάλουν τα στήθη τους μπροστα και τα χέρια τους στον κουμπαρά όπως κάνανε και πριν 70 χρονια και δεν θα επιτρέψουν στους <<κομμουνιστές>>ή οτι ειναι αυτοί του συντρόφου Αλεξη να καταλάβουν την εξουσία.



Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #18 στις: Παρ 12 Δεκ 2014 17:28 »
Για να μετρήσει κανείς τέτοιου είδους κουκιά θα πρέπει σε 1η φάση να οριοθετήσει την δεξιά με την αριστερά και όταν λέμε αριστερά εννοούμε τον Κόσμο που ακολουθεί τον ΣΥΡΙΖΑ… και όταν η δεξιά βρίσκεται σε δύσκολη θέση μετά την κατάρρευση του 2κομματισμού… και σε 2η φάση τους μνημονιακούς – αντιμνημονιακούς που ήταν η βασική θέση διαφοροποίησης – απόσχισης από τα μητρώα κόμματα και ασφαλώς το ρεύμα ΣΥΡΙΖΑ.
Πάει αυτό...

Κατ’ αρχήν… εκκρεμεί η εκδίκαση της υπόθεσης των 7+1 προφυλακισθέντων ΧΑ …
Το γεγονός ότι μεταφέρονται “βουλευτές” από τον Κορυδαλλό στο Κοινοβούλιο αυτό είναι από τα… άγραφα της Δημοκρατίας και του παγκόσμιου κοινοβουλευτισμού.

Κατά τη διαδικασία ψήφισης ΠτΔ στη Βουλή θα γίνει μεταγωγή των προφυλακισθέντων προκειμένου να ψηφίσουν ΠτΔ με μια σειρά καταστατικών σκοπών του κόμματός τους που είναι στον αντίποδα του πολιτειακού συστήματος? ...ας το πω πιο "ενέχονται", όπως λέει και ο κ. Δημαράς... κατηγορούνται μέχρι αποδείξεως του ενάντιου.
Ποιοι όμως σκέφτηκαν τον παραλλακτικό  εξωραϊσμό της ΧΑ ως "λογότυπο"...?

Ανεξάρτητα από το ποιοι... τί τύπου δημοκρατία είναι εκείνη και τί τύπου Πρόεδρο εκλέγει, όταν μέλη του κοινοβουλίου κρατούνται με ρητά δικόγραφα λόγων και πράξεών τους  που αντιβαίνουν της βουλευτικής των ιδιότητας και του κοινοβουλευτικού ρόλου τους όπου σύμφωνα με αυτά αντιστρατεύονται την συντεταγμένη πολιτεία… http://www.tovima.gr/files/1/2013/10/01/KATHGORITHRIO.pdf

Θεωρούνται βουλευτές με δικαίωμα ακώλυτης άσκησης κοινοβουλευτικών καθηκόντων και πόσο μάλλον στην ύψιστη διαδικασία εκλογής ΠτΔ όσοι άγονται και μετάγονται τοιουτοτρόπως, αν δεν τελεσφορήσει δικαστικά η υπόθεση που τους καθιστά προφυλακιστέους? 
Κατ’ αρχάς... σε τέτοιες συνθήκες απολύτως ιδιότυπες για το δημοκρατικό μας πολίτευμα… διαδικασία εκλογής ΠτΔ δεν μπορεί να γίνει… κατά την γνώμη μου.
Το χαστούκι Κανέλη πήγε Μάρτιο.
Προς τούτο, απέχω της ψηφοφορίας του Pas.gr.

Κατά άρσης ασυλίας Κασιδιάρη ψήφισαν οι βουλευτές ΧΑ, από  ΑΝΕΛ η Χρυσοβελώνη, ο Κουίκ, ο Δημαράς, ο Δαμαβολίτης, ο Ουζουνίδης, ο Χαϊκάλης, η Κόλλια, η Ξουλίδου.
Παρών  Γαβριήλ Γ. Αβραμίδης.

Οπότε pastakis τι λες?... 8)


Υ.Γ.: Οι εκλογές είναι προ οφθαλμών του εκλογικού σώματος... εκτυπώνω αμέσως ΕΝΦΙΑ-ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ και τα ακουμπάω αύριο.

« Τελευταία τροποποίηση: Παρ 12 Δεκ 2014 17:47 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #19 στις: Παρ 12 Δεκ 2014 21:36 »
Τελευταίο χαρτί ΝΔ-ΠΑΣΟΚ είναι οι εκλογές... η εξασφάλιση 4/ετίας και 3/ηδονή να περάσουν στο 1ο 6/μηνο τα έσχατα των μέτρων που οι Τροϊκανοί στέλνουν με email.
 
Έχουν κάνει τη σούμα και δεν βγαίνουν τα κουκιά... το γνωρίζουν.
Θα ρισκάρουν παντοιοτρόπως εκλογές, για την ανανέωση της λαϊκής εντολής... και κλάφτα Χαράλαμπε.
 
Τελικά ψήφισα... 155, έναντι 196 της ΠΑΕ. 


Y.Γ.: Εφόσον αποφανθεί η δικαιοσύνη και πεισθούν και οι πλέον δίκαιοι...

Παράθεση


ΕΘΝΟΣ. gr    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=64015930
Παρασκευή, 12/12/2014
« Τελευταία τροποποίηση: Παρ 12 Δεκ 2014 22:18 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.813
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #20 στις: Σαβ 13 Δεκ 2014 03:17 »
Παράθεση
Δεν θα ψηφίσουν για Πρόεδρο
Διαδίδουν οι 5 βουλευτές που στηρίζουν τον Γιωργάκη.
Την ώρα που το ετοιμόρροπο σύστημα ψάχνει εναγωνίως για αποστάτες στο χώρο των ανεξάρτητων βουλευτών και στα μικρά κόμματα χάνει και τις σίγουρες όπως τις θεωρούσε ψήφους των πέντε βουλευτών του ΠΑΣΟΚ οι οποίοι θα ακολουθήσουν τον Γ. Παπανδρέου στο νέο πολιτικό φορέα.

Γιατί οι συγκεκριμένοι βουλευτές εξαρτούν την ψήφο τους στον Σταύρο Δήμα με τη συγκρότηση απ’ την παρούσα Βουλή μιας νέας κυβέρνησης χωρίς Σαμαρά και Βενιζέλο.

Με δεδομένο ότι τα δύο μεγάλα κόμματα δεν επιθυμούν σε καμιά περίπτωση να εμπλακούν σε περιπέτειες κυβερνήσεων ειδικού σκοπού θεωρείται βέβαιο ότι οι πέντε βουλευτές του Γ. Παπανδρέου δεν πρόκειται να ψηφίσουν τον Σταύρο Δήμα. Εξάλλου αναζητούν αφορμή για υποστήριξη κάποιων παλιών ΠΑΣΟΚων οι οποίοι παραδοσιακά είναι κατά των συμμαχιών με τη Δεξιά. Η απόφαση αυτή είναι εμφανής και στη δήλωση που έκανε χθες ο Γιώργος Παπανδρέου προαναγγέλλοντας στην ουσία την ίδρυση του νέου πολιτικού φορέα όπως αποκάλυψε χθες με πρωτοσέλιδο δημοσίευμα η kontranews.

Πριν καν περάσει εικοσιτετράωρο, ο Γιώργος Παπανδρέου έσπευσε να μας επιβεβαιώσει,  προαναγγέλλοντας ουσιαστικά, με μακροσκελή δήλωσή του, τη δημιουργία κόμματος.
 Για λόγους τακτικής, ο πρώην πρωθυπουργός εξαρτά την τυπική εξαγγελία του, με το αποτέλεσμα της Προεδρικής εκλογής.

Ο κ. Παπανδρέου τάσσεται υπέρ της εκλογής Προέδρου, από την παρούσα Βουλή, χωρίς, όμως, να πείθει για την ειλικρίνειά του. Αίσθηση προκάλεσε το ότι, στη μακροσκελή του δήλωση, ο μοιραίος άνθρωπος για τη χώρα, δεν ανέφερε ούτε μια φορά, τις λέξεις ΠΑΣΟΚ και Δημοκρατική Παράταξη, όπως, επίσης, ότι υπεραμύνθηκε της απόφασής του για δημοψήφισμα, το φθινόπωρο του 2011.   

Τι δήλωσε

Με γραπτή δήλωσή του παρεμβαίνει στις εξελίξεις, επιχειρώντας να πάρει τρόπον μία άτυπη ρεβάνς για την εκδίωξή του από την πρωθυπουργία το 2001, καθώς τάσσεται μεν υπέρ της εκλογής Προέδρου Δημοκρατίας από τη σημερινή Βουλή, αλλά ζητά να φύγει η σημερινή κυβέρνηση και να συγκροτηθεί μία άλλη, ευρύτερης συναίνεσης και με νέα προγραμματική συμφωνία.

Δεν αποσαφηνίζει μεν τι θα πράξει εάν δεν γίνει δεκτή η πρότασή του για συγκρότηση νέας κυβέρνησης συνεργασίας – με «προοδευτικό πρόσημο» όπως λέει – αλλά ξεκαθαρίζει ότι σε περίπτωση που τελικά οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές ο ίδιος θα κάνει νέο κόμμα. «Στην απευκταία περίπτωση, που δεν υπάρξει μια τέτοια θετική εξέλιξη και η ανευθυνότητα οδηγήσει τη χώρα σε εθνικές εκλογές, καλούμαστε όλοι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας. Οι υγιείς παραγωγικές και δημιουργικές δυνάμεις του τόπου, επιθυμούν να οδηγηθούμε σε έναν δρόμο αξιοπρέπειας, προοπτικής και ελπίδας. Οι προοδευτικές δυνάμεις της χώρας, μπορούν και πρέπει να συμβάλλουν και στην υπέρβαση του αδιεξόδου και στην διαμόρφωση μιας βιώσιμης πορείας, για την Ελλάδα και τον ελληνικό λαό» είναι οι χαρακτηριστικές αποστροφές του.

Ζητά να παραιτηθούν

Ο κ. Παπανδρέου καλεί εμμέσως τους κυρίους Σαμαρά και Βενιζέλο να παραιτηθούν – όπως του ζήτησαν και εκείνοι το 2011 – τονίζοντας χαρακτηριστικά ότι «η ηγεσία της Κυβέρνησης οφείλει να αντιληφθεί επιτέλους, ότι φέρει πρωτίστως την ευθύνη άμεσων πρωτοβουλιών, γνωρίζοντας ότι ουδεμία προσωπική πολιτική πορεία υπερτερεί της διασφάλισης του εθνικού συμφέροντος».
Για να γίνει ακόμα πιο σαφής τονίζει σε άλλο σημείο της δήλωσής του ότι το 2011 «μπροστά στην ανάγκη εθνικής συνεννόησης, οδηγηθήκαμε ακόμα και σε αλλαγή Πρωθυπουργού, ο οποίος είχε εκλεγεί με το 44% του ελληνικού λαού», εννοώντας δηλαδή ότι αφού ίσχυσε για τον ίδιο τότε η ανάγκη της αποχώρησης, προφανώς ισχύει και για τους σημερινούς επικεφαλής της κυβέρνησης.

Σημειώνει μάλιστα ότι «η ηγεσία της τότε αξιωματικής αντιπολίτευσης είχε άλλα σχέδια, που δεν αφορούσαν την εθνική προσπάθεια και την επιδίωξη συναινέσεων και προκάλεσε τις διπλές εκλογές του 2012, που παρ’ ολίγον να οδηγήσουν τη χώρα σε χρεοκοπία. Δηλαδή, σε ό,τι προσπαθούσαμε με νύχια και με δόντια να αποφύγουμε - χάριν επιδιώξεων που δεν είχαν καμία σχέση με το εθνικό συμφέρον. Το μήνυμα είναι σαφές: καθήκον μας είναι, να μην επιτρέψουμε να επαναληφθούν τα ίδια λάθη - τουλάχιστον στο βαθμό που μας αναλογεί».

Σημειωτέον ότι η δήλωση του κ. Παπανδρέου αποτελεί ουσιαστικά ένα πολιτικό μανιφέστο, με το οποίο αποδομεί πλήρως την κυβερνητική πολιτική και στρατηγική των τελευταίων δυόμισι ετών, στέκεται απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ και ουσιαστικά τηρεί ίσες αποστάσεις από τους δύο βασικούς πυλώνες του σημερινού πολιτικού σκηνικού.

Αναπτύσσει δε ένα ολοκληρωμένο σχέδιο για την περαιτέρω πορεία, βασισμένο περίπου στην ανάγκη να υπάρξει σύμπλευση κυβέρνησης και αξιωματικής αντιπολίτευσης για εθνική διαπραγμάτευση, με στόχο τη διευθέτηση του χρέους και την ασφαλή έξοδο από το μνημόνιο, να προχωρήσουν οι μεταρρυθμίσεις με προοδευτικό πρόσημο, να γίνει μια προοδευτική συνταγματική αναθεώρηση, αλλά και να υπάρξει ως και δημοψήφισμα – όπερ σημαίνει ότι ο κ. Παπανδρέου δεν ξέχασε ποτέ την ιδέα, που οδήγησε στην πτώση του το 2011.
http://www.kontranews.gr/politiki/item/27830-den-tha-psifisoyn

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.790
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #21 στις: Σαβ 13 Δεκ 2014 10:51 »
Αυτός ο Γιωργάκης στα γραπτά λαλίστατος είναι. Στα προφορικά αγχώνεται.  :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #22 στις: Κυρ 14 Δεκ 2014 02:25 »
Κιτσιομπίλης και κιτσιολέδες ψηφίζουν ΣταυροΔήμα.
Να προστεθούν άλλες 5 ψήφοι στους πραξικοπηματίες εντολοδόχους της ευρωχούντας.
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος dk

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.978
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #23 στις: Κυρ 14 Δεκ 2014 09:32 »
γιατί έχω την αίσθηση ότι ο Σαμαράς παρακαλάει να μην βγεί πρόεδρος (έχοντας μαζέψει όμως  179 ψήφους) για  να μπορέσει να πασάρει το "καυτό αγγούρι"  ενώ αντίστοιχα ο Τσίπρας παρακαλάει να έχει βγεί πρόεδρος (με 181 ψήφους) με την υπερψήφιση και από την ΧΑ  έτσι ώστε να παραμείνει το αγγούρι στον Αντωνάκη και των συν αυτώ;

ΔΚ :-) 
« Τελευταία τροποποίηση: Κυρ 14 Δεκ 2014 19:34 από dk »

Αποσυνδεδεμένος Mikkael_Sin

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.158
  • ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ;
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή ΠτΔ
« Απάντηση #24 στις: Κυρ 14 Δεκ 2014 09:41 »
Ποιος πρόεδρος;

Ζούμε σε μια χώρα που η αριστερά (που ετοιμάζεται να κυβερνήσει) εκπροσωπείται απ' τη βαλαβάνη και το λαφαζάνη - ραμαζάνι, ο γιωργάκης ζητά εκ νέου ψήφο, το αν θα γίνουν εκλογές εξαρτάται απ' τον κασσή και τον καπερνάρο και κυβερνητικό εκπρόσωπο έχει τη σοφία βούλτεψη.

Δόξα και τιμή στο χβ που πήγε το καράβι πρίμα, βγάλαμαν διαβατήρια πρόπερσι και δε θα παν χαμένα.
"I'VE CROSSED AN OCEAN OF WINE TO FIND YOU..."
     - Απέραντος ο θάνατος δίχως μήνες κι αιώνες -
             Η ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ