Αποστολέας Θέμα: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ  (Αναγνώστηκε 18124 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Gkoros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Ένα άρθρο της Βάσως Σκουλίκα στο epiruspost.gr

Παράθεση
Ιούνιος 2003. Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποβιβάζεται στην Β΄ Εθνική, λόγω των χρεών της ΠΑΕ. Μία πόλη βρίσκεται στο πόδι και είναι η πρώτη φορά στην νεότερη ιστορία των Ιωαννίνων, όπου με πρωτοστάτες τους πολιτικούς ταγούς, γίνεται μία μεγάλη κινητοποίηση που καταλήγει σε αποκλεισμό της Εθνικής Οδού Ιωαννίνων- Αθηνών, επί τριήμερον....
Ναι! Οι Γιαννιώτες που έπρεπε να είχαν αποκλείσει επ΄ αόριστον την εθνική καρμανιόλα της χώρας, έναν δρόμο βαμμένο στην κυριολεξία με αίμα, τον έκλεισαν για τον ΠΑΣ.
Οι Γιαννιώτες που δεν είχαν βγει στον δρόμο, ούτε επειδή καθυστερούσε η Εγνατία, ούτε επειδή η Ήπειρος ήταν η  φτωχότερη της Ευρώπης, ούτε επειδή έμενε κλειστός ο αρχαιολογικός χώρος της Δωδώνης, ούτε επειδή δεν υπήρχε ούτε ένας δρόμος ανθρώπινος, ναι, αυτοί οι Γιαννιώτες έκλειναν τώρα την εθνική.


Οι τοπικές αρχές, που είχαν μάθει μόνο να καταγγέλλουν το «κράτος των Αθηνών» επειδή δεν προχωρούσε την σιδηροδρομική σύνδεση της Ηπείρου, επειδή είχε υποβαθμιστεί το αεροδρόμιο, επειδή δεν είχε ληφθεί καμία πρόνοια για την μεταφορά νερού στο λεκανοπέδιο, επειδή δεν είχε βρεθεί, ούτε τότε, λύση για τα σκουπίδια, τώρα ήταν στα μπλόκα. Από εκεί έκαναν «επαναστατικές» δηλώσεις και ούτε λίγο, ούτε πολύ ήταν έτοιμοι να ανακηρύξουν την ανεξάρτητη πολιτεία των Ιωαννίνων!


Κι όλα αυτά γιατί ο ΠΑΣ υποβιβάζονταν λόγω χρεών... Μία ιδιωτική εταιρία δηλαδή, έπρεπε να υποστεί τις συνέπειες του νόμου, επειδή χρωστούσε χρήματα στους παίκτες της!!!
Για τα χρέη καμιάς άλλης εταιρίας και για τις οφειλές προς εκατοντάδες άλλους εργαζόμενους, δεν έκλεισαν δρόμοι, δεν θυμηθήκαν πόσο αδικούν εμάς τους Ηπειρώτες....
Επιστρέψαμε στο 2003 και θυμίσαμε ορισμένα από τα γεγονότα της εποχής εκείνης, γιατί τις ημέρες αυτές κάποιοι θέλουν να δουν την ιστορία να επαναλαμβάνεται...


Ξεκινούν μία απίστευτη πολιτική πλειοδοσία και επιχειρούν να ξυπνήσουν τα σύνδρομα της αδικίας που ήδη τα έχει πληρώσει ακριβά ο τόπος.
Ο ΠΑΣ δεν είναι η αρχή και το τέλος του κόσμου, ούτε η αρχή και το τέλος αυτής της πόλης. Για άλλους μπορεί να είναι μία ιδέα και για άλλους μία ιδιωτική εταιρία, όπως και οι υπόλοιπες ΠΑΕ.
Στην περίπτωση που αντιμετωπίζεται ως «ιδέα» κανένας δεν έχει το δικαίωμα να την εμπορεύεται. Στην περίπτωση που αντιμετωπίζεται ως ιδιωτική εταιρία, οι πολιτικοί δεν θα πρέπει να αναμειγνύονται.
Η λογική «είμαστε μικροί, δεν μας υπολογίζουν, μας αδικούν», μία λογική που ακολουθεί χρόνια τώρα τον ΠΑΣ, είναι επιζήμια για τον τόπο. Καλλιεργεί την μιζέρια και την κακομοιριά, στοιχεία που δεν τα έχει ανάγκη σήμερα η Ήπειρος.
Και είναι διπλό το κακό, όταν στην λογική αυτή επενδύουν οι πολιτικοί της περιοχής. Αυτοί που οφείλουν να μας οδηγήσουν στο μέλλον.


Ας ξεχωρίσουν λοιπόν τα γήπεδα. Ο ΠΑΣ να δείξει την αξία του στους αγωνιστικούς χώρους. Και οι πολιτικοί, μπορούν να είναι φίλαθλοι, αλλά δεν μπορούν να πλειοδοτούν αποσκοπώντας στο να γίνουν οι ήρωες της εξέδρας. Ήρωες στην περίπτωση αυτή δικαιούνται να είναι μόνο οι ποδοσφοριστές.
Οι πολιτικοί έχουν άλλο πεδίο δόξης λαμπρό. Ας κάνουν εκεί τον δικό τους πρωταθλητισμό!

"Μικρά χωράφια κρατημένα με πεζούλια κι άπιαστα γίδια που γκρεμιούνται στους γκρεμούς
ετούτη είναι η πατρίδα μας μα η πούλια, δεν λάμπει πιο καθάρια σε άλλους ουρανούς"
Γ. Κοτζιούλας

Αποσυνδεδεμένος GIWRGIS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.121
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #2 στις: Παρ 22 Ιαν 2010 12:42 »
 Αμαν αμαν αμαν, τι βλεπωωωω.... 

Εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος

 ::)

50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος Mikkael_Sin

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.158
  • ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ;
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #3 στις: Παρ 22 Ιαν 2010 15:29 »
H Βάσω είναι εξαιρετική στη δουλειά της, πραγματικά μια απ' τις "οάσεις" της τοπικής δημοσιογραφίας. Ανεξάρτητα απ' το κείμενό της που παρατέθηκε πιο πάνω (και τα έσΠΑΣε) παρακολουθείται πάντα ευχάριστα.

Να σημειώσω πως παρακολουθώ καθημερινά τα τοπικά κανάλια (ειδήσεις κι εκπομπές), τον τοπικό Τύπο και το ραδιόφωνο.
"I'VE CROSSED AN OCEAN OF WINE TO FIND YOU..."
     - Απέραντος ο θάνατος δίχως μήνες κι αιώνες -
             Η ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος Blue_Nec_777

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • pas7peiraiasfans reee
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #4 στις: Παρ 22 Ιαν 2010 16:48 »
ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ να πειτε στην κυρια !!! :mono:
αντε ρε που θα μας πει και ποτε  θα κλεισουμε τον δρομο...αν ηθελε να κλεισει δρομους για χρεη ιδιωτικων εταιρειων ας επερνε οσους μπορουσε να το εκανε...εμεις εχουμε λαο και πελεδια και την κλεισαμε την εθνικη... ασαπερα

Αποσυνδεδεμένος el_antifasist

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #5 στις: Παρ 22 Ιαν 2010 17:14 »
βασικα ρε μιχαλη (η  σκουλικα ειναι η ξανθια που βγαινει στο tv1 ετσι δεν ειναι) οσες φορρες την εχω δει μονο για γελια μου εχει φανει και γενικα φενεται πολυ χαζη απο της απαντησεις που δινει ασε που απο ατομο που πηγαινει συχνα στην εκπομπη της καλεσμενος εχω ακουσει τα χειροτερα πχ οτι δεν καταλαβενει τπτα απο ολες τις πολητικες συζητησεις που γινοντε στην εκπομπη της και οτι απλα διαβαζει τις ερωτησεις που αλλοι της γραφουν

παρολαυτα αν το εχει οντως γραψει η ιδια το πραπανω κειμενο ειναι πολυ καλο και με βρησκει και συμφωνο αλλα αμφιβαλλω οτι το εγραψε ιδια
πρωην pasta_italiana
PAS ANTINAZI FANS URBINO
    "TORRI INCAZZATI"

Αποσυνδεδεμένος Mikkael_Sin

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.158
  • ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ;
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #6 στις: Παρ 22 Ιαν 2010 18:40 »
Ωρέ, μήπως την μπερδεύεις με τη Στασινού (τη Βίλιαν, όχι την άλλη που επίσης είναι εξαιρετική);

Η Βάσω έχει λόγο και άποψη σε αντίθεση με τους περισσότερους. Δεν είπα οτι είναι και η Κανέλη των Ιωαννίνων αλλά δε μας σπάει και τα νεύρα κάθε φορά που τη βλέπουμε! Οι άλλες... αξιοπρέπεια 0.     
"I'VE CROSSED AN OCEAN OF WINE TO FIND YOU..."
     - Απέραντος ο θάνατος δίχως μήνες κι αιώνες -
             Η ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #7 στις: Παρ 22 Ιαν 2010 18:58 »
Αλλου παει το θεμα...  8)
Ειπε η βασω καποια σωστα πραγματα, κονταροχτυπιουνται απο κατω γιωργης με μιχαλη απο ερωτα  ::) γι΄αυτην(αυτος ο βηχας και τα λεφτα δεν κρυβονται παληκαρια), αλλα οχι να μου λετε κακιες και για την... Σταη των Ιωαννινων  :P
Στο μεταξυ ο καλα απ' οτι δηλωνει πληροφορημενος στα τοπικα θεματα μιχαλης, μηπως ξερει και αν καποια απο αυτες ειναι και.. ο υδραυλικος της ΔΕΥΑΙ που λεγανε  ;)
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος deceiver

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.224
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #8 στις: Παρ 22 Ιαν 2010 19:05 »
Η Βίλιαν , λόγω ονόματος, δε θα έκανε μεγάλη καριέρα στην Κύπρο????
ΓΙΑΝΝΕΝΑΡΑ ΜΗ ΜΑΣ ΛΥΠΑΣΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Mikkael_Sin

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.158
  • ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ;
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #9 στις: Παρ 22 Ιαν 2010 19:15 »
Έλα ρε τώρα να πούμε! Όχι κι έρωτα... μην τρελαθούμε κιόλας (για το Γιώργη δεν ξέρω). Είμαι ενημερωμένος αλλά όχι... κυπατζής! Δεν ξέρω ποιος είναι ο "υδραυλικός", πέρα από Σκόκο. Πάντως πρέπει να έχει πολλούς... φίλους υδραυλικούς  ::)

Η Βίλλιαν θα έκανε καριέρα παΝΤΟΥ deceiverά κι όχι μόνο λόγω ονόματος.
"I'VE CROSSED AN OCEAN OF WINE TO FIND YOU..."
     - Απέραντος ο θάνατος δίχως μήνες κι αιώνες -
             Η ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος RASTA

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.384
    • Προφίλ
" Ανυποχώρητος: σημαίνει να είναι το κεφάλι σου μέσα στο στόμα του λύκου κι εσύ να του λες άντε γαμήσου... "

Fidel Castro

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #11 στις: Δευ 25 Ιαν 2010 01:41 »
Παράθεση
Πρώτη φορά είδα το γήπεδο του ΠΑΣ το ΑΠΕΙΡΩΤΑΝ και δεν το γνώρισα!!!

Ρε λέω εγκεφαλικό έπαθα λέτε να βλέπω όνειρο ότι είμαι στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Αθλητική Γνώμη Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2010

Πρώτη φορά είδα το γήπεδο του ΠΑΣ το ΑΠΕΙΡΩΤΑΝ και δεν το γνώρισα!!! Ρε λέω εγκεφαλικό έπαθα λέτε να βλέπω όνειρο ότι είμαι στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Έχω από μικρό παιδάκι στο γήπεδο τέτοιο χουνέρι δεν μου έχει συμβεί. Έχει δίκιο ο Τζιαφάς που πάει ΜΟΝΟ στα εκτός έδρας παιχνίδια. Δεν μπορώ σχολιανέ στα εντός, μου την σπάνε, φάτσες και συμπεριφορές, μαζί με την γκρίνια είναι ένα κοκτέιλ που δεν το αντέχω!! Έτσι μου λέει ο Γιώργος Τζιαφάς και ο σχολιανός γονατίζει κάτω από τα γέλια!!!

Πάντα οι φίλοι του ΠΑΣ τα παλιά χρόνια, όλες τις ομάδες που έρχονταν εδώ, τους είχα μια χαψιά… Τώρα αλλάζουν τα πράγματα. Τώρα σου παίρνουν την κερκίδα, σε πηδούν στο χορτάρι, κάνουν πορεία στην πόλη, μπροστά στο γήπεδο, και τους λες αδέλφια μας ε! Όχι ρε γαμώτο πάει πολύ. Είναι τρέλα με πιάνει αμόκ. Η παλιά 7 που είναι; Άιντε ώρε ας ξεθάψουμε τις αναμνήσεις μας ας πάρουμς τις κουρελιασμένες αλλά ένδοξες σημαίες του «Άγιαξ» και ας μας φωνάζουμε με όλη την δύναμη της ψυχής μας ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ, κουφάλες του κερατά!!! Για 10 ψωροχιλιαδες πατούν πάνω στην ένδοξη ιστορία του ΠΑΣ !!! Φίλοι μου παλιοί ας, πάρουμε πρωτοβουλίες ας μπούμε μπροστά, να σταματήσει η ξεφτίλα, μέχρις εδώ !!!

Αντέδρασαν μερικοί φίλαθλοι, με λάθος τρόπο, ο Σχολιανός τους έχει στη ψυχή του. Ναι ρε μ’ αυτούς είμαι, με τους  ελάχιστους, που αντέδρασαν, όχι με τις κοτούλες, τους «φίλους» και τους κολλητούς!!! Και τα αδέλφια μας.

Όσο για τους υπεύθυνους τι να γράψω απλά έπεσαν για άλλη μια φορά οι μάσκες. Οι ΑΠΕΙ-ΡΩΤΑΝ έκαναν όλο το γήπεδο να μείνει μ’ ανοιχτό το στόμα. Υπάρχει μια διαφορά φίλοι μου. Αυτοί αγαπούν, έτσι για την αγάπη. Όχι δεν εξαργυρώνουν κάτι την αγάπη τους για την ομάδα την υπογράφουν όχι σε επιταγές, αλλά με το αίμα της καρδιά τους.

Δεν μ’ αρέσει ο ΠΑΣ να είναι κακομοίρης. Όχι φίλοι μου, ο σχολιανός ποδοσφαιρικά δεν μεγάλωσε έτσι… με ποδοσφαιρική κακομοιριά; Όχι αυτό που βλέπω στο γήπεδο δεν είναι η ομάδα μου, είναι κάτι άλλο… ΟΧΙ δεν είναι ο ΠΑΣ αυτό το έκτρωμα δεν είναι ο συνεχιστής της τρισένδοξης ιστορίας του «Άγιαξ της Ηπείρου. Ντροπή ρε «ρουφιάνοι» του κερατά ντροπή!!

Το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο στο χορτάρι, είναι παντού στην κερκίδα στο δρόμο στα μαγαζιά στη ζωή… Δεν έχω τίποτα με τους παίχτες και τον προπονητής τόσο ξέρουν, τόσο μπορούν, κανένα πρόβλημα… Άλλα με ενοχλούν τα άλλα είναι τα σοβαρά…

Είχα έναν έντονο διάλογο με έναν καλό παλιό μου φίλο. Του είπα πολλά, έχασα τον ύπνο μου από την στεναχώρια, πάει κι αυτός. Εξάλλου μου το είπε στο τηλέφωνο. «Είσαι πεθαμένος» μου είπε, εντάξει ρε παλιέ μου φίλε πεθαμένος, είμαι, αλλά είμαι ζεστός!!! ακόμη. Ένα μόνο έχω να του γράψω, «Όταν το τέρας δεν μας ενοχλεί, αρχίζει να μας μοιάζει !!! ΤΕΛΟΣ

Τόσο μίσος!!! Ανάμεσα στους οπαδούς μας, δεν το περίμενα απίστευτα… Μα φίλοι μου δεν πρέπει να μας ενώνει ο ΠΑΣ;… Δεν ξέρω μένω άφωνος, δεν μπορώ να παρακολουθήσω τις εξελίξεις. Ποιος καλλιεργεί τόσο μίσος; Ποιος κάνει τους νεαρούς φίλους του ΠΑΣ «πολεμιστές»; Φίλοι μου είναι σοβαρές και δυσάρεστες οι εξελίξεις και βγαίνουν μέσα από το ποδόσφαιρο!!!

Τα γράφει ο Διόνυσος Σολωμός, ο εθνικός ποιητής μας στον Ύπνο εις την Ελευθερίαν στο στίχο 144.

 Η διχόνοια που βαστάει

Ένα σκήπτρο η θολερή

Καθενός χαμογελάει

Παρ’ τα λέγοντας και συ.

Αυτό το σκήπτρο ο σχολιανός δεν θα το πάρει…Όμως θα κάνει αγώνα για να λυθούν προβλήματα που ταλανίζουν, τους οπαδούς μας χρόνια τώρα.

Διοίκηση –ποδοσφαιριστές τεχνικό τημ, δημοσιογράφοι, φίλαθλοι

Αυτό είναι μια ποδοσφαιρική ομάδα.

Η διοίκηση στην οργάνωση και στον προγραμματισμό.

Οι παίχτες και ο προπονητής στο χορτάρι.

Οι δημοσιογράφοι, στα γραφτά και στα σχόλια τους. Στην ενημέρωση.

Οι φίλαθλοι στην κερκίδα.

Όταν ένα κομμάτι απ’ αυτά δεν πάει καλά, όλο το οικοδόμημα, είναι σαθρό.

Στον ΠΑΣ υπάρχουν πολλά καυτά προβλήματα. Ποιος θα δώσει λύση;

Οι δημοσιογράφοι; Όχι. Οι Φίλαθλοι; Όχι ποιος; ΕΝΑΣ. Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ.

Δεν πρέπει να ξεχνά κανείς, ότι ο ΠΑΣ έχει μια σοβαρή κρίση 20 ετών (κάνει μια καλή χρονιά) και ξυπνά μετά από 5 χρόνια… Είναι δύσκολη ομάδα ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ και πρακτικά και θεωρητικά.

Όλα τα προβλήματα για να βρουν λύσεις, ένα γιατρικό, υπάρχει Σοβαρή Διοίκηση, με γνώση-υπομονή και χρήμα. Αν δεν υπάρχει τέτοια…επιβιώνουν τα τρωκτικά που τρώνε τις σάρκες της ομάδας, και φυσικά αυτή καταρρέει σαν χάρτινος πύργος.

Με τον Άρη ο κόμπος έφτασε στο χτένι. Οι φίλαθλα τους ΠΑΣ «χτυπήθηκαν» στην καρδιά. Ήλθε μια άλλη ομάδα, και σου είπε, ότι σήμερα εγώ είμαι το αφεντικό στο σπίτι σου. Θα φάω, θα ρουφήξω, θα σε… .ω!!! και θα φύγω!!! Και εσύ έγινες κουτούλα και είπες, μα αυτοί είναι  αδέλφια μας!!! Ε! Όχι ρε μάγκες κι έτσι. Ο Γιαννιώτης φίλαθλος είναι σε απίστευτο θυμό … Και δεν ξέρει σε ποιόν να ξεσπάσει. Αν δεν λυθεί αυτό το ζήτημα …θα σας έχει …σε λίγο καιρό στα ακίνητα…

Αυτή κι αν δεν ήταν ΗΤΤΑ. «Έσπασε» την ψυχή… Την ιστορία, τα πάντα. Και μερικοί λένε με τον ποιο επίσημο τρόπο ότι αυτοί… είναι αδέλφια μας!!! Μωρέ μπράβο.

Σας έγραφα παλιά για τους ρόλους των Δημάρχων και των Νομαρχών στο ποδόσφαιρο. Είναι να γελά κανείς. Λογικές του ’70 σε ομάδες δεύτερης και τρίτης Εθνικής.

Ο Νομάρχης του Νομού κοινοποίησε επιστολή στον Γ.Γ.Α. κ. Μπιταξή στους βουλευτές του νομού, και στον αντιπρόεδρο της Βουλής Βαγγέλη Αργύρη!!

- Θέλω να σας γνωρίσω ότι η πόλη και ο Νομός Ιωαννίνων είναι ανάστατοι εξαιτίας της απαράδεκτης διαιτησίας του ποδοσφαιρικού αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης Θεσσαλονίκης.

Με λύπη μας διαπιστώνουμε ότι η ομάδα της Ηπείρου δεν αντιμετωπίζεται ισότιμα από τα όργανα της Διαιτησίας.

 Σας θυμίζουμε ότι ο ΠΑΣ είναι η μοναδική ομάδα στην Ελλάδα επί της οποίας κατά το παρελθόν εξαντλήθηκε η αυστηρότητα για οικονομικές υποχρεώσεις της, οδηγήθηκε στον υποβιβασμό και στην ουσιαστική διάλυσή της εν αντιθέσει με άλλες ΠΑΕ που έτυχαν σε πολλαπλές περιπτώσεις, την προστασία της Ελληνικής Πολιτείας. Επανάληψη της ιστορίας με φυσικό αυτουργό τη διαιτησία δεν πρόκειται να το επιτρέψουμε!!!

Αυτά λέει σε γενικές γραμμές ο Νομάρχης μας. Δεν θα επιτρέψει ο Νομάρχης μας την επανάληψη της ιστορίας!! Τώρα είμαι ήσυχος!!

Ο ΠΑΣ φίλε Νομάρχη είναι στην Σούπερ Λίγκα πια, αυτές οι λογικές δεν υπάρχουν πια. Έχουν μείνει στην ιστορία στις δεκαετίες του ‘60 και του ’70.

Με την ευκαιρία κάνε …μια επιστολή στον Πλατινί, δεν ξέρεις καμιά φορά σε καλό μπορεί να μας βγει!!

Φίλε Νομάρχη μόνο διαιτησία σε κακή κατάσταση είδες την περασμένη Κυριακή στο «Ζωσιμάδες»; Τίποτα άλλο; Μια ερώτηση απλά κάνω. Έχεις να απαντήσεις κάτι;

Με το Νομάρχη, τον Δήμαρχο και τον Δήμαρχο Τύμφης θα παλέψει ο ΠΑΣ Γιάννινα την παραμονή, στην Σούπερ Λίγκα;

Κλασσικές συνταγές δεύτερης Εθνικής. Αυτά με κάνουν και πονώ αυτά με κάνουν και κλαίω. Ακόμη δεν κατάλαβαν μερικοί σε ποια κατηγορία είναι ο ΠΑΣ Γιάννινα, ακόμη.

Επίσης δεν κατάλαβα την καταγγελία Χριστοβασίλη. Ποιοι είναι οι νοσταλγοί; Δεν την κατάλαβα. Μπροστά πάει η ζωή, εξάλλου γιατί να υπάρχει φόβος προς τα πίσω; Δεν κατάλαβα ακόμη το νόημα αυτής της επιστολής.

Όσο για τον παπά και τον Δεσπότη, αυτή κι αν δεν ήταν για γέλια. Γραφικότητες άσχετων ανθρώπων σε σοβαρά πόστα.

Μετά την απίστευτη στεναχώρια, ήλθε η πρόκριση στο κύπελο. Έδωσαν ένα μήνυμα οι παίχτες και ο καπετάνιος τους. Δήλωσαν, ότι είναι όρθιοι… Υπάρχουν, και δίνουν τις μάχες τους. Καλό αυτό. Μια καλή – δυνατή στιγμή μέσα στο χάρος και στην ντροπή της περασμένης Κυριακής.

Έχω την άποψη ότι την μεγάλη μάχη θα την δώσουν οι παίχτες και ο προπονητής. Αυτός είναι ο Αναστόπουλος. Με τα τόξα και τα ακόντια ξέρει και δίνει μάχες… Όλα τα άλλα τα αφήνουμε στην άκρη… Γκρίνιες, διαφωνίες όλα στην άκρη…

Στις μάχες θα πάμε με ψηλά το κεφάλι κι όχι μελαγχολικοί και αγχωμένοι. Υπάρχουν μερικοί που βλέπουν τα πάντα μαύρα… Και αμαρτία δεν έχουν. Γιατί βλέπουν ψυχρά τα δεδομένα και την πραγματικότητα. Δεν πειράζει. Ο αγώνας θα γίνει με… τόξα και ακόντια δεν πειράζει, ο ΠΑΣ όμως είναι ΠΑΣ… Και στις τάξεις του υπάρχουν γενναίοι και τρελοί, μ’ αυτούς θα πορευτούμε και ότι βγει…

Όσο για μερικούς «μαυραγορίτες» και μανδαρίνους, όλη η φίλαθλη κοινωνία ας τους βάλει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Αρκετά πια, ροκάνισαν τα σπλάχνα της ομάδας. Στην άκρη μια για ΠΑΝΤΑ.

Φίλοι μου δύσκολοι καιροί… Τώρα στα ζόρικα θα περπατήσουν οι ζόρικοι. Οι άλλοι ας πάνε για σκι στο Μέτσοβο και στην Βασιλίτσα… Ας καθίσουν στους δέκτες των τηλεοράσεων να δουν τους σύγχρονους Σουλιώτες, στις μεγάλες μάχες. Κι αν όλα χαθούν; Θα το τινάξουμε στον αέρα, για άλλη μια φορά το Κούγκι!!! μαζί με τους καλογέρους.

Σας χαιρετώ με αγάπη και σεβασμό

Σχολιανός

Υ.Γ. ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΕΙΡΟΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.435
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #12 στις: Δευ 25 Ιαν 2010 04:34 »
γραφει μεταξυ αλλων (ας μη τα χαρακτηρισω) ο φωτεινος του πνευματος παντογνωστης-φωστηρας-δημοσιογραφος-συνδεσμιτης καρυτσας-striker στην αθλητικη γνωμη της 24/01/2010



Παράθεση
Χρειάζεται βέβαια ηρεμία και από τον κόσμο που είναι καιρός πλέον να γεμίζει και τα πέταλα. Δέκα χρόνια έχει η ομάδα να δει την μεγάλη κατηγορία…δεν υπάρχει δικαιολογία για όσους ασχολούνται με τον ΠΑΣ αλλά δεν πηγαίνουν στο γήπεδο, λέγοντας τα «δικά τους» σαν προφάσεις .
 

εδω εσυ μας ειπες οτι υπαρχουν εισητηρια διαρκειας για το πεταλο.(ασχετα ομως που δεν μας ειπες που τα πουλανε).και βρηκες να πεις τωρα μετα απο τοσο καιρο οτι ο κοσμακης λεει ''τα δικα του'' για να μη πηγαινει στο γηπεδο?αυτη τη διαπιστωση εκανες ρε φωστηρα?οτι δε παει ο κοσμος στα πεταλα επειδη απλα εχει ''τα δικα του''?πως τα βλεπεις ρε μεγαλε ολα τοσο ευκολα?ποσο υποτιμας τον κοσμο ρε φωτεινε παντογνωστη?
εισαι με τα καλα σου???

ε λοιπον θα σου πω μια μεγαλη αληθεια και δεν ξερω πως θα το παρεις.ειληκρινα δε ξερω πως θα αντιδρασεις και πως θα εισαι μετα απο αυτο αλλα θα παρω το ρισκο να στο πω.

λοιπον...........ταρατατζουμ..... .ταρατατζουμ..........κυριε μεγαλε φωστηρα μας.........

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΒΓΕΙ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΤΑΛΟ(ουτε ενα).δεν ξερω τι σου ειχανε πει οταν εγραφες εκεινα τα συγκλονιστικα αρθρα αλλα δεν εχει βγει ουτε ενα!ουτε μισο!

το πρωτο ηταν αυτο που ηθελα να τονισω.τα δυο επομενα που θελω να τονισω ειναι απλα και θα τα καταλαβεις αμεσως.λοιπον........


1)στο κατω πεταλο πανε οι φιλοξενουμενοι

2)το εισητηριο στο πεταλο μας ειχε μεχρι πριν μερικες αγωνιστικες 25 ευρω.μεχρι που φτασανε στο απολυτα εξευτελιστικο σημειο τους και ντραπηκαν και το πηγαν 15 ευρω!

αντε καληνυχτα τωρα και μη νοιωθεις πλεον ξεχωριστος επειδη ξερεις που πουλενα διαεκειας για το πεταλο!!

σε δουλευανε!!!!!!!!!!
ΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...ΣΕΙΡΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ Η ΝΤΡΟΠΗ  !

Αποσυνδεδεμένος Mikkael_Sin

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.158
  • ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ;
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #13 στις: Τρι 26 Ιαν 2010 16:28 »
Παράθεση
Τα γράφει ο Διόνυσος Σολωμός, ο εθνικός ποιητής μας στον Ύπνο εις την Ελευθερίαν

 ::)

Έλα ρε Μπιλ τώρα να πούμε...

Καληνύχτα ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ  :) Κι αύριο μέρα είναι.


Υ.Γ. Κερδίστε τη Λάρισα.

"I'VE CROSSED AN OCEAN OF WINE TO FIND YOU..."
     - Απέραντος ο θάνατος δίχως μήνες κι αιώνες -
             Η ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος tauri_7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 531
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #14 στις: Τρι 26 Ιαν 2010 17:31 »
Αλλου παει το θεμα...  8)
Ειπε η βασω καποια σωστα πραγματα, κονταροχτυπιουνται απο κατω γιωργης με μιχαλη απο ερωτα  ::) γι΄αυτην(αυτος ο βηχας και τα λεφτα δεν κρυβονται παληκαρια), αλλα οχι να μου λετε κακιες και για την... Σταη των Ιωαννινων  :P
Στο μεταξυ ο καλα απ' οτι δηλωνει πληροφορημενος στα τοπικα θεματα μιχαλης, μηπως ξερει και αν καποια απο αυτες ειναι και.. ο υδραυλικος της ΔΕΥΑΙ που λεγανε  ;)

Η Ξανθιά Βίλιαν - λέγε με Έλη Στάη των Ιωαννίνων - είναι ο υδραυλικός της ΔΕΥΑΙ. Και γαμώ τσ υδραυλικούς μιλάμε... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος CPAS1

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #15 στις: Τετ 03 Φεβ 2010 19:48 »
Και ένα ενδιαφέρον άρθρο
http://www.exedrasports.gr/default.aspx?pid=78&cid=90&aid=53062
Βασίλης Σαμπράκος από τη σημερινή Εξέδρα.


Αποσυνδεδεμένος GIWRGAKIS99

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 491
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #16 στις: Τετ 03 Φεβ 2010 19:50 »
Παράθεση
Πριν από τρία χρόνια ήταν ο Ολυμπιακός που μάθαινε από πρώτο χέρι ότι ο ΠΑΣ δεν αστειεύεται και έμεινε εκτός Κυπέλλου. Αυτή τη φορά ήταν ο ΠΑΟΚ! Και μάλιστα με τρόπο εμφατικό. Το τελικό 4-0 και η εμφάνιση-«ναυάγιο» του ΠΑΟΚ σηκώνουν πραγματικά μεγάλη κουβέντα. Αλλά πριν από το «δικέφαλο» θέλω να σας γράψω κάτι για τα Γιάννενα. Καμιά σχέση δεν έχω με την περιοχή, ποτέ δεν έζησα στην πανέμορφη αυτή πόλη. Αλλά τη συγκεκριμένη ομάδα την έχω στην καρδιά μου, όπως νομίζω κάθε άνθρωπος που αγαπάει την μπαλίτσα. Μια φορά να πας στην πόλη και να δεις πώς αγαπάνε τον «Αγιαξ της Ηπείρου» και το ποδόσφαιρο, μια φορά να δεις την αγωνία τους για την ομάδα, καταλαβαίνεις ότι κάπως έτσι έπρεπε να είναι όλοι οι φίλαθλοι στην Ελλάδα. Και προσέξτε. Οι άνθρωποι είναι «ΠΑΣ Γιάννινα».

Οχι «ΠΑΣ και Ολυμπιακός» ή «ΠΑΣ και Παναθηναϊκός». Είναι «ΠΑΣ» και τα μυαλά στα... μίξερ. Οχι όμως με τρόπο χουλιγκανικό. Ξέρουν να φιλοξενούν και να φέρονται πολιτισμένα και κάνουν το πάθος τους για την ομάδα ατμόσφαιρα... Ρίο και όχι ατμόσφαιρα Βιετνάμ. Με τα χρόνια να περνάνε έτσι ο ΠΑΣ έχει γίνει μια από τις ελάχιστες ομάδες της περιφέρειας (ίσως είναι και η εστεμμένη Λάρισα σε αυτή την κατηγορία) που σέβεται τόσο τη φανέλα της και δεν καταλαβαίνει ούτε από ΠΟΚ ούτε από... ΠΑΟΚ, όπως αποδείχθηκε χθες...

Για τον ΠΑΟΚ τώρα τι να πεις. Η νίκη στο Φάληρο αντί να λειτουργήσει ως αφετηρία καλών φαίνεται ότι απελευθέρωσε άλλες δυνάμεις. Ανθρωποι από τη διοίκηση που έτρεξαν να καρπωθούν το μεγάλο διπλό (λες και ήταν πρωτάθλημα έκαναν), τσακωμοί, διχόνοια, τριμελής επιτροπή διεκδίκησης χρημάτων και άλλα τέτοια. Ενα κλίμα διχασμού και νοσηρότητας που έκανε όσους φωνάξαμε ότι αυτός ο ΠΑΟΚ μπορεί το κάτι παραπάνω να το ξανασκεφτούμε...

Και το χαστούκι από τα Γιάννενα, ο αποκλεισμός και συνάμα η συντριβή έχουν προκαλέσει οργή στον κόσμο του ΠΑΟΚ ακριβώς γι’ αυτό. Διότι ήταν συνέπεια της ατμόσφαιρας. Και το αστείο θα έιναι να χρεώσει κάποιος αυτή την τεσσάρα στον Σάντος...

Η ώρα του «Αναστό»!

Είναι από τους πιο καταρτισμένους τεχνικά προπονητές. Είναι θρύλος του ελληνικού ποδοσφαίρου και υπήρξε από τους κορυφαίους κανονιέρηδες του Ολυμπιακού. Είναι ένας από τους πιονέρους του ελληνικού ποδοσφαίρου, αφού την εποχή που πήγε στην Ιταλία και το Καμπιονάτο για να βάλει τα πράσινα της Αβελίνο (που καθόλου δεν του άρεσαν) ελάχιστοι Ελληνες μπορούσαν να παίξουν στο εξωτερικό! Και ακόμα πιο ελάχιστοι έπαιζαν. Εχει όμως ένα μεγάλο μειονέκτημα. Δεν έχει «φίλους» στα ΜΜΕ και κάποιοι που κάνουν το φίλο του τον κονταίνουν με πλακίτσες και γραφικότητες. Ο Νίκος Αναστόπουλος είναι μια τεράστια μορφή του ελληνικού ποδοσφαίρου και είναι τυχερός που έχει την Ιθάκη του (τα Γιάννενα). Εκεί που τον τιμάνε και τον πιστεύουν. Και εκείνος το ανταποδίδει φτιάχνοντας μια ομάδα που κάνει περήφανη την Ηπειρο. Ο «αλενατόρε» αξίζει περισσότερο σεβασμό και στα Γιάννενα τον έχει και γι’ αυτό περνάει καλά εκεί και δουλεύει καλά. Και δεν είναι τυχαίο ότι έχει ήδη κερδίσει τους παίκτες... Ακόμα και η νίκη με 4-0 χθες πρέπει να πιστωθεί σε μεγάλο βαθμό στον Αναστόπουλο. Διότι ήταν νίκη «ψυχολογίας». Και εκεί που ο ΠΑΟΚ είχε γίνει μπάχαλο στα αποδυτήρια από τους συνδικαλιστές Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο και Κοντρέρας, οι παίκτες του ΠΑΣ είχαν μετατραπεί από τον Αναστόπουλο σε μια (και μάλιστα σιδερένια) γροθιά...

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid=15096&subid=2&pubid=7138170

Αποσυνδεδεμένος pastakis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 4.908
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #17 στις: Τετ 03 Φεβ 2010 19:56 »
Αλλο ενα αφιερωμα απο τον Αλεξη Σπυροπουλο
Τα Γιάννενα προκρίθηκαν, ακριβώς όπως λατρεύει να κερδίζει (η ομάδα του) ο οπαδός: Στο πάθος. Στη φλόγα. Περισσότερο από όσο στην μπάλα. Και ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε, πάλι, ακριβώς έτσι. Οπως μισεί να χάνει (η ομάδα του) ο οπαδός. Στην επιθυμία. Στην αυτοθυσία. Εβλεπες, και νόμιζες πως κάποιος, πριν, είχε πει στους παίκτες του ΠΑΣ πως αυτό ήταν το τελευταίο ματς της ζωής τους.

Εβλεπες, επίσης, και καταλάβαινες πως για τους παίκτες του Δικεφάλου, από καθαρό έλλειμμα ταπεινότητας, ήταν «ακόμη ένα ματς» στη ροή της σεζόν. Ο Βιτόλο κι ο Γκαρσία παίρνουν κίτρινες κάρτες επειδή καμικάζι τους πίεσαν στο λαρύγγι, τους έκλεψαν την μπάλα με ορμή, κι ύστερα απέμειναν να τραβούν απεγνωσμένα φανέλες. Αρκεί, νομίζω.

Νόμος Μέρφι. Ο,τι αρχίζει άσχημα, τελειώνει ακόμη χειρότερα. Αν ο ΠΑΟΚ έφαγε το τυράκι ότι ο ΠΑΣ παίζει με μισό-βασικούς, αυτό θα ήταν πελώρια αφέλεια. Ποια είναι η τρομερή διαφορά ουσίας, να την καταλάβω και εγώ, να παίζει αριστερός μπακ ο Βάντερσον από το να παίζει ο Κανακούδης; Να παίζει στο πλάι ο Σίσιτς ή να παίζει ο Ντιμπάλα; Στην κορυφή ο Σαϊτιώτης ή στην κορυφή ο Μπακαγιόκο; Στη μέση ο Μενδρινός ή στη μέση ο Ρόβας;
Μολονότι είμαστε γενικώς εθισμένοι στο παραποδοσφαιρικό χούι, πιο πολύ να ρωτάμε ποιοι λείπουν και λιγότερο ποιοι... παίζουν, εξακολουθώ να μην ψήνομαι ότι ο ΠΑΟΚ την πάτησε από αυτό. Από το «ρεπορτάζ ΠΑΣ», δηλαδή, στις εφημερίδες και στα ραδιόφωνα!

Απεναντίας, είμαι 100% πεπεισμένος ότι ο ΠΑΟΚ την πάτησε εκεί που ο ΠΑΣ τον καταπάτησε και τον παράχωσε. Στο τερέν. Ο ΠΑΣ χρησιμοποιεί αυτό το τερέν ως συνειδητό όπλο. Δεν είναι δική μου αυθαίρετη εκτίμηση, ήταν η ευθεία δήλωση του Ηλία Κώτσιου το περασμένο Σάββατο μετά το 2-0 επί της ΑΕΛ. «Ξέραμε ότι ο ποδοσφαιριστής που είναι το βαρόμετρό τους, ο Τουμέρ, δεν θα μπορούσε να παίξει στη λάσπη». Ντε-κλα-ρέ. Το ήξεραν και χθες.

Εκείνος που φάνηκε, από τις επιλογές στελέχωσης της ενδεκάδας, πως δεν το ήξερε, ήταν ο ΠΑΟΚ. Ο Φερνάντο Σάντος ετοίμασε την ομάδα όπως θα την ετοίμαζε για ένα νορμάλ αγώνα κάποιο ηλιόλουστο απόγευμα στο πιο αψεγάδιαστο χορτάρι. Την πήγε Θεσσαλονίκη - Γιάννενα... με δυο παπούτσια πάνινα!

Καλώς ή κακώς, μέρος του σκάουτινγκ είναι και αυτό. Οι συνθήκες της αναμέτρησης. Βαθμός πρόβλεψης, εδώ, μηδέν. Να πας από τον άξονα, κολλούσες στον βούρκο. Κατοχή και κυκλοφορία για ανάπτυξη, το πιο σύντομο ανέκδοτο της ημέρας. Να πας εναλλακτικά από τις άκρες, όπου είχε πιο πολύ χορτάρι αντί χώμα, γλιστρούσες. Να πας από τον αέρα, κάποια στιγμή το αντιλήφθηκαν και «πήγαν». Οταν πήγαν, ο Παπάζογλου έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τι έμενε; Οι σώμα με σώμα κόντρες, τα τρεξίματα, η καρδιά, κι όποιος αντέξει να επιβιώσει. Το σκηνικό έφερε στο ματς τον Μουσλίμοβιτς και το 4-4-2, περισσότερο από όσο τα έφερε το σκορ αυτό καθαυτό, το 2-0, την ώρα που ο Πορτογάλος από τον πάγκο αναθεώρησε όλα τα δεδομένα.

Καλώς ή κακώς, λοιπόν; Καλώς, ή κακώς, κρίνονται αγώνες από το ποιος είναι καλύτερα προετοιμασμένος να κυλιστεί σε φυσικό περιβάλλον για τα συμπαθή γουρουνάκια; Δεν έχω τη μία σαφή απάντηση. Πανιώνιος - Ολυμπιακός, την Κυριακή, έπαιξαν στον καλύτερο αγωνιστικό χώρο της Σούπερ Λίγκας και ό,τι έπαιξαν ήταν για να επέμβει το Ινστιτούτο Προστασίας Καταναλωτή. ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ έπαιξαν στον χειρότερο αγωνιστικό χώρο της Σούπερ Λίγκας και βγήκε epic από εκείνα με τα οποία μεγαλώσαμε. «Ασπρόμαυρη» Αγγλία των 70G! Την εποχή που το «Στάμφορντ Μπριτζ» και το «Ολντ Τράφορντ» ήταν, σχεδόν όλη τη χρονιά, όπως οι σημερινοί «Ζωσιμάδες»...
exedrasports.gr

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #18 στις: Τετ 03 Φεβ 2010 22:18 »
Διαβαζα τα αθρα κι εδω και σε αλλα τοπικ και συγκρινετε τωρα τι λενε σπυροπουλοι, σαμπρακοι, καρπετοπουλοι, καραπαπαδες και λοιποι, σε αντικαταβολη με το τι λενε ανθρωποι του ποδοσφαιρου τυπου Παμποροκυταριτιδη-Γκαγκατσογκαγκστεριδη...

Νεοι Αγωνες

Παράθεση
Χριστοβασίλης σε Παμπορίδη: «Ήσουν ο πιανίστας στον Τιτανικό που βούλιαζε»!!!
 
Τουλάχιστον προκλητική χαρακτηρίζεται η διαιτησία του Παμπορίδη στον αγώνα του ΠΑΣ Γιάννινα με τον ΠΑΟΚ. Μια διαιτησία-δεκανίκι για τον «Δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος δεν το εκμεταλλεύτηκε ούτε αυτό για να διασωθεί.

Ο Παμπορίδης κατάφερε και κιτρίνισε τη μισή ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα, τη στιγμή που συνεχώς βρισκόταν στην επίθεση, ενώ χαρίστηκε στο 20ο λεπτό σε καθαρή δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο. Είναι η 2η φορά που χαρίζεται σε αντίπαλο του ΠΑΣ Γιάννινα μέσα σε λίγες μέρες, αφού ο Κιλκίσιος ρέφερι δεν είχε αποβάλει τον Καφέ στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, με τις γνωστές συνέπειες για τους «κυανόλευκους». Βέβαια έκανε κι άλλες «ομορφιές» σφυρίζοντας ανάποδα φάουλ ή βλέποντας μόνο τα φάουλ των παικτών του ΠΑΣ Γιάννινα και φυσικά απέβαλε πολύ εύκολα από τον πάγκο τον Νίκο Αναστόπουλο, ενώ 5 λεπτά αργότερα χαρίστηκε στον Φερνάντο Σάντος που έκανε ακριβώς το ίδιο.

Τα σφυρίγματα του Παμπορίδη προκάλεσαν την οργή του Χριστοβασίλη που στο τέλος πήγε στα αποδυτήρια και είπε στον διαιτητή: «Συγχαρητήρια, ήσουν ο πιανίστας στον Τιτανικό που βούλιαζε» αφήνοντας σαφέστατη αιχμή ότι το καράβι του ΠΑΟΚ έμπαζε νερά κι εκείνος προσπαθούσε να απαλύνει τον πόνο του Σάντος και των παικτών που περνούσαν το δικό τους δράμα.

Η απάντηση του Παμπορίδη στον Χριστοβασίλη ήταν «Σήκω φύγε, είσαι άσχετος με το ποδόσφαιρο», ενώ γενικότερα η στιχομυθία έγινε στον ενικό, γεγονός που ενόχλησε τους παριστάμενους συνεργάτες του προέδρου, Αγγελή και Βήττα, που αναρωτιόντουσαν αν θα μπορούσε να μιλήσει με το ίδιο ύφος στον Πατέρα ή οποιονδήποτε άλλον παράγοντα. Μάλιστα ο κ. Αγγελής δεν έμεινε στην «ενόχληση», αλλά πέρασε στην αντεπίθεση «σέρνοντας» ουκ ολίγα στον διαιτητή μέχρι τη στιγμή που μπήκε στο ταξί για να αναχωρήσει.

«Αρκετά ανεχόμαστε τους καμικάζι του Περλ Χάρμπορ», ήταν το σχόλιο του κ. Αγγελή στον SUPER FM, ο οποίος τόνισε ότι από εδώ και στο εξής ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν θα μένει σιωπηλός για τις εχθρικές διαιτησίες που αντιμετωπίζει, ενώ δεν ξέχασε να αναφερθεί και τον Κουκουλάκη, που στο ματς με την Λάρισα «έπνιξε» πεντακάθαρο πέναλτι στον Μιχαλόπουλο και έμμεσο φάουλ στον Κούσα όσο το αποτέλεσμα ήταν ακόμα στο 0-0.
...παρολο που ειναι οι τελευταιοι τροχοι της αμαξης και αναλωσιμα εργαλεια!

Κοιτατε  θρασος-υφος-τουπε που εχουν και αναλογιστειτε τι γινετε παραπανω απο αυτους, στα αφεντικα τους, που ειναι δις επι δις τα λεφτα, η εξουσια και η ''δοξα''...


Κι επειδη ως ΠΑΣ τα εχω και τα εχω ξαναφαει αυτα στη μαπα, ειναι στιγμες που ξερω πως θα ειναι...


Pinata feat Totem - Όταν θα σαλτάρω
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος pagouras83

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 947
    • Προφίλ
    • http://4.bp.blogspot.com/-1XCSOdv_LKg/UcNVHujz3sI/AAAAAAAAe-s/etdLVi6cSfk/s1600/pistepseto.net.gif
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #19 στις: Πεμ 04 Φεβ 2010 00:06 »
Παράθεση
Και οι τυφλοί είδαν το φως στα Γιάννενα

3/2/2010 4:27:58 μμ. Αυτό το άρθρο διαβάστηκε 5482 φορές.

Πιο πολύ και από το 4-0 του ΠΑΣ επί του ΠΑΟΚ αυτό που μου 'κανε εντύπωση ήταν η διαχείριση του ματς από τον Νίκο Αναστόπουλο. Ο ΠΑΣ ανοίγει το σκορ νωρίς, αλλά δεν διαφοροποιεί επ’ ουδενί την τακτική του, διατηρώντας  το πιεστικό 4-3-3, που απ' όσο θυμάμαι δεν ήταν από τα αγαπημένα συστήματα του κόουτς.

Του Αντώνη Καρπετόπουλου

Οταν έγινε το 2-0, βλέποντας το ανελέητο πρέσινγκ στον Βιτόλο, τον Γκαρσία και τον Φωτάκη ήμουν βέβαιος ότι ο ΠΑΟΚ θα κινδύνευε με πολλά. Ο Σάντος έχει το συνήθειο σ' αυτές τις περιπτώσεις να φορτώνει την επίθεση με παίκτες. Ο ΠΑΣ δεν του έδινε ούτε μέτρο. Με πιο πολλούς χώρους στη διάθεσή τους οι επιθετικοί των γηπεδούχων θα έκαναν πάρτι. Ετσι κι έγινε.

Το εντυπωσιακό στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι το σκορ, αλλά η μετάλλαξη του «Αναστό» που έφερε και τη μετάλλαξη του ΠΑΣ. Οταν πήγε στα Γιάννενα αναρωτιόμουν τι θα κάνει. Επειτα από πέντε ματς είναι προφανές ότι ο σκοπός αυτή τη φορά είναι να λύσουμε το χειρόφρενο της ομάδας και να τη βοηθήσουμε να γκαζώσει με τον ενθουσιασμό της. Τα θαύματα δεν γίνονται με διαχείριση, θέλουν πίστη. Και την πίστη τη δίνουν πιο πολύ κι από τις νίκες οι θρίαμβοι.   

Υποκρισία

Δεν θέλω να γράψω σε μια μέρα που και οι τυφλοί είδαν το φως πόσο καλός προπονητής είναι ο «Αναστό», γιατί έχω βαρεθεί να το λέω. Θέλω να γράψω πόσο αδικημένος είναι που βρίσκεται στην Ελλάδα, όπου η σοβαροφάνεια είναι συνώνυμο της σοβαρότητας και η υποκρισία αληθινός τρόπος ζωής. Στην Ελλάδα δεν έχει σημασία τι δουλειά κάνουν στην προπόνηση οι προπονητές, τι ποδόσφαιρο διδάσκουν, τι λένε γι' αυτούς οι παίκτες τους, ποια είναι η νοοτροπία τους.

Ολα αυτά είναι λεπτομέρειες και στην επιλογή τους το μόνο που μετρά είναι ο κανόνας του «φαίνεσθαι». Διάφοροι άνθρωποι που στη ζωή τους δεν έχουν κάνει το παραμικρό, που οι επιτυχίες τους έχουν να κάνουν σχεδόν αποκλειστικά με την ικανότητα του προέδρου «να προστατεύει τις επενδύσεις του», που σιωπούν όχι γιατί δεν γουστάρουν τα λόγια, αλλά γιατί δεν έχουν να πουν τίποτα πέραν από κοινοτυπίες, που αγαπάνε τον φακό της τηλεόρασης περισσότερο από το γήπεδο, έκαναν καριέρες, την ώρα που ο «Αναστό» πέρναγε τα μεσημέρια του στο Κολωνάκι. Το εξωφρενικό στην περίπτωση του «αλενατόρε» είναι ότι έζησε έναν εκτός λογικής αποκλεισμό από τους πάγκους, γιατί συμβαίνει να είναι αληθινός σε έναν κόσμο γεμάτο ψέματα.

Διοικητής

Χρόνια ολόκληρα ακούω διάφορους παράγοντες να λένε ότι ο «Αναστό» είναι ένας καλός διοικητής τον οποίο όλοι οι παίκτες αγαπάνε, ότι είναι καθαρός και εκτός κυκλωμάτων, ότι είναι καταρτισμένος και η δουλειά του στην προπόνηση άψογη. Και την ίδια στιγμή οι ίδιοι άνθρωποι αρνούνται να του δώσουν την ευκαιρία γιατί λένε ότι είναι άστατος χαρακτήρας,  κυκλοθυμικός, εσωστρεφής, ή ακόμη και τρελός. Και τρελό έχω ακούσει να τον λένε, μολονότι κοντά είκοσι χρόνια που τον ξέρω τις τρέλες που έχω δει από άλλους αυτός δεν τις έχει κάνει. Εκτός αν είναι τρέλα να παίρνεις το αεροπλάνο και να γυρνάς την Ευρώπη για να επιμορφώνεσαι.

Κουσούρια

Ποιο είναι το λάθος του «Αναστό» που δεν του συγχωρεί η παραγοντική Ελλάδα; Το λάθος του είναι ότι δεν έχει υπάρξει υποκριτής και δεν έκρυψε ποτέ κάτω από το χαλάκι τα κουσούρια του. Μιλάει χωρίς να στρογγυλεύει τα πράγματα και κατά καιρούς είναι αλήθεια ότι έχει πει πολλά και τρομερά. Οτι θα πεθάνει από έρωτα σαν τον Βαρθολομαίο. Οτι δεν γίνεται να πολεμάς τα μπαζούκα με νεροπίστολα. Οτι δεν γίνεται τα στραβά των άλλων να τα γράφουμε με κάτι γραμματάκια τόσα και τα δικά του να τα κάνουμε πρωτοσέλιδα. Ως περσόνα ο «Αναστό» δεν έχει μυστικά. Ξέρουμε ότι πίνει τον καφέ του στο Κολωνάκι κι εύκολα μπορεί να ρίξει μια σπόντα για τους άλλους προπονητές.

Οτι παίζει μπάλα στον Αγιο Κοσμά και είναι σε θέση να σκοτωθεί με τον Γεωργάτο για ένα πλάγιο άουτ. Οτι είχε ένα θυελλώδη έρωτα με μια κυρία που τον κυνηγούσε. Οτι γουστάρει τα Ζegna, τις ακριβές γραβάτες και τα ρολόγια. Η ερώτησή μου είναι γιατί όλα αυτά πρέπει απαραίτητα να σημαίνουν ότι δεν είναι καλός προπονητής και τι σχέση έχουν με τη δουλειά του. Μια φορά, πριν πάει στα Γιάννενα, ο Μάνθος Κολέμπας τον ρώτησε αν είναι παντρεμένος! «Γιατί; θα με παντρευτείς;», ήταν η απάντηση του «Αναστό». Ακόμα αναρωτιέμαι αν το να είσαι παντρεμένος είναι λόγος για να σε πάρουν προπονητή.

Θεός

Αν ο «Αναστό» ζούσε στη Δυτική Ευρώπη με την ίδια συμπεριφορά θα ήταν Θεός. Θα εκτιμούσαν τον αυθορμητισμό του, τη λεπτή ειρωνεία του, την τέχνη του να γίνεται κακός με συναδέρφους, δημοσιογράφους, μάνατζερ χωρίς να τους προσβάλλει. Κυρίως θα έβλεπαν ότι όλα αυτά δεν είναι παρά οι αποδείξεις του πάθους με το οποίο ζει το ποδόσφαιρο. Ολη αυτή η μανιώδης ασχολία με το ποδοσφαιρικό μας γίγνεσθαι δεν είναι «τρέλα», αλλά απόδειξη ότι ο «Αναστό» μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά πολύ καλά.

Γι' αυτή και μόνο ζει. Δεν αμφιβάλλω ότι θα την έκανε ευκολότερα αν έγλειφε τους προέδρους, αν παρίστανε στις τηλεοράσεις τον Ολυμπιακάρα, αν δούλευε με 3-4 συγκεκριμένους μάνατζερ κι όπου πήγαινε έκανε κι από οκτώ μεταγραφές. Αν όλα αυτά τα διάνθιζε και με λίγες αναφορές γεμάτες ξενόγλωσσους μοντέρνους ποδοσφαιρικούς όρους, θα λέγανε όλοι ότι εκτός από σπουδαίος προπονητής είναι και σχολιαστής επιπέδου, έτοιμος να διαλύσει στην κριτική τον Μουρίνιο!

Σεβασμός

Μην κολλάτε στο χθεσινό ματς: είναι ένα αριστούργημα και ως τέτοιο απαιτεί σεβασμό, όπως κάθε θαυμαστή εξαίρεση. Δείτε συνολικά τι γίνεται στα Γιάννενα από τη στιγμή που πήγε. Δείτε πώς μια ομάδα σβηστή, απονευρωμένη, κλινικά νεκρή αναστήθηκε και σκορπάει σε μια πόλη που αγαπάει την μπάλα και την ελπίδα ότι γίνονται θαύματα. Οποιος βλέπει στον πάγκο της έναν τρελό έχει δίκιο. Μόνο που αυτός ο τρελός, εκτός από παλικάρι, είναι ένας από τους λίγους αληθινούς ανθρώπους που κυκλοφορούν γύρω μας.

Αξιοπρέπεια

Είναι όμως τρομερή η μοίρα. Πριν από τέσσερα χρόνια, πάλι στον πάγκο του ΠΑΣ, ο «Αναστό» είχε κάνει μια συγκλονιστική πορεία στο Κύπελλο Ελλάδας, αποκλείοντας μεταξύ άλλων το Αιγάλεω και τον Ηρακλή. Δυο μέρες πριν από το ματς με τον Ολυμπιακό, με την ομάδα σε καταπληκτική κατάσταση, απολύθηκε και στον πάγκο κάθισε ο Παπακώστας. Προς τιμήν του, ο τελευταίος είχε πει ότι σε εκείνο το ματς είχε κάνει μόνο τη σύνθεση. Ο ΠΑΣ νίκησε τον Ολυμπιακό 2-0 και τον απέκλεισε λίγες μέρες αργότερα στο Καραϊσκάκη. Ο «Αναστό» είχε χάσει τότε την ευκαιρία να κάνει την Ελλάδα να παραμιλάει και το πέτυχε χθες. Οπως λέει και ο ίδιος, οι καλοί δεν χάνονται.

Είναι επίσης εντυπωσιακό το πώς τα Γιάννενα είναι γι' αυτόν η Γη της Επαγγελίας. Λένε ότι ανέστησε τον ΠΑΣ και είναι φανερό, όμως εγώ πιστεύω ότι και τα Γιάννενα ανέστησαν τον «Αναστό»: η πόλη, η εξέδρα, η ομάδα τού μεταλαμπάδευσαν σιγουριά, τον έχρισαν ηγέτη από την πρώτη στιγμή αναγνωρίζοντας το αναγκαίο της επιστροφής του. Τι ενώνει τον «Αναστό» με τον ΠΑΣ; Νομίζω η ίδια ακριβώς παρεξηγημένη εκτίμηση της σημαντικότητάς τους: ο «Αναστό» είναι ένας σημαντικός προπονητής γιατί έχει καταφέρει να αναστατώσει πολλές φορές το βουτηγμένο στο τέλμα ελληνικό ποδόσφαιρο και ο ΠΑΣ είναι μια σημαντική ομάδα για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Μια άλλη ομάδα με τον ΠΑΟΚ αντίπαλο και το πρωτάθλημα σε δεκαπέντε μέρες θα ξεκινούσε το νταραβέρι, θα έψαχνε τον μεσάζοντα να κάνει συζητήσεις για το τι μπορεί να γίνει και στα δυο ματς, θα προσδοκούσε οφέλη από έναν αποκλεισμό. Το ότι η ηθική του Θοδωρή Ζαγοράκη και των υπολοίπων στον ΠΑΟΚ δεν επιτρέπει τέτοιες κουβέντας είναι ένα δεδομένο. Το δεύτερο δεδομένο είναι ότι στα Γιάννενα η αξιοπρέπεια μετρά πιο πολύ από τις παραμονές και οι θρίαμβοι που περνούν στην ιστορία πιο πολύ από τα «δώρα». Ο ΠΑΣ έχει κάτι που σπανίζει· αξιοπρέπεια. Αυτή μετρά στις μέρες μας πιο πολύ από όσο όλοι οι τίτλοι της γης….   
   
Καταπληκτικό άρθρο του ΚΑΡΠΕΤΟΠΟΥΛΟΥ στην sporday.
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία - pagouras83

Αποσυνδεδεμένος ArXiLaMaS

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #20 στις: Πεμ 04 Φεβ 2010 05:08 »
Παράθεση
Το δεύτερο δεδομένο είναι ότι στα Γιάννενα η αξιοπρέπεια μετρά πιο πολύ από τις παραμονές και οι θρίαμβοι που περνούν στην ιστορία πιο πολύ από τα «δώρα». Ο ΠΑΣ έχει κάτι που σπανίζει· αξιοπρέπεια. Αυτή μετρά στις μέρες μας πιο πολύ από όσο όλοι οι τίτλοι της γης….   
   

Γι'αυτό είμαστε ΠΑΣ

 :pas: :pas: :pas:

Πάλι κώτσιους μας πιάσανε!!! ^^


Αποσυνδεδεμένος SirBak

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 705
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #21 στις: Πεμ 04 Φεβ 2010 12:13 »
Απο το ΦΩΣ ,,,συνεντευξη Αλεφαντου


Παράθεση
Απολαύστε λοιπόν Νίκο Αλέφαντο

«Μέσα από την ψυχή μου το δηλώνω, πως αυτό ήταν το καλύτερο παιχνίδι, χάρη στον ΠΑΣ, που έχω δει τα τελευταία τρία χρόνια στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Και όλα αυτά χάρη στη φανταστική τακτική, που τήρησε ο Νίκος Αναστόπουλος, ο οποίος «είχε δει» τον αγώνα, όπως έπρεπε, ως και στην παραμικρή λεπτομέρεια. Με πολύ μεγάλη υπόθεση, ότι στηρίχτηκε στην ταχύτητα παικτών του και κυρίως του Ντιμπαλά, που αγωνίστηκε πανέξυπνα κατά του Λίνο…».

«Ο Αναστόπουλος δεν είναι προπονητής που βγήκε από τους δημοσιογράφους, αλλά από το μυαλό, τις γνώσεις και τη δουλειά του».

«Τα Γιάννινα ήταν εκπληκτικά από πλευράς στησίματος του προπονητή. Δεν ξέρω τι θα κάνει αύριο η ομάδα, αλλά και τη Λάρισα τη διέλυσε ο ΠΑΣ. Κοίταξε να δεις με ποιους προπονητές έπαιξε ο Αναστόπουλος».

«Ποιος Σάντος; Δεν ξέρουμε ποιος είναι και τι έχει κάνει, τι έχει πάθει στην Πορτογαλία, στην ΑΕΚ και στον Παναθηναϊκό; Ποτέ δεν πίστεψα ότι ο ΠΑΟΚ πηγαίνει για τον τίτλο. Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και μη ακούω δικαιολογίες. Ο Μουσλίμοβιτς γέρασε. Οι παίκτες του ΠΑΣ ήταν οργανωμένοι και είχαν ρόλο. Ο Αναστόπουλος τους είχε ζητήσει να περιμένουν. Δεν ανέβαιναν ψηλά, αυτό το παραμύθι δεν το τρώει ο Αναστόπουλος. Και ο Δώνης θα μπορούσε να πάρει το αποτέλεσμα, το Σάββατο, αλλά δεν αντέδρασε σωστά, όταν ο Σάντος του γέμισε με ψηλούς επιθετικούς στην περιοχή…».

«Ο Μπλάνκο δεν είναι για έξω δεξιά. Είναι ο Ντιμπαλά, όπως έπαιξε με τον ΠΑΟΚ. Και θα το ξαναπώ, ότι ευχαριστήθηκα πάρα πολύ σήμερα, απόλαυσα τακτική, με τον Αναστόπουλο να περιμένει στα 45 μέτρα και μετά με δυό μπαλιές να βγαίνει μπροστά. Έτσι παίζει και ο Μουρίνιο, επίσης και ο Φέργκιουνσον. Ο Αναστόπουλος παρέλαβε παίκτες «νεκρούς», πέφτανε, εγώ σου το λέω. Και τους «ανάστησε». Ο Αναστόπουλος έχει κάνει εκπληκτική δουλειά».

«Έχω παρακολουθήσει όλα τα παιχνίδια του ΠΑΣ με τον Αναστόπουλο. Ξέρεις κάτι, καλέ μου δημοσιογράφε, που μου κάνεις και ωραίες ερωτήσεις; Ο ΠΑΣ έχει προ-πο-νη-τη»!


gianninasports.gr

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #22 στις: Πεμ 04 Φεβ 2010 12:26 »
Απο spor fm

Παράθεση
Το «4-0» επί του ΠΑΟΚ, στο TOP–1 της ιστορίας του ΠΑΣ!

Του Γιάννη Καραλή

Αυτό το 4-0 του ΠΑΣ με τον ΠΑΟΚ, χθες το απόγευμα, ήταν η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣ, απέναντι σε κάποιον απ’ τους 4 μεγάλους (και ΜΟΝΙΜΑ παρόντες), στα 51 χρόνια της Α’ Εθνικής, σε πρωτάθλημα και κύπελλο!

Απέναντι, μάλιστα, στην ΚΟΜΠΛΕ άμυνα του ΠΑΟΚ, με Χαλκιά, Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζά και Σνάουτσερ (σ.σ. αυτός εναλλάσσεται με τον Αραμπατζή), με παρόντες τους δύο – φοβερούς φέτος – βασικούς αμυντικούς του χαφ, Βιτόλο και Γκαρσία, με Βιειρίνια, Κουτσιανικούλη (33’ Μουσλίμοβιτς) και Παπάζογλου στην κορυφή!

Δηλαδή, πλην, Ίβιτς (έπαιξε ο Φωτάκης) ΑΠΑΝΤΕΣ ΠΑΡΟΝΤΕΣ. Αλλά και τους Σορλέν, Εντίνιο, Σαβίνι και Κριστιάνο στο πάγκο!

Τον ΠΑΟΚ του «8 ματς αήττητος, με ρεκόρ 7-1-0, με τις 6 νίκες σερί και με … 9-0 τέρματα»!!!!
Και, βέβαια, τον ΠΑΟΚ που έχει δεχτεί 8 γκολ σε …20 ματς και ο ΠΑΣ του έβαλε … 4 σε ένα! Με … βασικότατες απουσίες, των Ελευθερόπουλου, Βάντερσον, Κώτσιου, Μενδρινού και Σαιτιώτη!

Δίπλα στο χθεσινό βάλτε:

•   Το 3-0 επι του ΟΣΦΠ, στις 25/1/1976, με τα 3 γκολ στο Α’ μέρος (!) και τον Κελεσίδη να πετάει… αγανακτισμένος τα γάντια του, μετά το 3ο γκολ!

•   Το 2-3 στη Λεωφόρο επί του ΠΑΟ, στις 16/4/1978, με μπροστάρη τον Κοντογιωργάκη και ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ του 2-0 του α’ μέρους! (Σημείωση: Τρείς μέρες μετά, αποκλείστηκε με τα… χίλια ζόρια, χάνοντας 1-0 στην παράταση από τον ΟΣΦΠ, χάνοντας την ευκαιρία για το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ 4ήμερο της ιστορίας του στο Λεκανοπέδιο.)

•   Και τα δύο 3-1 επί της ΑΕΚ, στις 11/11/1979 με Γκλασμάνη, Σειταρίδη, Κοντογιωργάκη, να κλείνουν με 3-0 το α’ μέρος, και στις 14/12/1980, με δύο γκολ στα τελευταία 5’ να διαμορφώνουν το 1-1 στο τελικό 3-1!
Τότε βέβαια στην 8ετία 1974 – 1981, ο μεγάλος ΠΑΣ με το ποδόσφαιρο που έπαιζε, εδραίωσε το παρατσούκλι του ως «ΑΓΙΑΞ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ».

Τώρα ο Αναστόπουλος παλεύει με ην ομάδα του να… μείνει στην SUPERLEAGUE! Γι’ αυτό ο χθεσινός θρίαμβος (όπως και η προπέρσινη πρόκριση επί του ΟΣΦΠ, σε ΔΙΠΛΑ ματς) ανεβαίνει στο… «TOP -1» της ιστορίας του ΠΑΣ.


Παράθεση
Οταν το κινητό δεν χτυπούσε...

Του Γιώργου Χελάκη

Την «τεσσάρα» επί του ΠΑΟΚ εύκολα την έκανε ανταλλαγή με «βαθμούς ή βαθμό» στην Καβάλα ο Νίκος Αναστόπουλος. Κι αυτό επειδή γνωρίζει πολύ καλά πως το εκστασιασμένο κοινό που τον χειροκροτούσε, όταν τον απέβαλε ο διαιτητής, αύριο-μεθαύριο θα του ρίχνει τον λίθο του αναθέματος έτσι κι ο ΠΑΣ αποχαιρετήσει τη Σούπερ Λίγκα!

Η συντριβή του ΠΑΟΚ δείχνει ότι ορισμένα πράγματα όταν τα απολυτοποιείς κινδυνεύεις να βγεις εκτεθειμένος.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε διακηρυγμένο στόχο την κατάκτηση του Κυπέλλου. Ο Σάντος πήγε στα Γιάννενα «κατεβάζοντας» σε πλήρη απαρτία την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος και μία από τις καλύτερες της Ευρώπης. Μπροστά της, οι καλύτεροι αμυντικοί χαφ Βιτόλο και Γκαρσία. Ο ΠΑΣ με πολλούς αναπληρωματικούς και το μυαλό στο εκτός έδρας ματς του πρωταθλήματος με την Καβάλα.

Κι όμως, το κοντέρ έγραψε «τέσσερα» εκεί που δεν το περίμενε κανένας. Γιατί ο ΠΑΟΚ διαλύθηκε από τους αναπληρωματικούς του Σίσιτς και του Σαϊτιώτη είναι το ερώτημα. Οσοι περιορίσουν την απάντηση στον κακό αγωνιστικό χώρο και τις άσχημες καιρικές συνθήκες υποτιμούν τον ΠΑΣ. Οσοι, όμως, υποθέσουν ότι η ομάδα του Αναστόπουλου υποτιμήθηκε από τον ΠΑΟΚ βρίσκονται πιο κοντά στην αλήθεια. Από το περασμένο Σάββατο, μετά τη νίκη επί της Λάρισας, ο allenatore δεν έχανε την ευκαιρία να τονίζει ότι η ομάδα του ενδιαφέρεται κυρίως για το πρωτάθλημα και τη σωτηρία της. Τα ρεπορτάζ πληροφορούσαν ότι ο Αναστόπουλος θα βάλει εφεδρικούς...

Ο ΠΑΟΚ, μία ομάδα-μοντέλο, δημιούργημα του προπονητή της, σκορπίστηκε στους «τέσσερις ανέμους» των Ζωσιμάδων. Ωστόσο, πριν από το ματς είχε προηγηθεί ένα πρώτο ξεχαρβάλωμα. Οι παίκτες σχεδόν δεν έκαναν την τελευταία προπόνηση, ζητώντας και περιμένοντας εξηγήσεις για την καθυστέρηση των πληρωμών. «Στραβομουτσούνιασαν» γιατί ταξίδεψαν με πούλμαν από τη Θεσσαλονίκη στα Γιάννενα. Κι όταν μπήκαν στο γήπεδο δέχτηκαν νωρίς το γκολ κι έχασαν τελείως την αυτοσυγκέντρωσή τους.

Το αποτέλεσμα δεν σημαίνει αυτομάτως ότι ο ΠΑΣ έχει ομαδάρα και θα εξασφαλίσει την παραμονή του, ούτε ότι από δω και πέρα όποιος πετυχαίνει τον ΠΑΟΚ θα τον «χορταίνει» γκολ.

Δείχνει καθαρά πως στο ποδόσφαιρο ισχύει ό,τι και στα αμοιβαία κεφάλαια: οι προηγούμενες αποδόσεις δεν εξασφαλίζουν τις μελλοντικές.

Η στατιστική δεν παίζει μπάλα, γι' αυτό και τα Γιάννενα πριν από λίγα χρόνια είχαν αποκλείσει τον Ολυμπιακό και τώρα έκαναν χουνέρι στον ΠΑΟΚ. Γι' αυτό πέρυσι ο Πανσερραϊκός απέκλεισε τον Παναθηναϊκό και φέτος συμπεριφέρθηκε με τον ίδιο τρόπο στον Ολυμπιακό. Γι' αυτό φέτος ο Θρασύβουλος έστειλε σπίτι της την ΑΕΚ.

Ομως υπάρχει μια διαφορά, μα τα χίλια (ασπρισμένα πια) μουστάκια. Αποκλεισμός με τέσσερα γκολ δεν ξανάγινε. Γι' αυτό χαλάλι του που μπήκε σαν σπρίντερ στον αγωνιστικό χώρο με τη λήξη κι ενώ ο κόσμος φώναζε ρυθμικά το όνομά του.

Χαλάλι οι ατελείωτες ώρες μπροστά στα φλιτζάνια του espresso, κοιτώντας ένα κινητό τηλέφωνο που δεν έλεγε να χτυπήσει....


Απο Πρωινο Λογο

Παράθεση
αθλητικά λόγια

Γράφει: Βαγγέλης Λέκκος

ΠΑΣ... ΓΙΑ ΤΕΛΙΚΟ

• «Πότισε» το γιαννιώτικο ποδοσφαιρικό δέντρο η προχθεσινή, θριαμβευτική με σκορ 4-0, νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα επί του ΠΑΟΚ.

Τέτοιες επιτυχίες βγάζουνε... φυλλωσιές, δημιουργούν καινούργιες γενιές φιλάθλων και γίνονται αποκούμπι για τις μνήμες όλων μας.

Ήμουνα πιτσιρίκος στις 16 Ιουνίου 1963 όταν ο Γιώργος Σιόντης «φόβητρο» εκείνη την περίοδο για τις αντίπαλες άμυνες είχε «καρφώσει» τον τερματοφύλακα Μιχαηλίδη του ΠΑΟΚ με δύο γκολ (ένα σε κάθε ημίχρονο).

Ο Αβέρωφ Ιωαννίνων πέτυχε μεγάλη νίκη (2-0) και πήγε κατ’ ευθείαν στον ημιτελικό με αντίπαλο τον «φρέσκο» Πιερικό στην Κατερίνη.

Ένα... εικοσάρικο ήταν τότε το... πριμ των παικτών του Αβέρωφ για την τεράστια επιτυχία παρουσία 8.000! και πλέον θεατών... στο Εθνικό μας στάδιο.

Σύμπτωση; Εκείνη την περίοδο, η γιαννιώτικη ομάδα έδωσε αγώνες κατάταξης για την παραμονή της στην Β’ Εθνική.
Τ
α κατάφερε κερδίζοντας σε ουδέτερα γήπεδα την Παλλαμιακή του μεγάλου Καρανικόλα και την Αναγέννηση Άρτας των σπουδαίων Ρέντζου, Αμβράζη, Πριόβολου, Τζαχρήστα, κλπ.

Χρειάστηκε να περάσουν 47 ολόκληρα χρόνια από τότε...

Σε λίγο θα... πατήσουμε τα τρίτα... ήντα και μας αξίωσε ο Θεός να δούμε προχθές τους σημερινούς εκπροσώπους του ντόπιου ποδοσφαίρου να κάνουνε «σκόνη και θρύψαλλα» την κορυφαία μακεδονική ομάδα, τον ΠΑΟΚ, συντρίβοντάς την με 4-0.

Στα αθώα παιδικά μου μάτια έχω την εικόνα των φίλων του Αβέρωφ που περιέφεραν τον Γιώργο Σιόντη στις πλάτες τους ενώ αποθεώνονταν από το πλήθος.

Κάποιες... τριχιές που βάζανε τότε περιμετρικά του αγωνιστικού χώρου, ήταν αδύνατο να συγκρατήσουν το παραλήρημα των γιαννιωτών για την τεράστια επιτυχία.

Προχθές αισθανθήκαμε υπέρτατη ικανοποίηση βλέποντας τον «μαέστρο» Νίκο Αναστόπουλο να διευθύνει και την ποδοσφαιρική ορχήστρα του ΠΑΣ να «εκτελεί» άψογα τους «Θεσσαλονικείς»...

Συμπτωματικά; Η πορεία της ομάδας για τον στόχο της παραμονής στο πρωτάθλημα της SUPER LEAGUE θεωρείται αβέβαιη...

Ακούστηκαν και γράφτηκαν πολλά απ’ το βράδυ της Τρίτης, αφού η «τεσσάρα» προκάλεσε αίσθηση στο Πανελλήνιο.

Μου μετέφεραν αρκετοί φίλοι του ΠΑΣ την αποδοκιμασία τους για τον τρόπο που μετέδωσαν τον αγώνα οι σχολιαστές του ALPHA.

Φοράγανε μόνιμα «ασπρόμαυρα» γυαλιά και δεν... βλέπανε τίποτα «καλό» απ’ τους γηπεδούχους.

Με το... ζόρι να βρουν «δικαιολογίες» ενώ ελάχιστα φιλόφρονα λόγια ακούστηκαν για τον αψεγάδιαστο «εκτελεστή» ΠΑΣ Γιάννινα.

Ρεντίκολο έκανε τα ΠΑΟΚΙΑ η ντόπια ομάδα, το μυαλό τους στον... Ζαγοράκη και τον Βρύζα είχανε οι φίλτατοι...

Θέλω να ΕΠΑΙΝΕΣΩ την Αστυνομία γιατί δεν κάμφθηκε (παρ’ όλες τις πιέσεις) και δεν «άνοιξε» τις πόρτες στους φίλους του ΠΑΟΚ που είναι ιδιαίτερα «κανακεμένοι» από όλες τις Κυβερνήσεις των τελευταίων χρόνων.

Μία... φούσκα αποδείχθηκε ότι είναι αυτές οι ομάδες, χωρίς την «πίεση» -σε κάθε πλευρά- και τις «παλληκαριές» των οπαδών τους.

Το διαπιστώσαμε και στην Ξάνθη το Σάββατο με τους Αρειανούς...

Άλλωστε σε καμιά δεκαριά μέρες θα ξαναπαίξουμε... .
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος ΛΟΚΟ

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.846
    • Προφίλ
    • Γιαννενάρα
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #23 στις: Πεμ 04 Φεβ 2010 12:41 »
Ξέχασε, με μια πρώτη ματιά, ο Καραλής, το 4-1 με το βάζελο, ένα 3-0 με τον παοκ, έν 3-1 με γαύρο.
Μ ε αεκ έχουμε ένα 3-1, το άλλο είναι 3-2.
Και στη παράταση χάσαμαν με 2-1 με αυτογκόλ του Μοντέζ και όχι 1-0.

Αποσυνδεδεμένος Filosofos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • ID Collector's Big Fan
    • Προφίλ
Απ: Άρθρα, αφιερώματα κτλ σχετικά με τον ΠΑΣ
« Απάντηση #24 στις: Πεμ 04 Φεβ 2010 13:48 »
Κώστας Καίσαρης
Goalnews
4/2/2010

Παράθεση
Οσοι ξέρουν από μπάλα φοβούνταν

ΑΝ ένας έτρεμε την Τρίτη το πρωί το ματς στα Γιάννενα, αυτός ήτανε ο Ζαγοράκης. Κι αυτό δεν το ξέρω μόνο από το ρεπορτάζ. Το ότι με όποιον μίλαγε δεν έκρυβε την ανησυχία και τον φόβο του, μην τυχόν και γίνει η στραβή.

Οταν έχεις φάει όλη σου τη ζωή μέσα στα γήπεδα, ξέρεις πολύ καλά ότι δεν υπάρχουνε εύκολα παιχνίδια. Αυτά είναι για τον κόσμο. Και για τους δημοσιογράφους που γράφουνε είτε για «εύκολο-πρόγραμμα» είτε για «πρόγραμμα-φωτιά». Το κύπελλο για τον ΠΑΟΚ ήταν παραπάνω από τη μισή σεζόν. Χωρίς να παραγνωρίζουμε και την οικονομική ζημία, στην κατάσταση που είναι το ταμείο.

Παίρνοντας τα Γιάννενα ο ΠΑΟΚ θα έπαιζε σε διπλά παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό την πρόκριση στον τελικό. Με σημαντικές πιθανότητες να περάσει. Κι αν δεν πέρναγε, κάτι θα έβρισκε ο Γιώργος Μίνος για το κατεστημένο της Αθήνας και η διαιτησία. Ακόμα πιο χεσμένος για το ματς στα Γιάννενα ήτανε ο Σάντος. Ούτε αυτός είναι χθεσινός στο κουρμπέτι. Ξέρει καλύτερα από τον καθένα ποιες είναι οι κακοτοπιές στο ποδόσφαιρο. Γι’ αυτό και κατέβηκε να παίξει κομπλέ.

Και γι’ αυτό η έκπληξη είναι ακόμα μεγαλύτερη. Κατά κανόνα τέτοιες ζημιές γίνονται όταν ο μεγάλος υποτιμάει τον μικρό. Στην προκειμένη περίπτωση, ο ΠΑΣ ήτανε που κατέβηκε με τα δεύτερα. Ποδοσφαιριστές όπως ο Ελευθερόπουλος, ο Κώτσιος, ο Μενδρινός, ο Σαϊτιώτης, ήταν εκτός αποστολής. Τα Γιάννενα ήτανε που παίξανε με αναπληρωματικούς. Επειδή καίγεται το κουλούρι τους να μείνουνε στην κατηγορία. Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ, που το Κύπελλο ήταν ο βασικός στόχος του.

Και ποιος ΠΑΟΚ; Ο ΠΑΟΚ που πήγαινε στο πρωτάθλημα αφρενάριστος με έξι στα έξι. Και με τους στατιστικολόγους να μετράνε ότι ο Χαλκιάς έχει να φάει γκολ λεπτά. Κι έφαγε στα πρώτα 43' τρία. Δεν ήτανε σαν την άλλη φορά δηλαδή, που είχε πάει ο Ολυμπιακός στα Γιάννενα με τα δεύτερα και τον Λεμονή να υπολογίζει ότι υπάρχει και ρεβάνς. Ο ΠΑΟΚ με τον ΠΑΣ θα ξαναπαίξουνε αλλά για το πρωτάθλημα. Τη μεθεπόμενη αγωνιστική στα Γιάννενα. Το Κύπελλο για τον ΠΑΟΚ σχόλασε.

Μέχρι εδώ ήτανε. Ο Αναστόπουλος μετά τον Γιώργο Δώνη έκανε μία χόρτα και τον Φερνάντο Σάντος. Και στον Παναθηναϊκό τους έχουνε ζώσει τα φίδια. Οχι για το Κύπελλο που έχουνε να παίξουνε. Για το πρωτάθλημα. Τελευταία αγωνιστική είναι το ματς ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός. Αν δεν είναι τότε στο +4, τι γίνεται;

Πήγε ο «μουστάκιας» και την ανάστησε...

ΚΑΙ ποια είναι η πλάκα; Ετσι και σταμάταγε σήμερα το πρωτάθλημα, τα Γιάννενα έχουνε σωθεί. Πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού είναι. Μετά δηλαδή από Πανθρακικό - Λεβαδειακό και υπερτερούνε στην ισοβαθμία με τη Λάρισα. Κι εντάξει. Μένουνε ακόμα δέκα παιχνίδια. Πόλεμος θα γίνει στην ουρά. Με τον Χριστοβασίλη να πολεμάει με νεροπίστολο και τους Κομπότηδες να ακονίζουνε τα μαχαίρια. Δεν ήτανε τυχαία η δήλωση του Ελευθερόπουλου ότι «ο δικός μας ο πρόεδρος τα κάνει όλα καθαρά». Αν έστω όμως και την τελευταία στιγμή δεν είχανε πάρει τον Αναστόπουλο (φωτό), δεν θα είχανε καμιά τύχη.

Αύτανδροι θα είχανε πάει. Ή μήπως θα κερδίζανε τη Λάρισα χωρίς κόσμο; Αν δεν είχανε πάρει αυτό το παιχνίδι, θα είχανε ξεψυχήσει από τώρα. Για ν’ αποδειχθεί για μια ακόμα φορά πόσο σημαντικό ρόλο παίζει στο ποδόσφαιρο ο προπονητής. Μια πεθαμένη ομάδα ήτανε τα Γιάννενα, πριν πάει ο Αναστόπουλος. Αύτανδρη πήγαινε για τη Βήτα Εθνική. Και με το που πήγε ο «μουστάκιας», την ανάστησε. Οχι μόνο στην ψυχολογία. Και αγωνιστικά. Ακόμα και στο ματς με τον Αρη που έχασε, τα Γιάννενα ήταν μακράν η καλύτερη ομάδα. Δικό τους ήτανε το παιχνίδι, αν δεν τους έτρωγε ο Ανεξάρτητα όμως από το τι θα γίνει στο τέλος, ο Αναστόπουλος ήδη τα έχει βγάλει τα λεφτά του. Και με το παραπάνω μάλιστα.

Ουσιαστικά ο Χριστοβασίλης του χρωστάει. Κερδίζει τον Ατρόμητο μέσα στο Περιστέρι για το Κύπελλο και παίζει μετά με τον ΠΑΟΚ. Πόσα λεφτά είναι οι εισπράξεις; Μετά τον ΠΑΟΚ θα γίνει παιχνίδι για το Κύπελλο με τον Παναθηναϊκό μέσα στα Γιάννενα. Αλλα λεφτά αυτά. Είναι όμως και το μερτικό από την ΕΠΟ, που έχει την κεντρική διαχείριση των τηλεοπτικών. Κι όσο προχωράει η κάθε ομάδα τόσο πιο πολλά λεφτά παίρνει. Χωρίς τον Αναστόπουλο ο ΠΑΣ θα έπαιρνε τα λεφτά που αναλογούν μέχρι τους «16». Τώρα θα πάρει τα λεφτά που παίρνουν οι ομάδες της τετράδας. Ουσιαστικά δηλαδή ο Αναστόπουλος θα δουλέψει τσάμπα. Κι όχι μόνο δεν θα τον πληρώσει από την τσέπη του ο Χριστοβασίλης, αλλά κονόμησε κι από πάνω. Χαίρετε.