Αποστολέας Θέμα: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)  (Αναγνώστηκε 57552 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Crimson Glory

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.558
  • Remember, remember, the Fifth of November...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #400 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 02:06 »
Σημασία έχει αυτή τη στιγμή να είμαστε όλοι ενωμένοι ανεξάρτητα τι λέγαμε στο παρελθόν.
Μακάρι η ομάδα να έβγαινε Τσάμπιονς λιγκ και να έλεγα συγνώμη οικογένεια χβ για όσα σου έχω σύρει.
ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ
Η ΣΗΜΑΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΥΡΟ ΨΗΛΑ
ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΗΦΗΝΕΣ
ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ
pagourenko, όλοι έχουμε πει τις μαλακίτσες μας στο παρελθόν. Όλοι, λίγο πολύ, μπορεί να υπερβήκαμε τα νορμάλ σε εκφράσεις και να αδικήσαμε οι ίδιοι τους εαυτούς μας.
Αλλά! Ποτέ μα ποτέ συγγνώμη στην οικογένεια ΧΒ! Ειδικά για την οικονομική διαχείριση που έχει κάνει. Ούτε καν, ακόμη και να μου σήκωνε στα μούτρα το Διηπειρωτικό!
Τα "μπράβο" τα άκουσε από όλους μας όταν έπρεπε και εκεί που έπρεπε. Τέλος! Συγγνώμη για κανέναν λόγο!
Συγγνώμη πρέπει να ζητήσει η οικογένεια από όλους εμάς που εκμεταλλεύτηκε αισχρά την "αρρώστια" που έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #401 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 07:54 »
Φιλε christos ,επειδη εκανες την αναφορα σε μενα οσον αφορα τη γνωση μου για τα οικονομικα της ομαδας ,θα ξαναπω οτι δεν ειχα ιδεα τι γινεται. Κι οχι μονο εγω, αλλα και οι περισσοτεροι ανθρωποι που συναναστρεφομαι καθημερινα. Ακομα κι ο αδερφος μου που εχει και θεσμικο ρολο στα κοινα της πολης και ειναι και 3 χρονια μεγαλυτερος απο μενα, δεν γνωριζε κατι αποδειξιμο. Οκ Εγω απο μικρος παρακολουθω μονο το αγωνιστικο κομματι. Ουτε λογιστης ειμαι ουτε ειδικος ουτε ασχοληθηκα ποτε μ αυτα. Παντα εχω καλη προθεση για ολους τους ανθρωπους και εχω μαθει να κανω υπομονη. Νομιζα χωρις να γνωριζω τιποτα, οτι καποια απο τα χρεη που εχουμε ,αφορουν και προηγουμενες διοικησεις κι ας μας εκανε ΤΑΠ τοτε ο Κουγιας.Οσοι ομως γνωριζαν και ασχολουνται μ αυτα τα θεματα και ειχαν ολα αυτα τα αποδεικτικα στοιχεια , γιατι δεν τα βγαζανε φατσα καρτα εδω και χρονια;;;;;;;;;;Να μαθουν ολοι τι γινεται. Καθαρα και ξαστερα. Τελος παντων.Ο σκοπος τωρα Χρησταρα ειναι να σωσουμε οτι σωζεται. Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι σαν ΠΑΣ ,με οτι συνθηκες κι αν προκυψουν αγωνιστικα η διοικητικα,  πρεπει να ανεβουμε με την πρωτη. Οπως το εκανε ο Κομποτης. Αν δεν γινει αυτο αμεσως ,μετα τρεχα γυρευε.Για μενα παντως και με αδιευκρινιστο το τοπιο στην ομαδα μας και χωρις να γνωριζω ποσες ομαδες θ ανεβουν, φαβορι μεσα στο μυαλο μου εχω ΑΕΛ και Παναχαικη. Ευχομαι να μπουμε και μεις σφηνα, αν μπορεσουμε να παρουσιασουμε μια κανονικη ομαδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Κυρ 02 Ιούν 2024 08:02 από ΠΑΣ »

Αποσυνδεδεμένος PASsenger

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #402 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 10:00 »
Επιτρέψτε μου να πω ότι το 2012 που χάσαμε την έξοδο στην Ευρώπη λόγω των οικονομικών αλχημειών του Χρηστοβασίλη όλοι θα έπρεπε να ψυλλιαστούν ότι κάτι περίεργο συμβαίνει.Ειδικά όταν ο Δημητρίου,υπεύθυνος αδειοδοτήσεων τότε,είπε δημόσια ότι αν υπάρχουν αμφιβολίες για την υπόθεση θα μπορούσε να επιτρέψει ο Χρηστοβασίλης να ανοιχτεί ο φάκελλος και να γίνει ο λόγος της απόρριψης δημόσια γνωστός.Όπως καταλαβαίνετε ο κορυφαίος πρόεδρος όχι μόνο δεν ζήτησε να ανοίξει ο φάκελλος αλλά σφύριξε αδιάφορα.
Από τότε έπρεπε όσοι δεν είχαν καταλάβει τι γίνεται να αντιληφθούν ότι ο Χρηστοβασίλης μας δούλευε ψιλό γαζί.


Αποσυνδεδεμένος KASABIAN

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 973
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #403 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 11:19 »
Συνεχίζω passenger...μας δούλευε ψιλό γαζί ο χβ , οΓιαννακης , ο Καρυτσας, ο Τσωλης, ο Χριστόδουλος και οι bv ΑΕ με τα ξυδια τους και κάποιοι άλλοι που κουνούσαν το δάχτυλο
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΝΝΕΝΑΡΑΣ ΚΑΙ ΜΟΔΑΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος nakos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.141
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #404 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 11:28 »
Το ζήτημα παίδες είναι το τώρα!!!!
Τι κάνουμε τώρα;

Αρχικά πρέπει να γίνει προσπάθεια να πιεστούν αυτοί που έφεραν την ομάδα εδώ. Πίεση δικαστική,πίεση οικονομική να έρθουν πίσω στην ομάδα τα δανεικά στις Ε.Ε......

Στη συνέχεια,αν υπάρχει κάποια πρόθεση από κάποιον να μπει μπροστά ( π.χ Σιόντης) να δημοσιοποιήσει το ενδιαφέρον.

Αν δεν υπάρχει,τότε πάμε αλλού. Έχω ξαναπεί πως αν κάποιοι θέλουν να εμπλακούν ,χωρίς να πληρώσουν τα γαμισιατικα της οικογένειας,μπορούν να βρουν τρόπους παίρνοντας μια ομάδα από τα τοπικά ή τη Γ(π.χ μπιστούνι) και ουσιαστικά με πολύ μικρό κόστος να ανέβουμε πάλι...
Αυτός ο δρόμος νομίζω είναι που φοβούνται στην οικογένεια: θα τους μείνουν προσωποποιημένα τα χρέη και ίσως πιεστούν να αναλάβουν να πληρώσουν τα χρέη που οι ίδιοι δημιούργησαν και να παραδώσουν την ομάδα δωρεάν ή στη χειρότερη με μικρό τίμημα!!

Συνδεδεμένος Tsimendos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.514
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #405 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 12:27 »
Για να καταλάβουμε τη διαφορά των δύο κατηγοριών καλό είναι από τον ισολογισμό και τα οικονομικά να δούμε τα έσοδα από τα εισιτήρια. Για να μπορέσουμε να πιέσουμε και ανάλογα. Ο μέσος όρος των έσοδων από εισιτήρια περσι και φέτος ήταν 250000. Στη SL το ποσό αυτό είναι γύρω στο 5% των εσόδων της ομάδας. Αρα όλοι εσείς (και γω μέσα) που φωνάζετε και μας τα ζαλίζετε, αν σας κάνουμε τα χατίρια, θα μας δώσετε 1% επιπλέον σε μπάτζετ και δε θα μας μείνει και τπτ. Δλδ κλαιν.
Στη Β' όμως τα 250χιλ είναι σχεδόν το 20% του μπατζετ. Είναι σχεδόν η μισή ομάδα σε συμβόλαια. Αρα η φωνή μας αποκτά οντότητα.
Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ομάδες στη SL, βλέπε σκουλήκια, βάζελος κλπ. Οι οπαδοί δεν έχουν φωνή ή δεν μπορεί να ακουστεί γιατί η δύναμη τους είναι το 1%.

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #406 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 13:11 »
Για να καταλάβουμε τη διαφορά των δύο κατηγοριών καλό είναι από τον ισολογισμό και τα οικονομικά να δούμε τα έσοδα από τα εισιτήρια. Για να μπορέσουμε να πιέσουμε και ανάλογα. Ο μέσος όρος των έσοδων από εισιτήρια περσι και φέτος ήταν 250000. Στη SL το ποσό αυτό είναι γύρω στο 5% των εσόδων της ομάδας. Αρα όλοι εσείς (και γω μέσα) που φωνάζετε και μας τα ζαλίζετε, αν σας κάνουμε τα χατίρια, θα μας δώσετε 1% επιπλέον σε μπάτζετ και δε θα μας μείνει και τπτ. Δλδ κλαιν.
Στη Β' όμως τα 250χιλ είναι σχεδόν το 20% του μπατζετ. Είναι σχεδόν η μισή ομάδα σε συμβόλαια. Αρα η φωνή μας αποκτά οντότητα.
Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ομάδες στη SL, βλέπε σκουλήκια, βάζελος κλπ. Οι οπαδοί δεν έχουν φωνή ή δεν μπορεί να ακουστεί γιατί η δύναμη τους είναι το 1%.
Δεν πάει ακριβώς έτσι.Το ποσοστό εσόδων των εισιτηρίων δεν είναι το ίδιο για όλους.Αλλά οκ ας δεχτούμε ότι είναι σχετικά μικρό ποσοστό για όλους.
Το γεμάτο γήπεδο το πουλάς σε χορηγούς και εκεί αλλάζουν τα δεδομένα.
Το ίδιο γίνεται και με τις τηλεοπτικές μεταδόσεις και την τηλεθέαση που πιάνουν.

Αποσυνδεδεμένος Kun

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.156
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #407 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 13:18 »
Ναι, δικαιώθηκε η σκληρή κριτική. Όντως, τίποτα δεν έμεινε στην ομάδα. Πλην καλών πορειών, που δεν μπορούμε να τις ισοπεδώνουμε, κι εδώ ήταν πάντα η διαφωνία μας.
Απο κει και πέρα, τίποτα καλό δεν προμηνύεται.

Με αφορμή το post του συνταυρου Mandrakoukos θελω να επισημάνω ότι από πλευράς μου αναγνωρίζω και πιστώνω στη διοίκηση του αειμνήστου επιτυχίες όπως διατήρηση της ομάδας στην Α Εθνική, έξοδο στην Ευρώπη, καλες θέσεις στο πρωτάθλημα, δυο φορές ημιτελικά κυπέλλου, μεγάλες νίκες απέναντι σε ΠΟΚ και ΠΟΘ, κατά διαστήματα ωραία μπάλα. Ο αείμνηστος είχε ποδοσφαιρικό μάτι, ήξερε το χώρο του ποδοσφαίρου και λόγω του ήρεμου χαρακτήρα του στην ομαδα υπήρχαν καλά αποδυτήρια, υπήρχε σεβασμός προς το πρόσωπό του από παίκτες και προπονητές. Θεωρώ ότι αν ήταν εν ζωή η ομάδα δε θα έπεφτε τόσο εύκολα και το κυριότερο θα είχε τη δυνατότητα να ανέβει την επόμενη χρονιά. Τώρα με τα αδερφάκια είναι ξέφραγο αμπέλι.

Όμως αποδεικνύεται ότι η οικονομική διαχείριση της ΠΑΕ αποτέλεσε τροχοπέδη για το κατι παραπάνω σε περίοδο που ομάδες του ΠΟΚ και ΠΟΘ ήταν σε κακό φεγγάρι. Πήραμε ένα σωρό παίκτες το 2009 και μετά ρίχνανε τις ευθύνες στον κόσμο ότι και καλά ζητούσαν παίκτες. Ακόμα και όταν πήγαμε στα playoff την πρώτη φορά το 2013 η ΠΑΕ δεν πήρε άδεια και ο αείμνηστος έβγαινε τότε και έλεγε δεν ήμαστε για Τσαμπιονς Λίγκ και ενώ μέσα στην ίδια χρονιά έδινε τα 2,950 μύρια για τη συμμετοχή στην ετερορυθμη εταιρεία για αγνώστων στοιχείων και σκοπού. Βελτίωση του προπονητικού έγινε μετά από 15 χρόνια και αυτό με την κρατική επιχορήγηση από το στοίχημα. Βασικός στόχος πάντα ήταν μόνο η παραμονή.

Το χειρότερο από όλα είναι ότι λόγω των χειρισμών της διοίκησης ΓΧΒ χάσαμε τη δυναμική ως κόσμος. Μη έκδοση εισητηριων διάρκειας στο πέταλο, κολλητηλικια με οπαδοπατερες, γλύψιμο σε ΠΟΚ και ΠΟΘ, μετατροπή του γηπέδου σε Χαρίλαου και Τούμπα. Οταν αποφάσισε να κάνει πέρα διαφορά λάμογια από την ΠΑΕ και οπαδοπατερες άρχισε να βελτιώνεται κάπως η κατάσταση, αλλά θα έπρεπε να βγει να αποδεχθεί τα σφάλματα του και να ζητήσει βοήθεια από τον κοσμο. Να προχωρήσει σε αναδιοργανωση της ΠΑΕ και να γινόταν μια μπουτικ της προκοπής. Δηλαδή οκ είσαι επιχειρηματίας θες να χεις κέρδος δεν αντιλέγω, αλλα τον κόσμο πρεπει να τον βλέπεις σαν πελάτη σου, σαν σύμμαχο σου και όχι σαν αντίπαλο.

Εγώ προσωπικά όταν έφυγε από τη ζωή για να στηρίξω τα παιδιά του και την ΠΑΕ πήρα για πρώτη φορά διάρκειας και ας μένω Αθήνα. Στην αρχή τους στήριξα δεν έκανα κριτική, ούτε έλεγα τίποτα για τα οικονομικά στοιχεία. Έλεγα νέοι άνθρωποι είναι δωστους χρόνο είχανε και το πένθος τους. Αλλά η συμπεριφορά τους όλη τη χρονιά ήταν αλλοπρόσαλλη με συνεχιζόμενες κωλοτουμπες και πολλές καθυστερήσεις. Μεταγραφική ενίσχυση της πλάκας, εμφανίσεις ομάδας μετά από 3 μήνες, αδυναμία στη ληψη αποφάσεων. Δεν μπορούν τα αδερφάκια και νομίζω ούτε θέλουν πλέον. Απλά λόγω του ότι επιβαρυνονται με ένα ποσοστό στα χρέη της ΠΑΕ δε ρίχνουν την ομάδα Γ εθνική. Εικάζω ότι θα μείνουν μια χρονιά ακόμα, θα κοιτάξουν να βρουν τρόπους να έχουν τη λιγότερη ζημιά στις περιουσίες τους και αν δεν ανέβει η ομάδα του χρόνου, θα χαιρετήσουν στέλνοντας την ομάδα Γ εθνικη.



"Πατρίδα σαν τον ήλιο σου, ήλιος αλλού δε λάμπει"
PAS Giannina 1966 Toros Locos
ΓΙΑ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΟΣΑ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΣΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #408 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 14:06 »
Ναι, δικαιώθηκε η σκληρή κριτική. Όντως, τίποτα δεν έμεινε στην ομάδα. Πλην καλών πορειών, που δεν μπορούμε να τις ισοπεδώνουμε, κι εδώ ήταν πάντα η διαφωνία μας.
Απο κει και πέρα, τίποτα καλό δεν προμηνύεται.

Με αφορμή το post του συνταυρου Mandrakoukos θελω να επισημάνω ότι από πλευράς μου αναγνωρίζω και πιστώνω στη διοίκηση του αειμνήστου επιτυχίες όπως διατήρηση της ομάδας στην Α Εθνική, έξοδο στην Ευρώπη, καλες θέσεις στο πρωτάθλημα, δυο φορές ημιτελικά κυπέλλου, μεγάλες νίκες απέναντι σε ΠΟΚ και ΠΟΘ, κατά διαστήματα ωραία μπάλα. Ο αείμνηστος είχε ποδοσφαιρικό μάτι, ήξερε το χώρο του ποδοσφαίρου και λόγω του ήρεμου χαρακτήρα του στην ομαδα υπήρχαν καλά αποδυτήρια, υπήρχε σεβασμός προς το πρόσωπό του από παίκτες και προπονητές. Θεωρώ ότι αν ήταν εν ζωή η ομάδα δε θα έπεφτε τόσο εύκολα και το κυριότερο θα είχε τη δυνατότητα να ανέβει την επόμενη χρονιά. Τώρα με τα αδερφάκια είναι ξέφραγο αμπέλι.

Όμως αποδεικνύεται ότι η οικονομική διαχείριση της ΠΑΕ αποτέλεσε τροχοπέδη για το κατι παραπάνω σε περίοδο που ομάδες του ΠΟΚ και ΠΟΘ ήταν σε κακό φεγγάρι. Πήραμε ένα σωρό παίκτες το 2009 και μετά ρίχνανε τις ευθύνες στον κόσμο ότι και καλά ζητούσαν παίκτες. Ακόμα και όταν πήγαμε στα playoff την πρώτη φορά το 2013 η ΠΑΕ δεν πήρε άδεια και ο αείμνηστος έβγαινε τότε και έλεγε δεν ήμαστε για Τσαμπιονς Λίγκ και ενώ μέσα στην ίδια χρονιά έδινε τα 2,950 μύρια για τη συμμετοχή στην ετερορυθμη εταιρεία για αγνώστων στοιχείων και σκοπού. Βελτίωση του προπονητικού έγινε μετά από 15 χρόνια και αυτό με την κρατική επιχορήγηση από το στοίχημα. Βασικός στόχος πάντα ήταν μόνο η παραμονή.

Το χειρότερο από όλα είναι ότι λόγω των χειρισμών της διοίκησης ΓΧΒ χάσαμε τη δυναμική ως κόσμος. Μη έκδοση εισητηριων διάρκειας στο πέταλο, κολλητηλικια με οπαδοπατερες, γλύψιμο σε ΠΟΚ και ΠΟΘ, μετατροπή του γηπέδου σε Χαρίλαου και Τούμπα. Οταν αποφάσισε να κάνει πέρα διαφορά λάμογια από την ΠΑΕ και οπαδοπατερες άρχισε να βελτιώνεται κάπως η κατάσταση, αλλά θα έπρεπε να βγει να αποδεχθεί τα σφάλματα του και να ζητήσει βοήθεια από τον κοσμο. Να προχωρήσει σε αναδιοργανωση της ΠΑΕ και να γινόταν μια μπουτικ της προκοπής. Δηλαδή οκ είσαι επιχειρηματίας θες να χεις κέρδος δεν αντιλέγω, αλλα τον κόσμο πρεπει να τον βλέπεις σαν πελάτη σου, σαν σύμμαχο σου και όχι σαν αντίπαλο.

Εγώ προσωπικά όταν έφυγε από τη ζωή για να στηρίξω τα παιδιά του και την ΠΑΕ πήρα για πρώτη φορά διάρκειας και ας μένω Αθήνα. Στην αρχή τους στήριξα δεν έκανα κριτική, ούτε έλεγα τίποτα για τα οικονομικά στοιχεία. Έλεγα νέοι άνθρωποι είναι δωστους χρόνο είχανε και το πένθος τους. Αλλά η συμπεριφορά τους όλη τη χρονιά ήταν αλλοπρόσαλλη με συνεχιζόμενες κωλοτουμπες και πολλές καθυστερήσεις. Μεταγραφική ενίσχυση της πλάκας, εμφανίσεις ομάδας μετά από 3 μήνες, αδυναμία στη ληψη αποφάσεων. Δεν μπορούν τα αδερφάκια και νομίζω ούτε θέλουν πλέον. Απλά λόγω του ότι επιβαρυνονται με ένα ποσοστό στα χρέη της ΠΑΕ δε ρίχνουν την ομάδα Γ εθνική. Εικάζω ότι θα μείνουν μια χρονιά ακόμα, θα κοιτάξουν να βρουν τρόπους να έχουν τη λιγότερη ζημιά στις περιουσίες τους και αν δεν ανέβει η ομάδα του χρόνου, θα χαιρετήσουν στέλνοντας την ομάδα Γ εθνικη.
Ακριβώς αυτό νομίζω θα γίνει και εγώ! Αν δεν ανέβουμε Α του χρόνου,μας χαιρετανε με την ομάδα στην Γ,Δ,Ε και πάει λέγοντας!

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #409 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 14:21 »
Επίσης αν γίνει αυτό και πέσει η ομάδα στην Γ πόσα θα είναι τα χρέη που θα έχει τότε αν βρεθεί κάποιος που θέλει να πάρει την ομάδα? Εγώ πιστεύω πως έτσι θα βρει έστω και στην Γ αμέσως άτομο που θα την πάρει

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #410 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 14:25 »
Περί Γ εθνικής

Παράθεση
Πανιώνιος: Η Γενική Συνέλευση του Ερασιτέχνη ενέκρινε την πρόταση του Ρούπτσου, τι περιλαμβάνει η επόμενη μέρα

Η πρόταση του Κώστα Ρούπτσου, που ήταν και η μοναδική στη Γενική Συνέλευση του Πανιωνίου εγκρίθηκε ομόφωνα από τα 165 ταμειακώς ενήμερα μέλη του συλλόγου.

Όπως είχατε διαβάσει στο σχετικό ρεπορτάζ του Gazzetta βρέθηκε ένας ισχυρός επενδυτής για τον Πανιώνιο, αφού μία μεγάλη ελληνική εταιρεία ψηφιακών και τεχνολογικών εφαμοργών έχει καταθέσει πρόταση να αναλάβει την ομάδα και αναμενόταν να πάρει έγκριση στη ΓΣ του Ερασιτέχνη το βράδυ της Τετάρτης.

Ο λόγος για την InDigital που υποστήριξε τεχνολογικά τη λειτουργία του VAR στην Ελλάδα. Κύριος μέτοχος και Νόμιμος Εκπρόσωπος του Ομίλου από τη θέση του Προέδρου και Διευθύνοντος Συμβούλου είναι ο Κώστας Ρούπτσος. Μάλιστα ο Ρούπτσος βρέθηκε στη Γ.Σ. του Ερασιτέχνη η οποία με 165 ψήφους των μελών που ήταν ταμειακώς εντάξει ενέκρινε την πρόταση αυτή σε μία πολύ σημαντική στιγμή για την ομάδα.

Ο Κώστας Ρούπτσος ανέλυσε το πλάνο του όσον αφορά στα χρέη της ομάδας. Τόνισε πώς ο στόχος του είναι ο Πανιώνιος να είναι ανταγωνιστικός την επόμενη σεζόν στη Super League 2 και επίσης να κλείσει την αμέσως επόμενη περίοδο χωρίς χρέη σε κανέναν.

Παρουσιάστηκε λοιπόν στη Γ.Σ. και εξήγησε όλο το πλάνο του. Στη συνέχεια θα υπογραφεί ένα μνημόνιο συνεργασίας, που θα στηριχθεί και ανάλογα. Ο Κώστας Ρούπτσος εξήγησε τους λόγους που αποφάσισε να εμπλακεί με τον Πανιώνιο (και ενώ στο παρελθόν έχει διατελέσει και προπονητής στον Κένταυρο Βριλισσίων). Όπως έγινε γνωστό μέσα στη Γ.Σ. οι επαφές αυτές ανάμεσα στις 2 πλευρές γίνονταν εδώ και έναν χρόνο. Φυσικά η επόμενη ημέρα από τη στιγμή που ο Πανιώνιος θα ανέβει στη Super League 2 θα περιλαμβάνει το να γίνει ΠΑΕ η ομάδα και να μπορέσει να ξαναπαρουστεί όσο πιο δυνατή αγωνιστικά γίνεται.
https://www.gazzetta.gr/football/g-ethniki/2317018/panionios-i-geniki-syneleysi-toy-erasitehni-enekrine-tin-protasi-toy

Τα 165 ταμειακώς εντάξει μέλη του ερασιτέχνη δέχτηκαν την πρόταση του συγκεκριμένου να αναλάβει την ΠΑΕ.Αυτό έγινε τον Μάρτιο.Αυτές οι επαφές κράτησαν ένα χρόνο,δηλαδή από τον Μάρτιο του 23 χονδρικά.Υπογράφηκε μνημόνιο συνεργασίας ανάμεσα στις 2 πλευρές για το τι θα γίνει με την άνοδο της ομάδας στην Β εθνική.

Η πρόταση του επιχειρηματία εγκρίθηκε ομόφωνα από το Δ.Σ. συμβούλιο του συλλόγου. Επόμενο βήμα είναι να γίνει ένα μνημόνιο ανάμεσα στις δύο πλευρές ώστε να πραγματοποιηθεί έλεγχος στα οικονομικά στοιχεία της ομάδας και να υπάρξει δέσμευση για την επόμενη μέρα του συλλόγου. Αξίζει, δε, να σημειωθεί πως η σχετική εκδήλωση για τη χρηματοδότηση του συλλόγου έγινε στο «Ανδρέας Βαρίκας», εκεί όπου βρέθηκαν περίπου 500 άτομα.
https://www.sportal.gr/podosfairo/article/panionios-protasi-ependysis-stin-omada-apo-tin-etairia-poy-efere-to-var-stin-ellada-2024032021004615731

Μάζεψαν και 500 άτομα τουλάχιστον,άσχετα από τα μέλη που ψήφισαν.

Παράθεση
Μεταξύ άλλων ο νέος επενδυτής του ποδοσφαιρικού Πανιωνίου εξήγησε τους λόγους για τους οποίους αποφάσισε να καταθέσει την πρόταση του, ανέφερε τις φιλοδοξίες του, μίλησε για το θέμα των χρεών της παλιάς ΠΑΕ που φθάνουν τα 3 εκατομμύρια, ενώ ήταν ξεκάθαρος πως η ομάδα τη νέα σεζόν θα είναι ανταγωνιστικη στο πρωτάθλημα της Superleague 2 και στόχος είναι στο τέλος της χρονιάς να μην χρωστάει τίποτα.

Απο την πλευρά του, ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη, Θοδωρής Ντάντος, έκανε μια μίνι αναδρομή στα τρία τελευταία χρόνια του ποδοσφαιρικού Πανιωνίου, ενώ ανέφερε πως οι επαφές με τον κ. Ρούπτσο έχουν ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο περίπου.
https://www.zougla.gr/sports/podosfero/panionios-protasi-gia-na-analavei-tin-omada-katethese-o-kostas-rouptsos/

Η καινούρια ΠΑΕ θα έχει χρέη της παλιάς ΠΑΕ όπως φαίνεται.Θα είναι πάνω κάτω στα 3 εκ.

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #411 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 14:30 »
Παράθεση
Aνάσταση μία εβδομάδα πριν...
28 Απριλίου 2024. Το σφύριγμα της λήξης, στο Πανιώνιος – Αλμυρός, σε ένα ματς που το αποτέλεσμα πέρασε σε δεύτερη μοίρα, σηματοδότησε την επάνοδο του Ιστορικού στις επαγγελματικές κατηγορίες. Μια επάνοδο που είναι παρόμοια με Ανάσταση του συλλόγου! Μια Ανάσταση μετά από την αντίστοιχη εβδομάδα των Παθών, που διήρκεσε παραπάνω από μια τετραετία (τόσο στην Α’ Εθνική – τουλάχιστον τις τελευταίες σεζόν – όσο και στη Γ΄). Μια Ανάσταση που ήρθε μια εβδομάδα πριν την Ανάσταση του 2024.

Σε όλο το διάστημα αυτό απείχα από την αρθρογραφία, από προσωπική επιλογή, καθότι δεν ήθελα να σχολιάσω παίκτες και παράγοντες της ερασιτεχνικής κατηγορίας. Έχει τύχει να παίξω σε ερασιτεχνική κατηγορία παλαιότερα και έχοντας επίγνωση των συνθηκών στις κατηγορίες αυτές και του τρόπου που αντιμετωπίζονται από όλους (ΕΠΟ, κόσμο και παράγοντες) δεν θεωρώ ότι δικαιούται εύκολα κανείς να κάνει οποιαδήποτε κριτική ή σχόλια.

Ο απολογισμός του συλλόγου αυτά τα δύσκολα χρόνια είχε θετικά και αρνητικά σημεία. Στα θετικά:

·        Αξιοπρέπεια και τιμή. Παρά την ταλαιπωρία της ομάδας, κρατήθηκε η αξιοπρέπειά της. Δεν φέσωσε κανέναν, δεν χαρίστηκε τίποτα και κανείς δεν μπορεί να καταλογίσει το παραμικρό στον Πανιώνιο. Ανακτήθηκε και η τιμή του συλλόγου. Η ένταξή του σε «λιμανήσια» άρματα πλέον γκρεμίστηκε και δίνεται η ευκαιρία για ολική επανεκκίνηση σε υγιείς πλέον βάσεις.

·        Διαφάνεια και Υγεία. Πλέον υπάρχει διαφάνεια. Ο Πανιώνιος είναι ανοικτό βιβλίο και θέλω να πιστεύω θα παραμείνει έτσι και στις επαγγελματικές κατηγορίες, παρά τη γενικότερη βρωμιά που κυριαρχεί στο χώρο.

·        Διοίκηση. Επιτέλους αναδείχθηκε έστω και εσχάτως μια Πανιώνια διοίκηση, με αποτέλεσμα το καλό του συλλόγου. Μακάρι να υπήρχε δυνατότητα οικονομική να συνεχιστεί το έργο της επιτροπής διοίκησης ερασιτεχνών και στην ΠΑΕ. Όμως και ο ενδιαφερόμενος επενδυτής, που επιλέχθηκε στο παραπάνω πλαίσιο, βρίσκεται στον αθλητικό χώρο χωρίς από όσα γνωρίζουμε να έχει σχέση με νυχτερινά κέντρα, προϋπηρεσία σε ομάδες του ΠΟΚ, θείο από την Αμερική ή μπάρμπα από την Κορώνη, ή οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό της προηγούμενης «γενιάς» προέδρων του Ιστορικού. Υπάρχει λοιπόν μια μεγάλη ευκαιρία να δούμε έναν Πανιώνιο ανεξάρτητο και κυρίως αυτάρκη, χωρίς προσωποκεντρική διοίκηση, αν γίνει και λειτουργήσει σωστά η οργάνωση για την ΠΑΕ.

·        Πάνθηρες: Respect! Ήταν εκεί. Δυνατά, δυναμικά, χωρίς πολλά λόγια, όπως έπρεπε για να μείνει το κυανέρυθρο φρόνημα ζωντανό. ΜΠΡΑΒΟ!!!

·        panionianea.gr: μην ξεχνάμε την ομάδα των παιδιών αυτών (Γιώργος, Παναγιώτης και όλων των υπολοίπων)  που κόπιασαν και έτρεξαν για τον Πανιώνιο, ενόσω επικρατούσαν όλες οι αντιεμπορικές συνθήκες της εποχής αλλά και των ερασιτεχνικών κατηγοριών. Κράτησαν ψηλά με τη σειρά τους το φρόνημα και την ενημέρωση του Πανιωνίου στις σκούρες εποχές του. Αξίζει και σε αυτούς ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ!!!

(σ.σ. ο λόγος που έβαλα χαμηλά στη λίστα Πάνθηρες και Πανιώνια Νέα, είναι φυσικά ότι ήταν πάντα ΕΚΕΙ!)

Στα αρνητικά:

·        Χάθηκε ένα ποσοστό φιλάθλων, κυρίως μικρής ηλικίας, οι οποίοι στα πέτρινα χρόνια της ομάδας θα γίνονταν δυνητικά Πανιώνιοι. Αυτό όμως είναι αντιστρεπτό, καθότι ο Πανιώνιος έχει μεγάλη δυναμική στους νέους αθλητές όλων των Τμημάτων (πρόσφατα είδαμε ότι έχουμε την πρωτιά σε όλη τη χώρα σε ερασιτέχνες αθλητές), που κατά κανόνα είναι και Πανιώνιοι και όταν με το καλό έρθουν οι επιτυχίες στις παραπάνω κατηγορίες, θα δούμε και περισσότερους νέους Πανιώνιους.

·        Ο Πανιώνιος κάνει επαγγελματική επανεκκίνηση με διακανονισμένο χρέος. Πολλή συζήτηση υπήρξε για τον τρόπο διαχείρισης και τις πιθανές επιλογές (αλλαγές ΑΦΜ, συγχωνεύσεις, κλπ) και η επιλογή να κρατηθεί το κούτελο καθαρό έρχεται με μια αρνητική παρακαταθήκη για τα οικονομικά της ΠΑΕ. Και εδώ η κατάσταση είναι αντιστρεπτή, με σωστή διαχείριση και …υπομονή!

Τώρα είναι ώρα για γιορτή βέβαια, αλλά και σχεδιασμό για το μέλλον! Με σωστές βάσεις και αποφάσεις, θα δούμε τον Ιστορικό ξανά να γράφει ιστορία!

Με τα παραπάνω στοιχεία στο μυαλό και στη συνείδηση, να ευχηθούμε καλή Ανάσταση και στο μπάσκετ και φυσικά καλό Πάσχα σε όλους μας!!!
https://www.panionianea.gr/2024/04/a_30.html

Σε πολλά που γράφει αν αλλάξεις το Πανιώνιος με το ΠΑΣ Γιάννινα,είναι ακριβώς το ίδιο.Για αυτό όλα τα κομμάτια έχουν την σημασία τους για να κρατηθεί αυτός ο σύλλογος ζωντανός.Μην υποτιμάτε τίποτα και κανένα κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #412 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 14:42 »
Με τα δικά μας οικονομικά στοιχεία τα μισά χρέη θα είναι κοντά στα 3 μύρια ή παραπάνω? Γιατί νομίζω παραπάνω βγαίνουν... Λέω πάντα με τα τωρινά δεδομένα

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #413 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 14:44 »
Παράθεση
«H επαφή με τον Κώστα Ρούπτσο έγινε με τον πιο ιδανικό, Πανιώνιο τρόπο»
Στο στούντιο του ραδιοφωνικού σταθμού «Στο Κόκκινο 105,5» φιλοξενήθηκαν τρία μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Πανιωνίου

Στο στούντιο του ραδιοφωνικού σταθμού «Στο Κόκκινο 105,5» φιλοξενήθηκαν τρία μέλη του
Διοικητικού Συμβουλίου του Πανιωνίου
Γ.Σ. Σμύρνης, ο πρόεδρος Θεόδωρος Ντάντος, ο αντιπρόεδρος Διοικητικού Νικήτας Βέλλης και η Αντιπρόεδρος Οικονομικών-Υπεύθυνη Κοινωνικών Δράσεων, Άλκηστις Μπόζοβιτς.

Στην ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχαν ξεδίπλωσαν το χρονικό των εξελίξεων αναγέννησης
του Συλλόγου την τελευταία τετραετία, ενώ ανέπτυξαν και ορισμένες από τις σκέψεις που υπάρχουν για την επόμενη μέρα.

Παρακάτω παρατίθενται οι τοποθετήσεις των ανθρώπων του Πανιωνίου:

Θ. Ντάντος (για τη δημιουργία της συλλογικότητας του ‘Ορφέα’): «Το 2020 φτάσαμε στο ναδίρ. Ήταν μία χρονιά που -εν είδη υπερβολής- πολλοί συνέκριναν με το 1922, στη λογική ότι ουσιαστικά θαέπρεπε να γίνει επανίδρυση. Όλο το κλίμα τότε ήταν απελπιστικό, με τη διάλυση των δύο μεγάλων τμημάτων. Σε εκείνη τη στιγμή ο Ερασιτέχνης δεν είχε ούτε τις οικονομικές δυνατότητες, ούτε και τις δυνατότητες σε ανθρώπινο κεφάλαιο για να μπορέσει πρώτα απ’ όλα να στηρίξει το μεγάλο έργο να χρηματοδοτήσει τις ομάδες στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα, κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολο.

Αυτή η συνειδητοποίηση ήρθε τότε για τα παιδιά που μπήκαμε στον Ερασιτέχνη. Και αυτό είναι ένα
δικό μας κομμάτι ευθύνης, των οπαδών, δηλαδή το ότι δεν είχαμε κινητοποιηθεί πολύ νωρίτερα.

Ξεκίνησαν, λοιπόν, οι ανοιχτές συνελεύσεις που ήταν μία προσπάθεια να χτυπήσει το καμπανάκι τουκινδύνου, για το οποίο φρόντισαν πρώτοι ο Νικήτας και ο Ανδρέας Μόγκριτς. Συζητήσαμε ότι ‘ανθέλουμε να πάρουμε τη μοίρα μας στα χέρια μας, αντί να περιμένουμε έναν μεσσία, έναν σωτήρα, θα
πρέπει να οργανωθούμε’.

Αυτή η οργάνωση ξεκίνησε με τη δημιουργία της συνεργατικής συλλογικότητας του ‘Ορφέα’, ο οποίος κατάφερε να συγκεντρώσει ανθρώπους από διαφορετικά μετερίζια, από διαφορετικές διαδρομές της ζωής, από διαφορετικές ειδικότητες. Προσπαθήσαμε να συγκεντρώσουμε τεχνογνωσία κατάλληλη ώστε να μπορέσουμε πολύ σύντομα να αρχίσουμε να φτιάχνουμε ένα πλάνο. Με βάση αυτό το πλάνο έπρεπε να ξεκινήσουμε από τη ‘μαμά’ του Συλλόγου, που ήταν ένας τεράστιος Ερασιτέχνης, προκειμένου να δώσουμε βήμα για το μέλλον. Αν δεν κινούμασταν έτσι, δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα ούτε για τα πολυαγαπημένα τμήματα, που είναι το Ποδόσφαιρο και το Μπάσκετ.

Στην αρχή υπήρχε καχυποψία για το αν μία ομάδα ανθρώπων που προέρχονται από την κερκίδα και λειτουργούν συλλογικά θα μπορέσουν να σηκώσουν ένα τέτοιοβάρος, οργανωτικό, διοικητικό, οικονομικό και ταυτόχρονα να μπορέσουν να απευθυνθούν σεεπιχειρηματίες, να μπορέσουν να κάνουν θελκτικό το project της δημιουργίας ενός Πανιωνίου ‘από την
αρχή’»

Ν. Βέλλης (για τη σταδιακή μετάβαση από τις εξέδρες στα διοικητικά): «Δεν θεωρώ ότι αφήσαμε την οπαδική μας ταυτότητα, αλλά ότι αλλάξαμε λίγο την προσέγγισή μας. Όταν μιλάμε για Ερασιτέχνη, μιλάμε για συναίσθημα, μιλάμε για εθελοντισμό, για πολλές εργατοώρες. Όταν ξεκίνησαν οι συζητήσεις μας, ήταν λίγο πριν τους υποβιβασμούς. Την ακριβή εικόνα του Ερασιτέχνη δεν την είχαμε ακόμα, αν και το ζούσαμε και είχαμε καταλάβει τι συνέβαινε. Όταν φτάσαμε να πέσουμε με… θόρυβο παντού, είχαμε δύο επιλογές: ή θα μας κοιτάζαμε πεσμένους ή θα μπαίναμε μπροστά για νασηκωθούμε. Επιλέξαμε τον δύσκολο δρόμο -κάτι που γενικότερα δεν συνηθίζεται- και, παράλληλα, βάλαμε περισσότερο οπαδικό στοιχείο στον Σύλλογο.

Η αρχική ιδέα ήταν να φτιάξουμε μια ομάδα
ανθρώπων, προσεγγίζοντας κόσμο που ξέραμε μέσα από τις κερκίδες και οι οποίοι δεν είχαν ενεργό ρόλο οπαδικά, αλλά είχαν δυνατότητες να προσφέρουν με διάφορους τρόπους στον Σύλλογο. Κάναμε κάποια λίγα πράγματα (καθώς περάσαμε γρήγορα στο επόμενο στάδιο), όπως για παράδειγμα το ντοκιμαντέρ στον Ανδρέα Βαρίκα και η βράβευση της Δήμητρας Ζαπονίδου. Μετά τους υποβιβασμούς περάσαμε αυτομάτως στην επόμενη φάση, αν και δεν αναλάβαμε αμέσως το Ποδόσφαιρο, κάτι που μας έδωσε τον χρόνο να οργανωθούμε και να είμαστε τώρα σε θέση να ασχολούμαστε. Οι άνθρωποι που ανέλαβαν το τμήμα τα πρώτα δύο χρόνια (Κυριάκος Σκούρας, Δημήτρης Σκούρας, Φώτης Κωσταρίδης, Αλέξανδρος Βανδώρος) έπαιξαν πάρα πολύ κομβικό ρόλο, καθώς κράτησαν την ομάδα χωρίς να επιβαρυνθεί ο Ερασιτέχνης, που τότε είχε στα χέρια του και το Μπάσκετ. Αυτά τα δύο Τμήματα, άλλωστε, είναι τα αγωνιστικά για τα οποία υπάρχει και η περισσότερη κριτική, καλοπροαίρετη και κακοπροαίρετη. Αποφασίσαμε ταπεινά να ασχοληθούμε και με τη Διοίκηση του Ερασιτέχνη, με τη συμμετοχή τριών ανθρώπων της Κίνησή μας στις πρώτες εκλογές. Σύντομα ήρθαν πολλές και σημαντικές επιτυχίες, οι οποίες όμως προφανώς δεν παίρνουν τη δημοσιότητα που παίρνουν τα αγωνιστικά ζητήματα ή η έλευση ενός επενδυτή. Αυτές οι επιτυχίες είχαν να κάνουν με την οργάνωση, με την τακτοποίηση των οικονομικών, τις πολύ μεγάλες συμφωνίες για κάποιες ρυθμίσεις που δεν είχαν γίνει για πάρα πολλά χρόνια. Υπήρχαν χρέη που βάραιναν τον Σύλλογο για είκοσι χρόνια και δεν τα είχε αγγίξει κανείς. Στις επόμενες εκλογές συμμετείχαμε πλέον μαζικά και αποφασίσαμε να ‘τρέξουμε’ όλο τον Σύλλογο. Η Διοικούσα του Ποδοσφαίρου είχε κάνει ήδη τη μεγάλη επιτυχία της με τη ρύθμιση του χρέους προς το Δημόσιο. Με την αυτοπεποίθηση που είχαμε αποκτήσει και απαλλαγμένοι και από το βάρος του Μπάσκετ, το οποίο ανέλαβαν οι κ.κ. Θοδωρής Μικρόπουλος και Παναγιώτης Ηλιάδης, μπορέσαμε να στηρίξουμε το εγχείρημα του Ποδοσφαίρου με χορηγούς οι οποίοι επίσης βοήθησαν πάρα πολύ και οι οποίοι ήρθαν μέσα από το κλίμα της εμπιστοσύνης που είχεδημιουργηθεί στον Σύλλογο. Υπήρχε, επίσης, ο χρόνος ώστε να αναζητήσουμε, κυρίως ο Θοδωρής (σ.σ. Ντάντος), τον επενδυτή που θα έκανε το επόμενο βήμα».

Α. Μπόζοβιτς (για τη δημιουργία του Πανιωνίου Γυμναστικού Συλλόγου Αναπήρων): «Θα στείλουμε το Καταστατικό στην Ομοσπονδία Αναπήρων για να πάρουμε και την έγκριση και ξεκινάμε σιγά-σιγά, με μικρά βήματα γιατί είναι δύσκολο εγχείρημα, να κάνουμε τον Πανιώνιο Γυμναστικό Σύλλογο Αναπήρων, ο οποίος θα είναι και ο μοναδικός μεγάλος Σύλλογος στα νότια προάστια, που θα μπορεί να εξυπηρετεί όλους τους Αναπήρους, φυσικά όλων των αναπηριών. Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε με τα κλασικά αθλήματα, όπως Στίβος και Κολύμβηση και κάθε φορά να βάζουμε καινούρια αθλήματα. Ήδη έχουμε ξεκινήσει συνεργασία με πολλούς Συλλόγους Αναπήρων, με σχολεία είτε γενικά είτε ειδικά, για να μπορούμε να βάλουμε ένα πλαίσιο συνεργασίας και να μπορούν να αθλούνται όλα τα παιδιά. Είναι λίγο δύσκολο, αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».

Θ. Ντάντος (για την αρχική αμφισβήτηση και το διπλό στοίχημα): «Ζούμε σε μία εποχή που ειδικά
στον χώρο του αθλητισμού η λέξη ‘πολιτική’ φέρνει αλλεργία. Έχει επικρατήσει στις περισσότερες
κερκίδες η λογική του ‘no politica’. Εν μέρει δικαιολογημένα υπάρχει δυσπιστία απέναντι στους
πολιτικούς και τα κόμματα. Ο Πανιώνιος έχει ιδεολογικό βάθος, έχει πολιτικό πρόσημο, γιατί είναι μία προσφυγική ομάδα. Είναι μία ομάδα πραγματικά προσφυγική γιατί ιδρύθηκε κάπου αλλού και ήρθε εδώ από τους προγόνους μας. Ταυτόχρονα, όμως, είναι και μία ομάδα που επειδή δεν είχε ποτέ την τύχη -ή την ατυχία…- να έχει έναν πλούσιο πάτρονα από τότε που το ποδόσφαιρο έγινε επαγγελματικό (και ο πλούσιος ιδιοκτήτης είναι κάτι που διασφαλίζει τις επιτυχίες), ο Πανιώνιος ήταν στους ‘φτωχούς μεγάλους’ και του ποδοσφαίρου και του μπάσκετ, αλλά και γενικότερα του αθλητισμού. Αυτό το πράγμα έχει τη σημασία του. Κάποια στιγμή αυτό που είπαμε είναι ότι πολιτική για εμάς δεν είναι η ενασχόληση με κάποιον χώρο κομματικό, αλλά το να μπορέσεις να πείσεις τους ανθρώπους ότι μέσα
από συλλογικές διαδικασίες μπορείς όντως να πετύχεις πράγματα. Αυτό ήταν κάτι πάρα πολύ
σημαντικό. Οι λύσεις βρίσκονται πάντα από συλλογικότητες, από τους ανθρώπους που δουλεύουν συνεργατικά, χωρίς να βάζουν το ‘εγώ’ τους ή το όφελός τους μπροστά από το οτιδήποτε.

Σε αυτή την προσπάθεια συμμετέχουν πολλοί άνθρωποι που προέρχονται από πολλές διαφορετικές εκλογικές βάσεις. Παρ’ όλα αυτά, υπάρχουν και κόκκινες γραμμές. Ο Πανιώνιος είναι ένας αντιφασιστικός και αντιρατσιστικός και αυτή την κόκκινη γραμμή δεν την ξεπερνάει κανένας μέσα στον Σύλλογο. Για εμάς, λοιπόν, ήταν διπλό το στοίχημα. Είχε κοινωνική και πολιτική ουσία να δείξουμε ότι μπορούμε όλοι μαζί να καταφέρουμε αυτό το έργο».

Θ. Ντάντος (για τη δουλειά που είχε γίνει μέχρι τη συμφωνία με τον Κ. Ρούπτσο): «Και σε αυτό το
κομμάτι έχει προηγηθεί πάρα πολλή δουλειά. Τη λέμε και την ξαναλέμε τη λέξη ‘δουλειά’ γιατί ναι το
‘Α’ και το ‘Ω’. Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές, υπάρχουν ιδέες που υλοποιούνται πάρα πολύ γρήγορα.

Μας ενδιέφερε να μπορούμε να προσεγγίσουμε αυτούς που εμείς ονομάσαμε από την αρχή υγιείς
επιχειρηματίες, δηλαδή ανθρώπους που θα έπρεπε να πληρούν κάποια συγκεκριμένα κριτήρια και όχι
‘λερωμένους’ ανθρώπους στο ποδόσφαιρο. Είχε υποφέρει τα τελευταία πολλά χρόνια ο Σύλλογος από διοικήσεις οι οποίες είχαν συνδέσει το όνομα του Πανιωνίου με… άρματα, κάτι στο οποίο ο κόσμος του Πανιωνίου ήταν σταθερά αντίθετος. Και αυτή ήταν μία σταθερή κόντρα με τις διοικήσεις που είχαν προηγηθεί. Θέλαμε, λοιπόν, να βγάλουμε αυτή τη ρετσινιά από πάνω μας, γιατί θεωρούμε ότι και οπαδικά αλλά και πρακτικά, σε επίπεδο marketing, ήταν κάτι που μας πλήγωνε. Η προοπτική του να φέρναμε έναν άνθρωπο που δεν θα ανήκε σε αυτή την Κατηγορία, ήταν από τα πρώτα που βλέπαμε.

Υπήρχαν, όμως, και τα πρακτικά που έπρεπε να κάνουμε. Έπρεπε να κατονομάσουμε το χρέος, έπρεπε να φτιάξουμε λίστες ανθρώπων που δεν είχαν πληρωθεί, έπρεπε να φτιάξουμε παρουσιάσεις, έπρεπε να λειτουργήσουμε τεχνοκρατικά με έναν τρόπο ώστε να απευθυνόμασταν σε έναν επιχειρηματία -στη γλώσσα που μιλάει- και να του δώσουμε να καταλάβει ότι αυτό που του λέμε δεν είναι μία χίμαιρα ή ένα προϊόν της φαντασίας μας, αλλά είναι κάτι εφικτό.

Θ. Ντάντος (για την επαφή με τον Κ. Ρούπτσο): «Η επαφή με τον Κώστα Ρούπτσο έγινε με τον πιο
ιδανικό τρόπο. Έγινε με τον τρόπο του Ερασιτέχνη, με τον πιο Πανιώνιο τρόπο:Γνωριστήκαμε στον
τελικό του Πρωταθλήματος Κ18 μεταξύ Πανιωνίου και Κενταύρου Βριλησσίων. Πήγαμε να
παρακολουθήσουμε τον τελικό των Ακαδημιών μας και η πλευρά του κ. Ρούπτσου μας προσέγγισε. Στομεταξύ εμείς είχαμε ήδη αρχίσει να δημοσιοποιούμε κάποια πράγματα από όσα είχαμε πετύχει και, έτσι, μας είπαν ‘θέλουμε να μιλήσουμε μαζί σας γιατί υπάρχει περίπτωση να έχετε κάνει κάτι πολύ καλό’. Ξεκίνησε από πέρσι μία επαφή και αρχίσαμε σιγά-σιγά να χτίζουμε σχέσεις εμπιστοσύνης για να φτάσουμε τελικά στο ‘σήμερα’ να πούμε ότι είμαστε έτοιμοι. Η πρόταση του κ. Ρούπτσου εγκρίθηκε από τη Γενική Συνέλευση και πλέον προχωράμε μαζί».

Θ. Ντάντος (για τη ρύθμιση του χρέους προς το Δημόσιο): «Η ρύθμιση που αφορά στο Δημόσιο χρέος είναι κάτι που μας κάνει να αισθανόμαστε πολύ περήφανοι γιατί θα δώσει τη δυνατότητα στονΠανιώνιο να αποπληρώσει τα χρέη προς το Δημόσιο, έστω και σε μεγάλο χρονικό διάστημα και σιγά- σιγά. Δεν θα του χαριστούν τα χρέη, όπως έχει γίνει σε προηγούμενες περιπτώσεις. Θα πληρωθούν μεέναν τρόπο που θα κάνει το project βιώσιμο. Ειδάλλως, δεν θα δινόταν ποτέ η προοπτική να
δημιουργηθεί ΠΑΕ».

Θ. Ντάντος (για τη συνειδητή επιλογή της απόρριψης ενδεχόμενης συγχώνευσης ή κάποιου
παρόμοιου δρόμου): «Δεν θέλαμε σε καμία περίπτωση να αποφύγουμε τα χρέη μέσω μίας
συγχώνευσης γιατί αυτό θα είχε άλλη μία τρομακτική διάσταση για εμάς, διότι ποδοσφαιριστές επαγγελματίες θα έχαναν τα χρήματά τους. Δεν θα μπορούσαμε να έχουμε πράξει διαφορετικά, είμαστε όλοι εργαζόμενοι. Η σκέψη ότι σε εμάς τους ίδιους ή στα αδέρφια μας θα μπορούσε κάποιος να βρει έναν τρόπο να ‘ξεγλιστρήσει’ και να μην δώσει δεδουλευμένα, ήταν κάτι που μας πλήγωνε. Το περιστατικό με την αυτοκτονία του τότε ποδοσφαιριστή του Άρη, το οποίο και ως ‘Ορφέας’ το είχαμε αναδείξει, κυριολεκτικά μας είχε συγκλονίσει. Δεν θα μπορούσαμε να είμαστε εμείς συνυπαίτιοι σε μία τέτοια κατάσταση και γι’ αυτό είχαμε αποφασίσει να πηγαίναμε στον πιο δύσκολο δρόμο».

Α. Μπόζοβιτς (πως θα ήθελε να δει τον Πανιώνιο τα επόμενα πέντε χρόνια): «Πρώτος στόχος μας για τις ομάδες του Ποδοσφαίρου και του Μπάσκετ είναι να βρίσκονται στη Super League και στη Basket League. Υπάρχουν καλοί επενδυτές και στα δύο τμήματα. Όσον αφορά στον Ερασιτέχνη, είμαστε ο Σύλλογος με τους περισσότερους αθλητές στην Ελλάδα και αυτό προκύπτει από την πολύ καλή δουλειά που γίνεται. Ο Πανιώνιος είναι ένα μεγάλο φυτώριο σε όλα τα αθλήματα. Επίσης, ένας άλλος στόχος μας είναι να επεκτείνουμε και τις δραστηριότητές μας, να βάλουμε μουσική, θέατρο, καλλιτεχνικά, χορό, στη φιλοσοφία που είχε και ο Ορφέας στη Σμύρνη. Θα ξεκινήσουμε σύντομα και αγωνιστική ρομποτική, θα κάνουμε και σκάκι τυφλών, θέλουμε να είμαστε ένας Σύλλογος που φτιάχνει αθλητές με την ίδια ιδεολογική προσέγγιση απέναντι στον Πανιώνιο».

Ν. Βέλλης (πως θα ήθελε να δει τον Πανιώνιο): «Σε κάθε διαδρομή πρέπει να θυμόμαστε πάντα από
που ξεκινήσαμε και γιατί ξεκινήσαμε. Αυτό που έγινε πριν από λίγα χρόνια έγινε γιατί ο Πανιώνιος είχε χάσει την ταυτότητά του και δεν έχει να κάνει μόνο με το αγωνιστικό, στο οποίο δεν θα αναφερθώ.
Προσωπικά θέλω είτε από εμάς τους ίδιους είτε σαν παρακαταθήκη της δουλειάς που κάνουμε να
συνεχιστεί η ίδια νοοτροπία και ο Πανιώνιος να είναι έτοιμος στο μέλλον να αντιμετωπίσει
οποιαδήποτε παρόμοια κρίση έρθει. Το κυριότερο, αυτό που υπάρχει και σήμερα, είναι να βλέπουμε
παιδιά να χαμογελάνε γιατί το πιο σημαντικό είναι η ψυχική υγεία, ειδικά στις μέρες μας. Κι εμείς
πρέπει να είμαστε ένα ψυχικά υγιές σωματείο».

Θ. Ντάντος (πως θα ήθελε να δει τον Πανιώνιο): «Θέλω να τον δω βιώσιμο, αυτάρκη, ανεξάρτητο και να είναι το μεγαλύτερο αθλητικό σχολείο. Ο αθλητισμός είναι εκπαίδευση και ο Πανιώνιος οφείλει να είναι το μεγάλο αθλητικό σχολείο για όλους».
https://www.panionianea.gr/2024/04/h_3.html

Άλλο ένα ενδιαφέρον κομμάτι για το τι έκαναν και σήμερα χαίρονται με αυτά που κατάφεραν.Θα μπορούσε να είναι και για εμάς ένας δρόμος.Οι επενδυτές δεν ήρθαν μόνο ουρανοκατέβατοι.Έγιναν στον δρόμο κάποιες γνωριμίες αλλά αυτοί οι άνθρωποι πείστηκαν για το πλάνο που υπήρχε.Το εγώ του καθένα μπήκε κάτω από το εμείς.Στο λινκ έχει όλη την συνέντευξη.
Ο Ρούπτσος βρέθηκε σε αγώνα της Κ-18 με τα Βριλήσσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Κυρ 02 Ιούν 2024 14:47 από fon7 »

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #414 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 14:50 »
Επειδή υπάρχουν οι κόντρες του παρελθόντος και η προιστορία,αλήθεια θα μπορούσαν να βρεθούν επαφές με αυτούς τους ανθρώπους που ίσως να μας ανέλυαν την εμπειρία τους.Τι προβλήματα βρήκαν,πως τα αντιμετώπισαν.Να μας έδιναν την τεχνογνωσία τους.

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #415 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 14:56 »
&t=393s

Δείτε αυτά τα 6:30 λεπτά και συγκρίνετε την μια ώρα του Παναγιωτάκη.Μετά κλάψτε ελεύθερα.Δεν αναφέρομαι μόνο στο κομμάτι του Παναγιωτάκη.Αναφέρομαι γενικότερα σε ολόκληρο το στήσιμο της ας πούμε συνέντευξης τύπου.

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #416 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 15:19 »
ΝΑΙ αλλά με τα τελευταία αυτά στοιχεία που βγήκαν στην δημοσιότητα πόσα περίπου είναι τα δικά μας χρέη??
Γιατί άλλο είναι 3 μύρια και άλλο 6,7 και πάει λέγοντας..
Τα μισά είπαμε θα μείνουν σε εμάς, σωστά? Πόσα περίπου δλδ??
Μπορεί να πει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #417 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 15:22 »
ΝΑΙ αλλά με τα τελευταία αυτά στοιχεία που βγήκαν στην δημοσιότητα πόσα περίπου είναι τα δικά μας χρέη??
Γιατί άλλο είναι 3 μύρια και άλλο 6,7 και πάει λέγοντας..
Τα μισά είπαμε θα μείνουν σε εμάς, σωστά? Πόσα περίπου δλδ??
Μπορεί να πει κάποιος?
Ένα ποσοστό πηγαίνει στην καινούρια ΠΑΕ.Μετά είναι και θέμα το πόσο το κυνηγάει κάποιος.Δηλαδή αν σου χρωστάει εσένα και δεν το κυνηγήσεις,πάει το χρέος.Φυσικά με την δημιουργία της νέας ΠΑΕ θα πρέπει να τα ρυθμίσουν και να αρχίσουν να τα πληρώνουν τα χρέη.
Θα μπορούσαν βέβαια να πάρουν καινούριο ΑΦΜ με συγχωνεύσεις αλλά δεν γούσταραν όπως λένε αυτήν την πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος Mpakoulieros

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.599
    • Προφίλ
    • http://i.imgur.com/Eg6L7Ne.png
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #418 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 17:12 »
Θα προσπαθήσω να απλοποιήσω λίγο τα πράγματα γιατί πολλά θέματα σχετικά με τα οικονομικά έχουν παρερμηνευθεί.

Λοιπόν, από όσα έχω καταλάβει από τα σχετικά δημοσιεύματα και κυρίως από τις προηγούμενες αναλύσεις του συνταύρου pasgiannina1967, ο οποίος ήταν ο πρώτος ο οποίος ανέδειξε το ζήτημα ήδη από την άνοιξη του 2013, προκύπτουν τα εξής:

Τα γνωστά μας χρέη (και τα μόνα; ) είναι οι δόσεις προς το δημόσιο + το δάνειο προς την τράπεζα Ηπείρου + οι τρέχουσες υποχρεώσεις της ΠΑΕ.

Οι δόσεις προς το δημόσιο είναι λίγο παραπάνω από 2.000.000 (σωστά;, διορθώστε με εδώ, δεν είμαι σίγουρος) + 750.000 περίπου το δάνειο + οι τρέχουσες υποχρεώσεις που αγνοώ.

Χονδρικά δεν είναι πάνω από 3.000.000 ευρώ.

Αν υπολογίσουμε ότι έχουμε λαμβάνειν ένα ποσό της τάξης των 800.000 ευρώ ως ομάδα της Σουπεριγκ που έπεσε, τότε το ποσό πέφτει στα 2.200.000 ευρώ.

Επίσης οι δόσεις προς το δημόσιο μπορούν να παγώσουν για ένα μεγάλο διάστημα, π.χ. μέχρι να ανεβούμε ξανά, όπως μάλλον πάγωσαν επί covid.

Τα 3.000.000 ευρώ στην ετερόρρυθμη, που όλοι αντιλαμβανόμαστε σε ποιον ανήκει, δεν είναι χρέη της ΠΑΕ Π.Α.Σ. Γιάννινα είναι χρέη προς την ΠΑΕ Π.Α.Σ. Γιάννινα. Αν ποτέ δοθούν, που κανείς δεν το πιστεύει ή καλύτερα αν αύριο επιστρεφόταν η εταιρεία δεν θα είχε σχεδόν καθόλου χρέος.

Πάμε στο δια ταύτα. Αν τα παραπάνω είναι σωστά τότε δεν υπάρχει κανένα μα κανένα όφελος στους Αφούς να ρίξουν την ομάδα. Γιατί;

Πρώτον γιατί θα τους ακολουθήσουν τα χρέη σε μια ομάδα Γ' εθνικής με μηδενική χρηματιστική αξία. Τι θα τους ακολουθήσει; Ένα μέρος των οφειλών προς το δημόσιο και σίγουρα το δάνειο από την Τράπεζα Ηπείρου. Οπότε γιατί να κάνουν ζημιά στον εαυτό τους ρίχνοντας την ομάδα;

Οπότε τι θα ήταν καλύτερο γι' αυτούς;

1. Η άμεση επάνοδος στην Σουπερλιγκ.

2. Σε περίπτωση που δεν συμβεί το πρώτο η παραχώρηση της ομάδας σε όποιον ενδιαφέρεται χωρίς όμως το δάνειο προς την Τράπεζα Ηπείρου, που ουδέποτε έχει επενδυθεί στην ομάδα και χωρίς τα 3.000.000 που προφανώς δεν θα επιστραφούν ποτέ, μιας και λείπουν από τα ταμεία, αν έχω καταλάβει σωστά από το 2013.

Υπάρχει και ένα ακόμη σενάριο το 3.

Σε αυτό το σενάριο πέφτουμε Γ' ή διαλυόμαστε και τα χρέη μένουν όλα στους Αφούς χωρίς να έχουν κάτι να δώσουν ή να πουλήσουν, π.χ. την ομάδα στη Β' Εθνική και με αυτό το τρόπο να διευθετήσουν μέρος των χρεών.

Επομένως από τα παραπάνω καταλήγω ότι θα προσπαθήσουν να ανέβουν φέτος, ίσως δώσουν και τα ρέστα τους σε αυτή την προσπάθεια και από του χρόνου αν δεν τα καταφέρουν θα δώσουν την ομάδα σε όποιον πάρει πάνω του το μεγαλύτερο μέρος των χρεών, που δεν είναι δυσθεώρητο για τα δεδομένα μιας λαοφιλούς ομάδας όπως ο Π.Α.Σ..

ΥΓ: Εκφράζω την επιφύλαξή μου για την ακρίβεια των αριθμών που παρέθεσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Κυρ 02 Ιούν 2024 17:16 από Mpakoulieros »
Ο Π.Α.Σ. ανήκει στα μεγάλα ποδοσφαιρικά αφηγήματα!

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #419 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 17:36 »
Θα προσπαθήσω να απλοποιήσω λίγο τα πράγματα γιατί πολλά θέματα σχετικά με τα οικονομικά έχουν παρερμηνευθεί.

Λοιπόν, από όσα έχω καταλάβει από τα σχετικά δημοσιεύματα και κυρίως από τις προηγούμενες αναλύσεις του συνταύρου pasgiannina1967, ο οποίος ήταν ο πρώτος ο οποίος ανέδειξε το ζήτημα ήδη από την άνοιξη του 2013, προκύπτουν τα εξής:

Τα γνωστά μας χρέη (και τα μόνα; ) είναι οι δόσεις προς το δημόσιο + το δάνειο προς την τράπεζα Ηπείρου + οι τρέχουσες υποχρεώσεις της ΠΑΕ.

Οι δόσεις προς το δημόσιο είναι λίγο παραπάνω από 2.000.000 (σωστά;, διορθώστε με εδώ, δεν είμαι σίγουρος) + 750.000 περίπου το δάνειο + οι τρέχουσες υποχρεώσεις που αγνοώ.

Χονδρικά δεν είναι πάνω από 3.000.000 ευρώ.

Αν υπολογίσουμε ότι έχουμε λαμβάνειν ένα ποσό της τάξης των 800.000 ευρώ ως ομάδα της Σουπεριγκ που έπεσε, τότε το ποσό πέφτει στα 2.200.000 ευρώ.

Επίσης οι δόσεις προς το δημόσιο μπορούν να παγώσουν για ένα μεγάλο διάστημα, π.χ. μέχρι να ανεβούμε ξανά, όπως μάλλον πάγωσαν επί covid.

Τα 3.000.000 ευρώ στην ετερόρρυθμη, που όλοι αντιλαμβανόμαστε σε ποιον ανήκει, δεν είναι χρέη της ΠΑΕ Π.Α.Σ. Γιάννινα είναι χρέη προς την ΠΑΕ Π.Α.Σ. Γιάννινα. Αν ποτέ δοθούν, που κανείς δεν το πιστεύει ή καλύτερα αν αύριο επιστρεφόταν η εταιρεία δεν θα είχε σχεδόν καθόλου χρέος.

Πάμε στο δια ταύτα. Αν τα παραπάνω είναι σωστά τότε δεν υπάρχει κανένα μα κανένα όφελος στους Αφούς να ρίξουν την ομάδα. Γιατί;

Πρώτον γιατί θα τους ακολουθήσουν τα χρέη σε μια ομάδα Γ' εθνικής με μηδενική χρηματιστική αξία. Τι θα τους ακολουθήσει; Ένα μέρος των οφειλών προς το δημόσιο και σίγουρα το δάνειο από την Τράπεζα Ηπείρου. Οπότε γιατί να κάνουν ζημιά στον εαυτό τους ρίχνοντας την ομάδα;

Οπότε τι θα ήταν καλύτερο γι' αυτούς;

1. Η άμεση επάνοδος στην Σουπερλιγκ.

2. Σε περίπτωση που δεν συμβεί το πρώτο η παραχώρηση της ομάδας σε όποιον ενδιαφέρεται χωρίς όμως το δάνειο προς την Τράπεζα Ηπείρου, που ουδέποτε έχει επενδυθεί στην ομάδα και χωρίς τα 3.000.000 που προφανώς δεν θα επιστραφούν ποτέ, μιας και λείπουν από τα ταμεία, αν έχω καταλάβει σωστά από το 2013.

Υπάρχει και ένα ακόμη σενάριο το 3.

Σε αυτό το σενάριο πέφτουμε Γ' ή διαλυόμαστε και τα χρέη μένουν όλα στους Αφούς χωρίς να έχουν κάτι να δώσουν ή να πουλήσουν, π.χ. την ομάδα στη Β' Εθνική και με αυτό το τρόπο να διευθετήσουν μέρος των χρεών.

Επομένως από τα παραπάνω καταλήγω ότι θα προσπαθήσουν να ανέβουν φέτος, ίσως δώσουν και τα ρέστα τους σε αυτή την προσπάθεια και από του χρόνου αν δεν τα καταφέρουν θα δώσουν την ομάδα σε όποιον πάρει πάνω του το μεγαλύτερο μέρος των χρεών, που δεν είναι δυσθεώρητο για τα δεδομένα μιας λαοφιλούς ομάδας όπως ο Π.Α.Σ..

ΥΓ: Εκφράζω την επιφύλαξή μου για την ακρίβεια των αριθμών που παρέθεσα.
Αν είναι έτσι Δλδ 3 μύρια τότε στην ανακοίνωση τους έλεγαν αλήθεια?
Ο Μυριουνης μαζί με τα τρέχοντα, δεν τα έβγαζε 3πλασια?? Νομίζω υπολόγιζε και τα 3 της ΕΕ!

Αποσυνδεδεμένος PASsenger

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #420 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 17:44 »
Από τα ταμεία της ομάδας λείπουν 3 εκατομμύρια.Αυτά αν δεν επιστραφούν υπολογίζονται μαζί με τα χρωστούμενα αρνητικά στον ισολογισμό.
Άρα η ομάδα αυτή τη στιγμή είναι χονδρικά στο -6 εκατομμύρια.

Αποσυνδεδεμένος Mpakoulieros

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.599
    • Προφίλ
    • http://i.imgur.com/Eg6L7Ne.png
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #421 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 17:52 »
Από τα ταμεία της ομάδας λείπουν 3 εκατομμύρια.Αυτά αν δεν επιστραφούν υπολογίζονται μαζί με τα χρωστούμενα αρνητικά στον ισολογισμό.
Άρα η ομάδα αυτή τη στιγμή είναι χονδρικά στο -6 εκατομμύρια.

Αυτά είναι λεφτά που έχει δώσει η ομάδα, που έχει λαμβάνειν. Αν και ποτέ δεν πιστεύω ότι θα τα πάρει πίσω.

Σε μια αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, από μελλοντικό ιδιοκτήτη καλύπτονται και τα τα λεφτά (η αύξηση δηλαδή), παραμένουν στα ταμεία.
Ο Π.Α.Σ. ανήκει στα μεγάλα ποδοσφαιρικά αφηγήματα!

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #422 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 18:52 »
Από τα ταμεία της ομάδας λείπουν 3 εκατομμύρια.Αυτά αν δεν επιστραφούν υπολογίζονται μαζί με τα χρωστούμενα αρνητικά στον ισολογισμό.
Άρα η ομάδα αυτή τη στιγμή είναι χονδρικά στο -6 εκατομμύρια.
Και εγώ από αυτά που έγραφε ο Μυριουνης, βασικά έτσι όπως τα έγραφε έτσι κατάλαβα. Και με τα τρέχοντα έξοδα ανέβαινε και άλλο το ποσό που θα έπρεπε να επενδύσει κάποιος...! Μακάρι βέβαια να έχει δίκιο ο Μpak!

Αποσυνδεδεμένος Kun

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.156
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #423 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 19:27 »
Όπως τα λέει ο Μπακουλιερος είναι για το ποσό που δόθηκε στην ετερορυθμη εταιρεία. Λογιστικα δε συνιστά χρέος της ΠΑΕ αλλά απαίτηση προς επιστροφή από την ετερορυθμη εταιρεία. Σε περίπτωση που δεν επιστραφεί όλο το ποσό, ή ακόμα χειρότερα διαγραφεί όπως αναφέρουν οι ορκωτοί ελεγκτές, τότε το ποσό αυτό λογιστικά θα επιβαρύνει τα αποτελέσματα ως ζημία.

Οι ζημιές μιας εταιρείας δεν συνιστούν χρέη. Πολλές εταιρίες ίσα ίσα εμφανίζουν επίτηδες ζημιές για να μη πληρώνουν φόρο. Τι χρωστά μια εταιρεία εμφανίζεται στον Ισολογισμό στις Υποχρεώσεις (Βραχυπροθεσμες και Μακροπρόθεσμες) και Καθαρή Θέση (τι οφείλει στους μετόχους).

Μακάρι να ξανά ενεργοποιουνταν μέλη όπως ο pasgiannina1967 λόγω των γνώσεων του και άλλα μέλη ώστε να συνεισφέρουμε όλοι μαζί στη συζήτηση και να αποκτήσει ξανά δυναμική το forum.
« Τελευταία τροποποίηση: Κυρ 02 Ιούν 2024 19:31 από Kun »
"Πατρίδα σαν τον ήλιο σου, ήλιος αλλού δε λάμπει"
PAS Giannina 1966 Toros Locos
ΓΙΑ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΟΣΑ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΣΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ

Αποσυνδεδεμένος born_in_drakolimni

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.222
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #424 στις: Κυρ 02 Ιούν 2024 19:59 »
16 χρονια κοροιδια ετσι λεγεται το εργο που βλεπουμε
Ειδικα απο το 2013 η προκληση εχει ξεπερασει καθε οριο
Σε εποχες 70 και 80 θα φευγανε νυχτα
Οχι μονο αυτοι αλλα και οσοι τους υπερασπιζονται στην πολη(απο συμφερον και μονο)

Το τυρακι ηταν οι συνεχομενες παρουσιες στην Α και μια ευρωπαικη συμμετοχη απο σποντα(προσκυνηστε ακομα που παιξαμε 4 ευρωπαικα παιχνιδια ενω επρεπε να εχουμε 15)
Γιατι η πραγματικη ευρωπαικη συμμετοχη που θα απογειωνε την ομαδα για την επομενη δεκαετια, κατεληξε σε μια απο τις μεγαλυτερες προδοσιες εναντιον του ΠΑΣ

Τι γινεται τωρα?
Απλα ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ με το υπαρχον καθεστως
Καποτε θα δοθει μια λυση, αλλα κανεις δεν ξερει ποσα χρονια θα περασουν
Οποτε μην σκατε και πολυ, καλυτερα κρατηστε δυναμεις για τα ωραιοτερα που μπορει να ερθουν

Αν μπορουσαμε εμεις σαν φιλαθλοι να κανουμε κατι ισως ειχε νοημα
Αλλα δεν νομιζω οτι ειμαστε τοσο ενωμενοι για να το πετυχουμε
Ουτε και πιστευω οτι θα μας αφηναν αν το προσπαθουσαμε

Πως γινεται μια ομαδα που στηριζεται στον κοσμο της να διοικειται απο ατομα που τον εχουν γραμμενο κανονικα?
Αυτο δεν το καταλαβα ποτε
Βαλτε το σαν μαθημα στα πανεπιστημια πως το καταφερε αυτο ο μπαμπας και τα παιδια του
Και οχι μονο να μην βγαινει ζημιωμενος, αλλα να κονομαει και απο πανω με την ανοχη του κρατους


 :pas: :pashat: :joker: