Αποστολέας Θέμα: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)  (Αναγνώστηκε 57626 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ayuto1966

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.088
  • Τα χιλιομετρα ειναι λιγα
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #525 στις: Δευ 10 Ιούν 2024 22:05 »
E ναι η σειρα μου να ζητησω συγνωμη απο το Kassabian..

Παντα ειχα τα θεματα με το γρηγορο γραψιμο και ποτε δεν εκανα τσεκαρισμα  B-)









ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΟΧΙ ΓΙΑ NAZIS

Αποσυνδεδεμένος Crimson Glory

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.559
  • Remember, remember, the Fifth of November...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #526 στις: Δευ 10 Ιούν 2024 22:12 »
E ναι η σειρα μου να ζητησω συγνωμη απο το Kassabian..

Παντα ειχα τα θεματα με το γρηγορο γραψιμο και ποτε δεν εκανα τσεκαρισμα  B-)
ayuto  παικταρά μου εσύ!  :)
Θυμάσαι ρε μαλάκα κάτι επικούς καυγάδες που στήναμε οι δγυο μας?  :P
Και που 'σαι ρε! Χρωστάς Jack Daniel's εδώ και κάτι χρόνια ρε!  B-)
Αγόρι μου εσύ!  :dab:

Αποσυνδεδεμένος KASABIAN

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 973
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #527 στις: Δευ 10 Ιούν 2024 22:22 »
Τι συγνώμη ρε ayuto... από την αγωνία μας, την αγάπη για αυτή την ομάδα...τα  νεύρα μας τσαταλια..

Το θέμα είναι σοβαρό ...η ομάδα είναι στο χείλος του γκρεμού, άλλοι κάνουν μεταγραφές, άλλοι ομάδα β....και εμείς τσακωνόμαστε μεταξύ μας ...
Δυστυχώς ότι έχει να κάνει με την ΠΑΣ Γιάννινα κοιμάται...
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΝΝΕΝΑΡΑΣ ΚΑΙ ΜΟΔΑΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος arispas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.148
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #528 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 01:47 »
Εγώ δε θεωρώ ότι το άκουσε από κάπου ή ξέρει κάτι ο Passenger. Έχει θέμα με τον σύνδεσμο, δεν έχει ιδέα πως τρέχει και ποια μερίδα οπαδών ανήκει σε αυτόν και απλά σχολιάζει. Έχει ξανασχολιασει στο παρελθόν και έχει πει πράγματα που δεν ισχύουν. Του έχω απαντήσει μια φορά εγώ αλλά δεν ξανασχολήθηκα. Ούτε εγώ είμαι μέλος του συνδέσμου, ούτε πάω εκεί να αραξω κλπ, αλλά μάλλον ο φίλος Passenger δεν είναι καν στα Γιάννενα και δεν πάει καν γήπεδο. Γιατί αν απλά πήγαινε στην 9-10, θα ήξερε πέντε πράγματα παραπάνω. Έχει μια προδιάθεση αρνητική προς τον σύνδεσμο. Προφανώς και ο καθένας μπορεί να κρίνει τις αποφάσεις ή την απώλεια αποφάσεων. Το να γράφεις όμως ανακρίβειες και ψέματα δεν είναι σωστό. Για να μπαίνουν άτομα που προφανώς έχουν σχέση με τον συνδεσμο που δε γράφουν και τόσο συχνά και να απαντάνε σε αυτό το μήνυμα σημαίνει ότι ήταν μεγάλο ψέμα και εγώ προσωπικα θεωρώ η συνεχής επίθεση γίνεται και επιτηδευμένα.

Αποσυνδεδεμένος arispas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.148
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #529 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 02:06 »
Επίσης κάτι ακόμα. Γράφουμε γράφουμε εδώ μέσα όλοι, σχολιάζουμε τους πάντες και τα πάντα και δράση καμία. Οι μισοί και παραπάνω από δω θεωρώ ότι δεν πάνε καν γήπεδο. Και το να είσαι 35-40-50 χρόνων και να μου πεις εγώ έχω κάνει το χρέος μου στα δικά μου νιάτα δεν είναι απάντηση. Ο σύνδεσμος τι απ' όλα θέλετε να κάνει. Βγαίνουν τα ίδια άτομα μπροστά, εκθέτουν τον εαυτό τους και έχουν επιπτώσεις. Το να αρχίσουν κάθε βδομάδα να κράζουν τον έναν, να βρίζουν τον άλλον κλπ κλπ θα το υποστούν οι ίδιοι κάποια στιγμή. Θέλουμε άνοδο στα οπαδικα. Πώς θα γίνει αυτό; 50 άτομα και ΑΝ, ασχολούνται ενεργά με τον σύνδεσμο. Οι μισοί από δω δεν έχουν πάει μια φορά να πάρουν μια μπύρα, ένα μπρελόκ ή μια μπλούζα να βοηθήσουν έστω οικονομικά. Όχι ότι εγώ έχω βοηθήσει κάπως ιδιαίτερα. Τα λέω να τα ακούσω κι εγώ. Απλά εγώ ξέρω και 5 πράγματα και δεν κράζω για να κραξω.

Για να έχουμε ξανά μεγαλες εκδρομές και κόσμο στο γήπεδο πρέπει να επιστρέψουν όσοι το έχουν κόψει. Δε θα γεννηθούν ξαφνικα αύριο 1000 παιδιά 15 χρόνων να είναι ΠΑΣ. Και αυτή η αστεία δικαιολογία ότι εγώ δεν πάω γήπεδο όσο στο τιμόνι είναι η οικογένεια Χριστοβασίλη είναι ακριβώς αυτό, μια αστεία δικαιολογία.

Υ.Γ Όταν όλη τη χρονιά λες λες, και κρίνεις και κράζεις και στο τέλος λες και ψέματα κάποια στιγμή θα έρθει και η αντίδραση από κάποιους. Ναι μεν μπορεί να ήταν άσχημη, να μην έπρεπε να ξεφύγουν κάποιοι και να "καταδικάζουμε" τις βρισιές κλπ, αλλά εγώ εν μέρει κατανοώ και κάποιες από τις απαντήσεις (αυτές που χαρακτήριζαν τα λεγόμενα και όχι το άτομο)

Αποσυνδεδεμένος Mpakoulieros

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.599
    • Προφίλ
    • http://i.imgur.com/Eg6L7Ne.png
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #530 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 10:26 »
ΠΑΣ Γιάννινα: Το αφεντικό πουλάει τρέλα

Την ώρα που το ταμείον είναι μείον και ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πρωταγωνιστήσει την επόμενη σεζόν σε μία ζόρικη κατηγορία, το αφεντικό δεν έχει συνειδητοποιήσει ξανά την κατάσταση.

Εδώ δεν μπορούσε να κάνει σωστό προγραμματισμό στη Super League 1, όταν τα έσοδα ήταν πολλά παραπάνω και το μπάτζετ το μικρότερο της κατηγορίας, θα τα καταφέρει τώρα;

Οι οφειλές είναι μεγάλες, η διαχείρισή του κάκιστη και οι παίκτες στα όριά τους. Και τι κάνει εκείνος για όλα αυτά; Πουλάει τρέλα!

Ζητάει υπέρογκα ποσά για τους πρωτοκλασάτους παίκτες του που έχουν συμβόλαιο. Μόνο που το καλοκαίρι είναι μεγάλο και την τελική σούμα την κάνουμε στο φινάλε.

Από τη στιγμή που ο ΠΑΣ Γιάννινα έπεσε, πήρε μαζί του και την οικονομική εσωστρέφεια μια και μέχρι τέλη Μαϊου δεν βρέθηκε ανάλογος επενδυτής για να αγοράσει χρέη, πλειοψηφικό πακέτο μετοχών και προπονητικό κέντρο!

Η υπόθεση του προπονητή δείχνει ότι έχει κλειδώσει. Όλα τα άλλα, όμως, είναι στον αέρα. Από απλά πράγματα μέχρι το ρόστερ της επόμενης σεζόν και τον τρόπο που οικονομικά θα βγουν οι πληρωμές. Ποια είναι η έμπνευση που έχει το αφεντικό του κλαμπ; Θεωρεί πως ο προϋπολογισμός θα βγει από τις πωλήσεις των Εραμούσπε, Καραχάλιου και Ροσέρο! Συνθήκες άκρως επικίνδυνες…

https://www.sportime.gr/podosfairo/pas-giannina-to-afentiko-poulai-trela/
Ο Π.Α.Σ. ανήκει στα μεγάλα ποδοσφαιρικά αφηγήματα!

Αποσυνδεδεμένος Crimson Glory

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 5.559
  • Remember, remember, the Fifth of November...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #531 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 10:35 »
Σύνταυρε arispas, να επαναλάβω ότι τον Passenger ούτε που τον ξέρω φατσικά. Και αναρωτιέμαι για ποιόν λόγο να βγάλει από το μυαλό τέτοια πράγματα. Ενδεχομένως να είχε λάθος πληροφόρηση. Εάν του είπαν ψέματα, τότε κι αυτός είπε κάτι αναληθές. Στην τελική, όλοι λίγο πολύ, ό,τι ακούμε γράφουμε κι εμείς εδώ μέσα. Άλλες φορές βγαίνουν αληθινά και άλλες όχι. Δεν μπορώ να σκεφτώ, να φανταστώ τον λόγο που θα έλεγε κάτι τέτοιο. Τί θα είχε να κερδίσει? Και για να μην ξεχνιόμαστε, έχει και ο σύνδεσμος τις ευθύνες του. Δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου ότι, ενώ η Ομάδα ήδη είχε σκάσει στα βράχια, έβλεπα ανακοινώσεις για το μπάσκετ. Το έγραψα ξανά, μαγκιά τους και δικαίωμά τους! Αλλά κι εγώ έχω το δικαίωμα να κρίνω τη στάση τους. Και στο συγκεκριμένο θέμα ήταν εκτός τόπου και χρόνου, το λιγότερο...
Λέω ξανά: Κανείς μα κανείς δεν είναι πάνω από την Ομάδα!
Και καλό θα είναι, κατά την άποψή μου, αυτές οι "ευαισθησίες" να βγαίνουν και να διοχετεύονται εκεί που πρέπει. Στους μοναδικούς υπεύθυνους για την κατάντια τη φετινή, την οικογένεια ΧΒ.

Αποσυνδεδεμένος yazid

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #532 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 11:45 »
ΠΑΣ Γιάννινα: Το αφεντικό πουλάει τρέλα

Την ώρα που το ταμείον είναι μείον και ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πρωταγωνιστήσει την επόμενη σεζόν σε μία ζόρικη κατηγορία, το αφεντικό δεν έχει συνειδητοποιήσει ξανά την κατάσταση.

Εδώ δεν μπορούσε να κάνει σωστό προγραμματισμό στη Super League 1, όταν τα έσοδα ήταν πολλά παραπάνω και το μπάτζετ το μικρότερο της κατηγορίας, θα τα καταφέρει τώρα;

Οι οφειλές είναι μεγάλες, η διαχείρισή του κάκιστη και οι παίκτες στα όριά τους. Και τι κάνει εκείνος για όλα αυτά; Πουλάει τρέλα!

Ζητάει υπέρογκα ποσά για τους πρωτοκλασάτους παίκτες του που έχουν συμβόλαιο. Μόνο που το καλοκαίρι είναι μεγάλο και την τελική σούμα την κάνουμε στο φινάλε.

Από τη στιγμή που ο ΠΑΣ Γιάννινα έπεσε, πήρε μαζί του και την οικονομική εσωστρέφεια μια και μέχρι τέλη Μαϊου δεν βρέθηκε ανάλογος επενδυτής για να αγοράσει χρέη, πλειοψηφικό πακέτο μετοχών και προπονητικό κέντρο!

Η υπόθεση του προπονητή δείχνει ότι έχει κλειδώσει. Όλα τα άλλα, όμως, είναι στον αέρα. Από απλά πράγματα μέχρι το ρόστερ της επόμενης σεζόν και τον τρόπο που οικονομικά θα βγουν οι πληρωμές. Ποια είναι η έμπνευση που έχει το αφεντικό του κλαμπ; Θεωρεί πως ο προϋπολογισμός θα βγει από τις πωλήσεις των Εραμούσπε, Καραχάλιου και Ροσέρο! Συνθήκες άκρως επικίνδυνες…

https://www.sportime.gr/podosfairo/pas-giannina-to-afentiko-poulai-trela/

Γι'αυτό έμεινε το αφεντικό. Γιατί υπάρχει ακόμα χρήμα στον ΠΑΣ. Τα έσοδα μπορεί να μην είναι μεγάλα, αλλά τα έξοδα θα είναι ακόμα λιγότερα. Αν πουλήσει και 2-3 παίκτες , όλα τέλεια. Παίρνει και 6-7 δανεικούς από γαύρους, 4-5 από παοκ και γεμίσαμε ένα άθλιο ρόστερ. Άλλη μια επικερδής χρονιά. Και ο ΠΑΣ ας πάει και Γ' του χρόνου (που καρφί για εκεί πάει). Σιγά μη στενοχωρηθεί το αφεντικό.

Αποσυνδεδεμένος serifis1980

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 976
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #533 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 16:50 »
Η ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα 1966 ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας με τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο...

ελπίζω στο τέλος να μη θυσιαστεί όπως και ο τελευταίος αυτοκράτορας του βυζαντίου!

Αποσυνδεδεμένος serifis1980

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 976
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #534 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 22:20 »
Μετά τον Τίγρη που έφυγε σα θεός για τους αεκτζηδες, άλλος ένας αδερφός του αποχώρησε (από τον Ατρόμητο). Χάσανε την ΕΠΟ και πηδάνε από το... καράβι. Άλλοι δοξασμένος και άλλοι αδιάφορα.

Θεωρητικά έρχεται και η σειρά μας, αλλά ως γνωστό εμάς μας παίρνουν τα λίμα της πιάτσας ή ότι περισσεύει.

Τα χρόνια πέρασαν και τα κατά καημένα Γιάννενα έμειναν στάσιμα, μακριά από τα κέντρα αποφάσεων, μακριά από την ουσιαστική ανάπτυξη. Πάλι καλά που υπάρχει και ο τουρισμός...της περιοχής μας που συνεισφέρει το 2% στο τοπικό ΑΕΠ!!!
Μη ξεχνάμε ακόμη Εγνατία και Ιόνια που μας έβγαλαν από την αφάνεια αλλά ωφελεί μόνο την έξοδο από την πόλη.
Αεροδρόμιο και σοβαρές ουσιαστικές επενδύσεις γιοκ, φυσικό αέριο περιμένουμε στο ακουστικό και κατά τα άλλα οι πάπιες στη λίμνη δροσίζονται!
Νύχτωσε ξημέρωσε πέρασαν οι μέρες που έλεγε η γιαγιά μου, για να αποτυπώσει τη ματαιότητα των γηρατειών της.

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #535 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 22:33 »
Δυστυχώς για εμάς εδώ στα Γιάννενα βλέπουμε πόσο δύσκολο είναι να βρεις επιχειρηματίες με όρεξη και διάθεση να τρέξουν μία ομάδα σε αντίθεση με ομάδες της Αθήνας. Καλλιθέα, Πανιώνιος, Ατρόμητος, ΑΕΚ μερικές ομάδες που βρήκαν χθες επενδυτές. Από την άλλη ΠΑΣ, Λάρισα ( που έστω βρήκε στο τέλος τον ντόπιο παραγοντα αν και δυσκολεύτηκε στην αρχή), Παναιτωλικός, Παναχαϊκή και πόσες άλλες ιστορικές ομάδες της επαρχίας, βλέπουμε πόσο δύσκολα βρίσκουν επενδυτές.. Ακόμη και ο Ηρακλής δυσκολεύτηκε και μετά από χρόνια βρίσκει έναν Αθηναίο παράγοντα...
Ας ελπίσουμε ότι τα κατακαημενα Γιάννενα με δυνατές επιχειρήσεις πάντως που μερικές εξ αυτών έχουν τα πρωτεία σε κερδοφορία και σε πανελλαδικό επίπεδο,να βρουν για την ομάδα τους έναν δυνατό παίχτη με την απαιτούμενη τρέλα!
 :mono:

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #536 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 22:46 »
Δυστυχώς για εμάς εδώ στα Γιάννενα βλέπουμε πόσο δύσκολο είναι να βρεις επιχειρηματίες με όρεξη και διάθεση να τρέξουν μία ομάδα σε αντίθεση με ομάδες της Αθήνας. Καλλιθέα, Πανιώνιος, Ατρόμητος, ΑΕΚ μερικές ομάδες που βρήκαν χθες επενδυτές. Από την άλλη ΠΑΣ, Λάρισα ( που έστω βρήκε στο τέλος τον ντόπιο παραγοντα αν και δυσκολεύτηκε στην αρχή), Παναιτωλικός, Παναχαϊκή και πόσες άλλες ιστορικές ομάδες της επαρχίας, βλέπουμε πόσο δύσκολα βρίσκουν επενδυτές.. Ακόμη και ο Ηρακλής δυσκολεύτηκε και μετά από χρόνια βρίσκει έναν Αθηναίο παράγοντα...
Ας ελπίσουμε ότι τα κατακαημενα Γιάννενα με δυνατές επιχειρήσεις πάντως που μερικές εξ αυτών έχουν τα πρωτεία σε κερδοφορία και σε πανελλαδικό επίπεδο,να βρουν για την ομάδα τους έναν δυνατό παίχτη με την απαιτούμενη τρέλα!
 :mono:
Βέβαια εμείς έχουμε και κάτι χρέη...

Αποσυνδεδεμένος serifis1980

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 976
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #537 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 22:48 »
Δεν είναι μόνο όρεξη και τρέλα. Η ομάδα εδώ και 40 χρόνια θα πω εγώ δεν έχει δομή. Αν φύγει ο πρόεδρος κάνει restart. Αν είχε δομή θα είχε και συνέχεια ασχέτως προέδρου. Αυτός ανάλογα τι θα επένδυε, θα έπαιρνε. Τα γραφεία, τα γήπεδα, το marketing, οι υποδομές, η φίλαθλη κοινότητα θα έπρεπε να λειτουργεί no matter what or who is the president.
Το ίδιο βέβαια ισχύει και στη χώρα μας. Όποιος έρθει, ότι κάνει, όσα θέλει. Πάμε και όπου βγει είναι το μότο της χώρας και ειδικά της περιοχής μας.
Ομάδες εν προκειμένω που έχουν μια σοβαρή και σταθερή δομή προοδεύουν. Εδώ τι να έρθει να κάνει? Να στήσει από την αρχή μια ομάδα? Καμένη γη κάθε φορά που αλλάζει χέρια!!!

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #538 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 22:56 »
Δεν είναι μόνο όρεξη και τρέλα. Η ομάδα εδώ και 40 χρόνια θα πω εγώ δεν έχει δομή. Αν φύγει ο πρόεδρος κάνει restart. Αν είχε δομή θα είχε και συνέχεια ασχέτως προέδρου. Αυτός ανάλογα τι θα επένδυε, θα έπαιρνε. Τα γραφεία, τα γήπεδα, το marketing, οι υποδομές, η φίλαθλη κοινότητα θα έπρεπε να λειτουργεί no matter what or who is the president.
Το ίδιο βέβαια ισχύει και στη χώρα μας. Όποιος έρθει, ότι κάνει, όσα θέλει. Πάμε και όπου βγει είναι το μότο της χώρας και ειδικά της περιοχής μας.
Ομάδες εν προκειμένω που έχουν μια σοβαρή και σταθερή δομή προοδεύουν. Εδώ τι να έρθει να κάνει? Να στήσει από την αρχή μια ομάδα? Καμένη γη κάθε φορά που αλλάζει χέρια!!!
Πολύ σωστά τα λες φίλε serifis,τα προσυπογράφω όλα αυτά που λες! Στο 2ο ποστ μου αυτό ήθελα να γράψω κ εγώ. Όταν είπα χρέη, εννοούσα λίγο πολύ ότι δεν έχει τίποτα αυτή η ομάδα δυστυχώς, μόνο χρέη! Δεν άφησαν τίποτα τόσα χρόνια που θα έκαναν ελκυστική την ομάδα, που θα μπορούσε να ζήσει ασχέτως προέδρου -επενδυτη. Ομάδες με γήπεδα(Λάρισα), προπονητικά (Παναιτωλικός και δεν ξέρω και για το γήπεδο τους), βέβαια στην επαρχία δυσκολεύονται να βρουν ανθρώπους να συνεχίσουν από εκεί που τις άφησαν οι προηγούμενοι! Εμείς άσε.... Δεν έχουμε ούτε αυτά...

Αποσυνδεδεμένος pextempalla

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.145
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #539 στις: Τρι 11 Ιούν 2024 23:40 »
Μετά τον Τίγρη που έφυγε σα θεός για τους αεκτζηδες, άλλος ένας αδερφός του αποχώρησε (από τον Ατρόμητο). Χάσανε την ΕΠΟ και πηδάνε από το... καράβι. Άλλοι δοξασμένος και άλλοι αδιάφορα.

Θεωρητικά έρχεται και η σειρά μας, αλλά ως γνωστό εμάς μας παίρνουν τα λίμα της πιάτσας ή ότι περισσεύει.

Τα χρόνια πέρασαν και τα κατά καημένα Γιάννενα έμειναν στάσιμα, μακριά από τα κέντρα αποφάσεων, μακριά από την ουσιαστική ανάπτυξη. Πάλι καλά που υπάρχει και ο τουρισμός...της περιοχής μας που συνεισφέρει το 2% στο τοπικό ΑΕΠ!!!
Μη ξεχνάμε ακόμη Εγνατία και Ιόνια που μας έβγαλαν από την αφάνεια αλλά ωφελεί μόνο την έξοδο από την πόλη.
Αεροδρόμιο και σοβαρές ουσιαστικές επενδύσεις γιοκ, φυσικό αέριο περιμένουμε στο ακουστικό και κατά τα άλλα οι πάπιες στη λίμνη δροσίζονται!
Νύχτωσε ξημέρωσε πέρασαν οι μέρες που έλεγε η γιαγιά μου, για να αποτυπώσει τη ματαιότητα των γηρατειών της.
Πες τα Χρυσόστομε, εστω και αν το θέμα ξεφεύγει και λίγο. Αντι να προσπαθούμε να βρούμε νέες θέσεις εργασίας και εναλλακτικές δραστηριότητες που θα τις προσφέρουν, θα γίνει π.χ. στις 15 του μήνα πορεία λέει ενάντια στις εξορύξεις!!!! Είναι να τραβάς τα βυζιά σου....Κατά τα άλλα η περιοχή θα πάει μπροστά με τους δημόσιους υπαλλήλους και τον τουρισμό.....
« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 11 Ιούν 2024 23:43 από pextempalla »

Αποσυνδεδεμένος serifis1980

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 976
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #540 στις: Τετ 12 Ιούν 2024 10:25 »
Να αναλύσω εδώ για ποιο λόγο η περιοχή μας είναι μακράν πίσω από την υπόλοιπη Ελλάδα και έτη φωτός μακριά από Ευρωπαϊκές χώρες νομίζω θα τραβήξει πολύ.

1. Στα Γιαννενα η βιομηχανική περιοχή είναι ανύπαρκτη. Οι εταιρείες που προανέφερες ουτε θέλουν, ούτε μπορούν να ασχοληθούν με την ομάδα (πέρα από χορηγίες) μιας και δεν είναι στο mentality τους και δεν έχουν να πάρουν κάποια υπεραξία από την επένδυση. Επιπλέον οι ιδιοκτήτες τους είναι μακριά από το ποδόσφαιρο και δε πρόκειται να εμπλακούν σε χώρο που δε γνωρίζουν. Το βασικότερο όμως πλέον είναι, ότι δεν είναι πια οικογενειακές ή προσωπικές επιχειρήσεις αλλά υπόκεινται σε έλεγχο μετόχων. Οπότε οποιαδήποτε απόφαση ελέγχεται και αξιολογείται από τους μετόχους και όχι από τον ιδιοκτήτη. Νομίζω ότι εδώ τελειώνει και η απορία γιατί δεν εμπλέκονται. Δε θα μιλήσω, λόγω προσωπικής εμπειρίας αλλά και φήμης που έχουν στην αγορά εργασίας, πως βγάζουν από τη μύγα ξύγκι και τι ύψος μισθών δίνουν (κανα 2 είναι, οι άλλοι ακολουθούν ευρωπαικές τακτικές και μπράβο τους).

2. Για να γίνει μία πόλη προσβάσιμη στη βιομηχανία και τον τουρισμό (δεν εννοώ τον εγχώριο που είναι αβέβαιος και μεμονωμένος) θα πρέπει να υπάρχουν τρεις βασικές προυποθέσεις:
α. Αεροδρόμιο με διασύνδεση σε πόλεις του εξωτερικού και Ελλάδα δεθυτερευόντως. Οι πτήσεις θα πρέπει να φτάσουν 1 την ώρα (άφιξη-προσγείωση) για να πεις οτι είσαι σε καλό τουριστικό επίπεδο. Ακόμα στα Γιάννενα βγαίνουμε στα μπαλκόνια αν ακούσουμε ελικοφόρο να περνά. Έχεις πάρα πολύ δρόμο ακόμα.

β. Λιμάνι ενεργό για να μπορείς να εξάγεις-εισάγεις άμεσα. Έχεις την Ηγουμενίτσα αλλά θέλει ακόμα πολλά ψωμιά για να γίνει λιμάνι σοβαρό (είναι πολύ μικρό σε σχέση με Πάτρα, Ανκόνα, Βενετία). Δε συνδέεται με τρένο και δεν υπάρχουν αποθήκες (hub) μεταφόρτωσεις. Δεν είναι εμπορικό. Επιπλέον δεν είναι και τουριστικό όταν ακόμα πας με την παντόφλα στην Κέρκυρα και Παξους (η μόνη σύνδεση με νησιωτική Ελλάδα).

γ. Οδικοί άξονες που σε συνδέουν με υπόλοιπη Ελλάδα και εξωτερικό (Αλβανία). Το πρώτο υπάρχει σχετικά πρόσφατα, το 2ο ακόμα στη σφαίρα της φαντασίας.

Επιπλεόν απαιτείται τεχνολογικό, επιστημονικό, πολιτισμικό έργο από Πανεπιστήμια και Φορείς που και εδώ τα στερείσαι διότι δεν υπάρχουν τεχνικές σχολές και επιστημονικά κέντρα στην περιοχή. Οι εταιρείες πληροφορικής που αναφέρεις δεν παράγουν χρήμα τοπικά μιας και μπορούν να απασχολούν προσωπικό απομακρυσμένα και επενδυτικά να ανήκουν σε πόλη της Γερμανίας (για παράδειγμα). Η γεωργία σου είναι ανύπαρκτη και η κτηνοτροφία είναι ελεγχόμενη και περιορισμένη.
Η πόλη δεν έχει αστική συγκοινωνία σοβαρή (ηλεκτρικά λεωφορεία, υγραερίου, φυσικού αερίου), ούτε τραμ, ούτε δίκτυο φυσικού αερίου που αποτελεί τη βασικότερη προϋπόθεση για να έρθει κάποια μεγάλη παραγωγική βιομηχανία (χαρτοποιία, χαλυβουργία και άλλες). Επιπλέον πνίγεσαι από τον καπνό της ξυλείας κάθε χειμώνα αλλά ευαγγελίζονται όλοι την προστασία του περιβάλλοντος και την υγεία των κατοίκων. Το τελευταίο είναι η μεγαλύτερη ντροπή στην σύχρονη εποχή. Αυτά που γίνονται το χειμώνα στα Γιάννενα με την αιθαλομίχλη θυμίζουν βαλκανική χώρα του 1990 και του 2000. Να μη βάλω μέσα υποδομές εσωτερικές πολής (πεζοδρόμια, πάρκα, παιδικές χαρές, δρόμους κλπ)

Όπως βλέπεις παραπάνω, απέχεις πολύ από άλλες πόλεις τύπου Θεσσαλονική, Ηράκλειο, Πάτρα, Λάρισα, Βόλο και έτη φωτός από Αθήνα.  Καλά για εξωτερικό δε μιλάω. Εκεί ακόμα καιη Αθήνα είναι καμμιά 20 χρόνια πίσω.

Μορώ να συνεχίσω να σου αναλύω αλλά δυστυχώς όλοι στην Ελλάδα αναδεικνύουν τα προβλήματα και όχι λύσεις. Οι λύσεις θέλουν κόπο και μεράκι.


Αποσυνδεδεμένος Mpakoulieros

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.599
    • Προφίλ
    • http://i.imgur.com/Eg6L7Ne.png
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #541 στις: Τετ 12 Ιούν 2024 10:37 »
Σερίφη δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να σχολιάσουμε σε αυτό το ποστ την οικονομική και διαρθρωτική κατάσταση της περιοχής. Η οικονομική κατάσταση είναι πολύ κακή σε όλη τη χώρα. Στην Αθήνα, που είναι και πρωτεύουσα το βιοτικό επίπεδο του μέσου ανθρώπου (μισθωτού δημοσίου και ιδιωτικού τομέα ή μικρού ελεύθερου επαγγελματία) νομίζω είναι χειρότερο από των Ιωαννίνων. Σκοπός του προηγούμενου μηνύματος μου ήταν ότι η μικρή μας πόλη συγκλίνει με την υπόλοιπη Ελλάδα, μιας χώρας όμως σε διαρκή κρίση.

Θα συμφωνήσουμε με το γιατί δεν ανακατεύονται οι ντόπιοι πολυεκατομμυριούχοι. Καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου. Εσείς αν ήσασταν ντόπιος επιχειρηματίας με φορολογημένο χρήμα θα ασχολούσασταν με το ελληνικό ποδόσφαιρο; Μόνο οι ξεπλένηδες ασχολούνται. Κοιτάξτε ποιος πήρε την κούλα. Τον ξέρατε;

Εκτός του γαύρου και του παοκ καμία άλλη ομάδα δεν έχει μη ξεπλένικη διοίκηση. Ίσως και ο βάζελος.

Αυτά είναι τα δεδομένα του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Από εκεί και πέρα ελπίζουμε σε μια διάδοχη κατάσταση με όσο το δυνατόν περισσότερο όραμα, λιγότερο ξεπλένικη και βούληση να πάρει ρίσκο να επενδύσει σε μια ομάδα που μπορεί να φτάσει ψηλά.

Δεν ήμαστε ούτε στο Βέλγιο ούτε στην Ολλάνδια.

Αυτό το ξέρουμε αλλά δεν παύουμε να ελπίζουμε να πιέζουμε και να προσπαθούμε διαρκώς για το καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Τετ 12 Ιούν 2024 10:42 από Mpakoulieros »
Ο Π.Α.Σ. ανήκει στα μεγάλα ποδοσφαιρικά αφηγήματα!

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.794
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #542 στις: Τετ 12 Ιούν 2024 13:58 »
Δήλωση σημερινή του Σπανού στο gazzetta ότι πουλάει τον Ατρόμητο και μιλάει με 2 αγοραστές.

Τα δικά μας τα ζαβα δεν μπορούν να βρουν κανέναν;

Έχει ακουστεί στην πόλη προ καιρού για πώληση Ατρόμητου και εμπλοκή Σπανού στον ΠΑΣ.

Υπάρχει κάτι καινούργιο; Από εσάς που είστε στην πόλη; Ακούγεται το όνομα του;
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος KASABIAN

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 973
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #543 στις: Τετ 12 Ιούν 2024 14:05 »
Δήλωση σημερινή του Σπανού στο gazzetta ότι πουλάει τον Ατρόμητο και μιλάει με 2 αγοραστές.

Τα δικά μας τα ζαβα δεν μπορούν να βρουν κανέναν;

Έχει ακουστεί στην πόλη προ καιρού για πώληση Ατρόμητου και εμπλοκή Σπανού στον ΠΑΣ.

Υπάρχει κάτι καινούργιο; Από εσάς που είστε στην πόλη; Ακούγεται το όνομα του;

ΔΥΣΤΥΧΩΣ απολύτως τίποτα
και γιατί να αφήσει τον νοικοκυρεμένο Ατρόμητο και να ασχοληθεί με τον ασυμάζευτο ΠΑΣ; Μπορεί να πάρει πχ τον Παναιτωλικό αφού και ο Κωστούλας ψάχνει αγοραστή
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΝΝΕΝΑΡΑΣ ΚΑΙ ΜΟΔΑΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #544 στις: Τετ 12 Ιούν 2024 14:08 »
Serifis έγραψες!!!! Τα είπες όπως ακριβώς είναι, μπράβο σου! Συμφωνώ μέχρι τελείας σε όλα!
Mpak, όπως είπες θες και ξεπλενηδες.... Αυτή δυστυχώς είναι η κατάσταση στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Δεν λέω να γίνουμε πλυντήριο, αλλά τύποι που "φτιάχτηκαν",αεριτζηδες και τώρα βλέπεις να παίρνουν Ατρόμητο,ΑΕΚ, Πανιώνιο κτλ κτλ εδώ στην επαρχία δεν έχουμε... Αυτό έλεγα χθες με την Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.038
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #545 στις: Τετ 12 Ιούν 2024 18:28 »
Η πόλη έχει πολλές προοπτικές αλλά θέλει δουλειά πολύ.Το ίδιο και ο ΠΑΣ όμως.Δεν θα μας έρθει τίποτα ουρανοκατέβατο.Τα θαύματα τέλειωσαν.

Για τον ΠΑΣ έχουν ακουστεί τόσες και τόσες προτάσεις.Όλοι έχουμε ακούσει τουλάχιστον μια.Μου κάνει δύσκολο να μην υπάρχει ούτε ένας ενδιαφερόμενος.Βέβαια δεν έχουν όλοι το όραμα του Παναγιωτάκη,δηλαδή να του γεμίζουν τις τσέπες και αυτός να κάνει διακοπές στην Γλυφάδα.Όχι τέτοιοι όντως δεν υπάρχουν.Αυτό είναι αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #546 στις: Τετ 12 Ιούν 2024 18:35 »
Πάντως πουλήθηκε, ΑΕΚ , Ατρόμητος, Πανιώνιος, Ηρακλής (σε Αθηναίο επιχειρηματία) και γράφεται και για άλλη ΠΑΕ που θα την πάρει ο τωρινός αντιπρόεδρος της! ΠΑΣ, Λαμία, Βόλος και Παναιτωλικός επίσης είναι προς πώληση... Βγάλτε τα συμπεράσματά σας...

Αποσυνδεδεμένος tr7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 610
    • Προφίλ
    • BLUE BULL
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #547 στις: Τετ 12 Ιούν 2024 20:36 »
Πλέον είναι σχεδόν δεδομένο ότι πάμε για πρωτάθλημα με 2 ομίλους την νέα σεζόν. Οι σίγουρες ομάδες που θα παλέψουν για άνοδο θα είναι η Λάρισα και ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης του Μονεμβασιωτη... Εμείς θα πάμε για άνοδο...??

Αποσυνδεδεμένος ayuto1966

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.088
  • Τα χιλιομετρα ειναι λιγα
    • Προφίλ
ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣ ΟΧΙ ΓΙΑ NAZIS

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, και όχι μόνο...)
« Απάντηση #549 στις: Τετ 12 Ιούν 2024 21:09 »
Μακαρι να ναι ο Μονεμβασιωτης ιδιοκτητης-προεδρας συνταυρε στον Ηρακλη. Δεν παει πουθενα. Ειναι ασχετος σ ολα τα θεματα του ποδοσφαιρου και το απεδειξε πολλες φορες. Αν ειναι ομως  οπως τα λες, γιατι εγω δεν εχω ιδεα για ομιλους και τετοια πραγματα και παιξουμε στον βορειο ομιλο, καλυτερα βαλε μεσα την Καβαλα παρα τον Ηρακλη. Πολυ χρημα ακουω πεφτει  εκει.Το βασικοτερο ολων ομως ειναι τι θα παρουσιασουμε εμεις.Αυτο απασχολει εμενα.