Αποστολέας Θέμα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024  (Αναγνώστηκε 2575 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« στις: Πεμ 25 Ιούλ 2024 00:24 »
Παράθεση
Ολυμπιακοι Αγωνες 2024
Πότε θα δείτε τους Έλληνες αθλητές στο Παρίσι: Το αναλυτικό πρόγραμμα της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες
Η έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων που θα διεξαχθούν στο Παρίσι από τις 26/7 έως τις 11/8 βρίσκεται προ των πυλών και το sport-fm.gr σας παρουσιάζει το αναλυτικό πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών!
Ο Απόστολος Χρήστου: «Στην τρίτη συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες θέλω να διακριθώ!»

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Το πρόγραμμα των Ελλήνων
Δημήτρης Παπαδήμας
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ: 22/07/2024, 07:00
Η μεγάλη ώρα για την πολυαναμενόμενη έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων που θα διεξαχθούν στο Παρίσι πλησιάζει ολοένα και περισσότερο!
Η φαντασμαγορική τελετή έναρξης είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Παρασκευή 26 Ιουλίου (19:30 η έναρξη), με τη διοργανώτρια χώρα να πρωτοπορεί με μια ποτάμια παρέλαση των συμμετεχόντων χωρών κατά μήκος του Σηκουάνα.
Εκεί, φυσικά θα βρεθούν και οι 100 Έλληνες αθλητές (41 γυναίκες και 59 άνδρες σε 17 διαφορετικά αθλήματα) οι οποίοι έχουν ταξιδέψει στη γαλλική πρωτεύουσα για τη μεγάλη γιορτή (εκκρεμεί η συμμετοχή ή όχι της αθλήτριας του στίβου που είχε θετικό δείγμα σε έλεγχο ντόπινγκ), με Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι εκείνοι που θα ξεκινήσουν την τελετή ως σημαιοφόροι της ελληνικής αποστολής!
Όσον αφορά το… κυρίως πιάτο, θα αρχίσει να σερβίρεται από το Σάββατο 27/6, όταν ουσιαστικά θα ξεκινήσει το αγωνιστικό μέρος των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (όπως συμβαίνει παραδοσιακά, τα παιχνίδια του ποδοσφαιρικού τουρνουά θα ξεκινήσουν λίγο νωρίτερα, την Τετάρτη 24/6). Μάλιστα, το ελληνικό ενδιαφέρον θα είναι πολύ μεγάλο από την πρώτη κιόλας μέρα δράσης, με τη συμμετοχή μάλιστα αθλητών στους οποίους έχουμε αποθέσει πολλές ελπίδες για την κατάκτηση μεταλλίου!
Πρώτος χρονικά Έλληνας που θα αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου θα είναι ο χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, Στέφανος Ντούσκος, στις 10:00 το πρωί και στα προκριματικά του σκιφ ανδρών, ενώ δύο ώρες αργότερα τη… σκυτάλη θα πάρουν οι κολυμβήτριες, Άννα Ντουντουνάκη και Γεωργία Δαμασιώτη, οι οποίες θα συμμετέχουν στα προκριματικά των 100μ. πεταλούδας. Την ίδια ώρα οι Χρήστου, Μπίλας, Βαζαίος και Γκολομέεβ θα αγωνιστούν για τα 4Χ100 ελεύθερο, ενώ την ίδια ώρα θα κάνει την πρεμιέρα του και ο άρχοντας των κρίκων, Λευτέρης Πετρούνιας.
Την πρώτη μέρα θα ξεκινήσουν επίσης τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις τόσο Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη, στον πρώτο γύρο του τουρνουά τένις, όσο και η Άννα Κορακάκη με την Χριστίνα Μόσχη στην σκοποβολή και στα προκριματικά των 10μ πιστόλι. Επιπλέον, το Σάββατο θα δούμε στα προκριματικά του πινγκ πονγκ τον Παναγιώτη Γκιόνη, ο οποίος στα 44 του γράφει ιστορία συμμετέχοντας για έκτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, όπως επίσης την Εθνική ομάδα πόλο γυναικών και την Εθνική μπάσκετ ανδρών. Η πρώτη θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ στην πρεμιέρα της για τον 1ο όμιλο, ενώ η δεύτερη θα κοντραριστεί με τον Καναδά.

Τη δεύτερη μέρα των Αγώνων (Κυριακή 28/7), θα ξεκινήσουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην κωπηλασία τα δίδυμα Χριστίνα Μπούρμπου, Ευαγγελία Αναστασιάδου και Ζωή Φίτσιου, Μιλένα Κοντού, ενώ ο Βύρωνας Κοκκαλάνης θα αγωνιστεί στην ιστιοπλοΐα, ενώ θα δούμε και την πρεμιέρα της Εθνικής πόλο ανδρών, η οποία θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Ρουμανία.
Όσον αφορά τα αθλήματα του στίβου, τον… χορό των ελληνικών συμμετοχών θα ανοίξει η σημαιοφόρος, Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, μαζί με την Κυριακή Φιλτισάκου, την Πέμπτη 1 Αυγούστου στον τελικό των 20χλμ βάδην. Ο Εμμανουήλ Καραλής, ο οποίος πρόσφατα κατέρριψε το Πανελλήνιο ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ, θα ξεκινήσει τα προκριματικά του το πρωί του Σαββάτου 3 Αυγούστου, ενώ ο χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, Μίλτος Τεντόγλου, θα αγωνιστεί στα προκριματικά του άλματος εις μήκος στις 12:00 το πρωί της Κυριακής 4 Αυγούστου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου
ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΙΟΥΛΙΟΥ
Kωπηλασία
10:00 προκριματικά σκιφ ανδρών – Στέφανος Ντούσκος
Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 100μ πεταλούδα γυναικών – Αννα Ντουντουνάκη, Γεωργία Δαμασιώτη
4Χ100μ ελεύθερο ανδρών – Στέργιος Μπίλας/Ανδρέας Βαζαίος/Κριστιάν Γκολομέεβ/Οδυσσέας Μελαδίνης ή Παναγιώτης Μπολάνος
Ενόργανη γυμναστική
12:00 προκριματικά κρίκων – Λευτέρης Πετρούνιας
Τένις
13:00 πρώτος γύρος απλού ανδρών και γυναικών (θα γίνει κλήρωση)
Στέφανος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη
13:00 πρώτος γύρος διπλού ανδρών και γυναικών (θα γίνει κλήρωση)
Στέφανος Τσιτσιπάς/Πέτρος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη/Δέσποινα Παπαμιχαήλ
Σκοποβολή
13:30 προκριματικά 10μ πιστόλι γυναικών – Αννα Κορακάκη, Χριστίνα Μόσχη
Επιτραπέζια αντισφαίριση
16:00 προκριματικά απλού ανδρών – Παναγιώτης Γκιώνης
Ενόργανη γυμναστική
16:30 προκριματικά κρίκων – Λευτέρης Πετρούνιας
Υδατοσφαίριση
16:35 Β’ Ομιλος 1η αγωνιστική γυναικών
ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ
Ενόργανη γυμναστική
21:00 προκριματικά κρίκων – Λευτέρης Πετρούνιας
Καλαθοσφαίριση
22:00 Α’ Ομιλος ανδρών, 1η αγωνιστική
ΕΛΛΑΔΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ 28 ΙΟΥΛΙΟΥ
Κωπηλασία
11:30 προκριματικά δικώπου γυναικών – Χριστίνα Μπούρμπου/Ευαγγελία Αναστασιάδου
12:30 προκριματικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών – Ζωή Φίτσιου/Μιλένα Κοντού
13:00 προκριματικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών – Αντώνης Παπακωνσταντίνου/Πέτρος Γκαϊδατζής
Επιτραπέζια αντισφαίριση
11:00 Γύρος 64 – Παναγιώτης Γκιώνης
Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 400μ μεικτή ανδρών – Απόστολος Παπαστάμος
100μ ύπτιο ανδρών – Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης
Τένις
13:00 πρώτος γύρος απλού ανδρών και γυναικών (θα γίνει κλήρωση)
Στέφανος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη
13:00 πρώτος γύρος διπλού ανδρών και γυναικών (θα γίνει κλήρωση)
Στέφανος Τσιτσιπάς/Πέτρος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη/Δέσποινα Παπαμιχαήλ
Ιστιοπλοΐα
13:00 1η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης
Επιτραπέζια αντισφαίριση
21:00 Γύρος 64 – Παναγιώτης Γκιώνης
Υδατοσφαίριση
22:05 Α΄Ομιλος, 1η αγωνιστική ανδρών – ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ
ΔΕΥΤΕΡΑ 29 ΙΟΥΛΙΟΥ
Ξιφασκία
10:30 ταμπλό 64 σπάθης γυναικών – Δώρα Γκουντούρα
Επιτραπέζια αντισφαίριση
11:00 Γύρος 64 – Παναγιώτης Γκιώνης
Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 800μ ελεύθερο ανδρών – Δημήτρης Μάρκος
Τένις
13:00 πρώτος γύρος μεικτού (θα γίνει κλήρωση) – Μαρία Σάκκαρη / Στέφανος Τσιτσιπάς
Ιστιοπλοΐα
13:00 2η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης
ΤΡΙΤΗ 30 ΙΟΥΛΙΟΥ
Καλαθοσφαίριση
12:00 Α’ Ομιλος όμιλος ανδρών, 2η αγωνιστική
ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ
Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 4Χ200μ ελεύθερο ανδρών – Δημήτρης Μάρκος/Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης/Κωνσταντίνος Στάμου/Ανδρέας Βαζαίος
Τένις
13:00 πρώτος γύρος μεικτού (θα γίνει κλήρωση) – Μαρία Σάκκαρη / Στέφανος Τσιτσιπάς
Ιστιοπλοΐα
13:00 3η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης
Υδατοσφαίριση
20:30 Α Ομιλος όμιλος, 2η αγωνιστική ανδρών
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΕΛΛΑΔΑ
TEΤΑΡΤΗ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ
Τζούντο
11:00 πρώτος γύρος γυναικών -70κ – Ελισάβετ Τελτσίδου
11:00 πρώτος γύρος ανδρών -90κ – Θόδωρος Τσελίδης
Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 200μ ύπτιο ανδρών – Απόστολος Χρήστου, Απόστολος Σίσκος
200μ πεταλούδα γυναικών – Γεωργία Δαμασιώτη
Ιστιοπλοΐα
13:00 4η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης
Υδατοσφαίριση
21:05 Β’ Ομιλος, 2η αγωνιστική γυναικών
ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ
ΠΕΜΠΤΗ 1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Στίβος
10:20 τελικός 20χλμ βάδην γυναικών – Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Κυριακή Φιλτισάκου
Υδατοσφαίριση
11:30 Α Όμιλος, 3η αγωνιστική ανδρών
ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ
Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 50μ ελεύθερο ανδρών – Κριστιάν Γκολομέεβ, Στέργιος Μπίλας
προκριματικά 200μ μεικτή ανδρών – Απόστολος Παπαστάμος
Ιστιοπλοΐα
13:00 5η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Σκοποβολή
10:00 προκριματικά σκιτ ανδρών, πρώτη μέρα – Μάκης Μίτας, Μπάμπης Χαλκιαδάκης
Στίβος
11:10 προκριματικά Α’ γκρουπ σφυροβολίας ανδρών – Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης
11:15 προκριματικά ύψους γυναικών – Τατιάνα Γκούσιν, Παναγιώτα Δόση
11:50 προκριματικά 100μ γυναικών – Πολυνίκη Εμμανουηλίδου
12:35 προκριματικά Β’ γκρουπ σφυροβολίας ανδρών – Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης
Κολύμβηση
12:00 προκριματικά μεικτή 4Χ100μ μεικτή – Αννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου, Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Ντούμας
Ιστιοπλοΐα
13:00 Πρώτη μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης
Καλαθοσφαίριση
14:30 Α’ Ομιλος όμιλος ανδρών, 3η αγωνιστική
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ
Υδατοσφαίριση
16:35 Β’ Ομιλος, 3η αγωνιστική γυναικών
ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Σκοποβολή
10:00 προκριματικά σκιτ ανδρών, 2η μέρα – Μάκης Μίτας, Μπάμπης Χαλκιαδάκης
Προκριματικά σκιτ γυναικών, 1η μέρα – Εμμανουέλα Κατζουράκη
Στίβος
11:10 προκριματικά επί κοντώ ανδρών – Εμμανουήλ Καραλής
Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 50μ ελεύθερο γυναικών – Νόρα Δράκου
προκριματικά 1.500μ ελεύθερο ανδρών – Δημήτρης Μάρκος
Ποδηλασία
12:00 ποδηλασία δρόμου ανδρών – Γιώργος Μπούγλας
Ιστιοπλοΐα
13:00 Δεύτερη μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης
Υδατοσφαίριση
13:05 Α Ομιλος, 4η αγωνιστική ανδρών
ΚΡΟΑΤΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Σκοποβολή
10:30 προκριματικά σκιτ γυναικών, 2η μέρα – Εμμανουέλα Κατζουράκη
Στίβος
11:20 προκριματικά Α’ γκρουπ σφυροβολίας γυναικών – Σταματία Σκαρβέλη
11:55 προκριματικά 200μ γυναικών – Πολυνίκη Εμμανουηλίδου
12:00 προκριματικά μήκους ανδρών – Μίλτος Τεντόγλου
12:45 προκριματικά Β’ γκρουπ σφυροβολίας γυναικών – Σταματία Σκαρβέλη
Υδατοσφαίριση
21:05 Β Ομιλος, 4η αγωνιστική γυναικών
ΓΑΛΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ
Ιστιοπλοΐα
13:00 3η μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης
13:00 1η μέρα φόρμουλα κάιτ – Κάμερον Μαραμενίδης
ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Σκοποβολή
10:30 προκριματικά μεικτού σκιτ – Μάκης Μίτας/Εμμανουέλα Κατζουράκη
Στίβος
11:40 προκριματικά επί κοντώ γυναικών – Κατερίνα Στεφανίδη, Ελένη Πόλακ, Αριάδνη Αδαμοπούλου
Ιππασία
15:00 προκριματικά υπερπήδησης εμποδίων γυναικών – Ιόλη Μυτιληναίου
Υδατοσφαίριση
16:10 Α’ Ομιλος, 5η αγωνιστική ανδρών
ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ
Ιστιοπλοΐα
13:00 4η μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης
13:00 2η μέρα φόρμουλα κάιτ – Κάμερον Μαραμενίδης
ΤΡΙΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Ιστιοπλοΐα
13:00 5η μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης
13:00 3η μέρα φόρμουλα κάιτ – Κάμερον Μαραμενίδης
ΤΕΤΑΡΤΗ 7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Στίβος
11:25 προκριματικά Α’ γκρουπ ακοντισμού γυναικών – Ελίνα Τζένγκο
12:50 προκριματικά Β’ γκρουπ ακοντισμού γυναικών – Ελίνα Τζένγκο
Πάλη
12:30 1ος γύρος 53κ ελευθέρας γυναικών – Μαρία Πρεβολαράκη
Ιστιοπλοΐα
13:00 4η μέρα φόρμουλα κάιτ – Κάμερον Μαραμενίδης
ΠΕΜΠΤΗ 8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Πάλη
12:30 1ος γύρος 86κ ελευθέρας ανδρών – Νταουρέν Κουρουγκλίεβ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Μαραθώνια κολύμβηση
08:30 10χλμ ανδρών – Αλκης Κυνηγάκης
Καλλιτεχνική κολύμβηση
20:00 τεχνικό ντουέτο – Ευαγγελία Πλατανιώτη\Σοφία Μαλκογεώργου
ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
Πάλη
12:30 1ος γύρος 74κ ελευθέρας ανδρών – Γιώργος Κουγιουμτσίδης
Καλλιτεχνική κολύμβηση
20:00 ελεύθερο ντουέτο – Ευαγγελία Πλατανιώτη\Σοφία Μαλκογεώργου

https://www.sport-fm.gr/article/olympicgames2024/olumpiakoi-agwnes-2024-to-programma-twn-ellinwn/4995168
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #1 στις: Παρ 26 Ιούλ 2024 22:07 »
Πόσα μετάλλια θα πάρουμε; 6 η παραπάνω;
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #2 στις: Πεμ 01 Αύγ 2024 00:31 »
Παράθεση
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΣΑΡΑΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες, τζούντο: Χάλκινος ο τεράστιος Τσελίδης, κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας

Καταπληκτικός Θοδωρής Τσελίδης, έκανε πράξη την υπόσχεσή του για μετάλλιο, κέρδισε τον Ισπανό Τριστάνι Μοσακλισβίλι με 1-0 και κέρδισε το δεύτερο χάλκινο στην κατηγορία των 90 κιλών στο τζούντο.

Ο Θοδωρής Τσελίδης κάνει ξανά σε όλον τον κόσμο την ελληνική σκηνή του τζούντο. Ο τεράστιος 27χρονος αθλητής κέρδισε με 1-0 τον Ισπανό Τριστάνι Μοσακλισβίλι και κατέκτησε το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 90 κιλών.

Αυτό μάλιστα είναι το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους 33ους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες και το πρώτο στο άθλημα του τζούντο μετά από 12 χρόνια και τον Ηλία Ηλιάδη στο Λονδίνο το 2012.

Ο Τσελίδης ήταν ανώτερος από τον αντίπαλό του σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κάτι που φάνηκε και στην ποινή που δόθηκε στον Μοσακλισβίλι για παθητικό παιχνίδι και αδυναμία να επιτεθεί στον Έλληνα τζουντόκα.

από Sport 24.gr
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.024
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #3 στις: Πεμ 01 Αύγ 2024 20:04 »
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στον τελικό του μονού σκιφ ο Ντούσκος, 4/4 η κωπηλασία
Φοβερός Στέφανος Ντούσκος, προκρίθηκε στον τελικό του μονού σκιφ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και έκανε το 4/4 για την ελληνική κωπηλασία.
Εξαιρετικός Στέφανος Ντούσκος, έκανε την κούρσα που χρειαζόταν και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του μονού σκιφ ανδρών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, έκανε την κούρσα που χρειαζόταν για να πετύχει τον στόχο της πρόκρισης και έτσι με 6:40.78 κατέκτησε την τρίτη θέση για να πάρει το μεγάλο Q και να βρεθεί στον τρίτο τελικό Ολυμπιακών Αγώνων στην καριέρα του. O Γερμανός Όλιβερ Ζάιντλερ, που είναι και το φαβορί για το χρυσό, τερμάτισε πρώτος σε 6:35.77 (!) και έκανε νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, σβήνοντας το 6:40.45 που Ντούσκου από το 2021. Γρηγορότερα από το Ολυμπιακό ρεκόρ πήγε και ο ανεξάρτητος Γιαουχένι Ζαλάτι, με 6:39.01.

Παράλληλα, έκανε το 4/4 στις προκρίσεις σε τελικούς για την ελληνική κωπηλασία αφού πλέον όλη η ομάδα θα αγωνιστεί στους τελικούς.

O τελικός του μονού σκιφ με τον Ντούσκο είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 3 Αυγούστου, στις 11:30 το πρωί.
gazzetta.gr

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #4 στις: Παρ 02 Αύγ 2024 16:10 »
Παράθεση
Ολυμπιακοί Αγώνες, κωπηλασία: Οι τρομερές Κοντού και Φίτσιου πήραν το χάλκινο, με απίστευτη αντεπίθεση στο τέλος
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΣΑΡΑΣ

Απίθανες οι Μιλένα Κοντού και Ζωή Φίτσιου στον τελικό διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών, πραγματοποίησαν φανταστική εμφάνιση και με επική αντεπίθεση στα τελευταία μέτρα κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Οι Μιλένα Κοντού και Ζωή Φίτσιου κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών, πραγματοποιώντας απίθανη εμφάνιση κυρίως στα τελευταία 500 μέτρα.

Σε εκείνο το σημείο οι Ελληνίδες κωπηλάτριες έκαναν μυθική αντεπίθεση για να ανέβουν στο τρίτο σκαλί του βάθρου με χρόνο 6:49.28, πίσω από τις ΒρετανίδεςΈμιλι Κρεγκ και Ίμοτζεν Γρκαντ και τις Ρουμάνες Τζιανίνα φαν Χρόνινγκεν και Ιονέλα Κόζμιουκ.

από Sport 24.gr
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #5 στις: Παρ 02 Αύγ 2024 16:12 »
Παράθεση
Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι Παπακωνσταντίνου και Γκαϊδατζής έφεραν το 124ο μετάλλιο της Ελλάδας στην ιστορία

ΚΩΣΤΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΑΚΗΣ

Οι Παπακωνσταντίνου και Γκαϊδατζής με έναν εκπληκτικό αγώνα κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών, το 124ο της Ελλάδας σε Ολυμπιακούς Αγώνες.


Η Ελλάδα για τρίτη σερί μέρα κατακτάει μετάλλιο. Οι Παπακωνσταντίνου και Γκαϊδατζής κατέκτησαν το χάλκινο στοδιπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών, τρίτο μετάλλιο της χώρας μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου.

Αυτό είναι μάλιστα, το 124ο μετάλλιο της Ελλάδας στη σύγχρονη μορφή των Ολυμπιακών Αγώνων, από το 1896 μέχρι σήμερα. H χώρα μας έχει κατακτήσει συνολικά 35 χρυσά, 46 ασημένια και 43 χάλκινα. Φυσικά, ελπίζουμε σε ακόμη περισσότερα τις επόμενες μέρες.

από Sport 24.gr
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.024
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #6 στις: Σαβ 03 Αύγ 2024 13:00 »
Ολυμπιακοί Αγώνες: Έμεινε από δυνάμεις και έχασε το βάθρο ο Ντούσκος


Αν και βρέθηκε στα τελευταία 500μ της κούρσας στις θέσεις μεταλλίων, ο Στέφανος Ντούσκος είδε τις δυνάμεις του να τον εγκαταλείπουν και τερμάτισε έκτος με χρόνο 7:02.05.
Κρίμα ρε Στέφανε... Ο Έλληνας κωπηλάτης ήταν τόσο κοντά και τόσο μακριά στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι. Έκανε μία πολύ καλή κούρσα στο μεγαλύτερο της μέρος, αλλά είδε τις δυνάμεις του να τον εγκαταλείπουν στα τελευταία 500μ. του τελικού στο μονό σκιφ ανδρών.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο ξεκίνησε καλά τον τελικό όντας εντός τριάδας και μετά τα 1000μ. είχε αποκτήσει μία ικανή διαφορά από τους κωπηλάτες της 4ης και 5ης θέσης. Ο Γιαννιώτης κωπηλάτης, λίγο πριν την συμπλήρωση των 1500μ. ήταν ακόμη στην τρίτη θέση, αλλά έμοιαζε να χάνει έδαφος.

Στα τελευταία 500μ., ο Στέφανος Ντούσκος έριξε απότομα την απόδοση του γεγονός με συνέπεια να δει τους υπόλοιπους να τον προσπερνούν, χάνοντας παράλληλα την ευκαιρία να πάρει ακόμη ένα Ολυμπιακό μετάλλιο.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Γερμανός Όλιβερ Ζάιντλερ, το ασημένιο ο Γιαουχένι Ζαλάτι και το χάλκινο ο Σίμον φαν Ντορπ από την Ολλανδία.


gazzetta.gr

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #7 στις: Σαβ 03 Αύγ 2024 14:54 »
Να δούμε στα πόσα μετάλλια θα φτάσουμε.
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.024
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #8 στις: Σαβ 03 Αύγ 2024 15:22 »
Ντούσκος στο Gazzetta: «Η ομοσπονδία και ο προπονητής είναι λάθος, χρωστάω μια συγγνώμη στους Έλληνες»
Απογοητευμένος και αγανακτισμένος φάνηκε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο Στέφανος Ντούσκος ο οποίος κατέκτησε την 6η θέση στους Ολυμπιακούς του Παρισιού και έπειτα άφησε αιχμές για την ομοσπονδία και τον προπονητή.

Αποστολή στο Παρίσι: Πηνελόπη Γκιώνη

Απογοητευμένος και αγανακτισμένος ήταν ο Στέφανος Ντούσκος, λίγο μετά τον αγώνα του στον τελικό του μονού σκιφ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο έκανε λόγο για λάθη της ομοσπονδίας και του προπονητή, που τον επηρέασαν σημαντικά με αποτέλεσμα να ριχτεί στη μάχη του μεταλλίου με μόλις 3 ώρες ύπνο και κακή ψυχολογία.

«Κοιμήθηκα τρεις ώρες το βράδυ, το σώμα μου δεν άντεξε σήμερα»
Ο ίδιος, μιλώντας στο Gazzetta, δήλωσε:

«Με ενοχλούν κάποια πράγματα, με έχουν επηρεάσει πάρα πολύ από χθες. Κάποια πράγματα τα οποία είναι άδικο να γίνονται για κάποιους ανθρώπους και με επηρεάζει πάρα πολύ αυτό. Η ομοσπονδία είναι λάθος, ο προπονητής είναι λάθος, τα έχω ξαναπεί. Χθες κοιμήθηκα τρεις ώρες το βράδυ και σήμερα είχα αυτό το αποτέλεσμα. Ήμουν έτοιμος να κάνω ό,τι καλύτερο μπορέσω, ξέρω ότι το σώμα μου δεν ανταποκρινόταν γι’ αυτό άντεξα μέχρι τα 1500μ. Μετά το σώμα μου δεν μπόρεσε να δώσει το 100%. Δεν ξέρω τι να πω, νομίζω πως χρωστάω μία συγγνώμη στους Έλληνες γιατί νόμιζα πως μπορώ να πάρω ένα μετάλλιο αλλά… Δεν μπορώ να πω πως μας το στέρησαν αλλά δεν ξέρω.

Με στεναχώρησαν πάρα πολύ, ήταν πράγματα τα οποία δεν μπορούσα να σταματήσω να τα σκέφτομαι. Προσπάθησα να βάλω το μυαλό μου σε μία σειρά, να μπορέσω να είμαι συγκεντρωμένος για τον αγώνα αλλά ήμουν πάρα πολύ στεναχωρημένος και δυστυχώς δεν μπορούσα καθόλου να ξεκουραστώ.

Κατάλαβα πως ήμουν τρίτος κάποια στιγμή, το ήθελα πάρα πολύ και πιστεύω πως μπορούσα να το κατακτήσω αλλά ήμουν πολύ χάλια, βγήκε η κούραση και η αϋπνία. Μου αφήνει μία πικρία γιατί ήρθα προετοιμασμένος, ήμουν έτοιμος να δώσω το 100%. Μπορώ να πω πως πηγαίνουμε παρακάτω, ξέρω πως είμαι μαχητής, έχω φάει πολλές πίκρες, μπορεί να έχω φάει κι εγώ αδικίες αλλά έχω μάθει να συνεχίζω. Και πιστεύω πως ο Θεός μου το χρωστάει, όπως και στο Τόκιο μου το έδωσε γιατί και τότε είχαν γίνει πράγματα που δεν ήταν σωστά αλλά είχα παλέψει μέχρι τελικής ρανίδας για να κρατηθώ και να μπορέσω να αγωνιστού σε εκείνους τους Ολυμπιακούς. Πιστεύω πως στο Λος Άντζελες μπορεί να είναι ξανά η σειρά μου.

Μπορώ να πω πως προσπάθησα για την Ελλάδα αλλά δεν το βάζω κάτω, θα ξαναπροσπαθήσω. Εννοείται πως δεν τα παρατάω, μ’ αρέσει αυτό που κάνω, προσπαθώ μέχρι να πέσω κάτω. Έτσι έχω μάθει, έτσι θα συνεχίσω. Ο στόχος μου δεν ήρθε, αλλά θα έρθει. Αυτός που επιμένει στο τέλος τα καταφέρνει.

Είναι μία επιτυχία για την ελληνική κατηγορία και για τα πληρώματά μας, που πήραν τα μετάλλια και συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».

«Θα μπορούσαμε τώρα να έχουμε ένα ακόμη χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο, είχε γίνει και με μένα αδικία πριν το Τόκιο και με έσωσε ο Θεός»
Ο Ντούσκος, έπειτα, εξήγησε λίγο περισσότερο την κατάσταση στην οποία αναφερόταν:

«Ήταν θέματα κάποιων αθλητών που αδικήθηκαν. Πιστεύω ότι αυτά δεν πρέπει να γίνονται και πρέπει να λαμβάνονται πάντα αξιοκρατικές αποφάσεις, για όλους τους ανθρώπους. Γιατί ματώνουμε και φτύνουμε αίμα κάθε μέρα και πιστεύω πως όποιοι το αξίζουν και είναι καλύτεροι, πρέπει να έχουν τουλάχιστον την ευκαιρία να δοκιμάζονται. Απλά να έχουν την ευκαιρία. Αλλά όταν δεν δίνεται η ευκαιρία… Είναι κάτι πάρα πολύ λυπηρό. Τουλάχιστον ο καλύτερος, όταν χρειάζεται, να έχει την ευκαιρία από τον προπονητή. Δικαιωματικά, όταν σου ζητάει κάποιος την ευκαίρια να δοκιμαστεί πρέπει να την έχει.

Αρκετούς μήνες πριν είχε γίνει πάλι αυτό το σκηνικό, δεν έγινε τώρα. Με χάλασε πάρα πολύ, με αποσυγκέντρωσε, χάλασε την ψυχολογία μου. Προσπάθησα πάρα πολύ το πρωί, να βάλω το μυαλό μου σε μία ευθεία για να δώσω το 100% σε έναν πολύ απαιτητικό τελικό. Έφτασα μέχρι τα 1500μ, την επόμενη φορά θα φτάσω στα 2000μ πιστεύω.

Αυτοί παίρνουν τις αποφάσεις, δυστυχώς δεν παίρνω εγώ τις αποφάσεις. Εγώ βλέπω το σωστό και το λάθος και ως εκπρόσωπος των αθλητών μπορώ να πω κάτι αλλά ως εκεί. Άλλοι αποφασίζουν και αν κάτι είναι λάθος δεν μπορώ να επέμβω περισσότερο. Προσπαθώ να κάνω το σωστό ως εκπρόσωπος, μίλησα και έχω μιλήσει και πήρα απάντηση σχετικά με την έλλειψη χρόνου. Δυστυχώς, η γνώμη μου δεν μετράει!

Στη δική μου περίπτωση είχε γίνει λάθος πριν το Τόκιο και τότε αποφάσισε ο Θεός. Τότε είχε αποφασιστεί να πάει στους Ολυμπιακούς ένα διπλό σκιφ ή ένα μονό, όποιος τερμάτιζε πρώτος στην ευρωπαϊκή πρόκριση, χωρίς να υπάρχουν αξιοκρατικά κριτήρια για το ποιος είναι καλύτερος και μπορεί να κάνει το καλύτερο. Τότε η απάντηση ήταν πως αν βγει πρώτο το διπλό και πρώτο και το σκιφ, τότε θα πάει το διπλό. Τότε ευτυχώς ο Θεός τα έφερε ανάποδα, εκεί που πίστευα το αντίθετο, τα άλλαξε και πέρασα εγώ και ευχαριστώ τον Θεό γι’ αυτό. Γιατί αν δεν είχε γίνει αυτό τώρα εγώ δεν θα είχα το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο. Και θα είχα σταματήσει μετά.

Γενικότερα, θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερες επιτυχίες. Και πιστεύω, από τα χρόνια που είμαι μέσα στην κωπηλασία και τους αγώνες, πως θα μπορούσαμε τώρα να έχουμε ένα ακόμη χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο.

Προσπαθώ συνέχεια να είμαι το καλό παιδί, να μην δημιουργώ προβλήματα. Αυτό τώρα όμως έφτασε σε τελικό στάδιο, δεν μπορούσα να κρατηθώ. Άλλες φορές έχω πει «άστο» αλλά τώρα, από χθες, δεν μπόρεσα καν να τα βάλω σε μία σειρά.

Ο καθένας μπορεί στο τέλος να πει ό,τι θέλει αλλά η ουσία είναι μία: αυτός που είναι καλός, ο καλύτερος, πρέπει να έχει πάντα την ευκαιρία να δοκιμαστεί. Εγώ έτσι έχω μάθει, με τους χρόνους. Όποιος είναι πιο γρήγορος, αυτός πηγαίνει. Γιατί μιλάμε για την Ελλάδα, για μία χώρα η οποία μπορεί να πάρει χρυσό Ολυμπιακό. Γιατί να μην το κατακτήσει; Αν ένα πλήρωμα έχει την ευκαιρία να πάει έστω και 2 δευτερόλεπτα γρηγορότερα, γιατί να μην του τη δώσεις;

Είχα κάνει μία ενημέρωση στον κύριο Καπράλο, όταν ήμουν στην Αρχαία Ολυμπία. Απλά να το γνωρίζει, πριν καν φτάσουμε εδώ πέρα. Απλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή αυτό πρέπει να αλλάξει, δεν ξέρω αν γίνεται και σε άλλες ομοσπονδίες. Όχι ότι θέλω να μειώσω κανέναν, προς Θεού όχι τα παιδιά που πήραν τα μετάλλια γιατί η χαρά είναι και δική μου! Απλά να μην υπάρχουν αδικίες.

Δεν με νοιάζει εμένα ποιος θα είναι στο τέλος εκεί, κι ας είναι ο γιος του πρωθυπουργού που λέει ο λόγος, αλλά πρέπει να είναι ο καλύτερος. Έστω να δοκιμαστεί».
gazzetta.gr

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.024
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #9 στις: Σαβ 03 Αύγ 2024 19:29 »
Η απάντηση του Τζιάνι Ποστιλιόνε για το ξέσπασμα του Στέφανου Ντούσκου
Ο Τζιάνι Ποστιλιόνε, ο Εθνικός προπονητής της κωπηλασίας, μίλησε στην αθλητική ιστοσελίδα Gazzetta.gr σχετικά με όσα ανέφερε ο Στέφανος Ντούσκος μετά τον αγώνα του στον τελικό του μονού σκιφ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού περί λάθους της ομοσπονδίας και του προπονητή, διαβάστε εδώ.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, που κατέκτησε την 6η θέση στον τελικό των Αγώνων του Παρισιού, μίλησε για λάθος χειρισμούς και αδικίες στα πληρώματα τονίζοντας πως πρόκειται για λάθος της ομοσπονδίας και του προπονητή. Όπως προέκυψε από τα συμφραζόμενα, ο Ντούσκος αναφερόταν στην επιλογή των αθλητριών που απάρτισαν το πλήρωμα στο ελαφρό σκιφ και τη δίκωπο γυναικών.

Ο Ποστιλιόνε μίλησε για όλα όσα ανέφερε ο αθλητής του, επισημαίνοντας πως δεν μπορεί να έχει γίνει κανένα λάθος αφού η ομάδα είχε 100% επιτυχία πράγμα που δεν πέτυχε καμία άλλη χώρα, όπως φάνηκε και στον πίνακα των στατιστικών που έφτιαξε και μας έδειξε ο ίδιος, από τον προσωπικό του υπολογιστή.

«Το θέμα του ήταν προσωπικό – Τέσσερα πληρώματα, τέσσερις τελικοί 100% επιτυχία»

«Καταρχάς να τονίσω πως ο Στέφανος είναι καταπληκτικός, είναι ο καλύτερος μου αθλητής. Η έκτη θέση του είναι μια χαρά, θα κάνει πολλά πράγματα!», είπε αρχικά ο Ποστιλιόνε, τονίζοντας επανειλημμένα το ταλέντο του Έλληνα πρωταθλητή, και συνέχισε: «Ο Στεφάνος είναι πολύ συναισθηματικός και αυτό δεν είναι πάντα κακό. Εγώ είμαι Ιταλός και είμαστε κι εμείς πολύ παθιασμένοι οπότε το καταλαβαίνω. Αλλά όταν υπάρχουν πολλά συναισθήματα, ξέρεις, δεν βγαίνει σε καλό. Το θέμα του ήταν προσωπικό, ο ιδιος άφησε τα συναισθήματα να τον επηρεάσουν.

Πως μπορώ να αλλάξω ένα πλήρωμα, όταν πηγαίνουν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και μου φέρνουν ασημένιο μετάλλιο; Πως να τους πω πως δεν μπορούν να πάνε στους Ολυμπιακούς και πρέπει να τις αλλάξω, αφού είναι γρήγορες;

Πείτε μου εσείς, ποιο λάθος έκανε η ομοσπονδία; Τέσσερα πληρώματα, Τέσσερις τελικοί, 100% επιτυχία. Κανένα άλλο πλήρωμα στους Ολυμπιακούς δεν το κατάφερε αυτό. Τέσσερις τελικοί, δύο μετάλλια. Που είναι το λάθος;

Και σήμερα το πρωί που ο Στέφανος δεν ήταν καλά, προσπάθησα την κακή του ψυχολογία να την στρέψω υπέρ του. «Είσαι θυμωμένος μαζί μου; Κάνε κάθε κουπιά σα να με χτυπάς, σα να είναι εναντίον μου», του είπα. Και πραγματικά τον είχα ετοιμάσει, θα έβγαζε όλο του τον θυμό στον αγώνα αλλά… καθυστέρησε ο Λευκορώσος, καθυστέρησε ο αγώνας και το σχέδιο μου καταστράφηκε. Γενικά παίζω με την ψυχολογία των παιδιών, διαβάζω το μυαλό τους και πάντα βρίσκουμε τρόπο.

Αποδεκτό το παράπονο του Στέφανου, καλώς είπε τη γνώμη του και τώρα εμένα η δίκη μου δουλειά είναι να σωπάσω. Δεν με ενοχλεί, ο Στέφανος είναι καταπληκτικός αθλητής και όταν περάσει ο καιρός θα καταλάβει. Και θα κάνουμε πολλά ακόμη φοβερά πράγματα!».
epirusgate.gr

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #10 στις: Σαβ 03 Αύγ 2024 21:43 »
Ο Ντούσκος είναι Γιαννιώτης;
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.024
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #11 στις: Σαβ 03 Αύγ 2024 22:12 »
Ναι

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #12 στις: Κυρ 04 Αύγ 2024 16:39 »
Παράθεση
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Ολυμπιακοί Αγώνες, Πετρούνιας: Χάλκινος ο "Μίδας των κρίκων", έγραψε ιστορία στην ενόργανη γυμναστική
ΜΑΡΙΑ ΚΟΥΒΕΛΗ

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με βαθμολογία 15.100 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι και μπήκε στο πάνθεον της ιστορίας με το τρίτο του μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ιστορικό μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια, με τον Έλληνα Ολυμπιονίκη να πετυχαίνει ένα επίτευγμα χωρίς προηγούμενο σε ολόκληρη την Ολυμπιακή Ιστορία της ενόργανης γυμναστικής.

Έναν αιώνα μετά την οριστική ένταξη των κρίκων στους Ολυμπιακούς Αγώνες, από το 1924, ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο και χάλκινος του Τόκιο έγινε ο πρώτος αθλητής στην ιστορία του αθλήματος που κατέκτησε τρία μετάλλια.

Ο "Μίδας των κρίκων", που έχει ήδη καταρρίψει ένα εθνικό ρεκόρ στη γαλλική πρωτεύουσα, όντας ο μοναδικός εκπρόσωπος της ελληνικής Γυμναστικής με τρεις προκρίσεις σε Ολυμπιακούς τελικούς.

Η προσπάθεια του Πετρούνια βαθμολογήθηκε με 15.100, ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου πίσω από τους Κινέζους Λιου και Ζόου και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, όπως και στο Τόκιο το 2021.

Αναλυτικά η βαθμολόγηση όλων των αθλητών στον τελικό των κρίκων

Γιανγκ Λιού - 15.300 βαθμούς
Τζινγκιουάν Ζόου - 15.233 βαθμούς
Λευτέρης Πετρούνιας - 15.100 βαθμούς
Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ - 15.000 βαθμούς
Άντεμ Ασίλ - 14.966 βαθμούς
Βαχάγκν Νταβτιάν - 14.866 βαθμούς
Χάρι Χέπγουερθ - 14.800 βαθμούς
Γκλεν Κόιλε - 13.833 βαθμούς

από Sport 24.gr
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.024
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #13 στις: Κυρ 04 Αύγ 2024 20:55 »
Εμμανουέλα Κατζουράκη: Το βιογραφικό της Ελληνίδας αθλήτριας - Από το δυστύχημα στα Τέμπη, στους Ολυμπιακούς
Η Εμμανουέλα Κατζουράκη, πρωταθλήτρια στη σκοποβολή, ήρθε πέμπτη στον τελικό του Skeet γυναικών. Η ιστορία της.

Η Εμμανουέλα Κατζουράκη είναι πέμπτη Ολυμπιονίκης στους Αγώνες του Παρισιού, μετά τη σημερινή τεράστια και ιστορική πρόκρισή της στο αγώνισμα των Skeet Γυναικών.

Με 23 βαθμούς, η Εμμανουέλα Κατζουράκη βρέθηκε μία ανάσα από το βάθρο με 23 βαθμούς, μετά τους 50 που είχε συγκεντρώσει στην ημιτελική φάση όπου εξασφάλισε το «χρυσό εισιτήριο» για τον τελικό στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η ιστορία της Εμμανουέλας Κατζουράκη, πρωταθλήτριας στη σκοποβολή, είναι συγκλονιστική καθώς ήταν επιβάτρια στο μοιραίο επιβατικό τρένο, το οποίο συγκρούστηκε με το εμπορικό στα Τέμπη στις 28 Φεβρουαρίου.

Η Εμμανουέλα Κατζουράκη, φοιτήτρια στη Φαρμακευτική στη Θεσσαλονίκη, βγήκε ζωντανή από το μοιραίο τρένο, έχοντας τραυματιστεί ελαφρά, όμως, ο εφιάλτης που έζησε εκείνο το βράδυ της 28ης Φεβρουαρίου τη σημάδεψε για πάντα.

Εμμανουέλα Κατζουράκη: Ποια είναι
Σπουδάζει Φαρμακευτική στη Θεσσαλονίκη, όπου επέστρεφε με την επιβατική αμαξοστοιχία που συγκρούστηκε με το εμπορικό τρένο, στην τραγωδία στα Τέμπη που κόστισε τη ζωή σε 57 ανθρώπους. Η 23χρονη επέβαινε στα τελευταία βαγόνια και βγήκε σώα, παθαίνοντας μόνο ένα διάστρεμμα.

Η Εμμανουέλα Κατζουράκη, λίγους μήνες μετά, κατάφερε ένα σπουδαίο επίτευγμα, τόσο αθλητικά όσο και ανθρώπινα, αν αναλογιστεί κανείς το συναισθηματικό βάρος που κουβαλούσε το προηγούμενο διάστημα από τα όσα εφιαλτικά έζησε στα Τέμπη καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Η 23χρονη αθλήτρια από τα Χανιά συνέχισε με τον ίδιο ζήλο το πάθος της στη σκοποβολή και δεν σταματά να φέρνει διακρίσεις για την Ελλάδα.
reader.gr

Αποσυνδεδεμένος vaggelis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.769
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #14 στις: Δευ 05 Αύγ 2024 14:11 »
Ολυμπιακοί Αγώνες, Κατερίνα Στεφανίδη: «Απαράδεκτο οι 20 κοπέλες στον τελικό»

Η Κατερίνα Στεφανίδη σε δηλώσεις της μετά τη πρόκριση στον τελικό του επί κοντώ γυναικών «δίκασε» την World Atheltics για την πρόκριση 20 γυναικών στον τελικό των Ολυμπιακό Αγώνων του Παρισιού.

Η Κατερίνα Στεφανίδη μαζί με την Αριάδνη Αδαμοπούλου πήραν το «εισιτήριο» για τον τελικό του επί κοντώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού την Τετάρτη (7/8) , όμως ο αριθμός των συμμετεχόντων στον τελικό εξόργισε την Στεφανίδη που υποστήριξε ότι θα υπάρξουν πολλά προβλήματα στον τελικό.

Οι 20 συμμετοχές στον τελικό και όχι 12 όπως αναμενόταν συνέβη επειδή υπήρξε ισοβαθμία 15 αθλητριών με επίδοση 4.40μ. Για αυτό οι διοργανωτές αποφάσισαν να δώσουν το εισιτήριο του τελικού έως την 20η θέση, με αποτέλεσμα η Αριάδνη Αδαμοπούλου, στην παρθενική της εμφάνιση στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα βρεθεί στον τελικό.

Αναλυτικά η 34χρονη αθλήτρια δήλωσε εμφανώς εκνευρισμένοι για την απόφαση των διοργανωτών: «Πήγαν όλα καλα. Πέρασαν και οι μισές κοπέλες στον τελικό οπότε δεν ήταν και τόσο δύσκολο. Είναι ανήκουστο και απαράδεκτο. Για εμένα φταίει ξεκάθαρα η World Atheltics, η οποία έθεσε τα ύψη λάθος για πρωί, χωρίς να καταλαβαίνει που βρίσκεται το επίπεδο του επί κοντό. Θα πρέπει να μπούμε πιο νωρις, θα είναι ουρά με 20 κοπέλες για να κάνουμε ζέσταμα. Μάλλον θα κάνουμε δύο δοκιμαστικά. Θα πρέπει, για να μην πάρει 5 ώρες ο αγώνας, να είναι πιο απότομα τα ύψη. Τέλος πάντων, δεν τα έχω σκεφτεί στο μυαλό μου. Είναι απαράδεκτο σε Ολυμπιακούς Αγώνες να είναι 20 κοπέλες στον τελικό».

https://www.gazzetta.gr/stibos/olympiakoi-agones/2359459/olympiakoi-agones-katerina-stefanidi-aparadekto-20-kopeles-ston


Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #15 στις: Δευ 05 Αύγ 2024 22:28 »
🏅 και ο Καραλής
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #16 στις: Τρι 06 Αύγ 2024 00:01 »
Παράθεση
Παρίσι 2024 - Ολυμπιακοί Αγώνες: Μυθικός Καραλής! Κατέκτησε μετάλλιο στο επί κοντώ

Μεγάλες στιγμές έζησε απόψε (5/8) ο ελληνικός στίβος χάρη στον μοναδικό Εμμανουήλ Καραλή και το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού με άλμα στα 5,90 μέτρα.

Ο πιο φορμαρισμένος επικοντιστής στον πλανήτη- μετά τον Μόντο Ντουπλάντις – κατάφερε να πετύχει στη σημαντικότερη ημέρα της αθλητικής του ζωής το καλύτερο δυνατό και με άλμα στα 5,90 μ. να ανέβει για πρώτη φορά στο βάθρο των νικητών στη διοργάνωση.

Ο 25χρονος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα με έγκυρα στα 5,50 μ. και 5,70 μ., ήταν πολύ εντυπωσιακός στα 5,80 μ. όπου έκανε ένα πολύ μεγάλο άλμα, αλλά και στα 5,85 μ. και 5,90 μέτρα. Το πρώτο άκυρο για τον Καραλή ήρθε στα 5,95 μ. ύψος που σε εκείνο το σημείο πέρασαν με την πρώτη οι Ντουπλάντις και Κέντρικς. Ο Καραλής επέλεξε να ανέβει έπειτα στα 6,00 μ., την ίδια ώρα που οι Ομπιένα, Σασμά και Μάρσαλ έχασαν τα 5,95 μέτρα. Ο αθλητής απέτυχε σήμερα στα 6,00 μ., στην τέταρτη, όμως, επαφή του με αυτό το ύψος τη φετινή σεζόν.

Αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο για τη χώρα μας στο επί κοντώ των Ανδρών μετά το ασημένιο του Γιώργου Ρουμπάνη στους Ολυμπιακούς του 1956. Ο Καραλής έκανε σπουδαίο αγώνα και από την αρχή έδειξε πως είναι ο μόνος που μπορεί να ακολουθήσει την πορεία του φοβερού Ντουπλάντις.

Ο Καραλής κάνει φοβερή σεζόν, νωρίτερα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο κλειστού της Γλασκώβης και το ασημένιο στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης.

Επίσης, στις 29 Ιουνίου, στη δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στο Βόλο ξεπέρασε τα 5,93 μ. και πέτυχε νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο στίβος κατέκτησε σήμερα το πρώτο του μετάλλιο στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες και στο 31ο στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο Καραλής πανηγύρισε έντονα αυτό το πρώτο του ολυμπιακό μετάλλιο, τέσσερα χρόνια από την τέταρτη θέση στη διοργάνωση του Τόκιο. Στις εξέδρες, ο προπονητής και πατέρας του, Χάρης Καραλής, μαζί με τον Πολωνό έζησα με την ίδια ένταση και πάθος την επιτυχία του. Στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου βρέθηκαν πολλά μέλη της ελληνικής ομάδας – από το στίβο και άλλα αθλήματα-, που είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά την προσπάθεια του Έλληνα.

Είναι το 31ο μετάλλιο που παίρνει ο ελληνικός στίβος στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων και 128ο συνολικά.

https://www.filathlos.gr/alla-spor-stibos-olympiakoi-agones/775314-parisi-2024-olympiakoi-agones-mythikos-karalis-katektise#google_vignette
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #17 στις: Τρι 06 Αύγ 2024 00:02 »
Παράθεση
ΒΙΝΤΕΟ: Μέγας είσαι Ντουπλάντις και θαυμαστά τα... παγκόσμια ρεκόρ σου

Απίστευτος Αρμάντ Ντουπλάντις, «πέταξε» στα 6μ.25 και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο Σουηδός «χρυσός» Ολυμπιονίκης, βελτίωσε τη δίκη του καλύτερη επίδοση όλων των εποχών με 6,24μ που είχε πετύχει στις 20 Απριλίου 2024 στην Σιαμέν.  Για 9η φορά μέσα στα τέσσερα τελευταία χρόνια βελτιώνει το παγκόσμιο ρεκόρ. Πραγματικά, αδιανόητο.

Ο Σουηδός - φυσικά - κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με δεύτερο τον Αμερικανό Κέντρικς και τρίτο τον Καραλή.

https://www.filathlos.gr/alla-spor-stibos-olympiakoi-agones/775319-binteo-megas-eisai-ntoyplantis-kai-thaymasta-ta-pagkosmia
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #18 στις: Τρι 06 Αύγ 2024 00:03 »
Παράθεση
Ολυμπιακοί Αγώνες: Βρέθηκε θετικό δείγμα απαγορευμένης ουσίας σε Ελληνίδα αθλήτρια στίβου

Στη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού καταγράφηκε θετικό δείγμα σε μια αθλήτρια της Team Hellas στον στίβο. Πρόκειται για αθλήτρια που έχει ήδη αγωνιστεί σε προκριματικό στο αγώνισμά της.

Τόσο η ελληνική αποστολή όσο και η ίδια η αθλήτρια έχουν ενημερωθεί για το γεγονός.

Πλέον απομένει η εξέταση του δεύτερου δείγματος, το οποίο αν είναι επίσης θετικό θα επιφέρει την τιμωρία της αθλήτριας.

Θυμίζουμε ότι νωρίτερα μέσα στην ημέρα, η Ελένη Πόλακ παραδέχθηκε δημόσια με δηλώσεις που έκανε στη μεικτή ζώνη πως "πριν τρεις μέρες βρέθηκε κάτι στα ούρα μου, το οποίο ήταν από κρέας και ήθελα πάρα πολύ να το πω, το ξέχασα έξω. Εγώ δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου πρωτεΐνες. Δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου συμπληρώματα. Ήμουν τρεις μέρες πάρα πολύ χάλια πριν έρθω εδώ, που δεν θεωρώ ότι ήταν αυτό, δεν το λέω σαν δικαιολογία. Να προσέχει ο κόσμος τι τρώει".

Προς το παρόν βέβαια δεν έχει επιβεβαιωθεί πως πρόκειται για τη συγκεκριμένη αθλήτρια, αφού αναμένεται η επίσημη τοποθέτηση της ΕΟΕ.

https://www.filathlos.gr/alla-spor-stibos-olympiakoi-agones/775289-olympiakoi-agones-brethike-thetiko-deigma-apagoreymenis#google_vignette
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος vaggelis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.769
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #19 στις: Τρι 06 Αύγ 2024 02:27 »
Τρομερός Καραλής που πήρε μετάλλιο σε έναν αγώνα που πριν αρχίσει είχε ήδη κλειδώσει η πρώτη θέση. Φανταστικός πραγματικά γιατί πήρε μετάλλιο σε έναν αγώνα που οι αντίπαλοι του πέρασαν μεγάλα ύψη. Πολλά συγχαρητήρια στον Μανώλο πραγματικά.

ΥΓ: Τι να πει κάνεις για τον Ντουμπλάντις ? Όποτε θέλει κάνει και ένα νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Απίθανος πραγματικά.

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΜΙΑ FANS

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 21.780
  • ΠΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #20 στις: Τρι 06 Αύγ 2024 09:51 »
H Πόλακ είναι η αθλήτρια με την απαγορευμένη ουσία.
ΚΕΡΚΙΔΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος dk

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.974
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #21 στις: Τρι 06 Αύγ 2024 15:03 »
Στο πρώτο δείγμα θετική είχε βγει η Φιλντισάκου λίγες ημέρες πριν την έναρξη και τώρα η Πόλλακ. Αναμένονται τα αποτελέσματα από τα δεύτερα δείγματα.

Πριν από λίγο τελείωσε και το "ταξίδι" της εθνικής basket. Έπεσε μαχόμενη και αξιοπρεπώς. Εκτιμώ ότι αν έπαιζε 5 φορές με τη Γερμανία θα κέρδιζε την 1 αλλά το πάλαιψε όσο άντεξε και έδωσε στο παιχνίδι τη μορφή που θα έπρεπε να έχει αυτή η μία. Καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές η ομάδα μας είναι υποδεέστερη των ΗΠΑ, Καναδά, Γερμανία, Σερβία ακόμα και Γαλλία, Αυστραλία. Φέτος από ατυχία στην κλήρωση αντιμετωπίσαμε 4 από αυτές τις ομάδες και σε όλα τα παιχνίδια διεκδικήσαμε τη νίκη. Θα μπορούσαμε υπό τις βέλτιστες συνθήκες ΑΝ προσέχαμε σε 1 καλάθι λήξης στα πρώτα παιχνίδια των ομίλων να έχει άλλη διασταύρωση και να έπαιζε με άλλο αντίπαλο πχ Σέρβους αλλά πάλι με ανώτερους αντιπάλους θα παίζαμε. Κρατάει το ενωτικό πνεύμα της ομάδας φέτος και προσωπικά εκτιμώ ως ριψάσπιδες τους Σλούκα και Ρογκαβόπουλο οι οποίοι θα μπορούσαν να δώσουν λύσεις αυξάνοντας τις μικρές πιθανότητές μας.   
« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 06 Αύγ 2024 15:10 από dk »

Αποσυνδεδεμένος vaggelis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.769
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #22 στις: Τρι 06 Αύγ 2024 15:29 »
Μετριότατη όπως σε όλα τα τελευταία τουρνουά η Εθνική μπάσκετ. Δε μπορεί ποτέ να κάνει την υπέρβαση νικώντας έναν μεγάλο αντίπαλο και αρκείται σε δημοσιογραφικούς τίτλους του στυλ φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά, κάναμε υπερπροσπάθεια και τέτοια κλασσικά. Πάντα πριν ξεκινήσει ένα τουρνουά μας πρήζουν για τις ελπίδες που έχουμε να φτάσουμε ψηλά και ότι παίζουμε φοβερό μπάσκετ. Και κάθε φορά που αποκλειόμαστε από ένα τουρνουά μας πρήζουν ότι αξίζαμε κάτι καλύτερο και ότι στο επόμενο τουρνουά σίγουρα θα πάμε καλύτερα. Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζαμε κάτι καλύτερο και ότι δε θα πάρουμε κάτι καλύτερο τα επόμενα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.024
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #23 στις: Τρι 06 Αύγ 2024 17:55 »
Στο πρώτο δείγμα θετική είχε βγει η Φιλντισάκου λίγες ημέρες πριν την έναρξη και τώρα η Πόλλακ. Αναμένονται τα αποτελέσματα από τα δεύτερα δείγματα.

Πριν από λίγο τελείωσε και το "ταξίδι" της εθνικής basket. Έπεσε μαχόμενη και αξιοπρεπώς. Εκτιμώ ότι αν έπαιζε 5 φορές με τη Γερμανία θα κέρδιζε την 1 αλλά το πάλαιψε όσο άντεξε και έδωσε στο παιχνίδι τη μορφή που θα έπρεπε να έχει αυτή η μία. Καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές η ομάδα μας είναι υποδεέστερη των ΗΠΑ, Καναδά, Γερμανία, Σερβία ακόμα και Γαλλία, Αυστραλία. Φέτος από ατυχία στην κλήρωση αντιμετωπίσαμε 4 από αυτές τις ομάδες και σε όλα τα παιχνίδια διεκδικήσαμε τη νίκη. Θα μπορούσαμε υπό τις βέλτιστες συνθήκες ΑΝ προσέχαμε σε 1 καλάθι λήξης στα πρώτα παιχνίδια των ομίλων να έχει άλλη διασταύρωση και να έπαιζε με άλλο αντίπαλο πχ Σέρβους αλλά πάλι με ανώτερους αντιπάλους θα παίζαμε. Κρατάει το ενωτικό πνεύμα της ομάδας φέτος και προσωπικά εκτιμώ ως ριψάσπιδες τους Σλούκα και Ρογκαβόπουλο οι οποίοι θα μπορούσαν να δώσουν λύσεις αυξάνοντας τις μικρές πιθανότητές μας.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα τύχης με ποιους παίξαμε ή αν παίζει ρόλο η δυναμικότητα μας σαν ομάδα.Το ranking της ομάδας γενικότερα τα τελευταία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος vaggelis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.769
    • Προφίλ
Απ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
« Απάντηση #24 στις: Τρι 06 Αύγ 2024 22:57 »
Χρυσός ο Μίλτος Τεντόγλου ξανά.

Φανταστικός πραγματικά. Πέταξε στα 8.48 και κέρδισε το χρυσό ξανά. Έκανε 8.48 και ήταν ξενερωμένος, που δεν έκανε περισσότερο. Ότι και να πει κανείς είναι λίγο. Πολλά συγχαρητήρια.