Αποστολέας Θέμα: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ  (Αναγνώστηκε 35958 φορές)

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« στις: Δευ 27 Σεπ 2010 14:36 »
Περυσινοι φταιχτες και εχθροι

Φιλος, Τσιριμωκος, Παρασχος, Γεωργουλης, Κουγιας, Σκουμπος, Γιαννακης, Τσολης, Μοιρωτσος, βαζελος, διαιτησια, παρασκηνιο, αθλητικη δικαιοσυνη, Μπιτσαξης, κυβερνηση, Μπαλαφας, παλιοι παιχτες, pas.gr, Απειρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι, αριστεροι, νοσταλγοι του Κου, φαντασματα του παρελθοντος και οι αντιδραστικοι γειτονες του μαγαζιου του προεδρου.

Προεδρος, συμβουλιο, μανατζερ, παιχτες του μανατζερ, συνδιοικηση, Αναστοπουλος, Γυφτοπουλος και δεξιοι ηταν OK


Φετινοι φταιχτες και εχθροι

Σκουμπος, Τσολης, paspartoy*, Διοικηση Σταδιου, τοπικη αντιπολιτευση, pas.gr, Απει Ρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι, μεγαλη σκεπαστη


To be continued...


*εκτος του γνωστου και καθ' ολα αξιου καθοδηγητου, αλλα και του ιδιοκτητου με τον οποιο τηρουνται βολικες ισορροπιες
« Τελευταία τροποποίηση: Δευ 27 Σεπ 2010 14:47 από dreven »
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος sellos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.059
  • toros-tsiprofans
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #1 στις: Δευ 27 Σεπ 2010 15:38 »
Προσωπικα εχω αντιληφθει πως τα αισθηματα καποιων δεν ειναι και τοσο λεπ(φ)τα
οποτε αυτη η συζητηση για το ποιος την εχει μεγαλυτερη
και ειδικα μεσα στην ίδια την οικογενεια με αφηνει αδιαφορο..
και δεν μου καιγεται καρφακι για το τι λεγεται ή γραφεται

φταιχτες και εχθροι παντα ανακαλυπτωνται ή δημιουργουνται
ειδικα η δημιουργια εχθρων ήταν και ειναι γνωρισμα των απολυταρχικων καθεστώτων..

περα απο ολα αυτα τα οποια εχουν συζητηθει πολλες φορές και μαλλον το συμπερασμα που βγαινει ειναι πως υπαρχει διασταση αποψεων για το ποδοσφαιρο,την ομαδα,την κερκιδα,
την σχεση κοσμου-διοικησης, την ίδια την κοινωνια εν τελει που θελει ο καθενας..

αυτο που ειναι το ζητουμενο για μενα σ'αυτη τη φαση εχει να κανει με το κομματι της κερκιδας κυριως και με την προσελευση σε δευτερη φαση..
Το γραφω  και θα με θυμηθειτε,
ειναι ευθυνη των δυο κυριωτερων συνδεσμων της πολης να βρουν τον τροπο,την λυση σε αυτο το προβλημα..
το πως και το γιατι φτασαμε ως εδω ειναι γνωστο στους περισσοτερους..
πιστευω ομως πως εαν συνεχιστει αυτη η αρρωστη κατασταση των δυο πυρινων
(τα βλεπει ο κοσμος και γελαει δηλαδη)
ετσι οπως θα εξεληχθει η κατασταση θα περει η μπαλα  ΟΛΟΥΣ
μα ολους ομως..
και μενω εδω..

το ζητημα της προσελευσης ειναι πιο σύνθετο
κι αυτο γιατι υπαρχουν διαφορετικοι λογοι και αιτιες που απεχει ο κοσμος
απο το γηπεδο..
εδω η ευθυνη ειναι της ΠΑΕ να βρει την λυση,να βρει τον τροπο για να φερει πιο πολυ κοσμο..
το χρωσταει σ'αυτον τον κοσμο,το χρωσταει στις 5.000 διαρκειας που αποτελουν νουμερο
τετοιο που η ΑΕΛ με καινουργιο γηπεδο δεν μπορει να το φτασει..

Αποσυνδεδεμένος SATSI

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #2 στις: Δευ 27 Σεπ 2010 17:04 »
Εμένα που είμαι οπαδός του ΠΑΣ κι όχι των BLUE VAYEROS ή των ΑΠΕΙ ΡΩΤΑΝ μου έκανε αλγεινή εντύπωση το γεγονός ότι στο επίσημο FORUM των BLUE VAYEROS,το οποίο επισκέπτομαι για να ενημερώνομαι για την ομάδα μου όπως κάνω και με το PAS.GR,κάποιος με nick name ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ αναφέρεται σε βάρος των ΑΠΕΙ ΡΩΤΑΝ,λές κι υπάρχει κόντρα ΓΑΒΡΟΥ-ΒΑΖΕΛΑ!!!Αυτά είναι απίστευτα πράγματα!!!Δεν ξέρω τι κόντρα υπάρχει,γιατί εγώ είμαι μακρυά από τα Γιάννενα,ούτε με νιάζει κι ούτε ξέρω αν κάποιος έχει δίκιο ή άδικο.Αυτό που ξέρω είναι ότι αν κάποιο οπαδοί άλλων ομάδων επισκεφτούν τα Forum από περιέργεια και δούν τέτοια συμβάντα θα γελάνε μαζί μας και την φήμη που έχουμε ως οι κορυφαίοι οπαδοί επαρχιακής ομάδας μάλλον θα την κλαίμε..........Σοβαρευτείτε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος pasajax

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Μηνύματα: 318
  • Αξιοπρέπεια ρεε
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #3 στις: Δευ 27 Σεπ 2010 17:21 »
Για να φτάσουμε σε μιά κατάσταση -όποια- και να είναι αυτή, χρειάζεται να διανυθεί δρόμος.
Ετσι ουρανοκατέβατα δεν γίνεται τίποτα.

Από 'κεί και πέρα αν κάποιος δεν ξέρει τι περίπου έχει γίνει, τότε δικαιολογημένα να έχει απορία.

Αν κάποιος έχει πάρει πρέφα , έστω και λίγο , τι γίνεται ,τότε  θεωρώ ότι προτάσεις του στύλ:
"(Εσείς) Να τα βρείτε και (Εσείς) να λύσετε τις διαφορές σας"  δεν με βρίσκουν σύμφωνω γιατί:
Αν απλά κάποιοι πυρήνες , 2 ομάδες ανθρώπων λίγων, έχουν δημιουργήσει αυτή την κατάσταση τότε εύκολα λύνεται το πρόβλημα. Πώς;;;;;;;;
(Εμείς) Οι άλλοι οι πολλοί....που δεν ανεχόμεθα να μας δουλεύουν οι άλλοι και λίγοι...να τα βρούμε μεταξύ μας...και να βάλουμε τέρμα σε όλο αυτό το σενάριο.


Παράθεση
φταιχτες και εχθροι παντα ανακαλυπτωνται ή δημιουργουνται
ειδικα η δημιουργια εχθρων ήταν και ειναι γνωρισμα των απολυταρχικων καθεστώτων..

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου. Οσα χρόνια καταλαβαίνω τι γίνεται τριγύρω μου...και πιό έντονα στα τελευταία χρόνια...και ειδικότερα φέτος...όσα συμβαίνουν στη χώρα που ζούμε είναι:
Οσοι πλήτονται από τις αποφάσεις των λίγων ... βλέπουν και ακούνε... ότι είναι εχθροί (αυτοί που πλήτονται)....και διαρκώς οι λίγοι ... εφευρίσκουν και άλλους εχθρους.
Μην σκύβεις το κεφάλι...

Αποσυνδεδεμένος pas_gera-g.t.m.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #4 στις: Δευ 27 Σεπ 2010 19:38 »
Είναι πολλά τα λεφτά....κουράστηκα να τα μετράω, ας πιω ένα καντορέιτ να ξεδιψάσω.
Είσαι καλά πασιά μ';

Αποσυνδεδεμένος KASABIAN

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 976
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #5 στις: Δευ 27 Σεπ 2010 20:44 »
πιάσε άλλο ένα καντορέιτ......αχ κατακαημένα Γιάννενα
ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΝΝΕΝΑΡΑΣ ΚΑΙ ΜΟΔΑΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος HarMPas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.127
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #6 στις: Δευ 27 Σεπ 2010 20:53 »
ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ... ΟΛΟΙ ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ

"εμεις ερχομεστε ματς του ματς κι φεγουμε με μια ανασα παλι στ βαση μας.
σπανιως επιστρεφουμε πλεον ως νικητες κ ως εραστες επισης, δυστυχως οσο κι οταν υπαρχει γκρινια κι εχτρα,
κι οποτε ερνται οι μαυροχαρες, δε κραταν πολυ, ολο κι κατ θα γεν κι αιτια παντα ειν οι ζηλουτες κι μουβοροι αποχουν μτσουδα γρουνισια κι απ θελνε λεν τον προεδρο τσ απ δεν εχει ονομα
αλλα και δε μας πραζει κι τοσο ομως αυτο - θα το χαρουμε φετο ο διαολος να σκασ - οσο δυστυχως ειπα παραπανουλια, αυτο το εν ελεω σοσιαλνεοφιλελευθερισμου κι κουγισμου καθεστως απ ζουμε κι απ τα τραβουμε ολα αυτα
κι το χειροτρο οταν βρισκμε κατι νουμερα με παραλλαγη «Πας» να μιλαν για Πας κι ν αφριζ το στομα τσ.
δυστυχως λεω, διοτι εντουρο δεν καβαλουμε πλεον ημεις, μον το  τσελικα μ’ απ’ καιει τ’ αντερα τ ως τα Γιαννινακια, απ τα σκιαζ η μουσλερα
κι ακουμε τον καθε μαλακαντιπας, απ’ θελει ετμη την «ομαδα τ», λεει, τσουπ στη Σ.Λ. να τν ιδει ο τζες,
ετς τνε θελει, για να πααινει ο τζες να γλεπει « το ποδοσφαιρο τ με τ γραβατα τ κι τν πεθερα τ ανταμα»
κι να μας πριζνται εμας τα κριμασταρια μας με τα δικοκουγικα τα προβοκατορκα τα καναπεδοεπιχειρηματα κι με τα διαφορα προιστορικα προεδρολογηματα.
κι λεμε εμεις κοντα: αμα θελετε να γλεπετε τα τσιρκα σας ρα μλκες, να πααινετε να τα γλεπετε στα κωλλοχανεια τσ απ παιζουν, τσ εδρες μεσα να παιενετε ωρε χλεμπουρες κι μη προσδοκατε τν ανοδο τ Πας γι αυτον τον ιδιοτελη και  βεβυλο λογο σας, ωστε να γλεπετε στ κρυφες σας τσ αγαπες ντουκου τον παρα κι τον Πας τζιαμπα.
τετοιον Πας θελουν ολοι αυτοι οι κιοτηδες των υποβιβασμων, ετμον Πας
κι να τσ παιρνουν κι στο τηλεφωνο θελνε ακομα κι να τσ στελνε το σητηριο στο σπιτ κι να τσ λενε: ξερετε παιδια καυμενα; εσεις Πασαολεκλανιαρδες τ καναπε; ο Πας ανεβκε στ Σ.Λ., ελατε τωρα στο γηπδο να χαρειτε, θα ‘ρθνε τα τσιρκα σας.
κι ερνται κατοπ αυτηνοι ουλοι, ολη αυτηνη η προδοσια κι ολη η ητταρια, για να δει τα τσιρκα τσ κι να τα χειροκροτησει απο μεσα τσ, εχντας ετμη τν κριτικη στο τσιαντακι βγαινοντας στο δρομο κι τσ αμπουλες με τα δηλητηρια κατ απ τη γλωσσα τσ, κι ερχονται – ευτυχως λιγοστευνε πλεον χρονο το χρονο -  για να ιδουν πως σφαζνε τον Πας οι παμποριδδες κι παρεες τσ και χαιρνται για τσ ομαδες τς κι καμαρωννε το βραδ με τσ βαρουχδες στα νετια τσ βαθμου απ κλεβουν. κι λεν κατοπ, ποιος Πας μωρε … με το Κριστομπασιλ; ετς ειν μωρε οι ομαδες απ θα σταθουν στ Σ.Λ.; ουτε για γαμα δε κανουν μωρε … ετς λεν οι πουλημενοι πασαγαπσιαρδες τ καναπε.
ετς τα βλεπμε τα πραματα εμεις κι ετς τα λεμε,  διοτ εμεις, ποτες δεν ηττηθηκαμαν ποδοσφαιρκα, απο καενα ομαδολοι κι απο καενα καφενειο τσ πολεως κι δεν ενδωκαμαν ποτες στα κομματα τ καναπε, τσ συνδισμολόια τα χασκολατα  και τσ προβοκαριες, πανω απ ολα η πυξιδα μας, η κερκιδα μας, η ρακοξυδα μας κι δλεια μας."

αποσπασμα απ το απομνημονευμα
"Πας Γιαννινα 4 - 1 Δοξα Δραμας"

Πας τραβα μπροστα κι ειμεστε πολλοι αποχουμε τρανη ψ ... κι για τσ φταιχτες κι τσ οχτροι :mono: :stop:

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.086
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #7 στις: Τρι 28 Σεπ 2010 03:45 »
Αν και δεν ξέρω 100% τα τις κόντρας (είναι πολλά τα επεισόδια και πολλά χρόνια τώρα οπότε είναι δύσκολο να τα παρακολουθείς όλα) νομίζω μέσα από αυτήν την κόντρα μεγαλοποιούνται κάποιες καταστάσεις και δημιουργείτε πρόβλημα στην ομάδα.Οι κακοί BV και οι υπόλοιποι.Κάπου παραγίνεται.Μου είναι δύσκολο να πιστέψω μόνο την μια πλευρά και να ρίξω το φταίξιμο μόνο στην άλλη.Η αλήθεια είναι ίσως κάπου στην μέση.Κάποιοι βάζουν επίσης το εγώ τους και τους συνδέσμους πάνω από τον ΠΑΣ οπότε κλάφτα μετά.Να υπάρχουν άτομα να λένε είμαι πρώτα με τον σύνδεσμό και μετά ΠΑΣ.Χωρίς ΠΑΣ απλά δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης και των συνδέσμων.Λύστε τα όποια προβλήματα έχετε,προσωπικά,συνδεσμιακά μπας και προχωρήσουμε επιτέλους.Επίσης μπορεί να βγει κάποιος να πει έτσι ό ένας στην ΠΑΕ κτλ.Αν κάποιος έχει στοιχεία επιλήψιμα ας πάει και στην δικαιοσύνη.Και ο Κούγιας έλεγε έλεγε αλλά στο τέλος τίποτα.Πάντα το είχα απορία γιατί δεν το προχώρησε το θέμα πχ με εισιτήρια που έλεγε κτλ....

Αποσυνδεδεμένος tauri_7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 531
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #8 στις: Τρι 28 Σεπ 2010 10:58 »
...Και ο Κούγιας έλεγε έλεγε αλλά στο τέλος τίποτα.Πάντα το είχα απορία γιατί δεν το προχώρησε το θέμα πχ με εισιτήρια που έλεγε κτλ....

Να το πάρουμε αλλιώς;;;; Ο Κούγιας κατηγόρησε και ΟΝΟΜΑΤΙΣΕ συγκεκριμένα άτομα για διάφορα θέματα (ρεμούλες, κατάχρηση χρημάτων, παγαποντιές με τα εισιτήρια κτλ κτλ). Γιατί ποτέ κανένας απ' αυτούς που θεώρησαν οτι θίχτηκαν δεν του έκαναν μήνυση για συκοφαντία;;;; Και μη μου πείς οτι ποιός θα τα βάλει με τον Κούγια;;;; Αν σε κατηγορούν οτι έφαγες λεφτά και θεωρείς οτι αδικείσαι, θα προσφύγεις στην δικαιοσύνη όποιος και να είναι ο αντίδικος.

υ.γ. Χωρίς να σημαίνει οτι και οι άλλοι σύνδεσμοι εκτός BV είναι αγγελούδια. Έχουν κι αυτοί φυντάνια αλλά τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει για οικονομικές δοσοληψίες με την ΠΑΕ.

Αποσυνδεδεμένος HarMPas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.127
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #9 στις: Τρι 28 Σεπ 2010 11:25 »

φταιχτες και εχθροι παντα ανακαλυπτωνται ή δημιουργουνται
ειδικα η δημιουργια εχθρων ήταν και ειναι γνωρισμα των απολυταρχικων καθεστώτων..

περα απο ολα αυτα τα οποια εχουν συζητηθει πολλες φορές και μαλλον το συμπερασμα που βγαινει ειναι πως υπαρχει διασταση αποψεων για το ποδοσφαιρο,την ομαδα,την κερκιδα,
την σχεση κοσμου-διοικησης, την ίδια την κοινωνια εν τελει που θελει ο καθενας.

Pas. mpirmPas datskanars childrens
PAS - KASTOR - Pas. mpirmpa gatskanars childrens. com.AVIhttp://

« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 28 Σεπ 2010 11:40 από HarMPas »

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.086
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #10 στις: Τρι 28 Σεπ 2010 11:47 »
...Και ο Κούγιας έλεγε έλεγε αλλά στο τέλος τίποτα.Πάντα το είχα απορία γιατί δεν το προχώρησε το θέμα πχ με εισιτήρια που έλεγε κτλ....

Να το πάρουμε αλλιώς;;;; Ο Κούγιας κατηγόρησε και ΟΝΟΜΑΤΙΣΕ συγκεκριμένα άτομα για διάφορα θέματα (ρεμούλες, κατάχρηση χρημάτων, παγαποντιές με τα εισιτήρια κτλ κτλ). Γιατί ποτέ κανένας απ' αυτούς που θεώρησαν οτι θίχτηκαν δεν του έκαναν μήνυση για συκοφαντία;;;; Και μη μου πείς οτι ποιός θα τα βάλει με τον Κούγια;;;; Αν σε κατηγορούν οτι έφαγες λεφτά και θεωρείς οτι αδικείσαι, θα προσφύγεις στην δικαιοσύνη όποιος και να είναι ο αντίδικος.

Πάλι αυτό δεν απαντάει γιατί δεν το προχώρησε...Και το θέμα δεν είναι να παίξουμε την κολοκυθιά.Γιατί αυτοί και όχι ο Κούγιας κτλ.Και στην τελική δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν θίχτηκαν για να τον πάνε στην δικαιοσύνη.Με ενδιαφέρει τι γίνεται μέσα στην ΠΑΕ γιατί αυτό έχει αντίκτυπο στην ομάδα.Και ο εκάστοτε πρόεδρος πρέπει να προστατεύει την ομάδα και την επένδυση του.Δεν αφήνει τρίτους να κάνουν κουμάντο σε ΠΑΕ και στην τσέπη του.Στην Λάρισα σε αντίστοιχη περίπτωση ο Πυλαδάκης τον συνεργάτη του που του έτρωγε λεφτά τον έστειλε...Μπορεί επίσης αφού δεν προχώρησε ο ένας δικαστικά δεν προχώρησε και ο άλλος και άστον τρελό στην τρέλα του....
« Τελευταία τροποποίηση: Τρι 28 Σεπ 2010 11:54 από fon7 »

Αποσυνδεδεμένος pas_gera-g.t.m.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #11 στις: Τρι 28 Σεπ 2010 12:48 »
Πόσα από τα μέλη του φόρουμ εδώ μπορούν να απαριθμήσουν όλους τους χορηγούς της ομάδας με τον ακριβή προυπολογισμό, χωρίς να χρειαστεί να ανατρέξουν σε άλλες πηγές; Ξέρω κόσμο που θυμάται κάρτες, σκόρερ, κι άλλα ωραία αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν ένας απλός φίλαθλος μπορεί να απαντήσει στην προηγούμενη ερώτηση κατευθείαν. Τώρα, καλή-κακή εντύπωση είναι άλλο θέμα.
Είσαι καλά πασιά μ';

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #12 στις: Τετ 29 Σεπ 2010 22:12 »
                                                                   Τελευταια ανανεωση

(με μια νεα εισαγωγη ονοματος και καποιες συμπληρωσεις στα προαναφερθεντα που ειχαμε παραλειψει, οχι ομως και σκοπιμως)


Περυσινοι φταιχτες και εχθροι

Φιλος, Τσιριμωκος, Παρασχος, Γεωργουλης, Κουγιας, Σκουμπος, Γιαννακης, Τσολης, Μοιρωτσος, Λεκκος, βαζελος, διαιτησια, παρασκηνιο, αθλητικη δικαιοσυνη, Μπιτσαξης, κυβερνηση, νομαρχιακη αντιπολιτευση, Μπαλαφας, παλιοι παιχτες, pas.gr, Απειρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι, αριστεροι, νοσταλγοι του Κου, φαντασματα του παρελθοντος και οι αντιδραστικοι γειτονες του μαγαζιου του προεδρου.

Προεδρος, συμβουλιο, μανατζερ, παιχτες του μανατζερ, συνδιοικηση, νομαρχιακη συμπολιτευση, Αναστοπουλος, Γυφτοπουλος και δεξιοι ηταν OK



Φετινοι φταιχτες και εχθροι

Σκουμπος, Τσολης, paspartoy*, Διοικηση Σταδιου, τοπικη αντιπολιτευση, pas.gr, Απει Ρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι, μεγαλη σκεπαστη, Αναστοπουλος


To be continued...


*εκτος του γνωστου και καθ' ολα αξιου καθοδηγητου, αλλα και του ιδιοκτητου με τον οποιο τηρουνται βολικες ισορροπιες
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #13 στις: Πεμ 30 Σεπ 2010 01:07 »
Παρεμβαίνω στο θέμα επιφυλακτικά κι αν έχω καταλάβει καλά (γιατί δυσκολεύομαι πραγματικά για κάποιες φίλαθλες οντότητες, συλλογικές και ατομικές), τότε μόνο θα έχουν νόημα και οι απόψεις μου.

Εκτιμώ ότι πρέπει να γίνει ένας τυπικός διαχωρισμός στη σχέση:
«περισινοί φταίχτες και εχθροί»

Έτσι θα είναι πιο ξεκάθαρα τα «πράματα στη σχέση τους με τα ονόματα» για την απόδοση των ανάλογων ευθυνών και κατηγοριών.
Επίσης μια τέτοια διάκριση θα φωτίσει καλύτερα στο μέλλον τις συμπεριφορές των εμπλεκόμενων ή μη εμπλεκόμενων στα πράματα που με τη σειρά τους θα εξηγήσουν επαρκώς τα παρελθόντα συμβάντα, απέναντι στα πρόσωπα που παραμένουν εδώ.

Πιθανόν οι κάποιοι Φταίχτες να μη είναι ουσιαστικοί φταίχτες, διότι  εξ επαγγέλματος και βιοπορισμού ενδέχεται να βρέθηκαν δέσμιοι των Εχθρών, να είναι δηλαδή κατ’  επίφαση φταίχτες, γιατί ανεξάρτητα από το είδος των υπηρεσιών που πρόσφεραν, στην ουσία ήταν περστικοί και  υπήρξαν ζαμαν φου. π.χ. Παράσχος (σιγά μη κλάψω που λένε)
Οι φίλαθλοι όμως δεν είναι επαγγελματίες, νομίζω … διαφορετικά είναι όλοι εχθροί.

Οι Εχθροί όμως, είναι οικότροφοι και μονίμως χορτασμένοι, καθώς  συστηματικά και απροκάλυπτα καταφαίνονται και καταφέρονται ευθέως με διάφορα μαλαγανικά τεχνάσματα και αθέμιτα μέσα, με στόχο να υπηρετήσουν το συμφέρον τους και δευτερευόντως το σύνολο, το οποίο θέλουν να το άγουν και να το φέρουν.

Φετινοι φταιχτες και εχθροι:

Μερικοί Φετινοί Φταίχτες και Εχθροί δεν είναι απλά Φετινοί, αλλά είναι διαχρονικοί – διαρκείας που λέμε και αλλάζουν δέρμα και θέση. π.χ. η μεγαλη υμών σκεπαστή, φταίει και εχθρεύεται προφανώς για ψυχολογικούς λόγους φέτος ένεκα  ΔΝΤ;



Τους Φετινούς φταίχτες και εχθρούς απαρτίζουν:

Μερικοί Περυσινοι φταιχτες και εχθροι:
 pas.gr, Απει Ρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι,

και Νέοι εχθροί και φταίχτες (πρωτοεμφανιζόμενοι):
Σκουμπος, Τσολης, paspartoy*, Διοικηση Σταδιου, τοπικη αντιπολιτευση, μεγαλη σκεπαστη

Συμπερασματικά να πω ότι, αν και σημειώθηκε σημαντική μείωση σε «φταίχτες και εχθροί» και σε ποσοστό που αγγίζει σχεδόν το 60%, εν τούτοις όμως η αρνητική δυναμική παραμένει στο 40%, καθώς το ποσοστό εκφράζει ποιοτικά χαρακτηριστικά και όχι ποσοτικά.
Κατά συνέπεια η έννοια της διαπλοκής δεν είναι μαζική, αφορά πρόσωπα και ομάδες. Θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τους οπαδούς και τις ευρύτερους φιλάθλους, από τις μονάδες και από τα πάσης φύσεως όρηανα.

Αν λοιπόν είχαμε ένα γήπεδο 18.000 θέσεων σας πληροφορώ ότι θα φαίνονταν τραγικά άδειο και θα περίμενε τους σουπερλιγκάτους να το γεμίσουν.

Έχουμε ένα γήπεδο 7.500 θέσεων κι εκεί συρρέουν «φταίχτες κι εχθροί» όχι πάντα, αλλά όταν υπάρχει θέαμα και κάψα, φέτος υπάρχει θέαμα αλλά μάλλον δεν υπάρχει κάψα.

Πότε συρρέουν τα διαρκείας, στην Γ΄ στη Β΄ ή στην Α΄;
Δεν πάει ο άλλος να δει Καρδίτσα με 30 ευρά.

Θέαμα υπάρχει τι είναι αυτό που λείπει; Το όχι πάντα, το ΠΟΚ.
Μήπως αυτό το όχι πάντα είναι που θέλει να σκοτώσει το θέαμα;
Μήπως η ομάδα είναι πλέον το έτοιμο νόστιμο πιάτο που πρέπει να φύγει από τον σεφ και να πάει στο σερβιτόρο για το φάει αυτός και η παρέα χωρίς να δώσουν φράγκο;

Ως πότε όμως ο σεφ θα εκτελεί και χρέη σερβιτόρου, για να επιστρέφει και η αξία του πιάτου στο ταμείο;

Σχετικά με τους ανένταχτους φιλάθλους που έχουν καλή πρόθεση και σχέση με το γήπεδο, αν όχι απόλυτα με την ομάδα, ας μη κρυβόμαστε, προβάλλουν ως κόλλημα στη μη προσέλευση των, τις σχέσεις και τις συμπεριφορές των μελών των συνδέσμων μέσα στο γήπεδο όχι όμως στη Α΄ κατηγορία, το κόλλημα παίζει στις παρακάτω από Β΄, γιατί εκεί γαίνεται. Δεκτόν ως τερτίπι, δεν απέχει από πραγματικότητα πολύ.

Οι σύνδεσμοι απ τη μεριά τους διατείνονται την υποστήριξη της ομάδας και την προστασία του συλλογικού αισθήματος και συμφέροντος στο οπαδικό και φίλαφλο κίνημα.

Σε όλα αυτά τα γκρουπ εμφανώς υπάρχει ασυμφωνία χαρακτήρων, όσο για τα καταστατικά, αυτά υπάρχουν για τη νομιμοποίηση της οργανωμένης παρουσίας.

Κι αφού όλα αυτά τα σωματεία είναι παρόντα σε κάθε γεγονός της ομάδας με κοινό σκοπό, γιατί λειτουργούν με τον οπαδικό δικοκομματισμό και δεν κάθονται φάτσα μπάλα να το κουβεντιάσουν και να διώξουν τα σύννεφα απ τους Ζωσιμάδες;

Ποια είναι τα κίνητρα που τους διαφοροποιούν;
Πόσο χειροπιαστό εν τέλει είναι το επιχείρημα των ανένταχτων;
Πόσο άδεια είναι τα καθίματα;

Πάντως ο απλός, καθημερινός, τακτικός, παραδοσιακός και παθιάρης ανένταχτος  φίλαθλος, δεν είναι σε καμία περίπτωση προβοκάτορας.
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #14 στις: Τρι 12 Οκτ 2010 14:37 »
                                                                          Τελευταια ανανεωση

                                                       (με δυο νεες εισαγωγες στους φετινους φταιχτες και εχθρους)


Περυσινοι φταιχτες και εχθροι

Φιλος, Τσιριμωκος, Παρασχος, Γεωργουλης, Κουγιας, Σκουμπος, Γιαννακης, Τσολης, Μοιρωτσος, Λεκκος, βαζελος, διαιτησια, παρασκηνιο, αθλητικη δικαιοσυνη, Μπιτσαξης, κυβερνηση, νομαρχιακη αντιπολιτευση, Μπαλαφας, παλιοι παιχτες, pas.gr, Απειρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι, αριστεροι, νοσταλγοι του Κου, φαντασματα του παρελθοντος και οι αντιδραστικοι γειτονες του μαγαζιου του προεδρου.

Προεδρος, συμβουλιο, μανατζερ, παιχτες του μανατζερ, συνδιοικηση, νομαρχιακη συμπολιτευση, Αναστοπουλος, Γυφτοπουλος και δεξιοι ηταν OK


Φετινοι φταιχτες και εχθροι

Σκουμπος, Τσολης, paspartoy*, Διοικηση Σταδιου, τοπικη αντιπολιτευση, pas.gr, Απει Ρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι, μεγαλη σκεπαστη, Αναστοπουλος, εαρινα εκστρατευτικα σωματα απαξιωτικων ψεματων, κουτοι παραμυθοφαγοι


To be continued...


*εκτος του γνωστου και καθ' ολα αξιου καθοδηγητου, αλλα και του ιδιοκτητου με τον οποιο τηρουνται βολικες ισορροπιες
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #15 στις: Παρ 22 Οκτ 2010 13:49 »
Για καντε κλικ, πατε σελιδα 23, τερμα δεξια, παιξτε και κανα ζουμ.

Ειναι ποτε δυνατον;

Περσινος εχθρος κι υποψηφιος και για φετινος να πηγαινει φιρι-φιρι να ανακαλυψει φταιχτες για κακο στην ομαδα αναμεσα σε περσινους ΟΚ κι υποψηφιους και για φετος;

Που και καλα με τις γκρινιαρικες τους κριτικες μετα απο μεγαλη νικη μαλιστα και παρεα με ανακατωμα μεσα στα αποδυτηρια μαζι με τσαμπουκαδες περι δε πα να ναι κι ο Μαραντονας, προσπαθουν να δημιουργησουν μπαχαλα;

Και που πορει να το κανει με το βαμβακι, αλλα βαμβακι ξεβαμβακι, σφαξιμο αγιων ανθρωπων δεν ειναι;

Και κανει και τον καλο κι απο πανω ή μ' φαινεται;

Και δηθεν ταχα μ' τα λεει για το καλο και εχει καλη προθεση και δεν ειναι κι ακριβως ετσι, αλλα ειναι κιολας κι ετσι και γκιουβετσι και μπλα μπλα...

Αλλα τι τον καλο να κανει αμα ως καλος εχθρος τα χωνει μεχρι και στην διοικηση περι μη εμπιστοσυνης να δινει λυσεις παρα μονο να επιτεινει τα προβληματα;

Μα καλα, θα τα δουμε ολα τελικα σε αυτη την ομαδα;

Θα σηκωθουν δλδ μεχρι και τα ποδια και θα βαρεσουν το κεφαλι τωρα;

Θα μιλαν ολοι γι' αυτη την ομαδα τελικα...

Θα φτασουμε να μιλαν μεχρι και τιποτα οσφυοκαμπτες των αθηνων, να το δειτε!

Και βεβαια αμα τυχει και χασουμε τιποτα στη Βεροια, αμεσως θα βγουν να πουν ολοι μαζι οι φταιχτες κι οι εχθροι, να ποιοι φταιγανε και το λεγαμε εμεις και δημιουργουν προβληματα κι ο προεδρος δεν κανει τιποτα κτλ και θα καταριψουν ετσι ελαφρα τη καρδια τη μια και μοναδικη αιτια που θα ναι η διαιτησια!!!
 

                                                                                        ΑΙΣΧΟΣ

50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.086
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #16 στις: Παρ 22 Οκτ 2010 15:48 »
όπως αναφέρει και στο δημοσίευμα ελπίζουμε σε ντεμόλ.Ο άνθρωπος έχει παραστάσεις από μεγάλους συλλόγους και μουντιάλ και φαντάζομαι θα τα καταφέρνει στα αποδυτήρια έτσι ώστε να μην υπάρχει το περυσινό μπάχαλο.

Αποσυνδεδεμένος pagourenko1966

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.817
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #17 στις: Σαβ 23 Οκτ 2010 10:04 »
ουτε τα γνωστα κλληταρια του που κατα το παρελθον κενταγαν μαζι του δεν το διαβαζουν πια αυτον....
μην ασχολειστε

Μολοσσός

  • Επισκέπτης
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #18 στις: Κυρ 24 Οκτ 2010 03:45 »
όπως αναφέρει και στο δημοσίευμα ελπίζουμε σε ντεμόλ.Ο άνθρωπος έχει παραστάσεις από μεγάλους συλλόγους και μουντιάλ και φαντάζομαι θα τα καταφέρνει στα αποδυτήρια έτσι ώστε να μην υπάρχει το περυσινό μπάχαλο.

Συμφωνώ αλλά να του δοθεί η ευκαιρία να παράγει έργο....όχι στην πρώτη στραβή κρέμασμα...ούτε στην 2η ούτε στην 3η....ακόμη και πρόεδρο να αλλάξουμε θα ήταν καλό να τον κρατήσουμε τον Ντεμολ

Αποσυνδεδεμένος fon7

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 26.086
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #19 στις: Κυρ 24 Οκτ 2010 22:38 »
Γενικά δεν μπλέκεται στα πόδια του προπονητή.Θέλω να ελπίσω δεν θα υπάρξουν προβλήματα και θα βγάλει επιτυχημένα την χρονιά και θα τον έχουμε και την νέα χρονιά....Φτου φτου σκόρδα βέβαια....

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #20 στις: Τετ 24 Νοέ 2010 17:26 »
(μπαίνω εδώ για τη συζήτηση – προβληματισμοί,  «κερκίδα – φίλαθλοι – ιδέες»  που διατυπώθηκαν στο Τ. «ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ) όχι για να απαντήσω σε τίποτα, για πολύ σωστά διατυπώθηκαν, αλλά έτσι από ένα παλιό κι αγιάτρευτο θυμό - καημό)

Σε καμία περίπτωση δεν  απεμπολούνται ιδέες και μανιφέστα που αφορούν και διατυπώνουν την ατομική πολιτική κοσμοθεωρία, τη στάση και τη δράση του καθενός μας, στο συλλογικό και τον προσωπικό κόσμο μας, τον κόσμο που βιώσαμε ως διαχρονικά  πολιτικά όντα,  διαμορφώνοντας μέσα εκεί τις απόψεις που ο καθένας εκφράζει, είτε αναθεωρητικά, είτε εναλλακτικά σήμερα και με τα νέα κοινωνικά και πολιτικά δεδομένα, εθνικά και παγκόσμια.

Σημασία έχει κατά πόσο αυτές οι ιδέες συνεισφέρουν ως κυρίαρχες ή μη και όχι με εκ προοιμίου τη διαφορά και την παράθεση, απέναντι σ’ αυτό που λέγεται ποδόσφαιρο και στην περίπτωση της οπαδικής θεώρησης και την κερκιδικής συμπεριφοράς, που συνίσταται από ένα κέρατο επιπλέον στον Ταύρο κι από ένα φύλλο βελανιδιάς στο στεφάνι.

Εκείνο όμως που φαίνεται να αποτελεί κοινά αποδεκτό φίλαθλο αίτημα και όλοι συμφωνούμε σ’ αυτό, είναι το γεγονός ότι αν  επιθυμούμε να αναβιώσουμε κάτι από εκείνον τον κόσμο, είναι το φίλαθλο ποδοσφαιρικό κομμάτι του κόσμου εκείνου, με το οποίο θα  αντιβιώσουμε το σημερινό κόσμο και αυτό πρέπει να γίνει στους Ζωσιμάδες και μόνο από μας, που διατηρούμαι τέτοιες εγχώριες γεύσεις και αντηχήσεις αμετάλλακτες, σε σχέση με τις τερατοχουλιγκανογενεις νεοεισηγμένες διαπλεκόμενες και δια χειροφιλήματος επικυρωμένες σχέσεις και στάσεις. 

Ή ειμαστε με την ομαδα και με το ποδόσφαιρο, αναξαρτήσως πολιτικης τοποθετησης
Ή είμαστε ευνούχοι νεροκουβαλητές στο μύλο που αλέθει με λογής κατά καιρούς κόσκινα τον ΠΑΣ και το χειρότερο, ανεκτικοί σε μια «κερκιδική άποψη και ματιά μιας μικρομάδας» που θέλει να βλέπει κάθε Κυριακή στους Ζωσιμάδες και αλλού το ίδιο ματς «πας γιάννινα – οφη».

Καλώς κακώς και σκοπίμως πάντα, οι ΠΑΕ έχουν ως φιλοσοφία, είτε το μετριοπαθές και σταθερό που πρόσκειται ιδιοτελώς σε ένα δικομματικό κόμμα, είτε έχουν «φιλοσοφίες» ανερμάτιστες με μαφιόζικους όρους κι όπου φυσάει το χρήμα, φιλοσοφίες όμως που εκφράζονται κι εκφράζουν συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους που κυβερνάμε το ποδόσφαιρο (βλ. νόμοι, ρυθμίσεις, καταστολή, αρπαχτές, νέα γήπεδα, καταζητούμενοι κι ασύλληπτοι, χουλιγκανισμος, πλυντήρια,  φορολογικό ατελέσφορο του κράτους, κ.τ.λ.) κι οπωσδήποτε όλοι αυτοι εχουν ισχυρα κερκιδικα ερείσματα, τα οποία εκμεταλλεύονται και αξιοποιούν κατά το δοκούν και δια της ψήφου των.

Τώρα αν, στην περίπτωση της Πασκοινωνίας, αν ο Ψηλοχονρός δε τα πήγε καλά με τον Γυαλιχοντρό κατά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο κάτι που η κάλπη το επιβεβαίωσε, για μένα αυτό αποτελεί την απόδειξη ότι, μέρος της Πασκοινωνίας βρίσκεται σε ομηρία και καλά θα κάνει να δει τα ποδοσφαιρικά πράματα προς τερψιν και συμφέρον της, προς όφελος της Μεγάλης Ομάδας και της Ιστορίας της, αλλά με την ευρύτερη και την πανοραμικώτερη οπτική που υπαγορεύουν τα ίδια τα πράγματα σήμερα, εντελλόμενα αυτής την Πόλη.

Για το λόγο αυτό, η συζήτηση για «νεο γηπεδο» εχει καταντησει, ο  αργαλειος της Πηνελόπης.

Κατακαημένα Γιάννενα που κινδυνεύετε από τις πλημμύρες κι υποφέρεται απ τα μουσλερικά ντεσιμπέλ.

Προσωπικά, δεν έχω μετοχές σε καμία Παε, δεν απέτρεψα κανέναν απ’ το να πάει στο γήπεδο, δεν ανήκω σε καμία γκρουπα και σε καμία  συνθηματολογία.

Υποστηρίζω το λαϊκό ποδόσφαιρο ως προς τη σχέση των τοπικών κοινωνιών με την διαχρονική τους ομάδα ιστορικά - έστω στη μοιραία σήμερα, βιομηχανοποιημένη του μορφή – με άποψη και λόγο για την τύχης της, με επιδίωξη τη φίλαθλη αποδοχή και φιλοξενία του «αντιπάλου», με στόχο την εξυγίανση του ποδοσφαίρου και για την απολύμανση της κερκίδας.

Κι όλα αυτά, μέσα από τη ματιά της πολιτικής άποψης και θεώρησης, που βλέπει τις πραγματικές διαστάσεις του φυσικού και ζωηρού κόσμου, που δυστυχώς πηγαίνει, ό,που πηγαίνει όχι από την πολυφωνία και τον πλουραλισμό, αλλά από τον σοσιαλιστικό συκγεντρωτισμό, απ’ τον νεοφιλελεύθερο ολοκληρωτισμό και από μονολιθικό μουσειακό μονολιθισμό.

Θεωρώ ότι, τα παραπάνω – έστω έτσι απλοϊκά και σκόρπια – αποτελούν πολιτική θέση ενός φιλάθλου - κι αν θέλετε στην περίπτωση μου, οπαδού – μια θέση που την φέρει αυτός, όπως τα ατομικά του στοιχεία κι όπως αυτά δεν αλλάζουν, έτσι και τη θέση του δε μπορεί να την αλλάξει κανένας, όπως τα επίσης αυτοπροσδιοριστικά του ταυτόσημα «μη μου πειράξεις τη ΦΑΝΕΝΑ» και «μη μου σπάσεις το μπουκαλάκι» εκείνο που έχει μέσα το παλιό ΑΡΩΜΑ του ΠΑΣ, Ωραίου Πας, του Πας που όλοι, ανεξαιρέτως αγαπούν, σε καμία περίπτωση όμως, σεν ανέχονται τις πολιτικές που υποβαθμίζουν και ταλαιπωρούν τον Πας.

Οι Πασολεδες ανέκαθεν ήταν Συναισθηματικοί, Παθιάρηδες και Γαμωτιάρηδες με ό.τι είχε να κάνει με τον ΠΑΣ.

Άρα λοιπόν, ποιες πολιτικές και ποιες ιδεολογίες κυβερνάμε το Ποδόσφαιρο;

Ποιοι διευθύνουν την κερκίδα και συνθηματολογούν ως φερέφωνα του Αντιποδόσφαιρου;

Ποιοι διώχνουν τον κόσμο απ’ το γήπεδο;

Όλα αυτά και κανένας και ασφαλώς όχι το εισιτήριο ως βασική αιτία!

Ο πολύς ο κόσμος – πλην των διαπλεκόμενων στα κοινονικωοικονομικογηπαδικα τοπικά  και των φίλα προσκείμενων στα ΠΟΚ –  φεύγει μόνος του, δίκην διωγμένου.

Γιατί, οι μειοψηφίες κυβερνούσαν πάντα και παντού, ανέκαθεν σ’ αυτόν τον τόπο, με βάση το ίδιο μοντέλο, αντίστοιχες μειοψηφίες έχουν τώρα εξουσία και στην κερκίδα και παράλληλα,  υποδεικνύουν, νοσταλγούν, αξιολογούν προέδρους ως κατάλληλους, καταλληλότερους, ακατάλληλους, ακαταλληλότερους, αναλόγως με τη διακύμανση των χρηματιστηριακών αξιών.

Ο πάλαι ποτέ λαοκρατούμενος αγωνιστικά και ουδέποτε οχλοκρατούμενος – παιχτικά  νόμος των Ζωσιμάδων, έπαψε να ισχύει και βρήκε εφαρμογή στη κερκιδική ολιγαρχία με Ατιπασολεδική συνθηματολογία και συμπεριφορά (η τζούλια είναι ζωοκλέφτης, κουγια και πληγούρια κι ο Άγιαξ στα παλιούρια, κ.τ.λ.)

Έτσι λοιπόν ο πολύς ο κόσμος, κλείνοντας τα’ αυτιά του σ’ αυτά και προστατεύοντας τα παιδία του, αυτοτιμωρούμενος,  σχημάτισε κι έκανε πράξη την άποψη ότι, έτσι καταφέρνει να προστατέψει και να διασώσει τον ΠΑΣ και να τιμωρεί τους «εχθρούς και φταίχτες»,  περνώντας τελικά μοιραία κι ασυνείδητα ο ίδιος, στο πεδίο των «εχθρών και φταιχτών» και ο Πας σ’ μια τελευταία ίσως ευκαιρία ανόδου και καθιέρωσης, στη μοναξιά, στην σιωπή, στερούμενος την ενθαρρυντική φίλαθλη παρουσία, τότε σε πέτρινα χρόνια και τώρα.

Θυσιάζοντας λοιπόν οι Πασολέδες, νοσταλγία, μνήμη και  πάθος, ζεσταίνονται στη φωτιά που καίει τα χλωρά ζωηρά ματοκλάδια του ηρωικού Πας, με τα ξερά και σαθρά αποκλάδια των πάλαι ποτέ αμαρτωλών Παε.

Δε επιθυμώ κανένα νέο γήπεδο – σύγχρονο και άδειο ή γεμάτο από τουε επιπλέον εντόπιους Ποκατζήδες - προσωπικά μου φτάνουν οι Ζωσιμάδες, αρκεί να ξαναγίνουν Ζωηράδες.

Δε θα πίστευα και δε θα αποδεχόμουν ποτέ το Δόγμα «ΠΑΣ = ΣΤΟΛΗ» (με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται και ασφαλώς να διερμηνεύεται από τους εκφραστές του ή μη)

Κι από και πέρα θα έρχομαι στο γήπεδο με κουστούμι και γραβάτα και (δεσμευτικά)  με το αγαπημένο μου κασκόλ ως επιπλέον συνοδευτικό αμφίεσης και ασφαλώς όταν θα φυσάει εκείνος ο δικός μου  άνεμος.

Δεκτός;

 
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος New

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 13.652
  • 0
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #21 στις: Τετ 24 Νοέ 2010 20:10 »
(μπαίνω εδώ για τη συζήτηση – προβληματισμοί,  «κερκίδα – φίλαθλοι – ιδέες»  που διατυπώθηκαν στο Τ. «ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ) όχι για να απαντήσω σε τίποτα - γιατί πολύ σωστά διατυπώθηκαν καθώς αυτά δε σηζητούνται με υπονοούμενα και γρίφους - αλλά έτσι, από ένα παλιό κι αγιάτρευτο θυμό - καημό)

Σε καμία περίπτωση δεν  απεμπολούνται ιδέες και μανιφέστα που αφορούν και διατυπώνουν την ατομική πολιτική κοσμοθεωρία, τη στάση και τη δράση του καθενός μας, στο συλλογικό και τον προσωπικό κόσμο μας, τον κόσμο που βιώσαμε ως διαχρονικά  πολιτικά όντα,  διαμορφώνοντας μέσα εκεί τις απόψεις που ο καθένας εκφράζει, είτε αναθεωρητικά, είτε εναλλακτικά σήμερα και με τα νέα κοινωνικά και πολιτικά δεδομένα, εθνικά και παγκόσμια.

Σημασία έχει κατά πόσο αυτές οι ιδέες συνεισφέρουν ως κυρίαρχες ή μη και όχι με εκ προοιμίου τη σκόπιμη διαφορά και τη στειρα  αντιπαράθεση, απέναντι σ’ αυτό που λέγεται ποδόσφαιρο και στην περίπτωση της οπαδικής θεώρησης και την κερκιδικής συμπεριφοράς, που συνίσταται από ένα κέρατο επιπλέον στον Ταύρο κι από ένα επιπλέον φύλλο βελανιδιάς στο στεφάνι.

Εκείνο όμως που φαίνεται να αποτελεί κοινά αποδεκτό φίλαθλο αίτημα και όλοι συμφωνούμε σ’ αυτό, είναι το γεγονός ότι αν  επιθυμούμε να αναβιώσουμε κάτι από εκείνον τον κόσμο, είναι το φίλαθλο ποδοσφαιρικό κομμάτι του κόσμου εκείνου, με το οποίο θα  αντιβιώσουμε το σημερινό κόσμο και αυτό πρέπει να γίνει στους Ζωσιμάδες και μόνο από μας, που διατηρούμαι τέτοιες εγχώριες γεύσεις και αντηχήσεις αμετάλλακτες, σε σχέση με τις τερατοχουλιγκανογενεις νεοεισηγμένες διαπλεκόμενες και δια χειροφιλήματος επικυρωμένες σχέσεις και στάσεις. 

Ή είμαστε με την ομαδα και με το ποδόσφαιρο, αναξαρτήσως πολιτικης τοποθετησης ή είμαστε οι ευνούχοι νεροκουβαλητές στο μύλο που αλέθει με λογής λογής κατά καιρούς κόσκινα τον ΠΑΣ και το χειρότερο, ανεκτικοί σε μια «κερκιδική άποψη και ματιά μιας μικρομάδας» που θέλει να βλέπει κάθε Κυριακή εδώ στους Ζωσιμάδες και αλλού, το ίδιο πάντα ματς «πας γιάννινα – οφη».

Καλώς ή κακώς και σκοπίμως πάντα, οι ΠΑΕ έχουν ως φιλοσοφία, είτε το μετριοπαθές και το σταθερό που πρόσκειται ιδιοτελώς σε ένα δικομματικό υπερκόμμα, είτε έχουν «φιλοσοφίες» ανερμάτιστες με μαφιόζικους όρους κι όπου φυσάει το χρήμα, φιλοσοφίες όμως που εκφράζονται κι εκφράζουν συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους που κυβερνάνε το ποδόσφαιρο (βλ. νόμοι, ρυθμίσεις, καταστολή, αρπαχτές, νέα γήπεδα, καταζητούμενοι κι ασύλληπτοι, χουλιγκανισμος, πλυντήρια,  φορολογικό ατελέσφορο του κράτους, κ.τ.λ.) κι οπωσδήποτε όλοι αυτοι εχουν ισχυρα κερκιδικά ερείσματα, τα οποία τα εκμεταλλεύονται και τα αξιοποιούν κατά το δοκούν και δια αυτής της ψήφου των.

Τώρα αν, στην περίπτωση της Πασκοινωνίας, αν, ο Ψηλοχονρός δε τα πήγε καλά με τον Γυαλιχοντρό κατά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, κάτι που η κάλπη το επιβεβαίωσε, για μένα αυτό αποτελεί και την απόδειξη ότι, μέρος της Πασκοινωνίας βρίσκεται σε ομηρία και καλά θα κάνει να δει τα ποδοσφαιρικά πράματα προς τερψιν και συμφέρον της, προς όφελος της Μεγάλης Ομάδας και της Ιστορίας της, αλλά με την ευρύτερη και την πανοραμικώτερη οπτική που υπαγορεύουν τα ίδια τα πράγματα σήμερα, ως εντελλόμενα αυτής της Πόλης.

Για το λόγο αυτό, η συζήτηση για «νεο γηπεδο» εχει καταντήσει, ο  αργαλειός της Πηνελόπης.

Κατακαημένα Γιάννινα που κινδυνεύετε από τις πλημμύρες κι υποφέρεται απ' τα μουσλερικά ντεσιμπέλ.

Προσωπικά, δεν έχω μετοχές σε καμία Παε, δεν απέτρεψα κανέναν απ’ το να πάει στο γήπεδο, δεν ανήκω σε καμία γκρούπα και σε καμία  συνθηματολογία.

Υποστηρίζω το λαϊκό ποδόσφαιρο, ως προς τη σχέση των τοπικών κοινωνιών με την διαχρονική τους ομάδα ιστορικά - έστω στη μοιραία σήμερα  βιομηχανοποιημένη του μορφή – με άποψη και λόγο για την τύχη της, με επιδίωξη τη φίλαθλη αποδοχή και φιλοξενία του «αντιπάλου», με στόχο την εξυγίανση του ποδοσφαίρου και  την απολύμανση της κερκίδας.

Κι όλα αυτά, μέσα από τη ματιά της πολιτικής άποψης και θεώρησης, που βλέπει τις πραγματικές διαστάσεις του φυσικού και ζωηρού κόσμου, που δυστυχώς πηγαίνει, ό,που πηγαίνει, όχι από την πολυφωνία και τον πλουραλισμό, αλλά από τον σοσιαλιστικό συκγεντρωτισμό, απ’ τον νεοφιλελεύθερο ολοκληρωτισμό και από τον  μουσειακό μονολιθισμό.

Θεωρώ ότι, τα παραπάνω – έστω έτσι απλοϊκά και σκόρπια – αποτελούν πολιτική θέση ενός φιλάθλου - κι αν θέλετε στην περίπτωση μου, οπαδού – μια θέση που την φέρει αυτός, όπως φέρει τα ατομικά του στοιχεία κι όπως αυτά δεν αλλάζουν, έτσι και τη θέση του δε μπορεί να την αλλάξει κανένας, όπως τα επίσης αυτοπροσδιοριστικά του ταυτόσημα, «μη μου πειράξεις τη ΦΑΝΕΝΑ» και «μη μου σπάσεις το μπουκαλάκι» εκείνο που έχει μέσα το παλιό ΑΡΩΜΑ του ΠΑΣ, του Ωραίου Πας, του Πας που όλοι  ανεξαιρέτως,  αγαπούν, μα σε καμία περίπτωση όμως, δεν ανέχονται τις πολιτικές εκείνες και συμπεριφορές που υποβαθμίζουν και ταλαιπωρούν τον Πας.

Οι Πασολεδες ανέκαθεν ήταν Συναισθηματικοί, Παθιάρηδες και Γαμωτιάρηδες με ό.τι είχε να κάνει με τον ΠΑΣ.

Άρα λοιπόν, ποιές πολιτικές και ποιές ιδεολογίες κυβερνάνε το Ποδόσφαιρο;

Ποιοι διευθύνουν την κερκίδα και συνθηματολογούν ως φερέφωνα του Αντιποδόσφαιρου;

Ποιοι διώχνουν τον κόσμο απ’ το γήπεδο;

Όλα αυτά και κανένας και ασφαλώς όχι βέβαια το εισιτήριο ως η βασική αιτία!

Ο πολύς ο κόσμος – πλην των διαπλεκόμενων στα κοινονικο-οικονομικο-γηπαδικα τοπικά  και των φίλα προσκείμενων στα ΠΟΚ –  φεύγει μόνος του και δίκην διωγμένου.

Γιατί, οι μειοψηφίες κυβερνούσαν πάντα και παντού κι ανέκαθεν σ’ αυτόν τον τόπο και  με βάση το ίδιο αυτό το μοντέλο, αντίστοιχες μειοψηφίες έχουν τώρα εξουσία και στην κερκίδα και παράλληλα,  υποδεικνύουν, νοσταλγούν, αξιολογούν προέδρους ως κατάλληλους, καταλληλότερους, ακατάλληλους, ακαταλληλότερους κιααι αναλόγως πάντα με τη διακύμανση των χατζιρλικοχρηματιστηριακών αξιών.

Ο πάλαι ποτέ λαοκρατούμενος αγωνιστικά και ουδέποτε οχλοκρατούμενος – παιχτικά - νόμος των Ζωσιμάδων, έπαψε να ισχύει και βρήκε πλέον εφαρμογή με ισχύ  στην κερκιδική ολιγαρχία, με Ατιπασολεδική συνθηματολογία και με συμπεριφορά (η τζούλια είναι ζωοκλέφτης, κουγια και πληγούρια κι ο Άγιαξ στα παλιούρια, κ.τ.λ.) χύδην παιδείας.

Έτσι λοιπόν ο πολύς ο κόσμος, κλείνοντας τα αυτιά του σ’ αυτά τα παινίσματα και προστατεύοντας τα παιδιά του, αυτοτιμωρούμενος,  σχημάτισε κι έκανε πράξη την άποψη ότι, έτσι μάλλον καταφέρνει να προστατέψει και να διασώσει τον ΠΑΣ και να τιμωρεί συνάμα τους «εχθρούς και φταίχτες»,  περνώντας τελικά μοιραία κι ασυνείδητα, ο ίδιος, στο νεφελώδες πεδίο των «εχθρών και φταιχτών» και ο Πας, όντας, σε μια τελευταία ίσως ζωηρή ευκαιρία ανόδου και καθιέρωσης, να αγωνίζεται στη μοναξιά, στην σιωπή, στερούμενος την ενθαρρυντική φίλαθλη παρουσία, τότε σε πέτρινα χρόνια και τώρα.

Θυσιάζοντας λοιπόν οι Πασολέδες, νοσταλγία, μνήμη και  πάθος, ζεσταίνονται στη φωτιά που καίει τα χλωρά ζωηρά ματοκλάδια του ηρωικού Πας, με τα ξερά και σαθρά αποκλάδια των πάλαι ποτέ αμαρτωλών Παε.

Δε επιθυμώ ποτέ και κανένα νέο γήπεδο – σύγχρονο και άδειο ή γεμάτο από τους επιπλέον εντόπιους Ποκατζήδες - προσωπικά μου φτάνουν οι Ζωσιμάδες, αρκεί να ξαναγίνουν Ζωηράδες.

Δε θα πίστευα και δε θα αποδεχόμουν ποτέ το Δόγμα «ΠΑΣ = ΣΤΟΛΗ» (με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται και ασφαλώς να διερμηνεύεται από τους εκφραστές του ή μη)

Κι από εδώ και πέρα θα έρχομαι στο γήπεδο με κουστούμι και γραβάτα και (δεσμευτικά)  με το αγαπημένο μου κασκόλ ως επιπλέον συνοδευτικό της απαξιωμένης και ενοχοποιημένης αμφίεσης του καθημερινού ανθρώπου και ασφαλώς όταν θα φυσάει εκείνος ο δικός μου  ο άνεμος.

Δεκτός;
« Τελευταία τροποποίηση: Τετ 24 Νοέ 2010 20:20 από New Pas. Pas »
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος HarMPas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.127
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #22 στις: Παρ 26 Νοέ 2010 14:52 »


καλα ταειπες κακομοιρ φωνη βουωντος

να ορε παιδι μ
παρε νια γραβατα δωρο απ τ εμενα
τοσο μερακι απ το ‘χς

τα κουστουμια κοστζνε καμαρι μ
κι απε κι γω δε θα τα φοργα λες;

αλλα νια γραβατα τνε βανω
ετσ για τ αντιγαμωτο
κι για ολ τν αρνητικοτ-τα απ τνεχνε φορτισ τ γραβατα
ετσ απ τνε σερει καθε μουσλερα

σαματι τι αξια εχει νια γραβατα;

παλικαρι μ οι γραβατες πραζνε
οταν κομποδιαζνε το μυαλο τ ανθρωπ
οχι οταν τσ ειν στο λαιμο τ ανθρωπ

δεν εχω προβλμα με τσ γραβατοφορεμενς
εχω προβλμα με τσ γραβατομασκαρεμενς

ααα γεισ ετσ κι με γειασ ;) :mono: :pashat: :joker:
« Τελευταία τροποποίηση: Παρ 26 Νοέ 2010 15:11 από HarMPas »

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #23 στις: Σαβ 25 Ιούν 2011 19:05 »

                                                                                 Τελευταια ανανεωση

                                                       (με πεντε νεες εισαγωγες στους φετινους φταιχτες και εχθρους)



Περυσινοι φταιχτες και εχθροι

Φιλος, Τσιριμωκος, Παρασχος, Γεωργουλης, Κουγιας, Σκουμπος, Γιαννακης, Τσολης, Μοιρωτσος, Λεκκος, βαζελος, διαιτησια, παρασκηνιο, αθλητικη δικαιοσυνη, Μπιτσαξης, κυβερνηση, νομαρχιακη αντιπολιτευση, Μπαλαφας, παλιοι παιχτες, pas.gr, Απειρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι, αριστεροι, νοσταλγοι του Κου, φαντασματα του παρελθοντος και οι αντιδραστικοι γειτονες του μαγαζιου του προεδρου.

Προεδρος, συμβουλιο, μανατζερ, παιχτες του μανατζερ, συνδιοικηση, νομαρχιακη συμπολιτευση, Αναστοπουλος, Γυφτοπουλος και δεξιοι ηταν OK



Φετινοι φταιχτες και εχθροι

Σκουμπος, Τσολης, paspartoy*, Διοικηση Σταδιου, τοπικη πρωην αντιπολιτευση, pas.gr, Απει Ρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι, μεγαλη σκεπαστη, Αναστοπουλος, εαρινα εκστρατευτικα σωματα απαξιωτικων ψεματων, κουτοι παραμυθοφαγοι, Βηττας, Κολοκας, Μοιρωτσος, Γιαννακης, Βασω Σκουλικα.

*εκτος του γνωστου και καθ' ολα αξιου καθοδηγητου, αλλα και του ιδιοκτητου με τον οποιο τηρουνται βολικες ισορροπιες



Υ.Γ: Εαν θυμηθουμε πως μας διεφυγε καποιος στην απο τον Οκτωβριο και ως τωρα διαδρομη, θα επανερθουμε και θα επανορθωσουμε.


To be, certainly, continued...
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης

Αποσυνδεδεμένος dreven

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.727
  • TENK TEG! TENK TEG UTI DET!! TENK!!!
    • Προφίλ
Απ: ΦΤΑΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
« Απάντηση #24 στις: Δευ 24 Σεπ 2012 18:06 »
                                          Συγκεντρωτικα τετραετιας
                             (καποιοι παλιοτερα - καποιοι ακομα - καποιοι τωρα)

Φιλος, Τσιριμωκος, Βηττας, Αγγελης, Λεμονιας, Κολοκας, Ογιος, Παρασχος, Γεωργουλης, Αναστοπουλος, Ντεμολ, Κουγιας, Σκουμπος, Μυριουνης, Τσολης, Λεκκος, Καλυβας, Αντωνιου, Τσαγκας, Μεντης, Σκουλικα, Γατα, Γκολ, Μοιρωτσος, Τριανταφυλου, Πατερας, Αλαφουζος, βαζελοι, διαιτησια, παρασκηνιο, αθλητικη δικαιοσυνη, Μπιτσαξης, κυβερνηση Πασοκ, πρωην νομαρχιακη αντιπολιτευση, πρωην δημοτικη αντιπολιτευση και νυν συμπολιτευση, πρωην Διοικηση Σταδιων, Δημητριου, αποχωρησαντες παιχτες, PAS.gr, Απειρωταν, Τορολοκοι, bvθ, γιαννεναρες, μοδατοι, αλλοθρησκοι, αριστεροι, νοσταλγοι του Κου, μεγαλη σκεπαστη, φαντασματα του παρελθοντος, αντιδραστικοι γειτονες του μαγαζιου του προεδρου, εαρινα εκστρατευτικα σωματα απαξιωτικων ψεματων, κουτοι παραμυθοφαγοι, κριση, Τσιπρας, λομπι της δραχμης και εξωγηινοι.

                                     
Προεδρος, καθοδηγητης εκπροσωπος τυπου, συνδιοικηση, περιφερειακη συμπολιτευση, διοικηση σταδιου, Ιωαννιδης, Γυφτοπουλος, Γιαννακης, Μαρινακης, γαυροι, τωρινοι παιχτες και προπονητης, ειναι OK.(καποιοι ακομα - καποιοι τωρα)



To be, certainly, continued...
50 χρόνια ΠΑΣ - 50 μύρια ΑΜΠης